1878. N°. 83. Dinsdag 16 Juli. HOOGERE 1SURGERSCHOOL. Bevordering van Leerlingen. Van de voorbereidings- tot de Ie klasse. Van de Ie tot de 2e klasse. Van de 2e tot de 3e klasse. Van de 3e tot de 4e klasse. Van de 4e tot de 5e klasse. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. Stemmen van geestverwanten. OFFICIEELE MEDEDEELlNGEiV. GOES, 15 JULI 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt uia.vdi.g-, Woeksdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 6 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden 10 ct. per regel geplaatst. 1 Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg di recte opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde adrertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten roor liet buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land rerroege men zich roor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis de volgende, ran de Com missie van toezicht op de inrichtingen voor middel baar onderwijs ontvangen LIJST van bevordering der leerlingen aan de Iloogere Burgerschool voor jon gens, die aan het overgangs-txamen hebben deelgenomen. Uet den len graad. A. F. B. Bosdijk. Met den 2 e n graad. C. De Witt Hamer. I M. J. Overweel. M. Van Weele. A. M. M. De Witte. Met den 3 e n graad. L. F. Geil!. 1 J. Risseeuw. Voorwaardelijk zijn bevorderd C. De Vos. J. G. J. Kakebeeke. Met den len graad. P. Bruggeman. I J. C. Vermande. M. C. Koole. I Met den 2 e n graad. L. H. D. Van den Bussche. j A. Danckaerts. J. Matthijssen. Met den Sen graad. C. J. Warnsinck. I A. Luik. J. Koert. j Voorwaardelijk zijn bevorderd. G. Wessel. I J. Bannet. L. A. F. Hoffman. W. C. Van Campen. C. Koert. J. Meeuwse. Met den len graad. i. Schipper. Met den 2 en graad. J. J. 5. Vereeke. Voorwaardelijk. A. J. Den Hollander. Voorw aardel ij k 3. C. M. Hartman. G. J. Besseling. Bevorderd de J. Visser, A. A. Van der Feltz, C. D. Bolier, zijn bevorderd D. H. Van der Hoek. B. A. Koster, to e hoo rders met den len graad. 2en 3en Voorwaardelijk. H. A. Fait. Met den len graad. J. Bruggeman. Met den 2en graad. 3. Van der Hoek. I H. Van Gorsel. W. M. Geill. I Bevorderd de toehoorders Met den len graad. F; L. Booij. A. E. Janssen. Goes, den 13 Jnli 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M AN. Via BRINDISI, 19 Juli, 1.'s morgens. Via MARSEILLE, 26 Juli, 1.'s morgens. Via NIEUWEDIEP, 4 Aug, 6.10 's avonds. Via NAPELS, 15 Aug., 6.10 's avonds. De Frausche pakketbooteu doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. In Goes is huis aan huis door het bestuur der commissie tot leiding van het volks-petitionne- ment een circulaire verzonden, waarin voorloopig kennis gegeven wordt van het plandat men uitvoeren wil. Wij zeiven gevoelen geen lust om nog uit voerig over dat stuk, zoo opgewonden als al die manifestente schrijvenmaar wel geven wij aan 't hoofd van ons blad plaats aan de uiting der gevoelens van mannendie ook den Bijbel liefhebben, die Christenen zich noemen, en waar van een zelfs predikant van strenge beginselen is. Ziehier, wat de heer Van Weede van Dijkveld, uit Utrecht, in het Utrechtsen Dagblad schrijft: „Volkspetitionnement al dan niet? „Ik antwoord zonder omweg: Geen volkspetition nement. „Waarom „Niet omdat het onwettig zou zijn. Geenszins; de Grondwet waarborgt dit recht aan ieder Nederlander. Evenmin omdat de onderwijsquaestie niet van dat belang zou kunnen wezen, om het gansche Nederland- sche volk er in te mengen. „Maar omdat mijns inziens de voorstelling van het dreigend gevaar, dat nu tot een volkspetitionneraent aanleiding geeft, eene onjuiste, ik mag het niet te rughouden, naar mijne innigste overtuiging eene onware is. „Aan het christelijk gezinde volk in Nederland wordt de gewetensvraag voorgehouden: Wilt ge niet eene school met den bijbel „Dit volk antwoordt uit éen mond„ja1*, en tot dat volk behoor ik. „Maar juist deze vraag is nu niet aan de orde. De aanhangige schoolwet ontneemt ons de christelijke school met den bijbel niet, die de wet van 1857 had mogelijk gemaakt. Wel bemoeilijkt zij haar bestaan, hoofdza kelijk hierin, dat dit veel grooter geldelijke offers zal vereischen. „Ik vraag mijzei ven af: Is het wenschelijk een volks - petitionnemenl uit te lokken, om eene financiëele quaes- tie, waartoe deze moet worden teruggebracht? „Mijn antwoord is: neen. Maar zeer zeker indien het gold gewetensvrijheid; en in dat geval zon ik onder de eerste voorstanders behoord hebben. „Maar na sta ik het volkspetitionnement niet ter zijde want mijn geweten wordt niet bezwaard door het dragen van een dubbel aandeel in de kosten van het onder wijs, dat aan de Nederlandsche jeugd wordt verstrekt, èn op de openbare en op de bijzondere school. „Of dit billijk lieeten raag? Ik wil dit hier niet be slissen. Maar het is geen gewetenszaak. „Nederlanders 1 Bedenkt wat gij hebt te doen I" En in het Evangelisch Zondagsblad spreekt de heer C. J. Brutel de la Rivièrepredikant te Haarlem, zijne afkeuring uit over het peti tionnementen waarschuwt tot deelneming daaraan. Hij noemt dat petitionnement volksmisleiding. „Zeg mij, wat gij wilt?" vraagt hij den leiders. «Wat moet de Koning doen? Het Ministerie ont slaan, de beide Kamers ontbinden Een dub bele Kamer te zamen roepen om de Grondwet te herzien Wilt gij dat Zegt het dan met ronde woorden. Maar gij weet, dat dit alles niets zal baten. „Wat wilt gij dan gaat hij voort. „Een coup d'état Wilt gij datde Koning de geheele constitutie zal onderstboven werpen „Weet gij wel, gij die deze gansche bewe ging op touw hebt gezet, wat gij doet „Of de Koning zal niet antwoorden op uwe petitiën en het volk zal denken „de Koning laat zich evenmin als andere hooggeplaatste personen aan ons zieleheil gelegen zijn." „Of de Koning zal zeggen „Ik ben gebonden door mijn ministerie en de beide Kamers," en dan zullen deze de schuldigen zijn. „Doch gij weet het maar al te wel, de schul dige moet elders gezocht worden De verdeelde kerk is zelve oorzaak van den toestand, waarin we leven. Tegenover al de secten, waarin de kerk verdeeld is, moet de Saat zich op een onzijdig, neutraal standpunt plaatsen. Hij moet aan de secten de vrijheid laten om zich te ontwikkelen, ook om scholen op te richten maar ondersteuning geven aan een of twee of drie van haar, dat kan hij niet. „Wij moeten de omstandigheden nemen zooals ze zijn en het volk niet in den waan brengen, dat het van éen mensch of eenige weinige menschen afhangt, ze te veranderen. Ieder weldenkende zal het toestemmen, dat men het niet mag doen voorkomen alsof het in de macht des Konings stond, op eens alle belastingen af te schaffen. Evenmin mogen wij bij het volk de gedachte wekken, dat de Koning het in zijn hand heeft, den bijbel op de school te brengen of het onderwijs zoo te regelen, dat ieder scholen kan hebben naar zijn zin. Wie dat toch doet, hij toont óf dat hij weinig doorzicht heeft, óf zich blindelings laat leiden door anderen, aan wie hij te veel vertrouwen schenkt óf, dat hij zooveel heil verwacht van den triumf zijner partij, dat hij elk middel ge oorloofd acht, om haar te doen zegepralen." De heer Brutel de la Rivière wil zelfs een contra-adres aan den Koning richten, om hem bekend te maken dat hij het petitionnement ten hoogste afkeurthij wil zich daartoe vereenigen met zijne geestverwanten, met hen, die gelooven dat het Christendom een volk verhoogt, maar zich tevens schikken in de omstandigheden en daarvan zooveel mogelijk partij trekken, omdat hij den meesten eerbied heeft voor een Vorst, die de bezworen grondwet handhaaft, een eerbied dien hij ook gaarne het volk zag ingeprent, om inmiddels alle krachten te gebruiken, teneinde ook de schoolkinderen op een christelijk stand punt te brengen, „hopende en verwachtende dat Z. M. hem en allen, die in dien geest werk zaam willen zijn, zal steunen, zooveel hij ver mag, door een milde uitvoering van die be palingen der wet, die op het onderwijs in den godsdienst betrekking hebben." Wij van onze zijde vragen nu: hebben ook wij niet genoeg gewaarschuwd en het bezwaar geopperd, dat men gevaarlijk spel speelt door den persoon des Konings in deze zaak te be trekken Maar wij behoorden tot die verfoeielijke libe ralen, die tegen godsdienst en kerk strijden, zoo beweren de leiders. Maar thans staan zij tegenover geestverwanten; wat zullen zij nu zeggen? O! wij weten 't talrijke drogredenen zullen er worden gebezigd om die woorden, die ernstige welgemeende woorden verdacht te maken, om de goede be doelingen der schrijvers te doen miskennen, alleen om toch maar tot het einde toe te drijven. Leiders, gij wordt op die wijze misleiders! Een eenvoudig werkman, die ook zulk een biljet had ontvangen, verklaarde op het adres niet te teekenen, want: „de bijbel behoorde in huis en bij de dominés. Die moesten in de kerk, op catechisaties de kin- deren meer leeren. Dat was veel beter. Op school had men roomschen, protestanten en joden, en kan men den bijbel dus niet gebruiken." Die waarheid is niet nieuw, maar kan niet genoeg herhaald worden, evenmin als overwogen. Oij, die dan nog eenig gevoel van zelfstan digheid bezit; die aan geen leiders u stoort, maar vrije mannen u gevoelt; die in uwe geestelijken gidsen zietdie gij wel volgen wilt, doch niet blindelings maar alleen dan, wanneer gij zelf met uw verstand kunt nagaan dat zij u in 't rechte spoor voeren, luistert thans naar de stemmen, ook van geestverwantendie het wel meenen. Zij waarschuwen u met ernst In den loop der maanden Sept., Oct., Nov. en Dec. e. k. zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrijging van een akte van bevoegd heid als arts en van een akte van bevoegdheid als tandmeester; terwijl in Sept. e. k. examen zal worden afgenomen ter verkrijging van diploma voor het eerste natnurk. examen en het natnurk. examen voor hulp apothekers, het tweede natuurk. examen, of van akten van bevoegdheid als hnlp-apotheker en apotheker, in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. De opbrengst der middelen (hooldsom en opcenten) over de maand Juni 1878 bedraagt f6.884,986,61'/- tegen fS,569,266,09 over die maand in 1877- De raming voor twaait maanden bedraagt f 94,388,828,— voor een maand 17,865,735,62. De opbrengst over de zes eerste maanden den van 187S was f45,181,203,39 tegen f 46,302,114,28 in 1877. De raming voor zes maanden bedraagt f47,194,414. De statistiek van den handel en de scheep vaart in ons land over Mei 1878 ligt aan ons bureau ter lezing. Zaterdag, bg de gewone oefening der schnt- terij alhierwas aan het gansche korps eene aangename verrassing bereid. In plaats van zich, zooals gewoonlijk naar de zoogen. stoof- weide te begeven trok men op naar eeu wei land, gelegen aan den Bergweg en toe- behoorende aan den heer M. J. Soutendam majoor-kommandant der schutterjj. Na eenige oefeningen gemaakt te hebben werd er rust gehoudenen ontvingen de manschappen van den kommandant het verzoek om ter herinne ring aan zijne onlangs herdachte 25jarige ver vulling van die waardigheid, een glas wijn te ledigen. Op onbekrompen wjjze werden daarop aan alle manschappen wgn en sigaren aangeboden. Door den heer Soutendam werd een dronk op Z. M. den Koning en een op de zinsprenk »voor Koning en Vaderland" ingesteld, die met instemming werden begroet. Daarbg gaf hg o. a. de verzekeringzoolang hem de krachten werden geschonken, te zullen meewerken aan de belangen der Goesche schutterg. Door den schutter A. R. Breetvelt werd een dronk aan het voortdurend welzijn van den heer Soutendam gewijd en een woord van dank gesproken voor de gulle wijzewaarop allen waren onthaald. Te 's-Heer Abtskerke zal a. s. Dinsdag de verkiezing plaats hebben van leden van den geineentraad, ter vervulling der vacaturen, door periodieke aftreding met 3 September te ontstaan. Te Heinkenszand is het a. s. Woensdag verkiezing van een lid van den gemeenteraad ter voorziening in de vacature van den heer J. Van den Vries, die zgn ontslag heeft ge nomen. 's-Heerenlioelt. Verleden week geraakte een 2'/2jarig kind van den landbouwer A. W. R. in een waterput, hetgeen gelukkig nog in tijds werd ontdekt, waardoor het van een an ders wissen dood kon gered worden. De Staatscourant van 13 dezer bevat het Kon. Besluit, waarbij ontheffing van dienst wordt verleend aan den den nalatige in de aangifte ter inschrijving voor de Nat. Militie, Cornelis Nijsse nit 's-lieer Abtskerke, in dien zin, dat bg gelijk gesteld is met de ingelijfde lotelingen van de lichting van het loopende jaar. Met genoegen vermelden wjj, dat de stafmnziek van het 8e regiment, uit Arnhem, overal waar het in de laatste dagen is opge treden, met grooten bijval is ontvangen. In Zie- rikzee, in Middelburg, zelfs in Bergen-op-Zoom, waar ook een verdienstelijk muziekkorps be staat, is men uitbundig in den lof, dien men dit gezelschap en zijn jeugdigen en zoo bekwa men directeur J. A. Kwast, toezwaait. De Zoomgaf een uitvoerig verslag vol met lof tuitingen. Id Zeeland's hoofdstad gaf het gezelschap Vrjjdag een concert in het Schuttershof, waarbg dezelfde nommers, die hier waren gespeeld, uitge voerd werden, maar, door de ba tere inrichting van den muziektempel daar, meer tot hun recht kwamen Met groote aandacht werd een en audergevolgd;op8ommige oogenblikken kon men een speld hooren vallen. Wij hebben dus alle hoop, dat de bewuste stafmuziek, aangemoe digd door den verworven bgval, Zeeland later nog wel eens bezoeken zal. De commissie voor het afnemen te Mid delburg van de examens van leerling-apotheker heeft Vrijdag aan vgf dames en Zaterdag aan vjjf heeren de akte van bevoegdheid uitgereikt. Het examen wordt voortgezet. De Vrijdag te Bergen-op-Zoom gehouden verpachting van 49 perceelen visscherg in de Ooster-Schelde heeft f 3,939 opgebracht. De toestand van den Minister van oor log is bevredigend. De vooruitzichten op ge nezing blijven gunstig. Vrjjdag overleed te 's-Hage, in den ouder dom van ruim 48 jaren, jhr. mr. L. F. Van Panliuysraadsheer in het Gerechtshof al daar. De overledene, die den 1 In October 1833 te Middelburg geboren was, werd, na loffelgk volbrachte rechtsstudiën, in '59 benoemd tot griffier bg het kantongerecht te Vlissingen, waarna hg zich in '61 zag bevorderd tot sub stituut-officier bg de Rechtbank te Goes. Hierop werd hij in '62 aangesteld tot rechter in de Rechtbank te Zierikzee en in '66 tot raadsheer in het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland. Bg de invoering der Hovenwet werd de heer Pan Panhuys naar 's-Hage als raadsheer over geplaatst. Tijdens zgn verblijf te Goes was bjj schoolopziener in 't zesde district. Algemeen

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1