1878. N°. 89. Dinsdag 30 Juli. 65sl,! Jaargang. J AARMARKT. Patentreolit. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. 0FFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 29 JULI 1878. RECHTZAKEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. 1 Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEENER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen bij deze den belanghebbenden, dat de gewone JAARMARKT binnen deze gemeente zal beginnen op Dinsdag den 27en Augustus, en eindigen op Dinsdag 3 September daarna, zullende met het op slaan der kramen enz. niet mogen worden aangevangen dan Maandag den 26 Augustus en deze moeten zijn afgebroken en van de standplaatsen vervoerd op Woens dag den 4 September a. s.j dat geen kwakzalvers, horoskooptrekkers en dergelijke toegelaten en alle Draaiborden, Dobbelspelers, Rijmelaars en Bedelaars geweerd worden; dat de aanvragen om plsatsen, voor den hierboven bedoelden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte in de Nederlandsche maat, zullen moeten geschieden aan de marktmeesters, aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toe gelaten, zijn patent zal moeten vertoonen, terwijl plaat sing van carrousels wordt verleend op de voorwaarden, die ter secretarie voor een ieder ter lezing liggen. Goes, den 27 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat: dat het primitief derde gedeelte kohier van het PA TENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18781879, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvaDger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 29 Juli 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. Via NIEUWEDIEP, 2 Aug, 6.10 's avouds. Via BRINDISI, 2 Aug. 8.45 's morgens. Via MARSEILLE, 9 Aug., 8.45 's morgens. Via NAPELS, 11 Aug., 6.10 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 7 leerlingen aan de Rijks-Kweekschool voor vroedvrouwen te Arasterdam. Adres tu9scben 1 en 15 September aan den voorzitter van den genees kundigen raad der provincie, waarin zij hare woon- laats hebben. Dit is voor Zeeland dr. A. Fokker, te liddelburg. De voorwaarden tot, toelating zijn te vinden in de Staats-Ct. van 26 Juli. O.-Indië. Benoemd tot lid der plaats, schoolc. te Poerwakarta (Krawang) F. W. Witte, archit. 2e klasse bij den waterstaat. Ten behoeve van den burgelijken dienst op Java en Madura en de buitenbezittingen kunnen geneeskundi gen in Indië geplaatst worden, op een toelage van ƒ200 8 maands, afgescheiden van hun bijzondere praktijk. Nadere voorwaarden zie Staats-Courant van Vrijdag. FTZaterdag overleed te Amsterdam op 66- jarigen ouderdom de heer mr. J. 1. Del Baere, aan wieDS nagedachtenis de Goesche Courant zeker wel een woord van hulde brengen mag. Nog niet zoo lang geleden behoorde hij tot onze medeburgers, die aan de publieke zaak, voor zoover zijne gezondheid dat toeliet, een werkzaam deel nam. Als president der Arron- dissements-rechtbank was bjj bier geruimen tijd geplaatst, als lid van den Raad vervulde bp in dat college een waardige plaats. Maar bóvenal dient hem een woord van hulde toegebracht te worden voor hetgeen bjj deed ten nutte van het Gasthuis alhier, eene instelling, wij herinnerden er bjj de onlangs gevierde opening aan die veel aau hem te danken heeft. Het was geen gemakkeljjke taak om in moeieljjke dagen als in 1872 Voor zitter van het Gasthuisbestunr te worden. Hjj aanvaardde die toch en heeft toen krachtig meegewerkt om het gesticht te doen worden, wat het heden is. Daarvoor mag Goes hem •wel dankbaar zjjn. Al mogen zijne zonder linge vormen voor sommigen een beletsel ge weest zjjn hem nader te leerea kennen, ieder, die meer van nabij hem kende, moest hem hoogachten om zjjn eerljjk, rechtvaardig hart. Dindag a. s. moet te 's-Heer Abts- kerke eene herstemming plaats hebben voor éen lid, en te St. Philips la ml eene ver kiezing voor twee leden van den gemeenteraad. Wij herinneren daaraan de kiezers in beide gemeenten. Volgens aankondiging in het Zuiden zal het Goesche dubbel-mannenquartet Baydn Woensdag 31 Juli eene zanguitvoering geven op een der openbare samenkomsten, uitgaande van de beide Christeljjke jongelingsvereenigin- gen, in de Bogardstraat te Middelburg. Heinkenszand. Tot gemeente-vroed vrouw alhier is door den gemeenteraad in de vergadering van 26 dezer benoemd mejuffrouw A. S. Hufkens, te Lamswaarde (Hontenisse). Hansweert. Zaterdag liep op den stee- nen berm van den Westhavendam van het ka naal alhier omhoog het te Bergen-op-Zoom thuisbehoorende jjzeren aakschip Stella Maris, schipper II. E. Daverveldt. Aangezien het vaartuig op een zeer gevaarlijk pnnt zat, vreesde men algemeendat het totaal zou verloren gaan en begon men dan ook oogenblikkeljjk den inventaris te bergen enz. Spoedig daag den] echter tal van menschen op, om hnlp te verleenen en mocht men het genoegen smaken door onophoudelijk krachtig pompen het schip boven water te honden en, toen het vlot werd, op een veilige plaats te brengen. Zondagmor gen werd een onderzoek ingesteld naar den toestand van het schip en bevond men, dat er twee,' gaten in gestooten waren en overigens alles (voor zooverre zichtbaar) in goeden staat was. De lekken werden met een 40 kilo spek gestopt en zoo goed mogelijk voorzien, zoodat de schipper met de volle lading de reis kon vervolgen en dan ook op sleeptouw der stoom boot Actif is vertrokken. De Stella Maris is een nieuw gebouwd jjzeren schip, met een ladingsvermogen van 7551 centenaars, van een prachtige en vlugge bouworde en alles even solide iDgericht. Het was op reis van Belgie naar Prnisen, geladen met 392,000 kilo ijzererts. Tot den zoo gelukkigen afloop dezer stranding is niet weinig medegewerkt door het schoone weer, doch niet minder door de wakkere mannen, die met onvermoeiden lust en jjver al hunne krachten inspanden om het instroomende water meester te worden en alzoo het schip boven water te houden. Hun komt daarvoor een woord van lof en dank toe. Verder is het aan de goede orde en flink genomene maat regelen te danken, dat het kostbare schip met lading is behouden gebleven. Onder het spelen van 't Nederlandsche volkslied stoomde Zondag omstreeks twaalf uren onze haven binnen het Belgische stoom schip Oscarkomende van Antwerpen, met ruim een 150tal heeren en dames aan boord. Onze zuidelijke buren werden opgewacht door een talrjjke menigte en men kon bjj deze gelegen heid ten duideljjkste opmerken het groote con trast in den aard der twee buren. Zóo levens lustig, zóo bljjgeestig, zóo vol vuur als de Bel gische dames en heeren waren, zóo stil, zóo kalm,zóo koud was de hen opwachtende menigte. Voor de ons bewezene beleefdheid door het spelen van het „Wien Neêtlandsch bloed" kon er niet eens een „hoera een „welkom of een »leve de Belgen af. De eenige ver welkoming kwam van de zijde van een vjjftal rechtzinnigen, waarvan het hoofdtoen de vreemde gasteD Hansweert binnen kwamen, hen begroette met den naam van duivels. Ruim een nur vertoefden de plezierreizigers te Hans- weert, dat zij doorkrnisten onder het spelen van een opgewekten marsch, waarna zij zich we der aan boord begaven. Onder volle muziek stoomde de Oscar statig de haven uit, koers zettende naar Walsoorden, alwaar de tweede pleisterplaats zou zjjn. Volgens het Zuiden bedraagt het aantal onderteekenaars van het adres aan den Koning in zake de schoolwet: te Middelburg 1889, te Grjjpskerke 230, Biggekerke 160, Serooskerke 253, St. Laurens 173, Meliskerke 150, Goes ongeveer 900 en Oostkapelle ongeveer 300. Te Goes heeft men dus de 1000 handtee- keningen niet kunnen balen. Volgens de Rotterdamsche Courant was bet adres te Goes voorzien met 897 handteeke- ningen van personen met 389 kinderen van 6 tot 12 jaar. Middelburg. Het driemast-klipperschip Minister Fransen Van de Putte", gezagvoerder A. Osterrath, is Zondag van Java hier terug gekeerd en ligt thans aan de Loskade. De lading bestaat uit suiker, arak enz., bestemd voor Rotterdam. Een jeugdige panter, 2 her ten, 2 slangen en 1 aap zjjn mede behouden aangebracht. Mej. Magdelena Metz, uit Middelburg, legde dezer dagen haar examens voor de medi sche faculteit, te Parjjs, met goed gevolg af en verkreeg het diploma van ziekenverpleegster en vroedvrouw le klasse. Voor de nu geëindigde examens van leer ling-apotheker te Middelburg hadden zich in het geheel aangemeld 78 candidaten van deze is een wegens ziekte niet opgekomen en zijn 10 (allen mannelijke) afgewezenzoodat 67 de akte verkregen. Ooder de geslaagden zjjn 25 dames, die in 't algemeen, naar men ver neemt, beter beslagen ten ijs kwamen dan de heeren. Naar het Dagblad verneemtmoet de Minister van Oorlog nagenoeg geheel hersteld zijn, en zon hjj het voornemen koesteren spoe dig naar de residentie terug te keeren, om de werkzaamheden aan zjjn Departement te her vatten. Den 21 Juli 11. hield de Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs in het kan ton Oostburg eene algemeene vergadering waarin o. a. werd besloten zich aftescheiden van de vereeniging Volksonderwijs en een zelf standig genootschap te vormen onder den naam van Vereeniging tot bevordering van het Volks onderwijs in 't kanton Oostburg." Nog werd besloten aan de Eerste Kamer een adres te zenden met verzoek om de wet op 't onderwjjs, die in de Tweede Kamer is aange nomen, ook goed te keuren. Het Hoofdbestuur der Nederl. Maat- scbappjj voor tuinbouw en plantenknnde heeft, na daartoe door de afdeelingen gemachtigd te zjjn, besloten tot eene collectieve inzending van in Nederland gekweekte appelen en peren naar de internationale tentoonstelling te Parijs. I Aan de rekening en verantwoording over 1877—1878 der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dezer dagen aan de departementen toegezonden, is het volgende ontleend De uitgaven hebben bedragen f 37,042.40 '/2. De uitgaven voor den almanak hebben bedra gen ƒ5140.38, voor de algemeene vergadering I 3053.51, behalve ƒ3135.40 voor tegemoetko ming aan de afgevaardigden voor subsidiën ter zake van onderwjjs is besteed ƒ6026 37 Vs, behalve 5000 subsidie aan het Tooneelverbond, voor de Tooneelschool. De ontvangsten hebben bedragen 27,141.351/2 aan contributiën en ruim 7500 aau reute. Het saldo der vorige rekening was 27,623.26, de tegenwoordige sluit met een saldo van f 25,506.63 Va. De Maatschappij bezit 1247,000 inschrjjving op het grootboek, benevens het batig saldo van f 25,506.63Vs. De behoeften zjjn voor het jaar 18781879 begroot op ƒ39,450.75, de middelen op ƒ34,450,75; het tekort zal men, zoo noodig, dekken door 5000 van het kapitaal te nemen. Het gemeentebestuur van Boxtel heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin wordt verzocht, dat zij het wetsontwerp op het lager onderwijs niet aanneme, omdat het de belangen der gemeente verkort: 1°. »ten op zichte van het zelfstandig beheer der gemeente", en 2°. „ten opzichte van hare financiën." Deheerjhr. W. A. Van der Feltz wenscht met 1 October e. k. als burgemeester van Assen, welke betrekking hjj 25 jaren heeft bekleed, af te treden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. B. Van Schelven, te Alkmaar, is beroepen naar 's-Hertogenboacb. De Synode heeft tot leden der Alg. Synodale Commissie gekozen de heeren H. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter Muiden, en dr. A. Kuerten, oud- ouderling te Leiden. Voorts heeft zij aan onderscheiden gemeenten sub sidie toegekend uit het fonds voor noodl. kerken en personen, en voorloopig vastgesteld een reglement op 't beheer der provinciale en classicale weduwenbeurzen. De jongeling E. F. Moll uit Goes is, na ge houden vergelijkend examen, toegelaten tot de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Als vervolg op het in ons vorig no. mede gedeelde omtrent de Vrjjdag te 's-Gravenpolder ge houden algem. vergadering der Z.-Bev. Onderwij- zersvereeniging (er stond abusievelijk onrierwijzers- vergadering) kunnen wc nog meedeeten, dat de Commissie van beoordeeling voor den gehouden wedstrjjd in het spreken voor de vuist niet wetende wien der deelnemers daaraan zjj den prijs zou toe kennen, omdat beider verdiensten zoozeer tegen elkaar opwogen, later bij monde van den voorzitter als baar besluit kenbaar maakte, dat zij den heeren Haccou en De Lange de keus wilde laten tusschen het loten erom of het verdeelen daarvan. Tot het laatste waren genoemde heeren al dadelijk besloten. Nog moeten we een drukfout, voorkomende in bet bericht van Vrijdag, verbeteren, wat onze lezers zeker reeds voor zicb zei ven hebben gedaan. In den 4eu regel, 3e kolom, stond nl. min beschaafde standen; dit moest natuurlijk zijn MEER beschaafde standen. Het ontwerp van een schoolwet voor Zwit serland is door de Regeering openbaar gemaakt. Bij dat ontwerp wordt het lager onderwijs onder de leiding van den Staat gesteld ook de bijzondere scholen moeten aan alle eischen voor de opeubare gesteld, voldoen, en worden daarom ook onder het toezicht van den Staat gebracht. Het lager onderwijs is verplichtend gedurende minstens 9 jaar; de open bare scholen moeten toegankelijk zjjn voor de kin deren van alle godsdienstige gezindten, en aan nie mand mag door onderwijs of leerboeken aanstoot gegeven worden. De opleiding der onderwijzers is staatszorg. Akte-examens, traktementen en het gym- nastiek-onderwjjs zullen later door den Bondsraad geregeld worden. Het kantongerecht te Boxmeer heeft een per soon, die onlangs een zijner voor een kar gespan nen honden mishandelde, door bet afgematte dier met een aan den muilband bevestigd touw gewelddadig voort te sleepen, veroordeeld tot eene gevangenis- nisstraf van 5 dagen met een geldboete van 15, benevens de kosten. UIT ONZE KOLONIËN. Blijkens een bjj het dep. van koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur- geaeraal van Ned.-Indie, zjjn op den 23 dezer in Atjeh de mili taire operatiën begonnen, welke noodig zjjo gewor den tengevolge van den vjjaudelijken aanval op het door ons bezet gebied, bedoeld bjj bet bericht in de Staatscourant van 2 dezer, no. 153. Bij Lambaroe een der posten in onze zuidoosterlinie, nabjj den linkeroever der Atjeh-rivier gelegen is eene ko- lonne de genoemde rivier overgetrokken, terwijl eeD andere kolonne van Oleh-Karang (een der posten in onze ooBterlinie, beoosten de Atjeh-rivier) het vjjan- deljjk gebied binnentrok en met groot succes door drong tot Pekan-Baroe, oostwaarts van Lambaroe. Aan onze zjjde werden 3 man gedood en 28 ge wond. De gezondheidstoestand der troepen was be vredigend. Op de noordkust van Atjeh is Pasangan gebom bardeerd, wegens de vijandige houding, sinds gerui men tijd door den radja aangenomen, boewei zjj zich in 1S75 aan het Nederlandse!) gezag onderworpen had.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1