1878. N". 94. Zaterdag 10 Augustus. Inschrijving van leerlingen voor het MIDDELBAAR ONDERWIJS. POSTERIJEN. GOES, 9 Augustus 1878. Tocht van de „Willem Barents." GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommere 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a Lr—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. 8TEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs, zoowel aan die voor jongens alB voor meisjes, zal plaats hebben in het gebouw der jongensschool op Donderdag den 15 Augustus a. sdes middags van 12—1 uur; moetende van de in te schrijven leerlingen een bewijs van vaccine of kinderziekte worden over gelegd. Goes, den 1 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van deo 14 Juni 1878 is vastgesteld de volgende VERORDENING op het gebruik der kaden in de gemeente Goes. Art. 1. De aan- en vervoerders van vlas, boomen, puin, steen, mest, hout, aardewerkboom- en veld vruchten en in het algemeen van allo voorwerpen, zijn fehouden zich te gedragen naar de bevelen van den icnenhavenmeester, overeenkomstig en ter naleving van zijne instructien te geven en zullen niet mogen lossen of laden, alvorens die ambtenaar de daartoe geschikte en bestemde plaats hun heeft aangewezen. Art. 2. De aangevoerde artikelen moeten minstens éen Meter van den kant worden gelegd en mogen, zonder schriftelijk verlof van den burgemeester niet langer dan veertien dagen blijven liggen. Art. 3. De overtreding van de bepalingen dezer ver ordening wordenvoorzoover daartegen bij de wet, bij algemeenen maatregel van bestuur of bij provinciale verordening niet is voorzien, gestraft met eene geld boete van drie tot tien galden. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 2 Augustus 1878 No. 3465/16, medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 9 Augustus 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. V. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Juli 1878. 1. Mej®. E. Segers, Amsterdam. 2. P. F. Mes- ser, 's-Gravenhage. Van de Hulpkantoren: Cats. 3. Maas, Feijenoord. Cortgene. 4. D. H. Van Sandbrink, Haarlemmermeer. Kapelle. 5. J. Joppe, Haarlemmermeer. Rilland. 6. W. Wesselaar, Amsterdam. 7. W. Dron-: kers, Rotterdam. Wolf aartsdijk. 8. Martina Kaboord, Wei jus. Briefkaart. 1. De Kanter V. d. Heuvel, Amsterdam. In de Donderdag door het bestuur van de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken alhier gehouden vergadering is gekozen: tot voorzitter de heer J. I. Van der Pauwerttot vice-voorzitter de heer H. K. D. V. d. Bussche, tot eersten secretaris de heer L. M. Van Campen, tot tweeden secretaris de heer A. Van Schelven en tot penningmeester de heer P. C. N. Eichholtz. In beginsel werd verder besloten om, zoo buitengewone omstan digheden dit niet beletten, in de a. s. kermis- week een ringrgderjj, opgeluisterd door muziek, te doen plaats hebben, waaraan door landbou wers nit geheel Zeeland zal kunnen worden deelgenomen. Later zal daaromtrent nadere mededeeling worden gedaan, zoodra een en ander definitief is bepaald. Volgens nader bericht is er bij den te Niase gepleegden diefstal ook nog een zilve ren horloge ontvreemd. Tevens mag hierby wel worden vermeld, dat het ontdekken van den dader mede - en wel voor het grootste deel, - te danken is aan de flinke maatregelen, ge nomen door den brigadier-majoor P. Verdouw, te Heinkenszand. Biervliet. Sinds verleden jaar is 't na burige gehucht in 't bezit eener vereeniging voor volksvermaken, hoofdzakelijk door bewer king van den hoofdonderwijzer tot stand ge komen. Die vereeniging zal aanstaanden Zon dag haar jaarfeest gevenbestaande in een concert van het muziekgezelschap dezer ge meente en eene groote ringrjjderjj. Ook zal er, benevens kramen, een caroussel aanwezig zijn, iets, dat zich waarschijnlijk nog nooit op eenig gehucht heeft voorgedaan. Door de Marine moet ƒ2500 bijeenge bracht zijn tot aankoop van een geschenk, aan Z. K. H. prins Hendrik bjj gelegenheid van zijn huwelijk aan te bieden. Het geschenk, dat door de gemeente Am sterdam den prins bjj die gelegenheid zal wor den aangeboden, is thans gereed. Het bestaat uit een volledig dessert-servies van ongeveer 70 stnkken, en waaraan 72 pon den zilver verwerkt zjjn. De hoofdstukken zjjn 4 candelabres ter hoogte van 8 decimeter voor zes lichten, 2 kristallen fruitschalen met massief zilveren bakken ter hoogte van 35 decimeter, 12 bonbonschalen, 13 fiesschenbak- ken enz. enz. Het geschenk is vervaardigd in de welbekende fabriek van de firma A. D. Verschuur te Amsterdam. Het kristal werd ge leverd door de firma Focke en Metzieren werd in hun fabriek in Bohemen geslepen. In sommige buitenlandsche bladen wordt melding gemaakt van een huwelijksplan van onzen Koning en wel met zjjn volle nicht Elizabeth, hertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, dochter van den groot-hertog van dien naam en prinses Sophie der Nederlanden, zuster des Konings. Prinses Elizabeth is den 28sten Fe bruari 1854 geboren. Z. M. de Koning zal waarschijnlijk, zegt het Dagblden 22n dezer op reis gaan naar Berljjn, ter bgwoning van de voltrekking van het huwelgk van prins Hendrik met prinses Maria van Pruisen, en om tevens HDs. zus ter, H. K. H. de Groot-hertogin van Saksen- Weimar-Eisenach, te ontmoeten. Naar men wil, zon dit laatste in verband staan met bovengenoemd hnweljjksplan. Z. M. de Koning zal naar althans een in bevoegde kringen loopend gerucht wil in het begin van September een groote revue houden over de in de residentie in garnizoen liggende troepen. (Dagbl.) Een aantal Wnrtembergsche hofdignita- rissen zijn door Z. M. den Koning tot verschil lende graden in de orde van de Eikenkroon benoemd. Volgens sommige bladen worden in de volgende maand de Keizer van Oostenrgk, de Koning der Nederlanden en de Koning van België te Parjjs verwacht. Men gelooft dat deze vorsten, evenals de prins van Wales, tegen woordig zullen zjjn bjj de uitreiking der door de jury's aan de exposanten toegekende be looningen. De miliciens der lichting 1877 bg de bereden korpsen zullen, voorzoover zg niet in dienst moeten big ven tot aanvalling van het incompleet der vrijwilligers, met 1 Oct. met groot verlof worden gezonden. De overigen zullen minstens met 1 Mei 1879 naar hun haardsteden terugkeeren. De Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Lei den heeft een overeenkomst met den Minister van Marine gesloten, waarbjj zij zich verbindt, de bg 's Rgks werving in dienst getreden scheepsjongens met de kweekelingen der Leid- sche inrichting op te voeden en te onderwjjzen ter voorbereiding tot den cursus der twee opleidingsschepen. De Regeering heeft zich daar tegenover verbonden, personeel en materieel aan te vullen en, voor den tjjd van 26 jaar, jaarljjks ƒ10,000 te betalen, teneinde de Com missie in staat te stellen, rente en aflossing te voldoen van een op te nemen kapitaal, dat voor de vergrooting van de gebouwen bestemd is, en te voorzien in de kosten van toezicht, onderwijs en administratie door de uitbreiding gevorderd. (Dagblad.) De Standaard deelt de toespraak mede, door den heer Elout Van Soeterwoude tot den Koning gericht bij de aanbieding der petitie van de anti-revolutionairen. Daaruit blijkt, dat de heer Elout den Koning heeft gevraagd, tot geen bekrachtiging der wet over te gaan, alvorens het Z. M. zal hebben behaagd, «een nieuw en opzettelijk onderzoek op te dragen aan eene nit alle richtingen saam- gestelde Staatscommissie". „Van zoodanig onderzoek zegt de A. R Ct. was vroeger geen sprake. Eerst in de laatste dagen drong de Standaard er op aan. In de petitie zelve wordt dat dan ook niet gevraagd. Men heeft de massa's in beweging gebracht, niet om de benoeming eener Staats-commissie te verkrijgen, maar om «eene school met den Bgbel" te vragen. Dit, en dit alleen, was de eisch, door de anti-revolntionaire bladen gesteld en dag aan dag aangedrongen, de leus, waar mee men in bidstonden samenkwam, en in strooi- en aanplakbiljetten de lieden opriep om >tot den Koning te gaan". Doch wat wil men met dezen op het laatste oogenblik geïmproviseerden eisch Waartoe dit onderzoek door eene Staats-commissie? Het con stitutioneel onderzoek der wetsvoordracht heeft plaats gehad. De Staten-Generaal, de wettige Vertegenwoording des lands, hebben haar on derzocht en met groote meerderheid goedge keurd. Een ander onderzoek van de voorstellen des Konings kent de Grondwet niet." Deze week werd te Utrecht de 27e alge- meene vergadering der «Vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnjjverheid" gehouden. Behalve eenige huishoudelijke be raadslagingen was o. a. de vraag aan de orde «Behoort de staat toezicht te honden op de levensverzekering-maatschappijen Er werd besloten het hoofdbestuur nittenoodigen eene commissie te benoemen, teneinde te onderzoe ken op welke wjjze eene, als noodzakelijk er kende, verbeterde regeling dier maatschappijen in het leven geroepen kan worden. De vergadering droeg tevens het hoofdbe stuur opzich tot de regeering te wenden ter vervanging van de patentbelasting door eene meer billijke belastingwelke meer aan de eischen van het algemeen belang voldoet. Voorts werd besloten, voorshands de zaak van bet oetrooislelsel te laten rusten als zjjnde dit aftekenren. Een telegram van adhaesie werd gericht aan den heer Kappeyneals oud-voorzitter der Haagsche afdeeling, in zake de onderwijswet. De 28e vergadering zal te Tiel worden ge- honden. In het Nederlandsche gasthuis voor oog- Ijjders te Utrecht werden in het afgeloopen jaar opgenomen lijders nit alle provinciën des rgks, en wel ten getale van 1939, van welke niet minder dan 428 in de instelling verpleegd werdeD. Het getal gegeven consulten steeg tot het aanzienlijk cjjfer van 19,993. Die consulten worden gratis gegeven aan ieder, die zich aan meldt. Bewjjs van onvermogen wordt van nie mand gevorderd. Door 90 aanzienlijke ingezetenen van Kampen is een adres gericht aan den Koning om eene wet ter beteugeling der openbare dron kenschap. Uit het programma voor het letterkundig congres, in de voorlaatste week van Augustus in die gemeente te houden, blijkt, dat als sprekers in de openbare vergadering, behalve vele an deren, zullen optreden de heeren Piccardt en De Beer. Reuters Bureau meldt uit Singapore, onder dagteekening van 7 dezer, via Brindisi: „Nieuwe opstand in Atchin. Van Neder landsche zjjde wordt gemelddat de Neder landsche troepen eene sterke positie te Alang- Pria hebben genomen met verlies van 56 man aan dooden en gekwetsten. De Atchineezen verloren 680 man. Groote versterkingen Euro- peesche troepen trekken over Singapore ko mende van Java." KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wemeldinge. Ds. A. H. De Klerck, predikant te Nederlangbroek, heeft, niettegenstaande hem boven de 2000 vrij traktement nog andere aanzienlijke voordeelen waren aangeboden, voor de beroeping naar deze gemeente bedankt. Op het zestal te Dordrecht komt o. a. voor ds. B. Van Schelven, te Alkmaar. In de gemeente Vierlingsbeek is sedert 1 Juli de hoofdonderwijzer de eenige onderwijskracht tegen over p. m. 140 kinderen. Reeds sinds vele jaren is het onderwijs er kwijnende, zoodat men er dus verlangend naar verbetering uit'iet. De school te Urk wordt door p. m. 300 kin deren bezocht. Hel onderwijzend personeel bestaat uit een hoofdonderwijzer en éen hulponderwijzer I Voor den dienst in Ned.-Indië zijn noodig een zestal onderwijzers 3e ki., by voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer. HoofJonderwyzers, beneden den leeftijd van dertig en hulponderwijzersbe neden den leeftijd van vier en twintig jaren, en ge negen zich als onderwyzer 3e kl. aan 's lands dienst in Ned.-Indië te verbinden, kunnen zich daartoe aan melden by een op zegel geschreven aan het dep. van koloniën gericht en aan den heer dr. A. T. Van Akeninspecteur van het lager onderwys in Zuid-Holland, te 's-Gravenhage, franco in te zenden request. De voordeelen, verbonden aan de uitzending van hier, als gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlendsch-Indie, om te worden be noemd tot onderwijzer der 3e kl. daar te lande, bestaan in a. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 500 b. een voorloopig traktement van 100 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia en c. overtocht naar Batavia als gouvernementspassagier le kl., casu quo ook voor bet wettig gezin. De aandacht wordt tevens er op gevestigd, dat in 1875 een aanmerkelyke uitbrei ding is gegeven aan het getal oaderwyzers le kl. in Ned.-Indie, waardoor de onderwijzers der lagere klassen spoediger tot die klasse zullen kunnen wor den bevorderd. Zie verder de Staatscourant no. 184. (Particuliere correspondentie). DE BEIS. VARDö, 22 Juli 1878. Beginnende daar, waar ik u in mijn vorigen brief verliet, stel ik u voor om gezamenlijk een be zoek te brengen aan een der Fiords, die naar Bergen leiden. Wonderbaar is de hand Gods hier op te merken bij die donker afgeteekende rot sen met hunne diepe valleien, waar men hier en daar slechts een enkelen boom aantreft, die zijne wortels tusschen de spleten neêrschiet, terwjjl'het weinige groen, dat ons zoo liefelijk in onze wei den tegenlacht, hier een grillig effect maakt. Men vindt er slechts eenige koeien, die op dat weinige hun voedsel zoeken en toebehooren aan de vis- schers, wier hutten, hier en elders dezelfde, aan den voet der verschillende bergen een plaats heb ben ingenomen, en die bijzonder afsteken bij het geheel, daar de een helder wit- de ander bloed rood was geschilderd, terwijl van de eerste de deuren en ramen groen en van de tweede wit waren, waarbij tevens eene in het oogloopende zindelijkheid op te merken viel. Dan zag men nog een enkelen watermolen, die door een bruischenden stroom gedreven werd, welke zich al kronkelend als een slang van de toppen dier hoogten met

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1