1878. N°. 86. SCHUTTERIJ. INZAMELING van FAECALE STOFFEN. De inzameling van de faecale stoffen in de gemeente, bestaande in Patentrecht. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-indië. GOES, 22 JULI 1878. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes1.75. Afzonderlijke nommere 5 ct.met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. 1 Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAA8ENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op ZATERDAG DEN 27 JULI a. s., des namiddags te 1 uur, ten raadhuize zullen trachten te verpachten a. het ophalen van de liaardasch en vuilnis b. het verrichten van het nachtwerken c. het baggeren in de vesten rondom de be bouwde kom der gemeente zulks voor den tijd van 7 jaren, of van 14 jaren, ingaande den 1 Juli 1879. De verpachting zal geschieden bij inschrijving en opbod, eerst van ieder der onderdeelen afzonderlijk, en daarna van allen gecombineerd. De voorwaarden zulien van af Maandag den 24 Juni a. s. ter inzage liggen ter secretarie van de gemeente, eiken dag van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, en zijn in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijg baar gesteld. Goes, den 17 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, II A R T Al A N. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat: dat het primitief tweede gedeelte kohier van het PA TENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18781879, op heden ter invordering is gesteld in han den van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 20 Juli 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. ONDERZOEK van RECLAMES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de commissie van onderzoek der schutterplichtigen, die dit jaar hebben geloot en redenen van vrijstelling vermeenen te hebben, alsmede van hen, die bij de schutterij reeds dienen en voor wie redenen van vrijstelling zijn opgekomen, zit ting zal houden op Donderdag den 1 Augustus a. des middags te 12 uren, in de groote zaal van het Raadhuis. Wordende den belanghebbenden tevens herinnerd, dat zij, die niet voor de commissie verschijnen, geacht worden, eeene redenen van vrijstelling te hebben en onmiddellijk zullen worden gedesigneerd. Goes, den 20 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Juni 1878. 1. Kandou, Amsterdam. 2. C. Van As., Oudelande. Van de Hulpkantoren: Hansweert. 3. A. Soillee, Amsterdam. RILLAlND. 4. G. Dronkers, Amsterdam. 's-Heer Hendrikskinderen. 5. H. Verdeilen, Boom. Wissekerke. 6. M. Bardolf, Aalsmeer. Via MARSEILLE, 26 Juli, 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 2 Aug, 6.10 's avonds. Via BRINDISI, 2 Aug. 8 45 's morgens. Via NAPELS, 11 Aug., 6.10 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. 4 4 4- Welk een rijke keuze voor weinig geld Wezenlijk het gemeentebestuur van Wemeldinge mag van geluk spreken, dat het voor 200 plus f 50 voor bovenkleeding een veldwachter kiezen kan uit een nominatie van 18 personen. Onze correspondent noemt dit eene bijzonder heid wij stemmen hem dit toe, maar zouden daarbij willen voegen het woord treurige. En wie weet, of bij het verstrijken van den termijn van aangifte die op 26 Juli is ge steld het aantal sollicitanten niet geklom men is tot dertig In onze verbeelding zien wij reeds nu de achttien man die tot heden jagen naar het vette baantje, al hunne krachten inspannen om elkander den eerepalm te betwisten, en alle moge lijke autoriteiten aansporen om een goed woord voor hen te doen. Wanneer zich onder hen een ferme, flinke kerel bevindt, dan zou 't voor hem ons leed doen, dat hij naar zulk een postje moet solliciteeren maar nog meer zonden wij daarin zien een be wijs voor den treurigen maatschappelijken toe stand, die hem daartoe dringt. Menigeen zal er op wijzen, dat bij zulk eene quaestie vraag en aanbod geldt. Als niemand er naar vroeg, dan zou vanzelf tot verhoo ging van traktement moeten worden overgegaan. Volkomen waar en van dat standpunt uit geredeneerd zien wij bij eene volgende gele genheid, wanneer de te benoemen titularis eens zijn ambt neêrlegt, een voorstel tegemoet om het traktement tot op de helft van het tegen woordige te brengen. Vermindert dan naar evenredigheid het aantal sollicitanten, dan zouden er toch nog negen per sonen wezen uit wie men zou kunnen kiezen. Doch wij willen hopen, dat in dien tussch'en- tijd men tot een gezonder begrip is gekomen omtrent alles, wat met de vervulling van zulk eene betrekking in verband staat. Gewoonlijk valt de keuze op oud-gedienden, die met hun pensioen dan zoodoende een traktementje ont vangen, dat tamelijk heeten mag. Maar is 't voldoende? Dit vragen wij nu niet van 't stand punt der zich aanbiedenden, maar van de vra gers, die overtuigd moeten zijn, dat voor zulk eene betrekking toch ook eischen gesteld moe ten worden, welke eene behoorlijke vervulling der betrekking waarborgen. Een hoofdvereischte daarvoor is onafhanke lijkheid. Met al de stiptheidden vroegeren militair wij zullen thans even aannemen dat zulk een tot die functie gekozen is eigenuithoofde van zijn vroegere loopbaan met al zijne kennis van verordeningen, die hij moet helpen handhaven, is hij totaal ongeschikt voor zijne betrekking, wanneer hij met de hand op zijn beurs zoo vaak den moed zich voelt ontzinken om met kracht op te treden, waar dit noodig zou wezen. De schraalheid van zijn traktement doet hem vaak verder zien, zich ten koste van zijne betrekking dikwijls beijveren om zijne emolumenten te vermeerderen, vooral wan neer hij 't voorrecht geniet 't huwelijksgeluk te smaken, en jaarlijks den zegen in huis te zien neerdalen in de gedaante van een jeugdigen telg. Naarmate zijne zorgen vermeerderen, vermindert vaak zijne onpartijdigheidzijn scherpe blik. Hij denkt aan kermis- of nieuwjaarsfooi; vraagt zich zeiven voor hij eene overtreding consta teert, af, of de overtreder hem ook met 't een of andere van dienst ot ter wille is en be paalt daarnaar het ernstige van de overtreding. Nu zal zeker niemand dit in 't belang van de goede orde rekenen, maar evenmin mag men dan ook den staf breken .over den man, die liever zijne betrekking wat minder nauwkeurig vervult, dan met de zijnen gebrek te lijden. Maar daaruit valt voor hen, die zoozeer hechten aan de quaes tie van vraag en aanbod, toch wel iets te leeren. Zij zullen moeten toestemmendat ook de wijze waarop de betrekking vervuld worden zal, voor hen een punt van overweging dient uit te maken. Bovendien zal het gehalte van de sollicitanten ook gelijken tred houden met het aanbod van het salaris. Daardoor zal meegewerkt worden om eene betere keuze mogelijk te maken, en meerdere waarborgen te verkrijgen voor eene richtige vervulling van de betrekking. Die vraag- en aanbod-theorie is dus in de practijk niet zoo onberispelijk, en men dient wel iets verder te zien. Dit feit, ten opzichte van te geringe bezol diging, staat niet op zichzelf. Op velerlei gebied, maar vooral op dat van gemeente-administratie ten plattelande heerscht eene schromelijke karig heid, wat betaling aangaat. Of dat in 't belang van de waarneming der bewuste betrekkingen is, betwijfelen wij ten sterkste. Thans solliciteeren zoo vele niet-der-zake kundigenterwijl be kwame personen zich onthouden. Overbodig te zeggen, dat de vervulling der functiën er onder lijdt. En wilt men nog een gevolg van dergelijke karigheid? Onlangs meldden wij, dat in de ge vangenis te Middelburg op dit oogenblik drie ge meente-ontvangers waren gedetineerd wegens mis bruik van vertrouwen. Wij verdedigen geenszins hun misdrijf, verre van dien maar wij vragen met ernst is het karige loon ook voor hen geen gevaarlijke klip geweest? Was bij hunne sol licitatie ook de weg voor solider personen niet afgesloten door geringer bezoldiging? Werpen wij dus op hen niet den eersten steen, maar geven wij ook een deel der schuld aan degenen, die meewerkten om hen in verzoeking te brengen. Of wij dan tot andere uitersten willen overslaan Volstrekt niet. Waar de vragers te hooge eischen stellen, daar is het aanbod de grens, die gesteld kan worden. Maar de vragers stellen zich voor, om bij hun vragen niet alleen de goedkoopste wijze vervuld te zien, waarop eene betrekking ver vuld kan worden, maar de beste wijze. In een goed traktement kunnen zij den besten waar borg vinden voor eene eerlijke behartiging der belangen, welke aan de zorgen van een der sollicitanten zal worden toevertrouwd. Men zal door die goede betaling meêwerken, om eerlijke menschen eerlijk te doen blijven en ze niet te voeren in de armen der justitie. Abusievelijk meldden wjj in ons voor gaand Dommer, dat de paardenmarkt 22 Au gustus zou plaats hebben. Deze zal Dinsdag 20 Augustus gehouden worden. De loteling voor de nationale militie, die bij de laatst gehouden loting te Goes het hoogste nommer trok, is dezer dagen nog tot den wer- kelijken dienst opgeroepen. Ook onze stad is rijk gezegend met volkspetitionnement-aanplakbiljetten. Waar in Rotterdam en Amsterdam bezwaar werd ge maakt om verlof te geven tot aanplakken, schijnt hier te Goes, in de oogen der auto riteit, geen reden daarvoor te bestaan. Het biljet luidt als volgt ,/Het Plaatselijk Comité voor het volks-peti- tionnement alhier vestigt op het navolgende de aandacht »In de drie groote Protestantsche rijken Pruisen, Engeland en de Vereenigde Staten, die evenals het onze zeer gemengd van be volking zijn, bestaat, voor ieder die zulks ver langt, de mogelijkheid om zijn kind te zenden naar »een school met den Bijbel." „Ditzelfde is ook het geval in de vijf kleine Protestantsche Koninkrijken van Zweden Noorwegen, Denemarken, Wurtemberg en Saksen. »En alleen in het ook nog overwegend Pro testantsche Koninkrijk der Nederlanden bestaat, uitgenomen voor de rijkeren, deze mogelijk heid niet. Dit machtige, veelzeggende feit behoort ter kennisse gebracht van dat Publiek, dat, onbe kend met de buitenwereld, zich ter goeder trouw inbeeldt, dat »een school met den Bij bel" te vragen een dwaasheid is, die men zich alleen in onze Orthodoxe kringen in het hoofd zet. Het Comité is gaarne bereid, om in deze zoo gewichtige zaak nog meerdere inlichtin gen te verstrekken." Dit biljet doet de deur dicht, om de goê gemeente te bedriegen ten opzichte van de door de Tweede Kamer aangenomen wet. En als opruiingsmiddel is het eene parodie op de zich noemende antó-revolutionaire partij. Den kiezers te Yerseke herinneren wjj aan de herstemming, die Woensdag 24 Juli moet plaats hebben voor een lid van den raad. 's -Heerenhoek. De werkmansvereeni- ging alhier heeft in de afgeloopen week een begin gemaakt met de bezorging van steenko len aan hare leden. Eene lading van mini 1700 hectoliter is daarbij afgeleverd tegen den prijs van 60 cent, behalve 10 cent voor transport van de haven te Borssele. De wagenaars maak ten geregeld vier reizen per dag met 25 Btuks, terwijl de lossers 2'/2 cent beurden voor iederen hectoliter, zoodat wel kan worden nagegaan, in welke mate voordeel getrokken wordt uit de werking der vereeniging. Wemeldinge. Yoor de betrekking van gemeente-veldwachter hebben zich reeds acht tien sollicitanten aangemeld. Ofschoon daar aan neveDS de jaarwedde van ƒ200 en 50 toelage voor bovenkleeding wel eenige emolu menten zijn verbonden, mag het eene bijzon derheid genoemd worden, dat op de nederige advertentie een zoo groot getal liefhebbers zich voordoet. St.-Maartensdijk. Een woordenwisse ling tusschen de broeders C. en J. V. d. B., bij gelegenheid van het vervoeren van zand naar de wegen onder deze gemeente, liep Za terdag zoo hoog, dat deze twist in eene bloe dige vechtpartij ontaardde. J. hanteerde daarbij met veel succes een zoogenaamde ballastsebop, die hij handig op het hoofd van zjjn broeder deed neerkomen, en wel zoodanig dat, door de zeker niet heel voorzichtig aangebrachte slagen, de schop in stukken sprong en C., met gapende wonden in het hoofd en erg bloe dende, het strijdperk verliet, echter ook eerst nadat hij J. met een houweel een paar sla gen op het hoofd had toegebracht, waarvan deze eveneens de blijken, in den vorm van eenige wonden, kon medenemen. De zaak is reeds in handen der justitie. Vrijdag zijn door de commissie voor het afnemen te Middelburg van de examens voor leerling-apotheker 6 mannelijke candidaten geëxamineerd en toegelateD, terwijl Zaterdag aan 5 van de 6 geëxamineerden de akte werd uitgereikt. Uit Brninisse schrijft men aan het Rott. hieuwsbl., dat de heer C. M. Van Vessem al daar een zijner meekrapfabrieken heeft inge richt tot een fabriek voor verduurzaamde le vensmiddelen ter verzending naar Oost- en West-Indië, waarin vele handen werk vinden aanvankelijk slaagt hij in zijne onderneming gunstig, daar hij zich reeds in vele en groote verzendingen mag verheugen, en o. a. dezer dagen eene volle lading heeft afgezonden ten behoeve van het schip de Nieuwe Waterweg 1 en meer andere schepen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 Juli, 's avonds te 8 uren. Uit het ontvangen officieel verslag van de zitting der Tweede Kamer blijkt, dat de Minister van binnenlandsche zaken, ter gele genheid van de wet op de longziekte, zeer categorisch verklaard heeft, dat de „regeering den maatregel, waardoor alle uitvoer van vee uit Duitschland over Nederland naar Engeland belet wordt, streng volhoudt." In het Weekblad voor Israëlieten wordt het denkbeeld geopperd om den heer Godefroi door zijne geloofsgenooteu een dankadres te doen aanbieden voor de uitstekende wjjze, waarop hij wederom in de Tweede Kamer bg het onderwijsdebat „voor de eer van bet Jodendom heeft pal gestaan."

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1