RECHTZAKEN. Mengelwerü. Een vredefeest, BUITENLANDSCH OVERZICHT. Laatste en telegraphische berichten. GEMENGDE BERICHTEN. werd hij gewaardeerd als eeji bekwaam en ver dienstelijk man. De Utrechtsche commissie tot het exa- mineeren van vroedvrouwen heeft toegelaten mej. M. A. Steketee. Naar aanleiding eener missive van den Min. van Binn. Zaken heeft de heer Staal, hulp onderwijzer aan de openbare school te Heems kerk, eenigen tijd geleden met goedkeuring van Gedep. Staten tot gemeente-ontvangei be noemd, thans als zoodanig zijn ontslag aange vraagd, als zijnde deze benoeming in strjjd met de Gemeentewet. Dagbl De beide liberale kiesvereenigingen Grond wet en Burgerplicht te Amsterdam hebben tot candidaat gesteld bjj de a. s. verkiezing voor lid der Tweede Kamer den heer W. A. Froger. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Woensdagavond deed ds. C. A. Renier, van Utrecht naar Amsterdam beroepen, zijn intrede in de Nieuwe Kerk. Zondag te voren was hy bevestigd door ds. C. B. Koopman. De heer J. G. Ringeling, leeraar in de wis kunde aan de H. B. S. alhier, staat no. 1 op de voordracht als zoodanig aan een der H. B. S. te Amsterdam. Wolïaaeisdijk. Wegens de vertraging in het vervullen van de vacante hoofdonderwijzersbetrekking voor de school op Oud-Sabbinge heeft het gemeente bestuur besloten, de schoolkinderen van daar tijdelijk toe te laten op de school alhier, waarmede heden (Maandag) een begin is gemaakt, te welken einde de benoemde hulponderwijzer voor Oud-Sabbinge, de heer J. H. J. Bartelse, dan ook van dit tijdstip zijn schooldienst voorloopig alhier aanvaard heeft, om later, tegelijk met den te benoemen hoofdonderwijzer, te Oud- Sabhinge in functie te treden. Heden heeft de heer D. Van de Linde, die sinds 26 Nov. 1821 aan bet hoofd der school alhier stond, en alzoo gedurende nagenoeg 67 jaar met nauwge zette trouw en ijver aan de verstandelijke en zede lijke vorming van de Wolfaartsdjjksche jeugd zijne krachten en vermogens heeft gewijd, op plechtige wijze zijne scnoolbetrekking nedergelegd, om op bijna SOjarigen leeftijd tot eene eervolle rust over te gaan, waarvan bij nog ettelijke jaren genot moge hebben, bij het genoegen van zijnen zoon tot opvolger te zien optreden! De leerlingen der rijks hoogere burgerschool te Middelburg hebben aan den heer mr. P. Rorneijn, die zijne betrekking als directeur heeft neergelegd, als blyk van erkentelijkheid aangeboden eene pracht uitgave van de Schiller Gallerie met photographieën naar Kaulbach, met bijvoeging van een album, be vattende de handteekeningen der leerlingen. Tot leeraar aan het gymnasium te Arnhem ia benoemd de heer dr. G. J. Dozy, thans leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Deventer. Aan de H. Burgerschool met 3 j. cursus voor jongens te Amsterdam zullen, naar bet N. v. d. D. verneemt, voor de betrekking van leeraar in geschie denis en aardrijkskunde in aanmerking komen: de heeren J. D. Van Koppen, te Apeldoorn, en J. A. Brttnne, te Arnhem. Van de 19 jongelieden, die het toelatingsexamen aflegden voor afd. A. (laagste klaBse) Rijks-landbouw school zijn 17 toegelaten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de heden, Maandag 15 Juli, gehouden zitting z(jn de navolgende voncisseu gewezen tegen lo. K. W., vrouw van J. Van der K., te 's-Heer Areudskerke, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 2o. J. V. H 13 jr., zonder beroep, te 's-Heeren- lioek, wegens diefstal van een konijn veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. N U., 27 jr., koopman te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 4o. C. P., 18 jr., te Middelburg en K. Van B., 18 jr., te Nieuw land, wegens mishandeling veroordeeld de le. beklaagde tot 8 boete, en de 2e. beklaagde tot 3 boete c. e. door H. G H. Jzn. Eerwaardig en toch krachtig is de honderdjarige eik, maar even, zoo niet meer eerwaardig is -de Nederlandscbe Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, die in de vorige week te Gouda hare 101ste algemeene vergadering hield. En of zij nog krachtig is Ge hadt het moeten hooren uit den mond van haren Voorzitter, wat zij nog in het af- geloopen jaar heeft gedaange hadt bet moeten zien in den wedstrijd tot opwekking van kunstzin, toegepast op voortbrengselen van vaderlandsehe nijverheid, waarbij 17 leerlingen van burger-avond en bouwkundige teeken- of daarmede gelijkstaande scholen dongen naar den prijs, die uitgeloofd was voor eene geboetseerde Baluster (Italiaansche renais sance) waarin een 20tal smeden met gothische ijzeren deurhengsels en met een dito slot en sleutel elkander den prijs betwisttenwaarin een 3tal meu belmakers getoond hadden, ook naar teekeningen, iets schoons te kunnen voortbrengen, de een door- inzending van een noteboom houten stoel (stijl 17e eeuw) en een tweetal anderen door dezen op zijde te streven met een spiegellijst in houtsneewerk (stijl Louis XIV). Ge hadt het moeten ondervinden, als ge daar te midden van de directeuren der Maat schappij en de afgevaardigden der departementen hare geschiedenis met uwe gedachten doorleefdet. Er was slechts éene treurige gewaarwording voor mij, als afgevaardigde van Goes, aan dat alles ver bonden, en wel deze: Waarom staat het departement Goes op de stemlijst met zulk een gering aantal 5o. A. M., 25 jr., polderwerker te Graanw, wegenS' mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. en 8 boete c. e. 6o. P. S., 38 jr., arbeider, en A. L zijne huis vrouw, 34 jr., te Eede, beiden beschuldigd van ver nieling eu verbreking van afsluiting enz. Vrijgesproken Door Ferdinand Ileun is cassatie aaogeteekend tegen het arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden, waarbij hy, ter zake van moord, gevolgd door diefstal, is veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. LANDBOUW VEETEELT. Op de algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid, te Gouda gehouden, is o. m. de ver vaardiging van boter behandeld. In het ver&lag van het Handelsblad komt daarover o. a. het volgende voor, wat zeker door allen, die daarbij betrokken zyn of er belang bij hebben, overweging verdient: „Op den voorgrond werd gesteld: de Nederlandsche boter heeft haar goedeu naam in het buitenland ver loren. De president der afdeeiing, de heer Von Baum- hauer, kan daarvan meespreken. „Als vertegenwoordiger van Nederland op de we reldtentoonstelling van 1876 te Philadelphia moest die spreker ronduit zeggen: onze boterzending was een schande. De beroemde Hollandsche boter stond daar, in gelakte flesschen, totaal gesmolten en ranzig. Dat de Amenkaansche boter beter was, is Ie begrijpen.' De Amerikanen stelden verscbe boter, uit koele kelders gekomenten toon. Maar er was ook boter uit Denemarken, boter, die dus evenzeer de zeereis en de hitte had getrotseerd en zy was, in blikken lucht dicht gesloten, uitstekend. „Spr. had een blik van die Deeusche boter bewaard en opende het in tegenwoordigheid der congresleden. Zy allen proefden ze en de geoefendste tongen konden van deze boter, die 2 jaar oud en heen en weder de reis over den oceaan gemaakt had, niets dan goeds zeggen. „Het is dus geen wonder, dat de goede naam van de Deensche boter reeds zoo is gevestigd, dat er meer boter wordt verhandeld dan heel Denemarken kan opleveren. De boter, die de heer Von Baumhauer ter tafel bracht, was afkomstig van een boterfabriek, volgens het stelsel van Schwarzete Aarhuus." Ten slotte vereenigde de vergadering zich algemeen met den wensch, dat onze landbouwers niet zelf de boter langer zullen maken, maar boterfabrieken op richten. UIT ONZE KOLONIËN. Blijkens een by het Dep. van Koloniën ont vangen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, dd. 12 Juli, zijn de IV en VI Moekim weder door de vijandelijke benden, die (blijkens het bericht in de Staats-Courant van 2 dezer, no. 153) zich daar genesteld hadden, ontruimd, voordat nog de van Java gezonden troepen versterking in Atjeh was aangekomen. Een paar kolonnes, welke de verschillende bergpassen zijn doorgetrokken, hebben er geen vyanden ontmoet. Het einde van alle groote vergaderingen óf bijeenkomsten is meestal een diner, en dit mocht dan ook bij het Congres niet ontbre ken. Zaterdag heeft dit, onder voorzitter schap van den Duitschen kroonprins, plaats gehad. Zonderling dat daaraan jnist twee hoofd personen ontbraken, n. 1. Vorst Gortachakoff en Lord Beacomjield. Zou de onderlinge, per soonlijke nadere kennismaking beide heeren niet gestemd hebben óm een gemeenschap- pelijken maaltijd te houden? Of zouden heiden een oogenblik eerlijk hebben willen zijn tegen over de gevoelens die hen bestormden, en geen vriendschap hebben willen huichelenwaar in hun hart nog zooveel stof is voor onvrien delijke gezindheid jegens elkaar? Aan 't diner werd door den a s. Duitschen keizer de volgende toast uitgebracht: „De verwachtingen, waarmee ik een maand geleden in naam des Keizers de illustre staats mannen, in congres vereenigd, heb begroet, zijn gelukkig verwezenlijkt. Het werk des vredes, door Europa zoozeer gewenscht, heeft stemmen vermeld? Heeft de nijverheid dan in Zuid en Noord-Bevelandover welk grondgebied het dep. zich uitstrekt, hare aantrekkelijkheid verloren? Hebben de wakkere Zeeuwen geen hart meer voor dien tak van ons volksbestaan, die bron van onze volkswelvaart, dien hefboom van ons volksleven? Een schaduwzijde was er voor mij in gelegen, dat het dep. Goes't welk vroeger bloeiend mocht heeten, thans slechts zulk een gering aantal leden telt. Het is, alsof alle ehergie hier is uitgedoofd geworden, alsof men onverschillig is omtrent het bestaan der Maatschappij. Zij verdient een beter lot, zij, die fabrieks- en handwerksnijverheid niet alleen, maar ook landbouw in bare vanen geschre ven heeft, zij die de belangen van koophandel en zeevaart niet minder dan die van de visscherijen behartigt. Ge hadt te Gouda moeten wezen in de vorige week, en ge zoudt u hebben begeesterd gevoeld, ge zoudt zeker zijn toegetreden en u ge schaard hebben bij haar meer dan 2000 leden Van den oud-Voorzitter der Maatschappij hoorden de aanwezigen de wel niet nieuwemaar toch altijd nog gepaste vermaning, dat ieder lid moest trachten nog een lid aan te wervenopdat de Maatsch. nog meer dan thans de krachtige vleu gelen mocht kunnen uitslaan en hare bescher mende wieken in wijder kring mocht doen zien. Zou die vermaning welke ik zoo vrij ben door middel van deze regelen over te brengen, voor de landbouwende bevolking van Zuid- eu Noord-Be veland te vergeefsch zijn Zou zij voor de andere bewoners dezer streken, die toch ook belang bij nijverheid hebben, als aan eens doovemans deur geklopt zijn? Ik wil het tegendeel hopen; mag ik het ook verwachten? hunne pogingen Bekroond. Ik gevoel mij ge lukkig, als vertolker der gevoelens van mijn Doorluchtigen Vader, hulde le brengen aan de wijsheid en den geest van verzoening, die tot dit groote resultaat hebben geleid. De geves tigde overeenstemming zal een nieuwe waar borg zijn voor den vrede en het algemeen welzijn. De medewerking van Duitschland is vooraf verzekerd aan al datgene, wat strekken kan om deze groote weldaden te verzekeren en te behouden. In naam van Zijne Majesteit drink ik de gezondheid van de souvereinen en gouvernementen, wier vertegenwoordigers op den heugelijken datum van dezen dag het tractaat van Berlijn hebben onderteekend." Zal dat werk des vredes van langen duur wezen Wij hopen 't met het Journal de St. Petersbourg, maar tevens stemmen wij dat blad toe, hoe die duurzaamheid grootendeels van Turkije zal afhangen. En welk belang heeft Turkije er bij Zijn eigen voorzekermaar zal de Porte dit begrijpen en dienovereen komstig handelen Toen het congres begon kwamen de Turksche gevolmachtigden te laat in de laatste zitting, toen het tractaat getee- kend moest worden, waren alle leden in gala kostuum, de zegels waren bijna allen gehecht aan het 58 artikelen groote verdrag; alleen de Turksche gevolmachtigden hadden hunne zegels vergeten, en men moest die eerst nog uit hun embassade-hotel halen. Altijd dus werkten zij direct of indirect tegen. Nu de vrucht vau het congres voor het Turksche rijk allerbitterst is, nu het, tot belooning voor zijne heldhaftige verdediging, zooveel mogelijk is verdeeld en kleiner gemaakt, nu zou de regeering zich neerleggen bij de besluiten van het congres Wanneer zij dit doet, reken er dan op dat dit uit onmacht geschiedt, evenals Rusland zich oogenschijnlijk bevredigd toont door hetgeen zijn deel werd. Wij gelooven, dat geen der hoofdpartijen bevredigd is heen gegaan, maar dat ook het verdrag, in Berlijn Zaterdag 13 Juli geteekend, na verloop van tijd zal blijken te zwak te wezen om hen te weerhouden zich er aan te onttrekken, wan neer zij later, sterker dan thans, nog een kans schoon zien om óf te verkrijgen, wat zij toen nog zoo gaarne wenschten maar moesten der ven, óf terug te winnen, wat zij toen moesten prijs geven. De Engelsche gevolmachtigden verlieten Zondag, ieder langs een anderen weg Ber lijn. Lord Salisbury zal te Londen terug wezen vóór lord Beaconsfield. Dit geschiedt zeker met opzet, om den eerste gelegenheid te geven voor den laatste bij zijne terugkomst behalve den hertogstitel nog eene ovatie gereed te maken. In Konstantinopel zijn Woensdag weer eenige personen, waaronder weer Softa's en regee- ringsbeambten, gevangen genomen, beschuldigd van het smeden van een complot tegen den sultan. Er is in Engeland een aanvang gemaakt met het proces tegen Charlos Marvin, kopiïst aan het ministerie van buitenlandsche zaken, den zondaar, die aan een der bladen het af schrift bezorgde van de Engelsche-Russische overeenkomst. De man verdiende 10 pence per uur. Hij mocht dus wel beproeven er wat bij te verdienen. 's-HAGE, 15 Juli. TWEEDE KAMER. By de voortzetting van het onderwijsdebat in de zitting van heden had by art. 46 eene discussie plaats over facul tatieve schoolgeldheffing. De beeren Teding Van Berckhout, Saaymans Vader, Mackay en Ileydenr jck keurden die af, wegens de misbruiken, daarvan ge maakt ten nadeele van het byzonder onderwijs. De heer Moens wees op de misbruiken, ten nadeele van het openbaar onderwijs daarvan gemaakt. De heer Schim./ielpenninck Van der Oye wilde imperatieve schoolgeldheffiug in het financieel belang van den staat. De Minister verdedigde het artikel. Dwang tot schoolgeldbeffing ware volgens hem in strjjd met de vrijheid van de gemeentebesturen om belastingen te heffen. Art. 46 is zonder stemming onveranderd goedgekeurd. Art. 47 (bevordering door de gemeenten van het schoolgaan der kinderen van bedeelden en on- en minvermogenden) is aangenomen met 50 tegen 22 stemmen, en art. 48 onversnderd goedgekeurd. Art. 49 (subsidiëering van zwaar gedrukte gemeenten) is goedgekeurd, na aanneming van een amendement-Van der I.oeff met 59 tegen 15 stemmen, om als tweede zinsnede bjjtevoegen, dat 's Konings besluiten en het advies van Gedeputeerde Staten in de Staatscourant zullen worden gepubliceerd. Artt. 50—53 zijn goed gekeurd. Bij art. 54 is uitvoerig gediscuesiëerd over den eisch, dat aan bet hoofd der bijzondere school staan moet een 23jarig onderwijzer met hoofdonder wijzersrang. De beeren Beydenrijck en Van Nispen bestreden uitvoerig dien ëiscb, als zijnde door niets gewettigd. De Minister beriep zich op de grond- wetteljjke verplichting des wetgevers. Een amende ment- Van den Berch Van Heemstede, om voor het platteland hulponderwijzers aan 't hoofd der school te stellen, werd verworpen. Morgen voortzetting. PETERSBURG, 15 Juli. De aftreding van den Minister van Financiën, den Leer Reutern, is zeer aanstaande. Als opvolger wordt genoemd de heer Greig, Controleur-Generaal. WEENEN, 15 Juli. Graaf Andrassy is alhier te ruggekeerd. KONSTANTINOPEL, 15 Juli. Tegen Oostenrijk heerscht alhier groote verbittering wegens het plan der bezetting van Bosnië. Hedenmiddag viel het vijfjarig zoontje van C. K. al spelende in de vest alhier, waaruit het spoedig gered werd. Donderdagnacht werd de aan de netten liggende vischsioep Eendracht, van Arnemuiden, op de hoogte van Steenbaok, door het Duitsche stoomschip Sakka- rah zoodanig aaDgevaren, dat de sloep onmiddellijk zonk, waarbjj de jongste zoon vau den schipper ver dronken is. Het schip kwam van Hamburg eu was bestemd naar Antwerpen. (M. Ct.) Te 's-Hertogenbosch heeft men een Germaansch- Heidensche begraafplaats ontdekt. De asch-urnen, op ongeveer 1,50 m. diepte gevonden, zjjn van ruw maaksel en over het algemeen nog ongeschonden. De bloemstengel der bloeiende agave in het plantenhuis der Rotterdamsche diergaarde was Za terdag 3,82 meter hoog. Het bericht, dat een notaris te Amsterdam bjj den officier van justitie zou zijn aangeklaagd, omdat hjj voor het in orde brengen van den koop vaneen huis ter waarde van ƒ110,000 voor zich ƒ18,000 had berekend, schjjnt verdicht, althans bjj den be doelden officier is van de zaak niets bekend. Te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen een wreedaardigen koetsier, die zjjn afgebeuld oud paard, toen het niet langer bij machte bleek een rijtuig met 7 personen voort te sleepeu, zoolang ranselde tot het neerzeeg. Sedert eenigen tijd worden door eene Duitsche handelsfirma pogingen aangewend om te Deventer tarwemeel, vermengd met pjjpaarde, in den handel te brengen. De vriendelijke firma tracht aan de bakkers te beduiden, dat zij bjj gebruik van dat meel geen eieren, melk of boter in het brood behoeven te doen 1 Het bericht, dat dezer dagen te Amsterdam een echtgenoot zijn vrouw uit bet raam zou hebben ge worpen, blijkt gelukkig overdreven. Zjj is eigenlijk wegens een echtelijk krakeel uit het raam gesprongen en wel om te bewijzen, dat zjj gelijk had. De vrouwe- Ijjke Schakelaar bevindt zich thans zeer wel en is weer geheel verzoend met haar man. Een hoefsmid aldaar, die een paard nieuwe voorjjzers zou aanleggen, vond in den hoef een gouden ring, dien bet paard zich daarin moet hebben getrapt. Op Maandag den 8 Juli bracht de spoortrein directeuren en afgevaardigden van alle zijden naar de IJselstad en aangenaam werd hun oog al dade lijk getroffen door den aanblik der straten. Geen openbaar of bijzonder gebouw was er te ontdekken, waaruit niet de driekleur wapperdegeen bewo ner ontmoetten zij, die niet vroolijk hen bejegende en op welsprekende wijze toonde, hoeveel eer Gouda er in stelde, dat de 101e vergadering binnen zijne veste gehouden werd. Dit laatste werd weldra door het hoofd van het gemeentebestuur vertolkt, toen dit, in ge zelschap van de wethouders, ten raadhuize aan allen het welkom toeriep. Aangenaam was het hem, zoo sprak de Burgemeester, de mannen te mogen ontvangen, die op industrieel en weten schappelijk gebied eene zoo uitstekende plaats bekleeden. Het werd mede uitgesproken door den Voorzitter van het departement, die daarna in den tuin der sociëteit »de Réunie," wier president de gasten eerst had geïntroduceerd, zijne vreugde uitdrukte over het feitdat de algemeene ver gadering ook eens in den kring van zijn departe ment gehouden werd. Het werd bevestigd door het concert, dat heeren officieren van het 4de reg. inf. in dien tuin aan de mannen van nijverheid aanboden. Een aardig maar niet minder te waar- deeren blijk van belangstelling in het werk des vredes, door de mannen van het zwaard! Des Dinsdags had de le zitting plaats. Het nette en zeer doelmatige kerkgebouw der remon- strantsche gemeente was tot vergaderzaal ingericht, en aangenaam was het al dadelijk bij het binnen treden te ontwaren, dat het gastvrij departement de voornaamste industrie van zijne plaats deed vertegenwoordigen: voor ieder der afgevaardigden was een „Gouwenaar" nedergelegd, waarvan dan ook weldra door velen gebruik werd gemaakt, om onder het genot van de geurige tabak, die er bij ten beste was gegeven, te hooren naar de ope ningsrede, uitgesproken door het oudste lid van het bestuur, den heer A. A. G. Van Iterson. De 75jarige grijsaarddie tengevolge van het over lijden van den president der Maatschappij (Prof. V. S. M. Van der Willigen) geroepen was den voorzittersstoel in te nemenkweet zich waar dig en goed van zijne taak. Met een woord van hulde aan den afgestorvene beginnende, door liep hij kortelijk de geschiedenis van Gouda op het gebied van industrie, kunst, beschaving en ontwikkelingmaar vergat tevens niet te ver melden wat Gouda had gedaan en nog deed voor de opvoeding der jeugd. Dit was een licht straal op het somber tafereel, dat Gouda thans, ondanks zijne industrie, aanbood bij eene verge lijking met het „Ter Gou" der 16e en 17e eeuw, toen „ons land de kroon spande boven andere rijken, toen het schatten verdiende met handel en nijverheid, toen het eene eerste plaats bekleedde in, en op dat gebied een leermeester was van Europa." Ook voor de Nij verheid ligt de toekomst in het onderwijs, want waren vroeger de uitvin dingen veelal kinderen van het toeval, nu zijn zij de vruchten van onderzoek en studie. De geheim periode in de Nijverheid is geëindigd, voortaan zij de wetenschap de leidsvrouw van den industrieel. Deze rede, die in haar geheel in de Handelingen der Maatschappij zal worden opgenomen, werd uit bundig toegejuicht, en zij verdiende dit ten volle. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1878 | | pagina 2