1878. N°. 87. Donderdag 25 Juli. 65sle Jaargang. 0FF1GIËELE MEDEDEELINGEN. GOES, 24 JULI 1878. mmm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASEN8TEIN VOGLER, te Hamburg, In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Met November a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De Staatscourant van gisteren bevat de voorwaarden voor het examen. Van 16 Juni tot 13 Juli jl. zijn in het rijk door longziekte aangetast 37 runderen tegen 64 in het vorige tijdperk van vier weken. De Staatscourant no. 171 bevat het volgende bericht Blijkens bericht van den Italiaanschen gezant bij he t Nederlandsche Hof, zullen, tengevolge der invoering van een nieuw algemeen douanetarief, met ingang van den len Augustus a. s., voor den invoer van Nederlandsche goederen in Italië weder certificaten van oorsprong vereischt worden, waaruit moet blijken dat die goederen voortbrengselen zijn van Nederlandschen landbouw of nijverheid, of dat zij in Nederland als binnenslands gefabriceerde artikelen beschouwd worden, teneinde daarop de lagere rechten van het conventioneel tarief te kunnen toepassen. Voor nadere bijzonderheden zie men bovengenoemd nummer, alsmede no. 149 van de Staatscourant. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de vereeniging tot het regelen en bevorderen .van Volksvermaken te Goes zijn, ter vervulling van de ontstane vacatures in het bestuur, de navolgende heeren benoemd: Joh. L. Van der Pauwert, die voor zijne vorige be noeming bedankt had, aangezien de heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe en E. Van den Bosch bp hun besluit om hun ontslag te nemen bleven volharden L. K. BrekerA. Van Schel ven (Vlasmarkt), P. C. N. Eichholtz, P. Van der Meulen, J. De Vos en A. M. C. De Jonge Mulock Bouwer. Verder is besloten tot her ziening van het reglement, waartoe eene com missie benoemd werd, bestaande uit drie ge wone leden, n. 1. de heerenA. Schraver, J. Blackstone, J. Harincken drie bestuursleden, n. 1. de heeren B. K. D. Van den Bussche, L. M. Van Campen en C. E. Massee. Later zullen wij opgeven, hoe verder de func tion van het bestuur verdeeld zijn, en uit welke leden het hoofdbestuur is samengesteld. Bij den boekhandelaar A. A. W. Bolland alhier is thans eene allerkeurigste expositie van kunstwerken te bezichtigen, die een bezoek overwaard is. Al die kunstwerken zijn aan gekocht voor de verloting, die steeds onder de inteekenaars op de Kunstkroniek plaats heeft. De eerste prijs nu bestaat uit een prachtige cassette de ménage, bevattende24 paar groote lepels en vorkeD, 24 paar dessertlepels en vor ken, 1 mergboor, 1 vischlepel, 1 soeplepel, 1 aspergetang, 1 saladetang, 1 paar sauslepels, 2 paar zoutschepjes, 2 mosterdlepels, 2 paar zuurvorkjes, 1 paar suikerstrooiers, 1 paar gem- berlepels, 1 paar eompottelepels, 1 paar groen telepels, 1 taartlepel, 1 pasteilepel, 1 pasteivork, alles in palissander houten met groen laken bekleed étui, vervaardigd in de fabriek van J. M. Van Kempen fy Zonen, te Voorschoten. Onnoodig zeker te zeggen, hoe het geheel den vervaardigers alle eer aandoet. De tweede prijs is een wezenlijk zeer smaak vol ameublement, bestaande uitcanapé met 12 stoelen, met salon- en canapétafel van no- teboomenhout, met zwart en zijde gestoffeerd, uit de fabriek der heeren J. C. Van Gemund Zonen, te Haarlem. De overige prjjzen bestaan uit: een prachtige pianino, uit de fabriek van B. Schmitx, te Rot terdam een mahoniehouten bureau-bascule twaalf schilderijen waaronder van.- Bilders, W. Gruyter Jr., W. Verschuur Jr., Jan Vrolijk, E. Koster en anderen een gouden dames-gar nituur; lakwerken uit de fabriek van L. J. Nooijen, te Rotterdameeu complete, uitmun tend werkende naaimachine; een gouden arm band; eeu kistje damasten tafel- en servetgoed een prachtige pendule. Wjj kunnen een ieder aanraden deze ten toonstelling eens te bezichtigen. Menigeen zal daardoor zich opgewekt gevoelen om een tijd schrift te steunen, dat, behalve een lot in de loterij, per jaar 48 vellen tekst en 24 platen levert, en zeer bevorderlijk is tot opwekking van den waren kunstzin. De prijs per jaar gang is 10,—. Morgen (Donderdag) zal er te Kloetinge eene herstemming voor een lid van den raad moeten plaats hebben. De kiezers daar worden bij deze er aan herinnerd. Waarde. Maandagavond omstreeks 5'/2 uur werd de landbouwschuur van M. Pieper alhier door den bliksem getroffen en met al het daarin geborgene, uitgezonderd het vee dat men nog in tjjds wist te redden, in de asch gelegd. Tezelfdertijd is een paard en een veulen van den landbouwer Kole door het onweder gedood. Den 6n Augustus zal de heer P. Brug- geman den dag herdenkenwaarop hij vóór 25 jaar het burgemeesterschap van Baarland aanvaardde. 's-Heer Arendslierke. Naar men ver neemt zal door beleid van het gemeentebestuur alhier geen nadeel worden ondervonden voor geregeld doorloopend onderwijs van de ver- grooting van het schoollokaalaangezien de gelegenheid zal opengesteld worden in bet kerk gebouw te Baarsdorp school te houden. Wel is waar zal daaraan verbonden zijn het twee maal heen- en weergaan van ouderwijzers en leerlingen, wat bij ongunstig weder wel eenig bezwaar zal ontmoeten, maar dewijl dit ook ten gunste kan uitloopen, mag de maatregel als zeer gelukkig beschouwd worden, terwijl bovendien de benoodigde tjjdruimte voor die wandelingen nog zeer nuttig aan de leerlingen kan besteed worden, die anders veelal nutteloos verloren gaat. De commissie voor het afnemen te Mid delburg van de examens voor leerling-apothe ker heeft gisteren 6 heeren geëxamineerd en aan 5 eene akte van bevoegdheid uitgereikt. De provinciale schietwedstrijd in Zeeland werd Maandag te Zierikzee gehouden. Des morgens arriveerden aldaar per spoorboot de schatters van Middelburg en van Ylissingen met het muziekkorps van eerstgenoemde schut terij. Het Zierikzeesche schutterskorps haalde de provinciale collega's met muziek af en geleidde ben naar den Galgenpolder, alwaar te 11 uren de schietwedstrijd een aanvang nam. In den namiddag kwam een zware onweersbui de ge- noegeljjke stemming verstorenwelk inter mezzo nog al eenigszins heeft geïnfluenceerd op den kamp der laatste schutters. De korpsprijs werd behaald door de Zierik zeesche schutterij. De officiersprjjzenlste prijs door den heer Nes Van Meerkerke, 2de luit. te Zierikzee; 2de prijs door den heer J. A. Fokker, 2de luit. te Ylissingen3de prijs door den heer Boone, lste luit. te Middelburg. Bij de schuttersprijzen werden van de 26 uitgeloofde de 3 eersten behaald door: 1. den sergeant Wilson, van Zierikzee; 2. den sergeant Van Wachen, van Vlissingen, en 3. den fourier Lernouche, van Middelburg. Naar men aan het Bandelsblad meldt is er ernstig sprake van het agentschap van Krupp, vroeger van Ylissingen naar Rotterdam ver plaatst, weder te Vlissingen te vestigen. De toestand van den nieuwen waterweg moet tot dit plan aanleiding geven. Om dezelfde reden zou ook een voorname Rotterdamsche reederij voornemens zijn haar kantoor naar Vlissingen te verplaatsen. Het hoofdcomité voor het nationaal ge- denkteeken van wijlen H. M. koningin Sophia zal de bijgedragen gelden bestemmen voor een badinrichting aan zee voor minvermogende kinderen. Bij den voorzitter der hoofdcommissie voor het nationaal huldebljjk aan prins Ben- drik is vanwege den prins een schrijven ontvan gen, waarin wordt medegedeeliTdatHd's. keuze zich thans bepaald heeft tot een fonteis, die, als een Dationaal aandenken van het a. s. hu welijk des prinsen met H. K. H. prinses Marie van Pruisen, te Soestdijk opgericht zou kunnen worden." De heer K. T. Van Lynden heeft, blijkens een ingezonden stuk in het Dagblad, niet allen moed verloren dat het petitionnement niet baten zou. De minderheid", zegt hg, »bljjft niet altijd in het ongelgk. Een Noach en zijn achttal werden uit den zondvloed heerlijk be houden, terwijl de wereld rondom hen, bij het bouwen van de ark, schouderophalend op hen neerzag." Men zal erkennen, dat de heer Van Lynden de gronden voor zijne meening niet juist uit onze onmiddellijke nabijheid kiest. Bevreemdend echter klinkt het, dat hier de petitionnarissen als de minderheid worden voorgesteld, nadat sinds jaren steeds beweerd was, dat zij en hunne geestverwanten het volk waren en slechts kunst matige verknoeiing door grondwet, kieswet en gemeentewet, aan het hoopje liberalen de macht in handen had gegeven. ArnhCrt.) Zondag is te Amsterdam gehouden de eerste vergadering in Nederland van eene nieuw opgerichte Sociaal-democratische Vereeniging. Betreffende deze nieuwe vereeniging ver neemt de Amst. Ct., dat zij is een uitvloeisel van eeu besluit van de jongste algemeen e ver gadering van het Nederlandsch Werklieden verbond, gedurende de Kerstdagen van 1877 aldaar gehouden. Ofschoon het algemeen be stuur zich niet met de oprichting kon ver eenigen, werd door de meerderheid der leden daartoe bij stemming besloten, en het lid maatschap niet alleen opengesteld voor werk lieden, maar voor iedereen. Zondag is voorloo- pig een bestuur gekozen. Men zal een concept der statuten opmaken, waarvoor het Duitsche program als model is gekozen. Aanvankelijk is nog geen groot getal leden toegetreden, omdat velen zich tegen den naam der Ver eeniging van Sociaal-democratische" verzetten. Mocht men echter kannen goedvinden, dezen naam te wijzigen of te veranderen naar gelang van het verschil der omstandigheden alhier met onze naburen, dan verklaarden velen zich bereid mede te zullen werken tot het verkrij gen van algemeen verplicht kosteloos onder wijs, algemeen stemrecht, enz. De heer Swets, directeur van de stads- waterwerken te Kampen, heeft eene uitvinding gedaan, waarvan de toepassing onmiskenbaar van veel nut is. Erzijuop de meeste wegen, en niet het minst langs spoorwegen, wegaf- sluitingen en wanneer men in een rijtuig ge zeten is, most men afstijgen om ze te openen en te sluiten, wat natuurlijk oponthoud en moeieljjkheden, soms zelfs gevaar oplevert. In de Kamper Courant vindt men nu gewag ge maakt van eene afsluiting, die men rijdende kan openen. Het wordt aldus omschreven: Een basculeerende plaatijzeren sluitboom, zoo wat eeu palm in middellijn, waaraan een hek van zwaar bandijzer is bevestigd, welk hek bij het op en neer bewegen van den sluitboom in en uit elkander vouwt of scharnieren kan. Het openen en sluiten van het hek kan reeds plaats hebben op ongeveer 5 meter afstand voor den boom, waartoe niet anders noodig is dan een kleine beweging met de hand aan een wiel, dat ter zijde van de passage op een ijzeren staaf is bevestigd, op welke staaf of as een kamwieltje zit, werkende op een kwadrant aan den sluitboom bevestigd. Het toestel kan daar door op en neer bewogen worden en in beide standen in rust worden gehouden door een tegengewicht. Bjj den Hollandschen zangwedstrijd op het Trocaaero te Parijs is de eerste prijs be haald door Cecilia uit den Haag, de tweede door Oefening baart kunst uit Amsterdam, de derde door Zanglust nit Amsterdam. Bij den internationalen zangwedstrijd werd de eerste prjjs behaald door de liedertafel uit Rjjssel, en de tweede prjjzen door Cecilia nit den Haag en de liedertafel uit Brussel. Het Bandelsblad schrijft GOEDE TIJDING VAN DE BARENDSZ. De kleine schoener, welke Nederland's vlag weer in de zee van Barendsz wapperen doet, is volgens een bericht uit Vardö, van Maandag, daar even aan geweest om brieven op de post te doen. Tot zoover was de tocht met den besten uitslag bekroond. Allen waren wel. Vardö ligt in het oosteljjk deel van Noor- weegsch Finmarken, op een eiland van dien naam, op70° 22' 35" N. B. en 4S° 50' O. L. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Behalve de heer J. G. Bingeling staat op de voordracht van leeraar in de wiskunde en plant en dierkunde aau de H. B. S met 5jarigen cursus te Amsterdam de heer J. P. Van Söhsten, leeraar te Gorinchem. Door de Synode der Herv. Kerk is gisteren benoemd tot hoogleeraar iu de theologie aan de Rjjks-universiteit te Utrecht dr. T. Cannegieter, pred. te Tzum. LANDBOUW Si VEETEELT. Uit de Betuwe schrijft men De kersenhandel is voor dit jaar weer geëindigd; de eigenaars en pachters ran boomgaarden hebben bij de voortdurende booge prijzen goede zaken gemaakt. Van andere vruchten kan men mede nog goeden voorraad verwachten. Appelen, pruimen en noten zjju er veel, zoodat dit jaar het gemis van vorige jaren eenigszins wordt vergoed. De veldgewassen staan dit jaar uitmuntend, zoowel de graansoorten als de suikerbieten en aardappelen. Van de laatsten worden de vroege soorten verhandeld tegen 2 a 2,50 per hectoliter. De hooioogst leverde een gunstig resultaat en de tabak is gedurende een paar weken flink ge groeid met het plukken van zandgoed wordt dan ook weldra een aanvang gemaakt. In Semper Firetis wordt de nieuwe wijze van aardappelpoting, waardoor een meerder product van 40 a 50 pet. wordt verkregen en de ziekte wordt tegengegaan, aanbevolen. De heer P. Boxtier heeft daarover een brochure geschreven, waarin hij de kweekwijze volgender wijze beschrijft„Plant in een goed omgewerkten en be bouwden grond (indien het nl. geeu schrale zaud- grond is, maar de noodige bumus bezit) aardappe len van middelmatige grootte in tweeën gesnedc-n, op een afstand van vqftig centimeter, in gelijke richting. Leg de vrucht op het land, en graaf ze vooral niet in, doch dek ze met een weinig grond door middel van een hak of van iets anders. „Op deze luchtige wijze aldus behandeld, heeft de plant als het ware geen oponthoud om de luchtige aardkorst te doordringen, en in een kort aantal dagen bespeurt men de goede uitwerking en ontdekt later het groote nut van deze bewerking." Moge men een volgend jaar daarvan de proef eens nemenl Een belangrijke proef werd aan de Utrechtsche melkinrichting genomen met I.awrence's melkkoeler. Dit werktuig, onlangs uit Duitschland in ons land ingevoerd om de boterbereiding volgens Deenscbe wijze interichten naar het beginsel, dat de boter zich bij zeer lage temperatuur het best afscheidt, moet aan die melkinrichting dienen om de melk, die bij het vervoer van den veehouder naar de inrichting in warme zomerdagen een buitengewoon hooge tem peratuur aanneemt, weder af te koelen, zoodat ze niet alleen aangenaam frisch smaakt, maar ook langer bewaard kan worden zonder zunr te worden. Het werktuig bestaat uit een slang van horizontaal onder elkander liggende vertind koperen buizen, waar door men welwater laat loopen, terwijl men de melk er over laat stroomen. De melk bevindt zich daar toe in een vertind zinken vat en wordt met een kraan over de buizen geleid de directeur der inricbtiDg liet een zinken waterbak maken in verbinding met de buisleiding, zoodat het werktuig nu geregeld eiken middag van 5—6 uur in werking bezichtigd kan worden. Bij de proeve, daarmede aan de melkinrichting genomeD, daalde de temperatuur der melk, die by aankomst 32°34° C. was, onmiddellijk tot 14° a 16° C., nagenoeg overeenkomende met het welwater, dat eene constante temperatuur van 12° C. heeft dus

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1