1878. N°. 90. Donderdag 1 Augustus. 65ste Jaargang. OPEICIEELE MEDEDEELINGEJI. GOES, 31 JULI 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 6 ct.met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a f 1.— Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Het is waarlijk geen kleinigheid zoo plotse ling drie mannen, en nog wel bijoa tegelijkertijd, te hooren spreken over ons land, en om aan dacht te verleenen aan hetgeen zij ons de eer aandoen te zeggen van de plekwaar ome wieg eens stond. Lieten wij ons door een van hen overtuigen, dan zouden wij er wezenlijk een gewetenszaak van maken, om langer in dat land te blijveu wonen, en deden wij wellicht 't best zijn voorbeeld te volgen door het te verlaten, en zoodoende te waken, dat ons graf er later niet gevonden worde. Op dit oogenblik leeft de heer Buiken Huët, de vroegere redacteur en tegenwoordige leider van „het Algemeen Dag blad van Nederlandsch Indië'', te Parijs en ver gissen wij ons niet, dan koos hij Frankrijk reeds geruimen tijd tot zijn woonplaats, terwijl hij thans verklaart zich uit het Nederlandsche staatsver band te willen losmaken. Niet ieder kan zijn voorbeeld volgen, maar verwondering wekt het toch, dat hij juist in een republiek tot de ont dekking moest komen, dat Nederland zijne vrij heid, vervat in zijne constitutioneele instellingen, moet prijs gevenom zich te laten regeeren door een despotisch vorst, die maar zoo spoedig mogelijk beginnen moet met onze geheele grond wet onderstboven te keeren en zich- aantestellen als een razende Roland. Ons dunktdat juist Frankrijk het land is, om te leeren hoe zulk een dozinnige politiek bittere naweeën meebrengt. De heer Busken Huët heeft dit naar het schijnt nog niet opgemerkt; zijne bewonde ring voor Napoleon 111 en diens stelsel is hem nog steeds bijgebleven, en avonturen, zooals die monarch zijn land berokkende, wil de heer Huël, nu Frankrijk daartoe op 't oogenblik alles behalve geneigd is, aan ons overdragen. En dat alles, wijl in Nederland niets deugt. Wij zeiven zijn onbegaafdhet tegenwoordig ministerie is niets; onze Tweede Kamer is een leuterlievend gezelschap de kieswet deugt niet, en om dat alles te verbeteren moet de Koning optredenmoet hij de Kamers wegjagenen Nederland op eigen gezag een nieuw stel wetten bezorgen. Zijn titel van opperbevelhebber van land- en zeemacht moet geen bloote titel blijven; leger en vloot moet hij naar zijn wenschen kunnen gebruiken. Dan zal het beter gaan De heer Huël schijnt het te gelooven. Het land van zijn verblijf kon anders in zijn eigen historie hem het tegendeel leerende groote omwente lingen, die daar hebben plaats gehad, de vorsten, die daar hun troon verloren tengevolge van hun despotisme, spreken luide om tegen zulke maat regelen te waarschuwen. Wat de monarchen, steunende op hunne legers, gedaan hebben, schijnt voor hem te veel tot het verledene te behooren, om daarmee rekening te houden. Ot zou wellicht zijn geheugen bier falen, evenals ten opzichte van het verzuim, dat hp tegenover zijn vaderland, waar alles zoo slecht is, heeft gepleegd? Eenmaal werd de heer Huët naar Indië ge zonden om de Indische pers te verbeteren en haar te breidelen in hare houding tegenover de regeering. Dat hij een tegenovergesteld doel bereikte verwondert ons niet, wanneer wij zijne ODpractische redeneeringen lezen, die hij ten beste geeft, maar nog minder nu wij hem zeiven hooren uitspatten op eene wijze, die ons de zekerheid geeft, dat hij allerminst de geschikte persoon was voor die taak. Waarom moest nu juist, - stelt dat al zijne grieven zoo gegrond waren en het middel ter verbetering uitvoer baar, - van uit Indië ziju stem tot ons weerklinken? Direct toch had hij in ons eigen land wel licht gelegenheid gehad zich te doen hooren. Van daar kan de verbetering toch niet komen en daar juist onze zwakheden bloot te leggen zooals hij deed, kan niet anders ten doel heb ben dan om ons prestige daar te verzwakken. Er zal zeker wel niemand wezen, die den heer Huët zou willen volgen in zijn Don-Qui- chotterie, om ons laud naar ziju idee gelukkig te maken. Uit dat oogpunt kon men zijne beschouwin gen laten voor hetgeen zij zijnde grillige phan- tasieën van een geniemaar wij vragenwordt ziju voorbeeld in 't groot en in 't klein in ons land niet door velen gevolgd Wordt er niet van ozooveel verschillende zijden geroepen, dat het zoo slecht is gesteld met ons land, al wil niet elk bediller ons wagen aan proefne mingen, zooals de heer Huët er een verlangt? Nu is 't waar, dat de grieven niet altijd on gegrond zijn, dat er wel veel te verbeteren valt; maar is er ook niet veel te prijzen? Wanneer niemand onzer 't wil doen, dan be roepen wij ons op een tweede autoriteit, die wel vreemdeling is, maar toch meer aanspraak maken kan op politiek doorzicht dan de heer Huët. Wij hebben 't oog op generaal Qrant, den gewezen president der Vereenigde Staten van N.-Amerika, die ons land prees als een land met vrije constitutioneele instellingen, zoo goed als eene republiek, met algemeene welvaart eu zon der demagogen. Ook op die lofrede valt zeker wel wat af te dingen; maar al ontnemen wij haar de helft der waarde, toch blijft zij vooral merkwaardig, waar zij komt uit den mond van zulk een Amerikaan. Hij toch kent de ge breken, die een republiek aankleven, m*.v hij weet ook wat vrijheid zeggen wil. Zijne be wondering voor ons land is een bewijs, dat er aan onze constitutioneele instellingen een goed beginsel ten grondslag ligt. Wat in de oogen van den gewezen predikant Huët een doorn schijnt: onze vrijheid ook tegen over den vorst gewaarborgd,vindt juist in die van den gewezen president, den man die weet wat besturen, wat regeeren is, sympathie. En hoe hoog wij eerstgenoemde stellen als literator, als stylistden laatste nemen wij liever als scheidsrechter, waar in zulk een zaak uitspraak gedaan moet worden. Ook een vorst heeft zijne gebreken, zijne grillen, zijne sympathieën en an tipathieën de geschiedenis leert 't op zoo menige bladzijde en daartegen moet een land beveiligd zijn. Niet een man mag zulk een gevaarlijk wapen in de handen gegeven worden als willekeurwaardoor een gansehe natie in de dolste avonturen zou kunnen worden gesleept, om het na hevige schokken slechts weer te doen keeren op het gewone pad. Vooral in deze dagen zal 't blijken, welk een voorrecht wij bezitten in de waarborgen, die ons geschonken zijn. Dat mannen als een Huët en Kuyper beiden predikanten denzelfden weg willen bewandelen, is voor ons een veeg teeken, een teeken, dat het oude zuurdeesem van heerschenden geestelijken zoo zeer eigen, diep wortel heeft geschoten, en dat er geen mid delen onbeproefd worden gelaten om het doel te bereiken. Wij zullen waken De gebreken kennende, moeten wij alle krachten beproeven om die te verbeteren, doch nooit een duim breeds afwijken van den constitutioneelen weg, waarop onze staatsinrichting is gebouwd. Het kan wel eens nuttig wezen, dat wij waar heden hooren, al klinken zij wat hard, en al zijn de middelen, ter verbetering aangegeven, wat zonderling. Wij mogen er wel eens naar luisteren; maar waar wij andere wegen zoeken ter verandering, daar stellen wij ten minste als eersten eisch behoud onzer vrijheid ook tegenover een vorst. Liever vrij met gebrekkige instellingen, dan ge ketend met wetten en een parlement, waarvoor een Busken Huët den hoed zou afnemen. De Amerikaansche generaal's-saluatie is ons daarom veel meer welkom. En aan die vrijheid worden lachjes en lonk- jes gegeven door eene andere autoriteit, en nog wel een Pruisisch kapitein buiten dienst, die België en ons land wel de eer aandoet van ze naderbij te beschouwen met 't oog op een eventueelen revanche-krijg tusschen Frankrijk en Duilsch- land. De bewuste kapitein vreest, dat de hooge Nederlandsche kringen wat Franschgezind zijn, en hij wenschte ons nu in overweging te geven, wat meer ons bij Duitschland aan te sluiten. Willen wij neutraal blijven het is den waar- digen kapitein ook goed; maar dan is hij zoo vrij tevens eenige wenken te geven omtrent onze militaire inrichting. Ons staand leger dienen wij af te schaffen, en wij moeten onze kracht zoeken in de schutterijen, die beter ge organiseerd moeten wordeD. Wij zijn' zeker zeer aangenaam verrast door de belangstelling, die zulk een Duitsche auto riteit ons bewijst. Wil men meer daarvan weten, dan schaffe men zich aan het werkje, getiteld: Fritz Hönig, die politische und militdrische Lage von Belgien und Holland, besonders mit Rilek- sicht auf Deutschland-Frankreich." Maar is die belangstelling geheel belangeloos? De wind waait ons uit een te verdachten hoek. En daarom is zijn roepstem voor ons eene waarschuwing temeer, om ons niet door eigen landgenooten op een dwaalspoor te laten brengen; om geen gehoor te verleenen aan stellingen, zooals de heer Huët die predikt, maar tevens om niet bij alle gelegenheden onze fouten uit te bazuinen. Ze leeren kennen dat is goed, ze trachten te verbeteren is nog beter; maar als eersten grond slag behouden wij het goede, het edele beginsel van vrijheid, dat nu reeds de grondslag vormt van ons bestaan! Van buiten af zullen daarop nu of later nog wel heviger aanvallen gedaan wor den; beginnen wij ten minste met hen, die ze in ons eigen midden willen aau banden leggen, tot zwijgen te brengen. Blijkens bericht, ontvangen bij het departement van buitenlandsche zaken, is aen 24sten Juni jl. eene wet op de invoerrechten in Venezuela bekend gemaakt, welke drie maanden na hare openbaarmaking in werking treedt, en waarbij werktuigen, instrumenten enz., in het bijzonder die welke op landbouw, veeteelt en visscherij betrekking hebben, van invoerrechten vrijgesteld zijn, terwijl het invoerrecht op ruwe ot geraffineerde suiker met 10 centesimos per kilogram verhoogd wordt. St.-Ct Dinsdag aanstaande zal in den tuin der Sociëteit V. O. V. het tweede zomercon- cert gegeven worden en thans door de kapel van het 3de regiment infanterie van Bergen- op-Zoomkapelmeester de heer N. A. Bouw man. Ook daarvoor gelden weer dezelfde voor waarden als bjj de vorige gelegenheid. Tot Dinsdagnamiddag zijn bg de firma F. Kleeu- wens Sf Zoon kaarten te verkrijgen tegen ƒ0,75 per persoon, terwijl op den avond der uitvoe ring de toegangsprgs voor niet-leden der so ciëteit op ƒ1,is gesteld. Aan hen, die op de lijsten teekenden, zullen binnen enkele dagen de toegangskaarten worden bezorgd. Het genotbij de eerste gelegenheid door zoovelen gesmaakt, doet ons geen oogenblik eraan twjjfelen, of ook het zoo gunstig bekende muziekkorps van den heer Bouwman wacht Dinsdag een talrjjk publiek. De directie van genoemde sociëteit heeft deze week tevens een besluit genomen, dat door ons zeer wordt gewaardeerd, en voor welks uit voering wij voor haar zeer gaarne den steun der leden vrageD. Het betreft een plan tot het geven van nog twee concerten in de a. s. kermisweek, die gevolgd zullen worden door een bal, alleen toegankelijk voor de leden der sociëteit met hunne dames. Totnntoe onthield de directie zich van het organiseeren van feestelijkheden bjj die gelegenheidmaar de ervaring, vooral verleden jaar opgedaan, deed haar nu beslui ten om zelf de handen aan het werk te slaan, teneinde aan de leden in die dagen eene zeer aangename uitspanning te verschaffen. Wjj die in onze vroegere beschouwingen steeds erop aandrongen, dat besturen of corporatiën zouden meehelpen om de kermis aangenamer en beter te doen ziju, wijl w|j afschaffen niet goedkeureD, wjj kunnen de directie 70or het gonomen be sluit niet anders dan dank zeggen. Wij dee- len verder mee, dat de directie in onderhandeling is met een paar gunstig bekende muziekgezel schappen. Het succes vau bet eerste concert is ons ook hierbij een waarborg, dat de leden haar znllen steunen in de uitvoering van haar plan. Binnen enkele dagen zullen lijsten wor den aangeboden, waarop men van dien goe den wil blijken zal kunnen geven. Wjj be velen dit ten zeerste aaD een goed concert en een prettig bal zal voor het schoone geslacht weer een prikkel te meer zijn, om onze so ciëteit te bezoeken. Heeren der schepping, tevens leden dier sociëteit wjj doen een beroep op uwe galanterie, om door ruime deelneming te toonen hoe aangenaam u het vrouwelijk gezelschap ook in die zalen is. Voor hen of haar, die niet dansen, zal na afloop nog gelegenheid bestaan eenige uren onder aangenamen kout door te brengen. 's-Heer Abtskerke. Bg de Dinsdag gehonden herstemming voor een lid van den gemeenteraad zjjn uitgebracht 23 stemmen. Herkozen is het aftredend lid Jacobus De Jager, wethouder, met 13 stemmen; Marinus Goeman verkreeg er 9 en Jaques Everse 1 stem. 's-Heer Arendskerke. Nu en dan heeft men wel eens klachten vernomen over de gebrekkige suatie in de Breede Watering bewesten Yerseke, zonder evenwel iets te hooren gewagen van de oorzaken. Men noemt thans twee soorten, de eene be staande in het versperren van den geregelden loop door tjjdelijke afsluiting van heulen ter verzameling van zoogenaamd grui, en de andere in het voortdurend voor een groot deel gesloten houden van de sluis, ten einde de palingvisscherjj zoo min mogeljjk afbreuk te doen. Het is zeer wel aantenemen, dat antagonisten de eene of andere omstandigheid van de don kerste zijde hebben beschouwd en tot gemelde qualificatie zjjn gekomen, maar in ieder geval zou bg het onderzoeken der zaak kuunen worden nagegaan inhoever deze sprookjes waarheid be vatten. Met den 7 Aug. a. s. wordt de rijks veldwachter J. J. Vianen, te Veere, die verplaatst is naar 's-Hage, vervangen door Jan Van Dam tot dusver bewaarder in het buis van burgeljjke en militaire verzekering in laatstgemelde ge meente. Naar de Midd. Ct. verneemtis dezer dagen aan den Minister van waterstaat een plan voorgelegd voor een geheel net van tram wegen in ons land, waarmede de Minister zich zeer ingenomen moet verklaard hebben. Bijzon derheden omtrent de verschillende ljjnen zijn niet bekend; alleen deelt men mede, dat er eenige lijnen op Zuid-Beveland in voorkomen dat Tholen en Schouwen-Duiveland door stoom tramwegen met den vasten wal verbonden zou den worden en dat eene ljjn van Hulst naar Walsoorden in het net zou opgenomen zjjn. De Eerste kamer heeft Dinsdagavond hare werkzaamheden hervat. Een 300tal adressen, houdende bezwaren tegen, en ééa strekkende ter verklaring van adbaesie aan het ontwerp betreffende het lager onderwjjs, zijn verzonden aan de Commissie voor de verzoekschriften. De door de Tweede Kamer laatst aangenomen wetsontwerpen werden gezonden naar de af- deelingen. In de Maandag te Amsterdam gehouden vergadering van de hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik is met groote meerderheid van stemmen be sloten de levering van het album, waarvoor verschillende ontwerpen waren ingekomen, op te dragen aan den heer Van Holij, te 's-Gra- venhage, die eene teekening had ingediend, waarvan het dubbele naamcijfer het middelpunt vormt, omgeven door eene cirkelvormige om-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1