1878. N°. 82. Zaterdag 13 Juli. 65sle Jaargang. AANBESTEDINGEN. MINISTERIE VAN WATERSTAAT, HANDEL EN NIJVERHEID. RIJKS-WATERSTAAT. Onze jongste afgevaardigde ter Tweede Kamer, in. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 12 JULI 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTELN VOGLER, te Hamburg. In ons land ver voege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 19 Juli 1878, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings m de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van don Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van liet Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed 1Het leveren en storten van steen tot voort zetting van de oeververdediging vóór Ter Neuzen. 2. Het uit- en inhangen en het maken en her stellen van houten deuren van de kleine sluis te Hansweert. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in. schrijving, volgens §441 der Algemeene Voorschriften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middel burg, en zijn voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoit, Nobelstraat no. 18 te s.öravenhage, en door zijne tus- schenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 13,15 en 16 Juli 1878 worden denoodigeaanwijzin gen op de plaatsen gedaan voorts zijn nadere inlich tingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Ter Neuzen en te Wilhelminadorp. 's-Gravenhage, 19 en 20 Juni 1878. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. «g— {Slot.) Verschillen wij dus met den heer Bredius jr. in opvatting over de wijze, waarop een einde zou kunnen gemaakt worden aan de misbruiken welke er op 't gebied van 't lager onderwijs plaats hebben, en waarop hij vooral 't oog heeft, wij hadden hem toch gaarne eens de gelegenheid zien gegeven om zijne meening nader te ont vouwen. De twee nieuwe zinsneden, die hij zou wen- sehen aan art. 6 der wet toegevoegd te zien, en het verbod inhoudende, dat geestelijken en bedienaren van den godsdienst geen onderwijs zouden mogen geven, evenmin als dit in 't ge heel zou mogen geschieden in geestelijke gestich ten, heeft hij nu niet voldoende kunnen en willen motiveeren. En dat spijt ons. Verschil lende wegen voeren naar Rome en Dordt, maar ook even verschillend zijn de paden, die er ons van verwijderd houden. Al is nu de weg, dien hij daartoe had willen inslaan, naar ons gevoelen niet de rechte, hij weet toch wellicht voldoende gronden aan te voeren om de juistheid van zijne meening te staven. 't Speet ons daarom, dat 't overigens ferme en flinke van zijn daad om niettegenstaande hij overtuigd was van weinig instemming toch te verkondigen en, voor zoover hem de gelegenheid daartoe gegeven werd, te verdedi gen wat hij in 't belang van zijn land achtte, hem niet heeft kunnen bewegen tot den einde toe te volharden. Vond hij geen sympathie genoeg om zijn amendement een punt van beraadslaging te doen uitmaken, dan verviel dit voorzeker; maar thans hadden wij hem tot zoover mogelijk willen zien voortgaan op den door hem inge slagen weg. En stellen wij dan eens, dat zijn plan ware doorgegaan; zou hij dan meenen, dat er op de bijzondere scholen, zonder dat daar bedienaren van den godsdienst onderwijs geven, toch niet de zuurdeesem zou doordringen, al kwam deze uit den mond van leeken, die de kinderen moest leeren, de Kerk boven den Staat te stellen, en ter wille van de eerste de instellingen van den laatste te ondermijnen Hoewel in anderen vorm, men kreeg dezelfde ideeën verkondiging terug. Toezicht, streng toezicht alleen, door onaf hankelijke mannen uitgeoefend, is in onze oogen 't eenige geneesmiddel voor die kwaal. Wij hebben het bezwaar geopperd, dat wij in beginsel tegen de eerste rede van onzen jongste afgevaardigde hebben gehad. Dat er in 't telkens afbreken van zijne speech door interrupties van den voorzitter eenig bezwaar voor den heer Bre dius zou wezen, kunnen wij niet toegeven. Hoog stens kan hem minder parlementaire takt worden toegeschreven, wat voor een nieuw lid toch zeker niet te verwonderen is. Maar hoevele leden van rijpere ervaring worden vaak eveneens door den heer Dullert verzocht zich binnen de perken van de bevoegdheid tot spreken te houden? Bo vendien geldt dit meestal, en zoo was 't ook hier, principiëele verschillen tusschen twee personen den voorzitter en den spreker, waarvoor 't niet altijd gemakkelijk valt zich partij te stellen. En juist behoort er in onze oogen voor een nieuweling moed toe voort te gaan op de wijze, zooals de heer Bredius deed. Wanneer men geregeld kan doorspreken is 't voorzeker niet moeielijk zijn gevoelens bloot te leggen; maar een vuurproef te doorstaan op de wijze als door hem is geschied, vereischt fenniteit en de overtuiging van voor een goede zaak te strijden. Dat sommige groote bladen in hunne overzichten hem daarover hard vielen, keuren wij ten sterk ste af, wijl zij niet een reden opgaven waarom zij de houding van den voorzitter verdedigden en waarom zij de schuld alleen op onzen af gevaardigde wierpen. Principiëel kan men zelfs met voorstanders van dezelfde richting verschil len, maar men levere bewijzen en stelle de feiten niet eenzijdig voor. Te meer protesteeren wij daartegen, nu wij ook wijzen moeten op een treurige tactiek van den schrijver der kamerverslagen in de Nieuwe Rotierdamsche Courant, die bij het tweede spre ken van den heer Bredius Junior nog eens herinnerde aan 't eerste, door in zijn verslag te zetten dat genoemde heer thans door den voor zitter geene enkele maal tot de orde geroe pen werd. Zulke geestigheden zijn zeker zeer goedkoop, maar in onze oogen niet gewettigd. Met genoegen kunnen wij nu hier ten slotte nog op die tweede redevoering van onzen afge vaardigde wijzen. Niet omdat de Kamer hem met aandacht volgde, maar wel omdat de hoofdquaestie zijner rede zoo geheel overeenkomt met ons gevoelen, en wij hier met onzen afgevaardigde een beginsel zijn toegedaan. Het volks-onderwijs uitsluitend Rijkszaak, ziedaar ook het ideaal, dat wij naja gen en dat de heer Bredius daarvoor een lans brak deed ons genoegen, al zal ook bij deze wet dat ideaal niet worden verwezenlijkt. Daardoor alleen kan in onze oogen een flink gezond voedsel aan de kinderen worden verschaft, en kan er gewaakt worden dat dit overal in voldoende mate is té vinden. En door die rich ting uit te gaan zullen de misbruiken, door hem bedoeld, 't best kunnen gekeerd worden. Op dat punt zijn wij weer éen en verheugen wij ons over het streven van onzen jongsten afgevaardigde. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Holwerd den heer Ter Pelkwijk, thans ontvanger te Cortgene; te Cortgene den heer Bouman, thans surnumerair. Kloetfnge. Aan de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad, Donderdag alhier gehouden, namen van de 68 kiezers 46 deel. De uitslag isdat voor de vacature C. Van Liere Jzn. gekozen is de heer WILLEM Van LIERE Czn. met 29 stemmen; en dat voor de vacature A. Van Kruiningen eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. J. Herdink, die 17, J. Q. C. P. Kakebeeke en L. Bruijnzeel, die elk 7 stemmen bekwamen. Die herstemming is bepaald op Donderdag 25 Juli. Yerseke. By de Woensdag gehouden ver kiezing voor éen lid van den Raad heeft nie mand de volstrekte meerderheid behaald. Er zijn 70 kiezers, waarvan er 52 hebben gestemd. Een briefje was van onwaarde. Herstem ming zal er Woensdag 25 Juli plaats hebben tusschen de heeren G, Schipper, die 14, en A. Van der Burght, die 12 stemmen verkreeg. Verder waren nog op de navolgende heeren het achter bun naam vermelde aantal stemmen uitgebracht: M. Van Stee 11, M. Willemsen 6, C. Mieras 4 en op A. HartoogJ. C. Bieftje C. Van Oosten en C. Reijnhout elk 1 stem. De Vereeniging tot wering van school verzuim te Middelburg verschafte Donderdag aan 150 kinderen der scholen voor min- en onvermogenden, die vyf of minder schooltijden hadden verzuimd, het genot van een rjjtoer. In een 12tal rijtuigen gezeten en onder be geleiding van huune onderwijzers vertrok het jonge volkje over Vrouwepolder en de Oranje- Zon naar Dombnrg, alwaar zy, alsook gedu rende den tocht, op broodjes met vleescb, melk, bier enz. werden onthaald, waarvoor zij door het zingen van eenige liederen den milden ge ver dank betuigden. De commissie voor het afnemen te Mid delburg van de examens van leerling-apotheker heeft Woensdag weer aan zes dames eene akte van bevoegdheid uitgereikt. Naar aanleiding van het bericht, ook door ons opgenomen, over een schryven van den burgemeester van Middelburg aan het comité voor het nationaal huldeblijk aan Prins Hen drik te Amsterdam, zegt de Midd. Ct. »Naar wij vernemen, is dit bericht in zoo verre onjuist, dat er vau een protest, of van eene bestrijding van het denkbeeld van het hoofdcomité geen sprake geweest is, daar de heer Schorer zich bepaald heeft tot het vesti gen der aandacht van het comité op den ver vaardiger van het Zeeuwsche album, die dezen arbeid tot groote tevredenheid zyner lastge vers volbracht heeft." Men leest in de (oude) Rotterd. Ct. »Ten bewijze hoe de Nieuwe Waterweg aan den Hoek van Holland achteruitgaat, diene het volgende. De stoomboot Pieter Caland is 4 Juli het kanaal van Voorne doorgegaan en dezer dagen de groote stoomboot de Maas, beiden van de Rotterdamsehe reedery. De vischsloepen klagen over de ondiepte eo het gevaarlyk vaar water voor de schepen, zoodat de gezagvoerders dier schepen niet meer verkiezen den Nieuwen Waterweg binnen te komen of nit te gaan, daar zy op de meeste plaatsen geen voldoenden diep gang hebben en vooral niet op de plaats, waar thans het vaarwater is." Maandag kwam de Zweedsche oorlogs korvet Saga, wier komst voor eenige dagen door ons werd aangekondigd, te Nieuwediep binnen. Aan boord bevindt zich als adelborst Prins Oscar, tweede zoon van den koning van Zweden, die een streng incognito bewaart. Treurig genoeg evenwel, had er een groot ongeluk plaats, toen het Zweedsche oorlogs schip de gebruikelijke saluutschoten deed. Twee adelborsten in de battery geplaatst brach ten een nieuwe lading in een kanon, toen het buskruit vaar vatte en het schot ontydig af ging. De een werd met afgeschoten hand buiten boord geslingerd, doch door een vlet- terman gered, de ander verloor zyn linkerarm. Beide ongelukkigen hebben een amputatie on dergaan. De een neemt in beterschap toe, de andere is nog niet geheel bniten gevaar. Het ongeluk is daaraan toeteschryven, dat men, om spoedig onze vlag te salueeren, naliet de stukken met een natten wisscher uitte- wisschen. STATEN-GEN EKAAL. TWEEDE KAMER. Het debat over art. 45 der onderwijswet en de vier daarop voorgestelde amendementen is Donderdag voortgezet. De heer Harinxoia acht het artikel een eersten stap tot meerdere nivelleering der gemeente lasten en bestrijdt alle amendementen, behalve dat tot verhooging der kosten tot 40 percent. De heer De Jong bestrijdt het amendementRoëll en vereenigt zich met liet voorstel der regeering 30 percent. De heer Corver Hooft keurt het artikel af, wegens de ongelijkmatige werking en de on billijkheid daarvan, terw|jl hij de amendementen Itoëll en ScAimmelpenninck bestrijdt. De heer Van Eek is voor het artikel, verbeterd door het amende mentBergy.na. De heer Viruly betoogt de onmo gelijkheid om de kosten te berekenen, maar acht dit ook niet noodig, dat zal uit de staatsbegrooting blijken. Hij bestrijdt alle amendementen. De heer Bastert kan zich niet met het artikel noch met de amendementen vereenigen, behalve het amendement Roëll. Met het oog op eventueels verwerping daarvan stelt hij een nieuw amendement voor, om de uit- keering niet minder dan 10 en niet meer dan 50 der kosten te doen bedragen en die bjjdrage bij be stuursmaatregel vasttestellen, in afwachting van nadere voorziening in de verhouding van rijks- en gemeente- financiën. De heer Patyn verdedigde, alsmede de voorsteller het amendementRoëll tegenover den heer Pan der Loef. De heeren Haffmans, Brouwers en Tienhoven waren voor het artikel en tegen de amendementenRoëll en Bredius, de heer Dyckmesster verdedigde het amend. Bredius. De heer Pan Asch Pan Wyck is tegen het artikel. Eveneens de heer Verhegen, die b|j aanne ming tegen de wet zal stemmen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Woensdag is aan de Leidsche Hoogeschool bevorderd tot dr. in de geneeskunde de beer M. J. Pan Leeuwen, geb. te Colijnsplaat, na verdediging van een proefschrift, getiteld „Over den oorspron- kelijken zetel van het Malum Pottii." Wolfaartsdijk. Vanwege de betrekkelijk geringe keus bij de ingekomene soliicitatiën voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Oud- Sabbinge, heeft de gemeenteraad alhier in zjjue verga lering van den 10 dezer het besluit genomen tot het doen van eene vernieuwde oproeping, met weglating van de vereischte eener akte voor de Fran- sche taai, en dan nu op eene jaarwedde van 800 gld., met vrije woning en tuin. LANDBOUW VEETEELT. Wolfaartsdijk. De vereeniging „Landbouw en Peeteelthield jl. Woensdagavond eene buitengewone vergadering, waarin de heer Adr. Pan de Linde als nieuw lid werd aangenomen en geïnstalleerd. Nadat de leden vooraf de velerlei soorten van gewassen op het aangelegde proefveld met belangstelling in oogen- schouw hadden genomen, werd in deze bijeenkomst het beraamde plan, tot het gemeenschappelijk bezoeken van de Landbouw-tentoonstelling op den 25 dezer te Middelburg, tot algemeen genoegen vastgesteld en geregeld, en de verdere leiding daarvan opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de leden: JP. Pan Strien Ct., O. De Jager en M. De Kater. Eindelijk nam het lid H. Pester de taak op zich, om van al de gewassen op het proefveld geteeld uit zaden rechtstreeks van Parijs ontboden, een monster op te zenden naar Middelburgteueinde met behoorlijke omschrijving op de voornoemde tentoonstelling te doen étaleerenwaar men zich vleitdat die bezending opmerkenswaardig genoeg zal geacht worden om de onderscheidene variëteiten met elkander te kunnen vergelijken, vooral van aardappelen, mangelwortels, suikerbieten en klavers. Als eene bijzonderheid wordt van St.-Maar- tensdijk gemeld, dat de landbouwer J. C. Quakkelaar aldaar op den 11 Mei 11. vijf stukken l|jnzaad heeft gezaaid, dat bjj eene buitengewone en nog steeds toenemende groeikracht reeds den 24 Juni 11. de volle lengte had en alzoo gekocht is door Groene- veld De Jong, te Dubbeldam, voor den prjjs van ƒ400 per hectare, buiten vervoer en de volle vlas tiend. {Z. N)

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1