1878. N°. 88. Zaterdag 27 Juli. 65sle Jaargang. Inschrijving van leerlingen voor het MIDDELBAAR ONDERWIJS. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 26 JULI 1878. Over de Volkspetitionnement- beweging. RECHTZAKEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen ais bniten Goes, 1.76. Afzonderlijke nummers 6 et,, met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie Wórdt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor bet buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING van den BI AB der EM KKXTM »OU9, op MAANDAG den 39 Juli 1878, des namiddags te 2 uren. Goes, den 26 Juli 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I, Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Remissiën van Hoofdelijken Omslag en be lasting op de honden voor 1877. lil. Staten van oninbare posten en restanten op den Hoofdelijken Omslag en de belas ting op de honden over 1876 en 1877. IV. Voorstel van burg. en weth. tot af- en over schrijving op de begrooting der gemeente voor 1877. V. Verordeningen tot beffing en invordering van de retributie voor staanplaatsen op markten enz. VI. Benoeming van een leeraar in de Staats wetenschappen aan de inrichtingen van Middelbaar onderwijs voor jongens. VII. Benoeming van een leeraar in het Boek houden aan de inrichting van Middelbaar onderwijs voor meisjes. VIII. Benoeming van eene regentes van het Gast huis. IX. Begrooting der kosten van de gemeente apotheek voor 1879. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs, zoowel aan die voor jongens als voor meisjes, zal plaats hebben in het gebouw der jongensschool op Donderdag den 15 Augustus a. s des middags van 121 uur; moetende van de in te schrijven leerlingen een bewijs van vaccine of kinderziekte worden over gelegd. Goes, den 1 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Blijkens bericht van Zijner Majesteits gezantschap te Berlijn, is het op 6 Juli 1877 uitgevaardigd verbod van uitvoer van paarden nit Duitschland, bij keizerlijk besluit van 22 dezer, opgeheven. (Staats.Ct.) Bij beschikking van den Minister van Marine van den 24 dezer, no. 64, is de groote gouden medalje voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst toegekend aan den marinier der 1ste klasse C. ScJiraver. Jl. Woensdag werd te Yerseke des voor middags te kwart voor twaalf uren een tele gram aangeboden, bestemd voor 's-Gravenpolder, dat eerst te half vijf nren 's namiddags aldaar werd bezorgd. Woensdag werd P. K., uit Goes, op een koopdag, in Noord-Beveland gehouden, door J. W., te Biezelinge, belast met het naar huis brengen van een paard. Verder dan de Karne- melkspnt heeft K., naar het schijnt, 't niet kannen brengen. Althans zekere B, van den Yersekendam, vond hem daar liggen, en heeft zich over het paard ontfermd en 't aan den eigenaar bezorgd. P. K. schijnt van het paard gevallen te wezen, hoewel hij den volgenden dag van het voorgevallene niets wist. De reizigers, die Donderdagnacht uit Middelburg te Goes aankwamen, vonden op den stationsweg een paard, dat in volle vaart den weg was opgeloopen en aldaar tegen gehouden was. Dit paard was afkomstig van A. De Schipper, uit Kapelle, die met gezel schap ook van Zeeland's hoofdstad was komen rijden, maar wiens wagen aan den zoogen. Struikelblok" was omvergeslagen. De personen, die zich in den wagen bevon den, werden ligt gewond, en moesten met een ander gerij hun woonplaats opzoeken, aange zien het paard op hol was gegaan en in Goes den nacht heeft doorgebracht. Hedenmorgen, tusschen 8 en 9 uur, ging op den weg van 's-Gravenpolder naar het Cat- sche Veer het paard van ds. B., die met nog drie personen in een rijtuig zat, op bol door het uitpikken van het lemoen, waarop het gerij in de sloot terecht kwam. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaatsalleen werd de voerman eenigszins aan hoofd en been gekwetst, terwijl de andere reizigers er met den schrik afkwamen en zich door het stuk slaan der ruiten uit hun benarde positie verlosten. Met behulp van eenige welwillende handen werd het rij tuig uit de sloot gehaald. Kloetiiige. Bij de Donderdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeente raad zjjn 41 stemmen uitgebracht, waarvan 15 op den heer L. Bruijmeel, 14 op den heer A. J. Herdink en 12 op den heer <2. C. Peman Kakebeeke. Eerstgenoemde is dus gekozen. Yerseke. Bjj de Woensdag gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad zjjn 49 biljetten ingeleverd. Daarvan was een van onwaarde. Gekozen is de heer G. Schipper met 25 stemmen. Op den heer A. Van der Burglit waren er 23 uitgebracht. Woensdag heeft de Middelburgsche com missie voor het afnemen van de examens van leerling-apotheker zes candidaten geëxamineerd en aan vier eene akte van bevoegdheid uit gereikt. Donderdag examineerde zij zes can didaten, van wie er drie zijn geslaagd. De examens zijn thans afgeloopen. De commissie, die zich te Amsterdam gevormd heeft om op 24 Augustus feestelijk heden te houden, bij gelegenheid van het hu- weljjk van prins Hendrikheeft van dit voor nemen afgezien. Op dien dag zal echter in het Paleis voor Volksvlijt een groot feest plaats hebben. Als de prins met zjjne gade Amster dam bezoekt, zullen de openbare feestelijkheden geschieden, die oorspronkelijk door de com missie op 24 Aug. waren bepaald. Uit Vlaardingen schrijft men aan het N. v. d. D. Met den nieuwen Rotterdamscben Water weg naar zee schijnt het niet gunstig gesteld te zijn. Gaandeweg neemt de verondieping van den Maasmond toe. Niettegenstaande alle inspanningen blijkt men niet bjj machte met de natuurkrachten te wedijveren door wegbag- gering van het zand, dat de rustelooze zee voortdurend in de monding voert. Schepen van eenigen diepgang of stoomboo- ten wagen het niet licht meer daar uit te gaan of binnen te vallen, en de kloeke varenslui van onze haring- en visscherijvloot beginnen ook al huiverig te worden voor dit vaarwater. Deze zeelieden, zoo goed als de beste lood sen op onze kusten bekend, sedert hun vroegste jeugd genoopt met de vele stroomverlegging aldaar rekening te houden en haar zoo nauw keurig mogelijk gade te slaan, voorspellen van den nieuwen Maasmond op den duur weinig goeds. Den tegenwoordigen toestand van de geul schrijven zij toe aan de verlenging van het Zuiderhavenhoofd, waarvan de theorie een tegenovergesteld gevolg aanwees. Na een korte ongesteldheid is Donderdag te Delft overleden de heer dr. L. Cohen Stuart, directeur der polytechnische school. Ten einde ieder in de gelegenheid te stel len een oordeel daarover te vellen zullen wij verschillende tijdingen over die beweging, uit onderscheidene bladen, onder een hoofd vermelden. Die opsomming kan dan tevens eene bloemlezing worden ter staving van ons oordeel over die gansche agitatie. Volgens de Nieuwe Goessche Courant heb ben te Goes reeds 700 personen hunne hand- teekening gezet op de lijsten voor het volks petitionnement, en nu verwacht men, dat dit wel tot 1000 zal klimmen. Dit blad voegt bjj die mededeeling de zeker overbodige opmerking dat dit een bewjjs is hoe er hier nog wel een denkend publiek maar niet in den geest der Goesche Courant bestaat. Te 's-Gravenpolder zoo meldt men ons hebben twee dag- looners van den predikant bevel ontvangen, om huis aan huis rond te gaan met een lijst, waarop als nommer éen dezelfde predikant heeft geteekend, daarna de veldwachter en voorts eenige arbeiders, terwjjl de gegoeden zich onthouden. Te Vlissingen hebben volgens de Middelburgsche Courant ruim 1200 leden der Nederduitsche hervormde gemeente op het adres geteekend. Op het in dit nommer voorkomende inge zonden stuk uit Rotterdam vestigen wij tevens de aandacht. Te 's-Hage, zoo schrijft een getuige in het Vaderland, had het navolgende plaats »In mijn buurt, door lieden uit den kleinen burgerstand bewoond, wordt door een koopman, die tot nogtoe dagelijks petroleum langs de deuren ventte en die als een geschikt mau bij de huismoedertjes te boek staat, met een ljjst voor 't volkspetitionnement gecolporteerd. De man kwam ook bjj mjj en vroeg me of ik een stuk wilde teekenen, in belang van de scholen. „Wat bedoelt ge daarmee? vroeg ik. »Wel, antwoordde hij, een adres om goed onderwjjs voor uw kinderen te krijgen. Boe- veel kinderen hebt ge „Niet éen," zei ik. „Om 't even, teeken toch maar." Waarvoor dan toch?" hernam ik. „Och om den bijbel op school te hebben." v Dan teeken ik niet." De man ging heen. Maar hoeveel andere ouders loopen er in? Men teekent althans in de buurt wel, ten pleiziere van den petroleum- koopman In Amsterdam gaat 't ook treurig toe. De correspondent van het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Hage schrijft ten minste da. 23 Juli „Voor een huis in de Oude Leliestraat, waar door de drukke passage van den Dam-Toreu- sluis naar het westelijk deel der stad, vroeger meer bekend onder den naam van den Jordaan, was den geheelen avond een groote menigte menscben verzameld, die nieuwsgierig voor een groot donker rosé aanplakbiljet lazen: Volkspetitionnement. Alhier ligt ter teeke- ning het smeekschrift aan Z. M den Koning, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 23, 24 en 25 Juli, van 's morgens 11 tot 's avonds9uren."" Onder deze verzamelde menigte werden drukke en gansch niet zachte woorden gewisseld en gesprekken gehouden, die ik niet gaarne hier zwart op wit zou durven ter neer schrjjven, uit vrees van met de justitie in aanraking te komen. Twee vronwen, die ik over de Torensluis volgde, beweerden, dat zij teekenen wilden en teekenen zoudeD, want „„dat men God wilde wegcijferen, en dat Hij toch in de ure des doods, wanneer alles ons ontvalt, de eenige is aan wien de mensch zich kon vasthouden."" Twee mannen kregen twist over het al of niet teekenen, waarbij het van de zjjde van den niet-teekenaar al spoedig met vloeken en ver- wenschingen gepaard ging. Hoe dit morgen zal gaan? Zeker is het, dat wij morgen, bij een huis waar het adres ter teekening ligt, do gewapende macht zullen zien. Ten minste nu reeds bleek mjj dit zeer noodzakelijk." Te Bleiswjjk heeft Woensdag in een herberg ter zake van het zelfde petitionnement, tusschen vóór ea tegenstanders, een hevige woordenstrijd plaats gehad, die eindigde met een vechtpartij, waarbij tegenwoordig was de bode der kon. posterjj, die belast schjjnt met het verzamelen van handteekeningen op voormeld stuk. Dat komt ervan als men bjj het onontwikkelde publiek op zulk eeue wjjze te werk gaat. Dat denkende deel der natie heeft zulk eene zonder linge denkwjjze. Arrondittements-Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank zijn heden, Vrijdag 26 Juli, de navolgende vonnissen gewezen in zaken, behandeld 22 Juli te voren, tegen 1. P. C. P., landbouwer te Borssele, wegens beleediging van een bedienend beambte in functie, veroordeeld tot f 8,boete c. e. 2. G. Bschaapherder te Kapelle, wegens diefstal veroordeeld tot zes dagen cell, gev, straf c. e. 3. W. Ter S., 15 jr., te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot acht dagen cell, gev. straf c. e. 4. a. L. Ph. G., loopjongen, b. W. L. M 14 jr c. H. J., timmermansknecht, en d. W. G., sigarenmaker, allen te Middelburg, wegens mis handeling veroordeeld de eerste, derde en vierde ieder tot tien dagen cell. gev. straf, de tweede tot vijf dagen cell. gev. straf c. e. 5. J. C., 13 jr., scharenslijper te Bergen- op-Zoom, wegens verwonding veroordeeld tot drie dagen cell. gev. straf c. e. 6. a. J. D., slachter en b. A. F., koopman, beiden te Breskens, wegens mishandeling ver oordeeld de eerste tot 15 dagen cell. gev. straf en 2 geldboeten, elk van f 8,de tweede tot 15 dagen cell gev. straf c. e. 7. J. R., 46 jr., landbouwer te Retranche- mentwegens mishandeling veroordeeld tot 8,boete c. e. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland. Als een allerdeftigste matrone heette Middel burg Donderdag zijne bezoekers welkom. Geen overdreven sieraden vormden een deel van haar toilet. Het deed mij denken aan sommige kinderpartijtjes, die gegeven worden door oude alleenwonende tantes, die dergelijke feestelijk heden op touw zetten alleen om een nichtje of neefje, dat te logeeren is, eens een genoegen te doen, maar die overigens erg tegen zulk eene drukte opziet, en blij zijn wanneer maar alles achter den rug is. Op de gastjes laat zoo'n indruk zich dan ook wel degelijk gevoelen. Zij durven haast niet te lachendie tantes kijken zoo zuur, al meenen zij 't ook niet zoo kwaad. Zij hebben ook zoo weinig slag het jonge volkje te vermaken, en bezig te houden. Zoo'n gevoel maakte zich durf ik wed den van meer dan éen meester, die Donderdag Middelburg binnentrad. Bij andere gelegenheden o. a. bij aankomst van een boot uit België wapperden aan het kanaal reeds eenige vlaggen. Voor de bewoners van éen en dezelfde provin cie achtte men zulk eene attentie niet noodig. Men moest eerst nog eenigen tijd doorloopen, ja, dan zag men eindelijk een vlag, die den indruk maakte, alsof zij bij een vroegere ge legenheid vergeten was in te halen. Nergens een spoor van opgewekt, vroolijk leven, vóór men nabij het Molenwater kwam. En wat zag men dan nog Een groote ruimte akelig leeg, een hek, schraal en naar, zonder eenige versiering. Als men eindelijk daarbinnen was, en tot aan het eigenlijk deel van de tentoonstelling was genaderd, vroeg men zich zeiven af, of die ruimte niet wat korter genomen had kun nen worden. De tentoonstelling zelve was aan de hand van den catalogus niet gemakkelijk te volgen. Paarden en runderen stonden in eene lom merrijke laan; in de schouwburgzaal zelve vond men de boter, granen en verdere voedergewassen in een der kamers van hetzelfde gebouw zag men verschillende tabellen en roommeters, ter

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1