Het schoolfeest, vanwege het Comité tot wering van schoolverzuim Vrijdag II. gehouden BUITENLANDSCH OVERZICHT. Laatste en telegraphische berichten. bieten geen restitutio to verteenen van hun vroegeren omslag. De rekening werd goedge keurd, alsmede de begrooting over 1879, waarop ƒ1500 voor bezoldiging van den algemeenen secretaris is uitgetrokken. De statuten werden verder behandeld en aangenomen. PROVINCIALE STATEN YAN ZEELAND. In de zitting van Vrijdag 11. waren met den Com missaris des Konings 33 leden aanwezig. De geno men besluiten zijn de volgende Het voorstel van Ged. Staten naar aanleiding van een adres van P. Dhond c. om wijziging van art. 62 van bet reglement op het beheer en het on derhoud en op de politie der buurtwegen en voet paden, voor wat betreft het gebruik van den korten dissel, is zonder beraadslaging en zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Idem de voorstellen omtrent verkoop van grond aan den weg van Schooudijke naar IJzendijke en tot verkoop van een gedeelte sloot aan den weg van Hulst naar Walzoorden. Het ontwerp-reglement op het beheer en onderhoud van de Nol tussehen den Kouden- en den Lovenpolder is aangenomen met 31 stemmen tegen 1, die van den heer Stevens. De wijziging van het reglement op het bestuur van den polder Walcheren en die van het bijzonder re glement voor het waterschap St. Maartensdijk werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij het ontwerp-reglement op het beheer der uit watering van de polders 's-Heer Arendskerke c. a. stelde de heer Kaktbeeke voor dit ontwerp buiteu be handeling te laten en den wensch uit te spreken, dat Gedeputeerde Staten eene regeling ontwerpen, waarbij de polders 's-Heer Arendskerke c. s. vt reentga wor den tot een waterschap. Na langdurige discussiën over het al of niet breken met historische en feitelijke toestanden, indien dit voor stel van den heer hakebeeke werd aangenomen, vereenigde de vergadering zich met 22 tegen 10 stem men er mede. Tegen stemden de beeren Mature, C. Pan C'itlers, Lambrechtse, Pompe Van Meerder- voort, J. C. H. Tan der Bilt, Stevens, Snouck Uur- gronje, Pierssens, Brevet en IJenuequin-, De heer üe Casembroot was bii de stemming afwezig. Het ontwerp-reglement op het beheer der uitwa tering van de polders Heer Jansz. c. a. gaf tot geen bedenking aanleiding en werd met algemeene stemmen goedgekeurd. (De heeren De Casembroot en F ader waren bij de stemming afwezig.) Gedeputeerde Staten zijn, op hun voorstel, gemach tigd te voorzien in het onderhoud der dorpsstraat te 's-Gravenpolder. Bij de behaudelii.g van het voorstel tot afwijzing van het verzoek van den gemeenteraad van Clinge om verhooging van het renteloos voorschot tot wegs- verbetering, stelde de heer Pierssens een amendement voor, strekkende om althans gedeeltelijk aan het ver zoek van den raad van Clinge te voldoen. Na be raadslaging is dit amendement verworpen met 29 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Ilombach, Stevens, Onghena en Pierssens. Het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het verzoek van Clinge is aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot aan stelling van een bibliothecaris der provincie, in de plaats van den overleden custos J. B. Walthoeber, op eene jaarwedde van 300. Op het voorstel van Gedeputeerde Staten om de in de jongste najaarsvergadering vastgestelde geld- leening, groot hoogstens 170,000, te verhoogen met 95000, stelde de heer Schorer als amendement voor, dat besloten zou worden eeu nieuwe leeutng te sluiten van ƒ95000, binnen 10 jaren af te los sen. De stemmen hierover hebben gestaakt, zoodat de beslissing tot een volgende vergadering is aange houden. De verantwoording van Gedeputeerde Staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over het dieustjaar 1876 werd zonder be denking goedgekeurd. De begrooting der kosten van het prov. bestuur voor zoover bet rijksbestuur is, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer mr. TP, Ph. Pis werd met 28 stemmen herbenoemd als buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. Op den heer mr. B. O. Cau waren 4 stem men uitgebracht. Daar de heer Pis niet tegenwoor dig was, zal hem van zijue benoaming worden kennis gegeven. In eene, een half uur later gehouden zitting, werd Er was climax in de vreugde der kleinen. Straal den hunne gezichten bij 't beengaan reeds van vreugde al waren er onder hen, die voor de 3e maal den tocht meemaakten, hoe dichter wij bij Middelburg kwamen, hoe opgewondener wer den zij. En toen wij eindelijk stilstonden, kostte 't moeite ze tot stilzijn te bewegen, en te weêr- bouden van uittestappen. Maar als een electrieke schok werkte plotseling op aller gemoed het weer klinken van drie fanfares, door bet muziekgezel schap Accelerando" uit Middelburg aangeheven. Dat was eene verrassing, waarop zeer weinigen be dacht waren geweest, en toen men, na opgesteld te zijn, den weg door Zeeland's hoofdstad aflegde, was 't een aardig gezicht, dunkt me, van uit de hui zen die 485 kinderen te zien, voorafgegaan door het bewuste muziekkorps, waarvan het vaandel voorop wapperde, en welke door die muziek in gere gelde maat en opgewonden stemming werden ge houden. Voor ieder huis zag men dan ook nieuwsgierige gezichten, en voor escorte zorgde 't publiek boven dien ruimschoots, al had er, dank zij de ijverige politie, geen enkel ongeluk plaats. Een kleine op stopping moge er wel eens zijn geweest, de orde werd er niet door verbroken, 't Is waai-, de muziek beeft ook hierbij weer haar gunstigen invloed doen kennen. De kinderen waren vrooljjkeren niet éen hel eerst beslist op het voorstel van den heer Scho rer tot het aangaan eener leening van 95000, waarover de stemmen hebben gestaakt. De uitslag der stemming was thans, dat het werd aangenomen met 16 tegen 15 stemmen. Een voorstel tot wijziging der provinciale begroo ting voor 1878 wordt goedgekeurd. De begrooting der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven voor 1879 wordt in haar geheel vastgesteld tot een bedrag van 367,746,41" in ontvang en uitgaaf. Hst voorstel tot heffing van 32 opcenten op de belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendom men voor het jaar 1S79, en van 24 opeenten op de personeele belasting dienstjaar 1879/80, worden goedgekeurd. Een adres van het gemeentebestuur van Philippine, om eene bijdrage uit de provinciale kas voor de aflossing eener leening voor wegsverbetering, is om on derzoek en rapport gesteld in handen van Gedepu teerde Staten. De resumtie der notulen en de uitvoering der genomen besluiten is aan Gedeputeerde Staten opge dragen, en de zomervergadering vervolgens door den voorzitter gesloten. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wjlhelminadobp. Zondag 11. had de bevestiging plaats van den nieuwen leeraar, den heer F. Pan Gkeel Gildemeesterdoor prof. J. J. Pan Oosterzee uit Utrecht, bij weiwillenden afstand van den consu lent dr. R. A. S. Plecardt van Goes. De bevestiger had tot grondslag zijner rede gekozen het verhaal der wonderbare vischvangst, voorkomende in Lucas V: 1 tot 11. In schoone en boeier.de taal schetste spreker de roeping van den evangeliedienaar en het gewicht van het predikambt, alsmede de wederzjjdsche verplichtingen tussehen leeraar en gemeente. Onnoo- dig te zeggen, dat eene talrijke schare de plechtig heid bijwoonde en zij met gespannen aandacht naar den bekenden redenaar luisterde. De handeuopleggiug ge schiedde, behalve door den bevestiger en den consu lent, door de heeren Krom van 's-Heer Hendriks kinderen, Giltayvan 's-Heer Arendskerke, Clinge Doorenbos van W aarden burg, Pethake van Katwijk, Kromsigt van Cortgene en Godefroi van de Lage Zwaluwe. Des namiddags te 2 uren deed de heer Gildemeester zijne intree en sprak, mede voor een talrijke schare, naar aanleiding van 1 Korinthe X vers 16. Op het drietal naar 's-Hertogenboseh komt als no. 2 voor ds. B. Pan Schelven, te Alkmaar. Telkens vernemen wij van moeielijke quaestien, die op het congres moeten worden behandeld en aanleiding zullen geven tot eene minder vredelievende oplossing, om korten tijd later te hooren van de gunstige wending die de loop der zaak genomen heeft, 't Zelfde geldt nu weer van de Turkste stad Batum, waarop wij allerlei variatiën hoorden, dat Rusland die stad wilde hebben, waartegen de Porte en Engeland zich verzetten, 't Zou tot eene botsing komen, zeide men. Doch thans meldt de Agence Russe weer, dat die quaestie Zaterdag op het congres een schrede nader tot de oplossing is ge bracht, en dat zij lieden tot eene bevredigende oplossing leiden zou. Rusland wil Batum tot een handelshaven maken. Omtrent de ministeriëele crisis in Oostenrijk meldt de Wiener Zeitung, dat de keizer schriftelijk aan den minister-president heeft verklaard, op de aanvraag van het ministerie om ontslag zich de beslissing voor te behouden. De lieer Lasser is ontslagen als minister van binnenlandsche zaken, terwijl de tijdelijke waar neming is opgedragen aan prins Auersperg, tot dat de keizer ten opzichte van het kabinet een definitief besluit zal hebben genomen. Voorts heeft de keizer in een eigen handigen brief den heer Lasser zijn leedwezen over diens aanvraag om ontslag betuigd en hem een tijde lijke non-activiteit, toegestaan, in afwachting van nadere beschikking. Tevens heelt Z. M. hem het grootkruis der orde van St. Stephanus toegekend en hem voor levenslang tot lid van het Heerenhuis benoemd. De toestand van den Duitschen keizer blijftgunstig. De wonden zijn allen genezen en in de krachten van den patient is bepaalde vooruitgang waar te nemen. De Köln. Ztg. verneemt evenwel, dat men verleden week weder zeer bezorgd over zijn toestand is geweest, en dat de koude der laatste dagen oorzaak was van rlieumatische aandoeningen in de pas geheelde wonden. Van een vertrek naar buiten is dan ook voorloopig nog geen sprake, doch als zijn krachten het toelaten, zal hij in Augustus Daar Gastein vervoerd mogen worden. Heden is in de lokalen der sociët rit Van Ongenuchten Vrij alhier een aanvang gemaakt met het toelatings-examen der aspiranten voor de onderwijzers-kweekschool te Middelburg waaraan door 63 jongelieden werd deelgenomen. middelburg, 8 Juli. Voor de examens voor leerling-apotheker, heden alhier aangevan- geu, hebben zich ongeveer 80 aspiranten, waar onder 24 vrouwelijke, aangemeld. De examens zullen dus wel eenigen tijd duren. Uit verschil lende oorden des rijks hebben zich eandidaten aangegeven. 's-Hage, 8 Juli. Bij het huis van Prins Hendrik is benoemd tot grootmeesteresse Me vrouw Douairière Van Hall, geb. Schimmelpen- niuck Van der Oye, tot staatsdames freules d' Yvrij Van Mijdrecht en Van Sijpesteija en tot kamerheer jhr. Van den Berch Van Heemstede. TWEEDE KAMER. Bij de Kamer is inge komen een ontwerp tot vaststelling van bijzon dere bepalingen ter beteugeling der longziekte onder het rundvee in bepaalde deelen des lands. Het ontwerp heeft vooral het oog op het spoeling district in Zuid-Holland, maar is natuurlijk van algemeenen aard. Al het rundvee in de aan te wijzen streek zal worden ingeënt en van een merkteeken voorzien. Het vervoer van slachtvee moet ge schieden onder de noodige voorzorgen, ter voor koming van mogelijke besmetting. Het beginsel, dat het vee, 't welk door verplichte inenting sterft, schadevergoeding erlange, wordt in de wet opgenomen. In de heden gehouden zitting is het onder wijsdebat voortgezet. Op art. 33, in hoofdzaak gelijkluidend met art. 23 der bestaande wet, waarin als doel van het onderwijs o. a. wordt genoemd de opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, is voorgesteld een amendement van den heer De Jonge, om het woord christelijke te doen vervallen. De heer l)e Jonge lichtte uitvoerig zijn amendement toe. Hij wilde waarheid, geen fictie. Christelijke deugden zijn volgens hem op de openbare school niet te leeren, vooral bij het toenemend onge loof ook bij de onderwijzers. Voorts wees hij op het gezag van vele mannen der wetenschap, die aangedrongen hadden om het woord chris telijk wegtenemen. De heer Barge steunde het amendement, daar de school met christelijke deugden óf godsdienst loos óf secteschool zijn moest. De heer Vader is tegen het amendement, met een beroep op den zin en de bedoeling der woorden christelijke deugden, in 1857 daarvan gegeven. De heer Godefroi bestreed het amendement. Hij hechtte nog aan christelijke deugden de be- teekenis van uitsluiting van christelijke geloofs waarheden, en omvatting van de christelijke moraal, waarvan de bron te vinden is in de joodsche gewijde oorkonden. De heer Mackay verdedigde het amendement en bestreed den Minister, die aan christelijke en maatschappelijke deugden eene onjuiste beteekenis geeft. De eer lijkheid en opreehtheid geboden de weglating. Ook de heer Heydenrijck stond de weglating voor en weersprak den heer Godefroi. Morgen voortzetting. Londen, 8 Juli. Daily telegraph meldt, dat Engeland een defensief verbond met Turkije sloot ter bescherming van de Turksche integriteit in Armenie. Engeland bekomt daarentegen het eiland Cyprus. Parijs, 8 Juli. Bij de gisteren gehouden 22 verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden zijn gekozen 17 republikeinen3 conservatie ven. Er moeten 2 herstemmingen plaats hebben. Berlijn, 8 Juli. De voornaamste arbeid van het congres is geëindigd. De teekening van het slotprotocol zal Donderdag of Zaterdag plaats hebben. Het gerucht van den verkoop van grond gebied te Marokko aan het buitenland is onwaar. OPENBARE VERGADERING VAN DEN K A A d e r UEfflEEKTG UORS, op ZATERDAG den 6 JULI 1878 des namiddags te 3 uren. Voorzitter: de heer J. A. A. Fransen Van de Putte, bij indispositie van den burgemeester. Tegenwoordig 9 leden en de secretaris. Afwezig, allen met kennisgeving, de heeren mr. M. P. Blaau- been, jhr. L C. Van der Feltz, dr. G. T. Callen- fels en B. Van Asperen Vervenne. I. De notulen der vergadering van 29 Juni jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De heer Busing vraagt bet woord, en deelt naar aanleiding der notulen mede, dat de financiëele commissie een onderhoud heeft gehad met den voor zitter van hel burg. armbestuur, nopens de aan vrage om machtiging tot af- en overschrijving op de begrooting van uitaaven dier instelling voor 1877; en dat gebleken is, hoe de minder duidelijke redactie der aanvrage er toe geleid heeft, om de opmerking te maken, in het rapport der commissie vermeld. Nu de voorzitter van het armbestuur de bedoeling der aanvrage heeft opgehelderd, heeft de commissie geene reden meer om haar advies te handhaven, en stelt zij voor, de gevraagde machtiging te verleeuen. De Voorzitter neemt, namens burg. en weth., dit voorstel over en brengt het in behaDdeliDg. Niemand het woord verlangende, wordt het zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ill A Is ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Een missive van den Minister van Binn. Zaken, houdende bericht der goedkeuring van het raadsbesluit tot verbooging der jaarwedde van den Leeraar in de Staatswetenschappen. Poor notificatie aangenomen. b. Het verslag van den toestand der gemeente Zierik- zee over 1877. In de boekerij geplaatst. c. De begrooting der uitgaven voor de gemeente apotheek over 1879. Gesteld in handen der fin. comm. on onderzoek en rapport. IV. De Voorzitter deelt nu mede, dat van de vijf heeren, die in de vorige vergadering werden benoemd tot leden der commissie van toezicht op de inrichtingen van Middelbaar Onderwijs, twee (de heeren mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet en jhr. L C. Van der Feltz) de benoeming hebben aangenomen, terwjjl de drie anderen (de heeren W. Verweij Az., dr N. J. F. Verschoor en mr. P. Van der Meer Mohr) bericht hebben de betrekking niet te aanvaarden; dat burg. en weth. nu opnieuw eene aanbeveling hebben opgemaakt ter benoeming van drie leden, welke aanbeveling dadelijk ter visie van de leden is gelegd, en waarop voor komen de heeren: lo. W. F. Busing en T. Van Heel; 2o. Jhr. M. J. De Marees van Swinderen en dr. J. Kooman Az. 3o. Dr. R. A. Soetbrood Piccardt en P. K. P. J. Van Sloten. Aangezien er groote urgentie is voor bet optreden der commissie, stelt hjj voor dadelijk tot benoeming over te gaan, hetgeen wordt goedgevonden en waarna tot stemopnemers worden aangewezen de heeren Van der Hoek en Bevier De Fouw. De heer Busing geeft zijne bevreemding te kennen, dat h(j door burg. en weth. opnieuw Op de aanbe velingslijst is geplaatst. Hij heeft in de vorige vergade ring verzocht, dat geene stemmen op hem zouden worden uitgebracht, aangezieu zijne bezigheden van dien aard zijn, dat h(j zich geene benoeming kan laten welgevallen. Hij moet dit thans herbalen en verzoekt dus verschoond te hl(jven van stemmen. De heer De Witt Hamer zegt, in de vorige ver gadering met evenveel bevreemding de verklaring van den beer Busing en andere leden gehoord te hebben, dat zij de benoeming niet zullen aannemen. Spr. wil eveD indachtig maken, wat aanleiding heeft gegeven tot de omstandigheid, waarin de raad thans verkeert. Hij wil in de mérites der zaak niet treden, maar eenvoudig herinneren, dat door de stemming der raadsleden, bij het doen eener benoeming, der gemeente eene commissie is ontvallen, die gewis allen betreuren. Nu de raad daarvan de oorzaak is, vordert de pu blieke zaak dat men de betrekking aanneme tot ver vulling der ontstane vacatures. Het is plicht voor de raadsleden, die door hunne stemming het weg gaan der commissie voorbereide, dat zfj in hare plaats optreden. Spreker heeft dan ook geen woorden genoeg, om zjjn verbazing uittedrukken over wat hij nu weder van den heer Busing vermeent. In de weinige dagen, huldebetoon. Zou 't onbescheiden wezen, wanneer wij er hier een woord van dank bijvoegen aan haar, die deze ovatie hebben op touw gezet Maar dat de kinderen 't meenden, dat zij dank baar waren, bleek maar al te zeer uit de luide hoera's, door hen geuit bij 't beengaan. Eerst gold 't den heer Oosthout, den kastelein van 't Schutters hof, die bepaald een afzonderlijk woord van lof verdient voor 't geen hij heeft gedaan. Daarna waren 't de honderden, die bij 't heengaan op het station en in den omtrek waren vereenigd, en door de kinderen met luide hoera's werden vaar wel toegeroepen en ten slotte bewees het afscheids- gejuich op de markt te Goes, hoe dankbaar en verheugd zij waren. Dit feest heeft bepaald aan gename herinneringen achtergelaten. Nog verdient melding te worden gemaakt van de ijverige bemoeiingen der Middelburgsche en Goesche politie. Aan haar komt de eer toe van tot het welslagen te hebben meêgewerkt; maar dan voorzeker verdienen de stationschefs in beide steden ook hartelijk dank voor de uitstekende wijze, waarop zij alles geregeld hadden. Te Middelburg werd in het Schuttershof de stoet opgewacht door de heeren Koch en Verheij, leden van het Middelburgsche Comité tot wering van schoolverzuim. Dit reisje smaakte bij vele kinderen zeker naar meer! y, <j. p. klaagde over den weg, dien men moest afleggen, en die voor sommigen misschien anders wel wat lang geweest zou zijn. En welk een toeval, dat juist de Staten ver-, gaderdenMaar zou 't waar zijn, dat op 't oogen- blik, waarop de post op de provinciale begrooting voor subsidiën aan comités van schoolverzuim was aangenomen, de muziek weerklonk en het gezang zich deed hooren der kinderen uit Goes, die, dank ook aan die subsidie, zulk een genotvol daagje mochten smaken. Dit laatste wordt bepaald ver zekerd. Dubbel waarde had dan 't zingen van ons Volkslied ter eere van den Commissaris des Konings, wiens familie door minzame teekenen dankte voor de bewezen eer. De voornaamste straten trok de stoet door en ook de markt werd niet vergeten. Dat velen, in 't Schuttershof aangekomen, naar een zitplaats verlangden, was niet te verwonderen. Ge lukkig, dat alles er weer net en goed geregeld was, en 't aan een en ander niet ontbrak. De muziek nam vervolgens in de muziektent plaats en speelde met ijver en lust op eene wijze, die allen lof verdient. Ik wenschte somtijds schilder te wezen, toen ik in 't Schuttershof die kinderen zag joelen en spelen. Takken werden tot vlaggestokken en hunne zak doeken tot vlaggen gepromoveerd, en zoo, geleid door leermeesters en eenige leden van 't Comité, trokken zij in optocht door den tuin, ovaties bren gende aan de muziek. Ook voor 't Comité was eene hulde weggelegd, die allerliefst mag heeten. Voor de leden werd 't navolgende lied gezongen op eene zeer bekende wijze: «KomtMakkers 1 nu te zamen, Hier in het Schuttershof, Een vroolijk lied gezongen, Het Comité tot lof. Hoezee hoezee voor 't Comité, hoezee bis Voor 't Schoolfeest en het Comité 1 Zingen alle kind'ren meê. Ja, Heeren wij zijn blijde, En danken voor 't genot, Dat gij ons nu geschonken hebt, Het schoolverzuim ten spot. Hoezee hoezee voor 't Comité, hoezee (bis.) Komt, Jongens, Meisjes, zingt nu meê Lang leev' het Comité j Blijf vrij van ramp en smarten, Ga met uw werken voort Wij willen gaarn' u steunen, En schoolgaan zoo 't behoort. Hoezee hoezee voor 't Comité, hoezee (bis.) Tot wering van het schoolverzuim, Werkt ied're Jongen meê, Tot wering van het Schoolverzuim, Werkt ieder Meisje meê. De heer La Motthe bedankte voor dit onverwacht

Goessche Courant | 1878 | | pagina 2