1878. N°. 91. Zaterdag 3 Augustus. 65ste Jaargang. Onderhoud der Uurwerken. Het opwinden en onderhouden, als mede het eenmaal 's jaars schoon maken der Gemeente- Uurwerken; OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. GOES, 2 Augustus 1878. t)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, vitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEEVER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau .van NIJGH VAN DITMARen verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter kennisse van belanghebbenden, dat door hen, op Zaterdag den 10 Augustus a. s., des namiddags te 1 uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zal worden aanbesteed: en zulks voor den tijd van acht jaren, ingaande den 1 Januari 1879. De voorwaarden liggen ter lezing, gedurende eiken werkdag van des morgens 9 tot des middags 2 uren, ter secretarie der gemeente. Goes, den 1 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M, P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. Bij koninkl. besluit is bij de rijkstelegraaf be noemd tot telegrafist eerste klasse de heer A. P. Verlioeff. De Staatscourant bevat de bij kon. besluit goed gekeurde statuten der vereeniging „Mirjam'', gevestigd te Amsterdam, ten doel hebbende: de'christelijke op voeding en verpleging overeenkomstig de Heilige Schrift van zoodanige kinderen, die bij politie maatregel zouden worden ondergebracht. Zij wil deze onder haar op zicht uitbesteden in gezinnen en gestichten, of zoo noo- dig in een eigen gesticht opnemen. De Ministers van Binn. Zaken en van Financiën brengen ter algemeene kennis, dat voortaan voor den in- en doorvoer van beenderenmeel geene bijzondere vergunning wordt vereiseht. O.-Indie. Benoemd tot 2den iuit. bij de art. de gew. iuit. ter zee 2de kl. bij de kon. Ned. marine C. Moll. Het programma voor het Dinsdagavond, te half acht uren, in den tuin der Sociëteit V. O. V. te geven concert, is samengesteld als volgt 1. Kolonel Stoop, marebe militaire, Bouwman2. Ouverture die Zauberflöte", Mozart3. Brahms «Ungarische Tanze", nos. 1 en 2, Bouwman 4. Fantaisie militaire, Coenen; 5. Concert Ouverture in C. mol, R. Hol', 6. Concert Polka, solo voor 2 clarinetten en picolo, Maillard; 7. Frühlingserwachen, (Lied ohne Worte), Bach8. Grande Fantaisie sur les motifs de l'Opéra »la Juive", Halevy. Hansweert. Dat het met den nieuwen waterweg (Rotterdamsehen) alles behalve gun stig gesteld is en de toestand daarvan belaas! veel te wenschen overlaat, zag men Woensdag bier bewezen. Gesleept door de stoomboot Bellevoetsluiskwam nl. onze haven binnen het Ned. fregat Henriette Adriana", bomende van Java via Ylissingen, bestemd naar Rotter dam. Uithoofde den slechten toestand van den waterweg kon genoemde bodem langs dien weg de bestemmingsplaats niet bereiken en liep daarom te Vlissingen binnen met een diepgang van 23 voet. Na aldaar een gedeelte der lading te hebben gelicht, is bet schip van daar ver trokken, teneinde langs het kanaal van Zuid- Beveland en verder binnendoor Rotterdam te bereiken. Het fregrat werd bier goed en wel binnengesleept met een diepgang van 52 deci meters (ruim 18 voet).De uHenriette Adriana" behoort aan de reederij der heeren E. Suer- mondt en Zn. 4' Co., te Rotterdam, wordt ge voerd door kapitein P. Waltersen is een prachtig zeekasteel van 1378 registertonnen, in 1869 gebouwd en getuigd met ijzeren masten en ra's en wirerope (yzerdraad-touw- werk.) Het voert een vol fregatstuig. De kostbare lading bestond uit 658367 pic. koffie, 14691 pic. suiker, 300 pic. rotting voor Rotterdam en 8018 pic. koffie voor Schiedam. (1 picol is 61.761 kilo). De Henriette Adrianakwam alhier te kwart vóór 2 uur aan en vertrok, na vlug geschut te zijn, reeds te 3^2 nur in de beste orde. Wel een bewijs dat dit kanaalhoewel uitsluitend voor de binnenvaart gegraven, ook voor zeeschepen een veiligen en uitmuntenden weg aanbiedt. Van verschillende zjjden is mij meege deeld, dat onze Belgische bezoekers van II. Zondag het alles behalve goedgemaakt hebben en zij bij menig ingezetene alhier een zeer on- gunstigen indruk nalieten van hun bezoek, zoodat men op een latere visite te Hansweert niet zeer gesteld schijnt te zijn. O. a. zijn door hen bij een logementhouder eenige kleeding- stukken, bjj een anderen eenige levensmiddelen medegenomen, terwijl zij bij andere burgers de huizen binnenliepen en specfcakel maakten. Te Walsoorden en Hontenisse moeten ze het nog erger hebben gemaakt. Het schijnt dus, dat de leden van bedoeld gezelschap niet tot da élite der Belgen behoorden, daar zulke hande lingen toch door niemand met den naam van «aardigbeid" zullen bestempeld worden. Reeds meermalen brachten Belgische gezelschappen een bezoek aan deze en andere plaatsen in Zeeland, zonder dat er iets dergelijks plaats greep, terwijl zij integendeel door hun fat soenlijk gedrag, hunne vroolijkheid en betame lijke aardigheden elks genegenheid wonnen. Krabbeiuli jke. Maandag begaf zich eene commissie uit de ingezetenen naar Kruiningen, teneinde den burgemeester der gemeente, den heer D. F. Dominicus, gel tk te wenschen met het feest, waarop hjj voor 25 jaren de betrek king van burgemeester alh'er aanvaardde, en hem een prachtig kristalle milieu de table op zilveren voet, uit bijdragen van onderschei dene ingezetenen aangekocht, aan te bieden. Deze aanbieding geschiedde met eene har telijke toespraak van den voorzitcr der com missie, den heer L. J. Eijbaard, d.1 daarbij namens die ingezetenen den wensch uitsprak, dat het den heer Dominicus gegeven tuoge zijn nog lange jaren aan het hoofd der gemeente te staan en hij zich steeds kunne beroemen cp dezelfde achting en toegenegenheid, hem tot hiertoe bewezen. De heer Dominicus gaf de commissie, onder hartelijke dankbetuiging voor dat blijk van belangstelling, te kennen, dat hjj dit op hoogen prys stelde en het hem ten spoorslag zou strekken om met denzelfden ijver de belangen van Krabbendijke te blijven behartigen, als in de verloopen 25 jaren had plaats gehad. Wolfaartsdfjlc. Nu de dorpsstraat door het beleggen met klinkers eene belangrijke ver betering heeft ondergaan, zijn de daaruit ge komen straatkeien op doelmatige wijze aange wend, gedeeltelijk voor een schoolpad op Oud- Sabbinge, en nu tevens ook tot bestrating van de kaai aan het veer. De werkzaamheden voor de hier aan te leggen oestercultuur, welke met ijver worden voortgezet, brengen voor den arbeidersstand be reids goede verdiensten aan, en doen de hoop koesteren op een gewenscht vertier in de toe komst. Den 26 Juli 11. hield het Departement Noord-Beveland der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijne gewone zomervergadering. De secretaris-kassier der door dat Departe ment in 1863 opgerichte spaarbank bracht verslag uit van den staat en de werking dier inrichting over 't dienstjaar 1877 Daaruit bleek, dat in dat jaar door 60 nieuwe leden was ingebracht de som van 4061,53 dat 80 deelhebbers van vroegere ja ren hunnen inleg verhoogden met - 3509,84 zoodat 140 personen en instellin gen inbrachten7571,37 Aan 65 deelhebbers werd op hun verzoek terugbetaaldf 5679,39B Bij het einde des jaars telde de spaarbank 205 deelhebbers, die te zamen eene som tegoed hadden vanf 16181,75 In dit jaar was het getal deelnemers met 33 vermeerderd en het tegoed bij de spaarbank met de som van1971,615, terwijl het reserve-fonds de som van f 2455,89 had bereikt. De secretaris-kassier gaf ook nog een kort overzicht van de werking der spaarbank ge durende haar tienjarig bestaan. Daaruit bleek, dat gedurende dat tijdvak was ingebracht de som van f 50915,76 en terugbetaald de som van ƒ36666,145; dat van het eerste bestuur nog in functie waren de heeren J. H. Bijbau, Jac Vink, M. Hoose, Q. J. M. Janssen, J. Sturm en de secretaris-kassier P. H. Van Lis; dat de heeren Geertsema Beckeringh, J. A. Van der Scheer door vertrek naar elders en de heer E. J. Van de Linde door overly den, vervangen waren door de heeren P. Van Weel, P. De Keijzer en Jac. De Keiper. Dit verslag werd algemeen met genoegen aangehoord en den secretaris-kassier, bij monde van den Voorzitter, de dank der vergadering gebracht voor zijn gegeven overzicht en het belang der spaarbank, aan zijne goede zorgen en die van het bestuur ten zeerste aanbevolen. St. Philipsland. Aan de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad, ge houden Dinsdag 11., hebben van de 47 kiezers 44 deelgenomen. Gekozen zijn de heeren II. Geellioed met 23 en M. Mol Jz., aftredend lid, met 22 stemmen, terwijl de heeren M. Van IKjke Azn. en P. De Bruijne, aftredend lid, respectievelijk 21 en 16 stemmen bekwamen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Veere Het plaatsen van den afgewaaideu windwijzer op den toren van het stadhuis alhier schijnt minder gemakkelijk dan men aanvankelijk dacht. Na onderzoek door een der rijks-adviseurs is gebleken, dat niet alleen de stang, waarop het scheepje draaide, is gebroken, maar dat de ge- heele toren boven het klokkenspel in die mate bouwvallig is, dat eene geheele vernieuwing daarvan noodzakelijk geacht moet worden. Naar men verzekert, zal de staat, daar de financiëele krachten der gemeente te kort schieten, de kos ten van dat werk voor zijne rekening nemen. Velen alhier zouden het zoo wenschelijk vin den, dat de gemeente door staatshulp in staat werd gesteld eenig meer uitgebreid lager on derwijs te geven, opdat de kinderen niet lan ger genoodzaakt waren 1uur langs een zon- nigen weg naar Middelburg te loopen, om on derricht te bekomen in de beginselen der Fran- sche taal. Verschillende dignitarissen van het groot- hertigdom Baden zijn door onzen Koning met ridderorden begiftigd. Te 's-Hage zjjn de toebereidselen aan gevangen voor de plechtige ontvangst van Prins Hendrik en zijne gemalin. Uit Deventer wordt gemelddat mr. G. Dumbar, lid van de Eerste Kamer, gistermiddag is overleden. De uitspraak van de jury te Parijs over de Nederlandsche schilderijen, ter tentoonstel ling ingezonden, is deze: eene eerste medaille is toegekend aan den heer Israels, eene tweede aan de heeren Van Haanen en Bisschop, eene derde aan den heer Mesdag, eene loffelijke vermelding aan den heer J. Maris, en een getuigschrift aan de heeren Waldorp, S. Verveer en Louis Meijer. Voor beeldhouwkunst zal waarschijnlijk eene derde medaille worden toegekend aan den heer Van Hoven. De haringvangst, die gedurende de laatste 14 dagen slechte resultaten opleverde, heeft eensklaps een gunstige wending genomen, zoo dat vele schepen met volle lading te Maassluis en Vlaardingen zijn aangekomen. De prijzen zullen nu ook wel merkelijk dalen. De administrateur van De Standaard" was Donderdag zoo beleefd ons een afdruk te zenden van een bericht, dat op den avond van dien dag in zijn blad zou verschijnen. Dit bericht bevatte het navolgende lystje van het aantal personeD, die in elke provincie van ons land het zg. volkspetitionnement teeken den, met by voeging van het aantal schoolgaande kinderen van 6—12 jaren: PROVINCIËN. ONDER TEEKE SCHOOL KINDE NAREN. REN. Utrecht 15,562 36,796 5,778 21,296 41,435 26,980 46,622 87,888 14,037 7,765 20 5,728 12,653 2,164 7,713 14,819 7,878 19,997 33,950 6,722 2,550 10 304,179 114,184 De Amst. Ct. meldtdat de namen dier 304,179 onderteekenaren in 15 dikke deelen zijn gebonden en in even zoovele portefeuilles gelegd, die keurig bewerkt zijn, en waarop met vergulde letters staat: Smeekschrift om een school met den Bijbel." Voorts zijn hieraan toegevoegd: een smeek schrift van de kerkeraden der Ned. hervormde gemeente, der christelijk gereformeerde ge meenteen van het hersteld evangelisch-lnthersch kerkgenootschap en van corporationalsmede een register van de namen der steden en dorpen. Bij dit alles is gevoegd eene memorie, waarin uitvoerig gewezen wordt op de geschiedenis van het onderwijs in Nederland in de laatste tijden, en op het recht dat Z. M. heeft om aan het verzoek van adressanten tegemoet te komen. Het adres zelf is gecalligrapheerd door den heer A. Grevenstuk, met zijden linten, be staande uit de nationale kleuren, doorregen, en vervat in een groenen koker in overeen stemming met de banden der boekdoelen. Donderdagnamiddag zou het petitionnement naar Apeldoorn worden opgezonden, om het waarschijnlijk reeds Zaterdag aan Z. M. aan te bieden. De commissie, hiermede belast, be staat uit 22 personen: twee afgevaardigden uit elke provincie, aan wier hoofd staat de heer jhr. mr. Elout Van Soelerwoude, voormalig lid van den Raad van State, die ook tot Z. M. het woord zal richten. Den 26 dezer zal te Utrecht de jaar- Iijksche algem. vergadering van de broeder schap der candidaat-notarissen in Nederland worden gehouden. De werkzaamheden tot uitgraving van het oostelijk deel der haven van Urk worden met kracht voortgezet p. m. 40 arbeiders zullen vermoedelijk tot 1 Sept. aan het werk blijven. Indien het werk voltooid is, zal niet een plaats aan of in de Zuiderzee zulk een veilige en bijna bij alle winden bevaarbare haven bezitten. Dat de Urksche visschersvloot, die uit p. m. 180 vaartuigen bestaat, daardoor zeer zal gebaat zyn, behoeft geen betoog. Reeds nu heeft men van de verbetering van het wes telijk deel der haven groot voordeel gehad. In de laatste 14 dagen waren al de Ürker vis- schers een paar malen tehuis en konden alle vaartuigen in het westeljjk deel der haven liggen met nog eenige andere schepen. STATEN-G fcUN EKAAL. EERSTE KAMER. De afdeelingen der KAMER hebben Donderdag het den vorigen dag begonnen onderzoek van de aan hangige wetsontwerpen voortgezet. Ia de 's namiddags gehouden zitting zyn eenige kleine ontwerpen be handeld. Tot rapporteurs over de onderwijswet zijn gekozende beeren Van Eysinga, Pické, Pan Aker laken en Pan Poorthuijien. Het aantal bezwaarschrif ten tegen dat ontwerp is geklommen tot 7Cl.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1