1878. N°. 93. Donderdag 8 Augustus. INZAMELING van FAECALE STOFFEN. De inzameling van de faecale stoffen in de gemeente, bestaande in LOSSE OPMERKINGEN. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 7 Augustus 1878. STATEN-GËNE R AAL. RECHTZAKEN. GOËSC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAÜBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAB, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bij verpachting op Zaterdag den 27 Juli jl. slechts éen bod is gedaan en wel van 1750 voor de twee eerste perceelen, door den tegenwoordigen pachter, die thans 4410 "sjaars betaalt, waarom door den raad is bepaald, deinschrij. ving niet aan te nemen, en dat dien ten gevolge op ZATERDAG den 24 AUGUSTUS a. s., des namiddags te 1 uur, ten raadhuize eene nieuwe verpachting zal beproefd worden van a. het ophalen van de haardasch en vuilnis b. het verrichten van het nachtwerk; en c. het baggeren in de vesten rondom de be bouwde kom der gemeente zulks voor den tijd van 7 jaren, o( van 14 jaren, ingaande den 1 Juli 1879. De verpachting zal geschieden bij inschrijving en opbod, eerst van ieder der onderdeelen afzonderlijk, en daarna van allen gecombineerd. De voorwaarden zullen van heden af ter inzage liggen ter secretarie van de gemeente, eiken dag van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, en zijn in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Goes, den 6 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Bij het overnemen uit de Standaard der namen van de commissieleden die Z. M. het z.g. volkspetitionnemeut overhandigden, meenden wij de vorige maal de voornamen van jhr. Pompe van Meerdervoort daarbij te voegenwijl die, op nog enkele uitzonderingen navóór de ove rige namen werden opgegeven. Wij werden echter weerhouden door de voor ons zeiven nog niet verkregen zekerheid, of jhr. Pompe Van Meerdervoort, wiens naam daarbij was genoemd, wel dezelfde was, dien wij op 't oog hadden. Wij konden ons niet begrijpen, dat dezelfde man, eenmaal in de oogen van de Standaard een afvallige, nu weer in genade was opgenomen in het voorname bond der afgevaar digden. Doch wat ons een raadsel scheen, blijkt toch een feit te wezen. De Middelbvrgsche courant brengt op de na volgende wijze aan 't licht, dat wij gerust de letters J. J. vóór den naam hadden kunnen plaatsen. „Na de heftige wijze" schrijft zij „waarop de Standaard zich een en andermaal tegen jhr. Pompe Van Meerdervoort heeft uitgelaten, laatste lijk nog naar aanleiding van diens bemoeiingen bij de jongste verkiezing te Goes, wekt het ver wondering onzen stadgenoot nu onder de ijverig ste vertegenwoordigers der anti-revolutionaire richting aan te treilen. Misschien is de heer Pompe echter van meening geweest, dat zijne meer con servatieve dan anti-revolutionaire beginselen hem evenmin behoefden terug te houden van deelne ming aan de anti-revolutionaire manifestatie, als de negen andere graven, baronnen en jonkheeren, die men onder de commissie aantreft, zich door hunne adellijke geboorte hebben laten weerhou den van deelneming aan deze bij uitstek ple bejische volksberoering." Wij voegen daarbij alleen ditdat op grond van onze meening, in ons jongste hoofdartikel blootgelegd, die medewerking van den adel ons geenszins bevreemdt. Treurigdat zoo menig ijveraar van iedere zaak eene politieke of godsdienstige quaestie maakt. In het Handelsblad van Antwerpen wordt een en ander overgenomen uit ons blad van de be richten, betreffende de minder gunstige daden door eenige Belgische bezoekers te Hansweert gepleegd. Het Handelsblad voegt daarbij eenige woor den om zijne dankbaarheid te betuigen, dat die bezoekers niet te Antwerpen maar te Brussel 't huis behoorendat zij aanhangers zijn van het straat-liberalisme en dus geen vrienden van het Handelsbladdat de ultramontaansche be ginselen is toegedaan. Vervolgens neemt het blad de gelegenheid waar, om eenige liefelijkheden aan 't adres van zijn tegenstanders te richten. Hoe treurig moet 't toch gesteld wezen met de politieke moraliteit, hoe hevig moeten de politieke en godsdienstige hartstochten zijn op gewonden, wanneer men zulke gelegenheden ook al aangrijpt om zijn tegenstanders aan te vallen Alsof het zich al of niet behoorlijk gedragen een maatstaf kan wezen voor de beginselen, die men op staatkundig en kerkelijk gebied hul digt! En hoe kinderachtig, om de eer of schande van eene gansche stad te verbinden aan het kwajongensachtige gedrag van eenigen. Het Vaderland levert eene korte beschou wing om de dwaasheid in 't licht te stellen der opgewondenheid van de Standaard en van zeker menig teekenaar op het volkspetitionnement, nu Z. M. de commissie beleefd ontving en haar eenige welwillende woorden toesprak. Het schrijft daarover het volgende: De Standaard toont zich bijzonder tevreden over de ontvangst der deputatie bij den Koning. „„Het behoeft niet gezegd"", verzekert zij, „„dat ieder vervuldwas met blijdschap over den tot hiertoe gunstigen afloop der volbrachte taak."" „Kondait gezegd, dit bevreemdt ons. Dat de Koning de heereu vriendelijk zou ontvangen en beleefd zou te woord staan, dat Hij gaarne de verzekering zou willen geven niets anders te bedoelen dan het geluk van Nederland, was waarlijk wel te verwachten. Misschien waren zij bijzonder in genomen met het woord van den Koning, dat Hij tevreden was over de orde en gematigd heid, waarmee tot dusver de gansche zaak is geleid. Hun geweten toch zei hun wellicht, dat die lof wel wat onverdiend was. Maar dat was dan ook het eenige, waarover men verblijd kon zijn. Van een verzekering, dat de eischen der heeren voor inwilliging vatbaar waren, kunnen wij in 't antwoord des Konings geen spoor vinden. „Kalmeerend intusschen schijnt de ontvangst ten paleize gewerkt te hebben. Men kan het o. a. zien aan den bezadigden toon van het hoofd artikel in de Standaard van Dinsdag. Daarin wordt den volke medegedeeld, dat de Koning geen verandering in den rechtstoestand kan aan brengen door een persoonlijke regeeringsdaad, dat hij alleen weigeren kan nieuw onrecht tot stand te brengen. M. a. w.de Koning kan wei geren de wet te onderteekenen, maar dan blijft de wet van '57 bestaan en men heeft dan volstrekt niet door een tooverwoord „een school met den bijbel" gekregen. Het ware misschien niet kwaad geweest, daarop wat vroeger de aandacht te vestigen. „Werd eenige dagen geleden gezegd, dat een wijs koning zulk een wet niet teekent, thans heet het, dat, welke ook de eindelijke afloop moge zijn, opnieuw de band tusschen Oranje en zijn volk versterkt is. „Met éen woord van de Standaard stemmen wij volkomen in: wij hopen, dat de Koning tot een besluit zal komen zonder zich te laten storen door „de luidruchtige taal van sommige dagbladschrijvers." In de maanden September, October, November en December e. k. zullen weer de examens voor arts en voor tandmeester worden gehouden. Dag en plaats zullen later worden bekend gemaakt. Wij ontvingen weer eene particuliere cor respondentie van den Goesenaar, die deelneemt aan den tocht van de Willem BarentsWjj zullen die in ons volgend nommer opnemen, daar zij voor dit nommer te laat kwam. Voorloopig melden wij bier, dat aan boord alles uitstekend is. De brief is in een zeer op- geruimden en tevreden toon, en even prettig gesteld als de vorige. Niewwedorp. Onze geachte Burgemees ter heeft een wijzen en vooïtreffeljjken maat regel genomen, die algemeene medewerking en goedkeuring van de zijde der belanghebbende landbouwers ondervindt. Er is namelijk, naar aanleiding der groote vrijmoedigheid en assu rantie, die hier jaarlijks heerschen onder de zoogenaamde rapers, een publicatie aangeplakt, houdende uitnoodiging om bet rapen niet toe te laten: lo. vóór het koren aan hoopen is gezet; 2o. zoolang de schofttijden duren, en 3o. zonder schriftelijke vergunning. Aan deze voorwaarden wordt schier overal voldaan en met medewerking van de politie is deze zaak nu zoo goed geregeld, dat de lezers zich daar naar gedragen en de ondervinding opdoen dat zij er zelf wel bp varen. ISïsse. Verleden Maandag heeft alhier in den namiddag bij den schaapherder F., wonende op eenigen afstand van het dorp, een belang rijke diefstal plaats gehad, die op behendige wijze is gepleegd. De dader moet zich spoedig een toegang tot de woning verschaft hebben en schier alles doorsnuffeld, ook door middel van inbraak, en, als een bekende, de plaatsen hebben bereiktwaar de npvere ingezetenen hunne spaarpenningen hadden geborgen. Of schoon o. a. ook gouden en zilveren voorwerpen aanwezig waren, heeft men niets medegenomen dan geld, dat bestond in een gezamenlijk be drag van plus minus 80, waardoor de onge- lukkigen van al hunne schatten zijn beroofd. Van andere zijde meldt men, dat door de ijverige nasporingen van De Leeuw, brigadier majoor te Goes, en Aerls, rijksveldwachter te Hansweert, men op het spoor is gekomen van den vermoedelijken dader van dezen diefstal, zijnde C. S., wonende te Hansweert. Genoemde persoon is Dinsdagavond te 9 uren door boven genoemde ambtenaren der justitie in hechtenis genomen en gevankelijk overgebracht naar het huis van arrest te Middelburg. Hansweert. Dinsdagmiddag te drie uren keerde alhier van Rotterdam de steamer Wil- ford 2" met de sociëteit De Koninklijke Har monie van Aalstterug. Genoemd gezelschap heeft Zondagavond in de Doele te Rotterdam een concert gegeven, dat uitstekend is geslaagd. De Belgische heeren hadden weder de beleefdheid ons, Hansweertenaars, op een paar muziekstuk ken te vergasten. Bij bet uitstoomen der haven werden zp door ter hunner eere geheschen vlaggen o. a. werd door den heer De Groof, consnlair-agent van dat rijk, de Belgische vlag geheschen van den wal gesalueerd, hetgeen aan boord eveneens werd beantwoord. Op de terugreis heeft de Wilford 2" zich in Holland zeer verdienstelijk gemaakt door een met kalk geladen Groninger tjalk, die in 't Hel- sche gat bij de Willemstad aan den grond zat, af te sleepen en in vlot water te brengen. Het voornemen bestaat om het algemeen depot van discipline van Naarden naar Vlis- singen te verplaatsen. Gedurende zes weken zal door een ge deelte van het garnizoen te Bergen-op-Zoom gekampeerd worden in de nabpheid van het wachthuisje no. 13 aldaar, tengevolge van gebrek aan kazerneering. Men verzekert aan het Vaderland, dat de Minister van Oorlog spoedig na het hervatten zijner werkzaamheden een belangrpke reorga nisatie van den geneeskundigen dienst zal voor dragen, met een belangrpke traktementsverhoo- gingook bp de wapens der infanterie en cavalerie. Yan 's Konings antwoord aan de deputa tie geeft de Standaard de volgendeeenigs- zins gewijzigde, lezing: De Koning antwoordde, dat het hem een genoegen was geweest, de deputatie op het Loo te ontvangen, betuigde zijne hooge belangstel ling en gaf zijne tevredenheid te kennen over de orde en gematigdheid, waarmee dusver deze gansche zaak geleid was. Z. M. sprak de hoop uit, dat men ook verder in denzelfden geest van wijsheid en gematigdheid zou blijven han delen, en gaf de verzekering, met al de leden van zijn Huis niets anders te bedoelen dan het geluk van Nederland. Aan een Commissie van drie leden uit de Commissie voor bet anti-revolutionair volks petitionnement gekozen is opgedragen de uitvoering te bezorgen van een gedenkboek der geschiedenis van het volkspetitionnement. Dezer dagen wordt te Parijs een inter nationale muntconferentie gehouden. Ons land wordt daarop vertegenwoordigd door de heeren Dr. A. Vrolik en Mr. W. C. Mees. De eerstdaags te houden groote manoeu vres zullen, op verzoek der Fransche Regeering, worden bijgewoond door eenige Fransche offi cieren. Curatoren in 't faillissement der Over- pselsche bank hebben eergisteren rekening en verantwoording afgelegd. Aan de schuldeischers wordt behalve de betaalde 25 pCt. nog 124A> pCt. uitgekeerd. EERSTE KAMER. In de zitting der Kamer van Dinsdag werden met algemeene stemmen aangenomen de ont werpen, regelende den dienst en het gebruik der locaalspoorwegende verhoogiug der spoorweg- begrooting en hoofdstuk 9 der Staatsbegrooting voor 1878. De Minister van Waterstaat ver klaarde, dat omtrent het rapport der interna tionale commissie over den spoorweg Woens- drechtAntwerpen de opinie van de Belgische regeering wordt ingewacht. Hij verdedigde het aangevraagde krediet voor de tentoonstelling te Parijs, terwpl de heer Viruly de Nederlandsche inzendingen wel ge slaagd achtte en <le hoofdcommissie verdedigde. Ook door den officier van justitie te Maastricht is hooger beroep aangeteekend in de bekende pro cessiezaak, zijnerzijds tegen het vonnis, waar by de heer Corten, kapelaan, van alle rechtsvervolging is ontslagen. Het Gerechtshof te 's-Hertogenboscb heeft eer gisteren o. a. vier beambten in dienst bij de Spoor wegmaatschappij Gfaad Central Beige, gestationeerd te Zevenbergen, schuldig verklaard aan diefstal, ge pleegd door een bediende van een voerman en hen veroordeeld: een tot 6 en drie tot 3 maanden celstraf. LANDBOUW VEETEELT. De Mac Cormicks Harvester and Self binder, het maaiwerktuig door de firma wed. J. C. Mastte Zoon te Goes, op den wedstrijd te Grijpskerke ingezonden, en waarbij het den tweeden prys verwierf, is ook ter bezichtiging gesteld op de Parysche tentoonstelling. Den 22 Juli nu werden met deze en andere werk tuigen te Mormant (8eine-et-Marne) proeven genomen, waaronder de Mac Cormick, de Osborne en de Wood, en van twee verschillende zyden wordt over eerstgenoemd werktuig met den meesten lof boven alle andere mei- ding gemaakt. In het Journal de la Société agricole du Brabant meldt de heer Sorzanowiens oordeel door de redac tie op hooge n prys wordt gesteld als van een zeer bekwaam deskundige, o. a. dat zonder tegenspreken de Mac Cormick het best beeft gewerkt. Deze machine behaalde een waar succes, dat zeer gewettigd was door de gelijkheid van de snede, de zekerheid, de juistheidde netheidzelfs van het samenbin den, en de regelmatigheid, waarmede de machine werkt. Op dezelfde wijze wordt daarover gesproken in „The implement and machinery review"Ook daarin wordt verklaard, dat de Mac Cormick de beste machine was. Behalve de genoemde drie machines werden nog ongeveer een 27 tal beproefd, waaronder Engel- sche, Fransche en Amerikaansche.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1