1878. N°. 80. Dinsdag 9 Juli. 65slc Jaargang. Personeele Belasting. liet Gasthuis te Goes. GOES, 8 JULI 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes,/ 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst., Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. B« di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMARen verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het pri mitief kohier no. 1 van het personeel voor deze ge meente, over het dienstjaar 1878—1879, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 6 Juli 1878. De Burgemeester voornoemd, J. A. A. FKANSEM Van de PUTTE, L. B. Wij gunnen vhet Zuiden" gaarne het laatste woord wezenlijk, om over Jan Rap te discus sieeren, dit achten wij in ons blad niet op zijn plaats. Wat in protestanten-bonden of derge lijke vereenigingen door h.h. predikanten wordt verkondigd, laat ons koud Ons dunkt, er dient onderscheid gemaakt te worden tusschen hen, die na ernstig nadenken de kerk zijn ontloopen en hen, die dit doen uit onverschilligheid, uit zucht om mee te doen met een zeker deel. Overigens achten wij het aanbidden van God in de natuur met een sigaar in den mond zoo erg niet en in ieder geval veel onschuldiger dan dit te doen in een kerk met haat in den mond jegens andersdenkenden en met huichelarij op de tong. Het Zuiden' weet zelf zeer goed, wat wij onder de domme menigte verstaan. De redactie houdt zich daaromtrent slechts dom. Ook hier over kunnen wij zwijgen. Het Hricht uit Rilland-Bath heeft zij niet gelezen. Eilieveop die wijze valt 't moeie- lijk iemand te overtuigen. Wij nemen 't de redactie dan ook niet kwalijk, dat zij niet weet hoe de bladen vol zijn met berichten over de slinksche wegen enz. Wij hebben wezenlijk geen lust, om voor haar genoegen nog eens in oude couranten te snuffelen, teneinde haar op den weg te helpen. Ons dunkt, als een der leiders zeiven een feit aanhaalt en waarschuwt, dan is 't zeker bewijs genoeg dat 't al zeer ernstig moet wezen. De quaestie uit Utrecht is door ons juist aangehaald om de slinksche wijze aan te geven, waarop men te werk gaat. De juf frouw bleek later onder de tegenstemmers te zijn geplaatst. Maar met welk recht? Wat beweegt de heeren toch om iedereen lastig te Op het oogenblik dat dit nommer van ons blad het licht ziet, zijn in éen der zalen van het nieuwe gedeelte van 't gasthuis te Goes eenige personen aan een feestdiscb vereenigd, om de her vorming te herdenken, welke het gebouw beeft ondergaan. Aan een goed toebereiden maaltijd vinden wij daar het dageljjksch bestuur onzer stad, eene commissie uit het burgerlijk armbestuur, heeren regenten van het gasthuis met hunne echt- genootendames regentessen, de beide genees- heeren, aan het gesticht verbonden, en de bouw meester, aan wien het nieuwe gedeelte zijn vorm heeft te danken. Aan wie van die allen zouden wij een plaats aan dien disch misgunnen? Zeker niet "aan bur gemeester en wethouders, de leden van bet bur gerlijk armbestuurde stad en een college ver tegenwoordigende, die, door op verschillende wijzen mee te werken, het mogelijk maakten, dat die lang gewenschte verbetering tot stand kwam. Heeren regenten en dames regentessen, die hunne zorgen besteden, opdat alles in goeden gang worde ge houden, nog veel minder. Aan de echtgenooten der eersten wellicht? Och kom, hoe menig uur van huiselijk genot moeten zij opofferen ter wille van die instelling, wanneer manlief eene vergade ring bijwoont ten behoeve van datzelfde gesticht Neen, laat haar daar gerust tegenwoordig zijn; het pleit voor hare sympathie, en het geeft ons de zekerheid, dat zij voor die zaak zich in 't vervolg met te meer liefde eenige opoffering zullen ge troosten en zoodoende zullen meehelpen om hunne echtgenooten te doen voortgaan met hunne zorgen aan het gesticht te wijden. Indirect' werken zij dus ten nutte daarvan mee. Om de geneesheeren van dien disch te verwijderen, daaraan zal zeker niemand denken, want wanneer er sprake is van toewijding en van zorg, dan mogen wij wijzen op die beide personendr. N. J. F. Verschoor en dr. J. Kooman Aen.aan wie het gesticht veel vallen en om zijn gevoelen te vragen over liun quaestie? Dit riekt immers naar de inquisitie? En te meer dient er daarom gewaarschuwd tegen zulk eene beweging. En waar blijft de contróle, waar alles mondeling geschied n Het Zuidenweet overigens even goed als wij, dat de Katholieken nog op verre na niet aan 't einde van hun petitionneeren ziju. Van de Tweede zullen zij naar de Eerste Kamer en vervolgens ook tot den Koning gaan. Waar schuwing was dus altijd gewenscht, al wisten wij even goed als zij, hoe bij de Tweede Kamer hunne adressen reeds waren ingekomen. Het beeld van de stokken is er in onze oogen nog weer minder fijn op geworden. De redactie zegt, dat dit beeld ontleend is aan het vangen van den Heiland. Wat heeft dat nu te maken met het volkspetitionnement? Wij konden im mers niet denken, dat men de treurigste blad zijde uit het leven van Een, dien men nog wel zegt lief te hebben en te aanbidden, zou mis bruiken om zich zei ven een kroon van quasi martelaarschap op 't hoofd te drukkenDie handeling is naar. De redactie leze verder onze correspondentie, wat betreft hetgeen wij over de partij schreven. Dat men zich zoo opwindt over onze waar- schuwing is voor ons eene reden om te ver moeden, dat men bij zich zeiven toch niet geheel gerust is, wat eigen schuld betreft. Wij ver klaarden zeiven hoe een en ander slinksch of onzedelijks best geschieden kan zonder medeweten van de leiders. Zij kunnen daarvoor in geen geval altijd waken; en met geen enkel woord hebben wij de minste schuld ervan op hun hoofd, evenmin als op dat der ganselie partij, geworpen. Waarom dan zoo zich zeiven verdedigd? Wij begrijpen 't niet. IJveraars heeft men voor de beste zaak, en tegenover hen past waar schuwing. Dat was ons doel, en dat zal ons streven steeds blijven. En hiermede nemen wij voor ditmaal afscheid van nllet Zuiden", dat, wij erkennen 't gaarne, door den toon, waarop de redactie polemiek voert, ons geenszins den lust ontnam om bij volgende quaestiën nog eens van gevoelen te wisselen. te danken heeften wier hulp het zeker nog jaren lang zich hoopt verzekerd te zien. Maar zoo er éen man is, die aan tafel op zijn plaats mag heeten, dan is 't zeker wel de heer Fe Koning en al bezitten wij niet de gave der profetie, toch durven wij voorspellen, dat er op zijne gezond heid zeker wel een glas geledigd zal worden en hij wel woorden van lof zal oogsten voor zijn werk. Laat hen allen dus daar de plaats innemen, die hun toekomt. Wij misgunnen die aan geen hunner. Maar wel betreuren wij 't, dat twee mannen er aan ontbreken, die men zoo gaarne daar had ge zien doch die door ongesteldheid niet konden tegenwoordig zijnnamelijk de heeren mr. M. P. Blaaubecn en mr. I. J. Del Baere, gewezen president van het gasthuisbestuur. Laatstgenoemde toch heeft in zijn tijd zoo krachtig meegewerkt om het doel te bereiken, dat nu verkregen is. En terwijl daar menige dronk aan het welzijn van het gésticht zal worden gewijd, maken wij in gedachten eene wandeling door de verschillende deelen ervan. Dat wij in staat zijn dit te doen, danken wij aan den president van het gasthuis- bestuur, die zoo beleefd was ons rond te leiden. En zeker zal ieder, die daarin belang stelt, de gelegenheid gegeven worden om de gebouwen in oogenschouw te nemen. Wanneer wij de poort binnengaan, treden wij 't oude gedeelte van de instelling binnen, waarvan de bezichtiging ons te meer overtuigt, hoe wen- scheljjk verbetering is geweest. Nu nog ontdekt men op een der zalen, hoe de mannen overdag hun verblijf hielden in hun slaapzaalwaarin thans, nu de vrouwen een nieuw gedeelte hebben betrokken, spoedig eene zeer gewenschte verbete ring zal worden gebracht. Dan vinden wij ter rechterzijde een bad- met kleedkamer, die geheel nieuw is. Daar bestaat voor het publiek gelegenheid zit- en stortbaden te nemen, mits men van zijn genees heer een bewijs hebbe, dat 't voor zjjne gezondheid noodzakelijk is. De prjjs van elk bad is 0,50 Het concert, Woensdag a. s. te geven in de sociëteit Y. O. V., zal te half acht uren aanvan gen. Het programma is samengesteld als volgt: 1. Feestmarsch, J. A. Kwast. 2. Ouverture Hamlet", Gade. 3. Concert voor Trombonne, David, voor te dragen door den heer J. Roo- denburg. 4. Hymne a St. Caecilia", Gounod. 5. Fantaisie originaleJ. d. Kwast. 6. Ou verture ïZampa", F. Hér old. 7 Allegro uit het Septet, L. Van Beethoven. 8. a. Cavatine, Raff, b. Egyptische Marsch, Straus. 9. Rhapsodie hongroi8e, F. Liszt. 10. Unjourd'été en Nor- vège, Wilmers. Ons dunkt het is uitlokkend genoeg. Wjj herinneren er nogmaals aan, dat op den avond der uitvoering aan het bureau de entree voor niet-leden der sociëteit ƒ1,is, terwjjl tot Woensdag 12 uren kaarten tegen ƒ0,75 bp de firma F. Kleeuwens 8f Zoon verkrijgbaar zijn. Heiiikenszaiid. Diakenen der Her vormde gemeente alhier mochten Zondag de aan hun zorg toevertrouwde armen met eene ruime buitengewone bedeeling verbljjden. Zjj waren daartoe in staat gesteld door eene zeer aan zienlijke gift van een der vermogende inge zetenen, die bij 't vieren van zijn zilveren huwe lijksfeest ook die behoeftigen in zjjne feest vreugde wilde doen deelen. Een nobele wjjze van feestvieren, die navolging vinde Te Ter—Neuzen is, wegens het bedanken van den heer J. Lensen voor zjjne benoeming als wethouder, thans als zoodanig gekozen de heer mr. J. P. Dronkers. Z. M. de Koning, vergezeld van Prins Hendrik, 13 Zaterdagmiddag per Rijn spoor naar Weimar vertrokken. Tot het gevolg van Z. M. behoorden H. D. adjudant en particulier secretaris graaf Dumonceau, en de heer Eberson, architect der Koninklijke paleizen. De prins was vergezeld van H.D. hofmaarschalk baron Taets Van Amerongen. Prins Alexander deed H.D. vader en oom aan het station uitgeleide. De tentoonstelling van schilderijen in de tee- bjj abonnement van 10 kaartjes betaalt men slechts 0,30 per keer. De zooeven genoemde beper kende bepaling heeft men genomenomdat er bij te groot gebruik wellicht gebrek aan water zou kunnen komen. Toch verheugen wij ons in 't algemeen belang, dat er zulk eene gelegenheid bestaat. Op de plaats wordt men getroffen door den aan leg van eenige perken, het flinke regelmatige van het nieuwe gedeelte en het frissche van't geheel. De woningjes van de proveniers en proveniersters zjjn dezelfde gebleven aan de linkerzijde is een stuk bijgebouwd, waarin men de slaap- en woonzaal vindt voor de vrouwelijke gealimenteerden. Wjj treden nu links het nieuwe gebouw binnen, en vinden in het onderste gedeelte achtereenvolgens de keuken, den aardappelkelder, de strijk- en pro visiekamer, den wasch- en pottenkelder. Met eene gemakkelijke trap, tegenover den hoofd ingang van het gebouw, gaan wij naar boven, waar wjj 't eerst een bezoek brengen aan de direc teurswoning, bestaande uit drie zeer nette kamers. In de gewone zitkamer bevinden zich drie atmos- pherische schellen, waarmee de directeur in com municatie treden kan met verschillende gedeelten van het gesticht, terwjjl een spreekbuis hem in staat stelt met 't keukenpersoneel te spreken. Door een zelfde schel is van de kamer, waarin de chirur gijn zjjne operaties verricht, gelegenheid om den directeur te schellen, evenals op andere kamers, o. a. die voor particuliere zieken le en 2e klasse hetzelfde middel is aangebracht om zich de noodige hulp te kunnen verschaffen. Zulk een kamer le klasse bezoeken wjj nu 't eerst. Alles ziet er keurig en eenvoudig uit. Daar naast bevindt zich een badkamer, bestemd voor de ziekenwaar men alle soorten van baden kan nemen, en daartegenover de dokterskamer, waarop men voor eventueele operaties alles gereed vindt. Op dezelfde hoogte treft men de kamer voor par ticuliere zieken 2e klasse aan, die in netheid niet voor die der le klasse onderdoet. Wjj herinneren keaacademie werd dien dag door den Koning» Prins Frederik en de Prins Von Wied bezocht. Niet den 27sten Augustus, zooals dezer dager door eenige bladen werd gemeld, maar den 24sten Augustus, op den verjaardag van wijlen koning Willem 1, zal de voltrekking van het huweljjk van HH. KK. HH prins Hendrik der Nederlanden en prinses Maria van Pruisen plaats hebben. (Fad.) De hoofdcommissie voor het huldeblijk aan priDS Hendrik heeft besloten de kenze van het geschenk aan den prins over te laten. Z. K. H. beeft te kennen gegeven, dat hij zich eene keuze nog wenschte voor te behouden. Het is wellicht niet ondienstig te berin ne ren, dat van heden af niemand in de authentieke acte, waarin machtiging tot doorhaling eener hypothecaire inschrjj ving wordt verleend, als last hebber mag optreden, dan voorzien van een schriftelijke volmacht. De toestand van den Minister van oorlog bljjft gunstig. De operatie-wond wordt gaan deweg kleiner. Er bestaat grond, om eene goede genezing te ver vachten. (N. R. Ct.) Uit Batavia is dd. 6 Juli een telegram ontvaogen, meldende, dat belangrijke verster kingen naar Atchin zjjn gezonden, waar ern stige onlnsten zouden zijn nitgebroken. Op da in de vorige week te Dordrecht gehouden 29ste algemeene vergadering der maatschappij tot bevordering der geneeskunst werd o. a. besloten dat er, wanneer de tjjd daartoe gekomen is, een adres zal worden ge richt aan de Tweede Kamer, betrekkeljjk de wet op het hooger onderwjjs, en dat er een commissie zal benoemd worden, om do wet op de besmettelijke ziekten en de werking daar van in een later verslag in het licht te stellen. Diezelfde commissie zal haar onderzoek tevens tot de prostitntie uitstrekken. Op de Zaterdag te 's-Hage gehouden algemeene vergadering der vereeniging Eigen Hulp is bij de behandeling der rekening over 1878 besloten, in 1878 en 1879 aan de dis- hierbij eraandat de verplegingskosten per dag bedragen 2 voor patiënten leen ƒ1 voor die der 2e klasse. Verlangt men andere genees heeren dan die van het gesticht, dan kan dit voor eigen rekening geschieden, terwjjl de medicamenten ook afzonderlijk betaald moeten worden. De algemeene ziekenzalen zijn ruim, luchtig en geschikt voor 28 personen. Naast die der mannen bevindt zich de kamer van den ziekenvader, waar voor benoemd is zekere Nijssen, uit het zieken huis te Rotterdam, en naast die der vrouwen is een vertrek voor de ziekenmoeder. Bovendien treft men op dezelfde verdieping eene keuken aan, die voor eventueele toebereidselen voor de zieken groote diensten bewijzen kan. Boven vindt men een ruimen zolder, waarop zich een barak bevindt, die in tijden van epidemie op de plaats kan wor den opgeslagen. Naast dit gebouw bevindt zich met ingang aan de westzjjde een afzonderlijk gedeelte, be stemd voor de publieke vrouwen, voor wie men eene wacht-, inspectie- en badkamer heeft gereserveerd, en welk deel geheel van 't vorige is afgescheiden. Wat wjj schreven is slechts een vluchtige schets van hetgeen wel de moeite waardig is in oogen - schouw te worden genomen en dat den aannemer, den heer P. Buitendijk, alle eer aandoet. Wjj besluiten dit overzicht met te vermelden, dat als regenten op dit oogenblik in functie zjjn de heeren jhr. L. C. Van der Feltsvoorzitter, Z. F. Van der Bilt La Motthe, J. M. Pilaar en E. Van den Bosch, secretaris, en als regentessen de dames de weduwe Steendijk, geboren Eversdijk De Witt Hamer en de weduwe Van Maenen, geboren Metgier, terwjjl nog eene plaats vacant is. En wjj voegen er tevens den wensch bij, dat de heer P. Hedel en echtgenoote nog vele jaren als directeur en directrice aan het hoofd mogen staan van deze inrichting, die onder hunne uitstekende leiding, waarvoor zjj allen lof verdienen, zoo ont- zagljjk veel nut reeds heeft gesticht en zeker nog kan en zal stichten.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1