1878. N". 77. Dinsdag 2 Juli. SCHUTTERIJ. INZMIEL1NG van FAECALE STOFFEN. De inzameling van de faecale stoffen in de gemeente, bestaande in: b. het verrichten van het nachtwerk; en Inschrijving van leerlingen voor hel MIDDELBAAR ONDERWIJS. POSTERIJEN. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. GOES, 1 JULI 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.^? Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By d irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUJBE Co., te Parijs,. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg, la ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op ZATERDAG DEN 27 JULI a. s.des namiddags te 1 nur ten raadhuize, zullen trachten te verpachten: a. het ophalen van de haardmeh en vuilnis o. liet baggeren in de vesten rondom de be bouwde kom der gemeente zulks voor den tijd van 7 jarenof van 14 jaren, ingaande den 1 Juli 1879. De verpachting zal geschieden bij inschrijving en opbod, eerst van ieder der onderdeelen afzonderlijk, en daarna van allen gecombineerd. De voorwaarden zuilen van af Maandag den 24 Juni a, s. ter inzage liggen ter secretarie van de gemeente, eiken dag vau des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, en zijn in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijg baar gesteld. Goes, den 17 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen de belangstellenden: lo. dat de alphabetische naamlijst van alle personen, die aan de loting van dit jaar voor de Schutterij dezer gemeente moeten deelnemen, ter inzage zal liggen ten raadhnize van Dinsdag den 9 tot en met Dinsdag den 16 dezer loopende maand, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, teneinde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op de lijst eenige personen of om standigheden mochten voorkomen, die daarop bebooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks bij de met het opzicht over de loting belaste commissie ter kennis te brengen; 2o. dat de tijd tot de loting is bepaald op Donderdag deu 18 dezer maand, des middags te 12 uren, en zal plaats hebben ten raadhuize alhier. Goes, den 1 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de inschrijving van nieuwe leerlin gen aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs, zoowel aan die voor jongens als voor meisjes, zal plaats hebben in het gebouw der jongensschool op Donderdag den 15 Augustus a. s„ des middags van 12—1 uur; moetende van de in te schrijven leerlingen een bewijs van vaccine of kinderziekte worden overgelegd. Goes, den 1 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helftder maand Juni 1878. 1. L. Versluis, Beverwijk. 2. Th. Van den Bergh, Gouda. 3. M. Kosten, Spaarnwoude. 4. J. Weijers, Middelburg. 5. F. Steenblok, Nieuwe- diep. 6. Cornelia De Vos, Ovezand. 7. Mevr. H. Gerdenier, Rotterdam. 8. Ketters, Vlaardin- gen. 9. C. Meijer, (niet vermeld). Van het hulpkantoor Heinkenszand. 10. J. B. Van Merlen, Amsterdam. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch Oost-Indië door middel van het stoomschip n Torrington" van de Botterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 3en Juli a. s. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gele genheid mede eene brievenmaal naar Padang ge zonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren bebooren uiterlijk in den avond van den 2en Juli en de brieven den volgenden dag, 'e morgens vóór elf uren, fe Rotterdam aangeko men te zijn. {Staats-cour.) De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft be paald, dat het toelatings-examen voor de rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg gehouden zal worden te Goes op den 8en Juli a. s. en volgende dagen. Blijkens een bij het Departement van buitenlandsche zaken ingekomen bericht, is door de Duitsche Regeering, bij wijze van tijdelijken maatregel, bepaald, dat ieder te Berlijn komend vreemdeling verplicht is een paspoort bij zich te hebben. (St.-Ct.) De St.-Ct. bevat de statuten der Vereenigingtot bevordering van Christelijk onderwijs te Sluis. God Apol wil dezen zomer Goes eens gedenken met iets goeds op mnzikaal gebied. Zeker heeft de muziektempel in den tuin der sociëteit Van Ongenuchten Vrij" zijne aandacht getrokken en werd hij getroffen door de nut teloosheid, waartoe deze werd gedoemd. En dat nog wel een tempel, aan zijn dienst gewijd Geen wonder, dat hij zich over haar wil ont fermen en tevens meewerken om de Goesenaren een paar avonden van genot te verschaffen. Door een toeval heeft die godheid het den bewoners van onze stad en hare omstreken nu in de hand gegeven om twee uitstekende mili taire muziekkorpsen te hooren, en de directie der bewuste sociëteit heeft vaD dat toeval ge bruik willen maken. Reeds circuleert een ljjst tot deelneming. Het eene muziekkorps is dat van het 8e regiment infanterie van Arnhem, onder directie Tan den heer Kwast, hetgeen in September 1877 te Utrecht den eersten prijs behaalde, het tweede dat van het 3e regiment uit Bergen-op- Zoom, onder directie van den heer Bouman. Daar het korps van den heer Kwast te Zie- rikzee een concert moet geven, is 't in de ge legenheid ook onze stad te bezoeken tegen vergoeding van een som, die, goed beschouwd, in gewone gevallen veel te gering zou zyn. Maar toch kan hetgeen aan beide muziekkorp sen betaald moet worden hoe gering ook op zich zelf nog veel te veel zijn, wanneer er niet voldoende ondersteuning van de zijde van het publiek wordt verleend. De directie kan natuurlijk eene dergelyke zaak niet op risico ondernemenen vóór zij dus 't eerste concert op Woensdag 10 Juli doe plaats hebben, dient zy verzekerd te wezen, dat de kosten zullen gedekt zijn. Voor ieder, zoowel leden als niet- leden der sociëteit, staat nu, tegen betaling van f0,75 per persoon en per avond, de gelegen heid open om van die concerten gebruik te maken. Ons dunktby 't weinige wat er in Goes op dit gebied te genieten valt, bij de goede reputatie, die beide muziekkorpsen be zitten, by het genot, dat een heerljjke zomer avond aanbiedt in een fraaien tuin met schoone muziek, zou 't dubbel te betreuren zyn, wan neer zulk een plan eens moest opgegeven wor den wegens te weinig deelneming. En wat een slechten naam zon Goes verkrijgen, wanneer 't bleek, dat er tegen znlk een matige entree geen voldoend publiek gevonden kon worden, dat er prijs op stelde, om muziekkorpsen te hooren, die overal elders worden gewaardeerd En toch vreezen wij ervoor, wanneer niet spoedig allen meewerken, die kunnen helpen ter uitvoering van dit plan. En wat zal dan nog bovendien 't gevolg wezen? Dat de directie der sociëteit nooit meer een stap zal doen om iets goeds te doen plaats hebben in de gebou wen waarover zy te beschikken heeft en Goes op dat gebied zon worden dood verklaard. En dat zon ons leed doen voor de eer van onze stad, want dan. zou 't blijken, hoe weinig muzikaal hare bewoners en die harer omstre ken waren. Moge de uitkomst die verwach ting beschamen! Het vangen en martelen van krabben is thans in Goes aan de orde van den dag. Wat die beesten misdreven hebben, dat zij de speelbal der zoogenaamde lieve jeugd zijn, en hun o. a. de pooten worden uitgetrokken, om van andere martelingen niet te spreken, is ons onbekend. Of zon die jeugd soms den ken, dat die beesten geen gevoel hebben? Niet tegenstaande herhaald bevel van de politie gaan de jongens voort met die barbaarsche liefhebberij, waartegen groote menschen machteloos zijn. En wij beklagen dan ook geen enkelen jongen, die tengevolge van dat spel een nat pak haalt, zooals hedenmiddag het zoontje van C. H. overkwam achter de brug, nabij de gevangenis. Gelukkig, dat de schildersknecht P. De M., die daar ia de buurt werkzaam was, dadelijk het jonge mensch hielp en gelukkig redde. Als die krabbenvanger t'huis nog eene goede ver maning op den koop toe heeft ontvangen, dan heeft hij zyn verdiende loon. En zelfs zou het bij ons geen meelij verwekt hebben, zoo een der krabben hem by zyn onverwacht bezoek in hun verblijf eens flink had beetgenomen om hem te straffen voor al de martelingen, die bij met zjjne kornuiten zijn geslacht aandoet. Wezenlijk, als men dat alles aanziet, dan moet men zich vaak bedroeven over het weinige gevoel en het lage karakter, dat menigen jongen bezielt tegenover onschuldige dieren, die, liet men ze met rust, zeker ook niemand lastig zouden vallen. De politie gebruike, voor zoover zij daartoe macht heeft, zoo min mogelijk consideratie met dergelyke lafhartige jongens. Reeds in ons vorig nommer maakten we er melding van hoe in de afgeloopen week vele veldarbeiders tengevolge van de hitte be zweken zijn. De jongste berichten spreken van nog vele anderen, die tengevolge van het over matig gebruik van water of karnemelk zijn gestorven. De temperatuur was dan ook plot seling zóo veranderd, de overgang van koel tot zeer heet weder was zóo schielijk, dat zeker allen die, wel niet zoo direct aan de werking der zonnestralen waren blootgesteld, niettemin toch ook binnenskamers de gevolgen ervan ondervonden, medelijden hadden met hen, die daar in het open veld hun dagwerk moes ten verrichten. En na het lezen van die vele slachtoffers, die er tengevolge der hitte zyn gevallen, rees de vraag bij ons op Zon 't niet mogelyk zyn, dat de werkgevers hun arbeiders op 't heetst van den dag het werk lieten staken, om dit dan wat later weer te hervatten We willen aannemen, dat voor beiden daaraan bezwaren zijn verbonden voor de eersteD, wijl soms uitstel schier onmogelijk is voor de laatsten omdat dit wellicht uit financieel oogpunt scha delijk zon kunnen zyn. Dit nadeel zou echter voor de arbeiders vergoed kannen worden, in dien de landbouwers ertoe konden besluiten het arbeidsloon voor een enkele maal wat te verhoogen. Maar aangenomen ook, dat er voor beiden eenig nadeel uit dien maatregel ontstond, vragen we toch is het leven van den werkman niet meer waard dan het win nen of meer verdienen van enkele stuivers Ten slotte kunnen we hoe menigmaal zulks reeds geschiedde den veldarbeider niet genoeg waarschuwen tegen het bij groote hitte veelvuldig drinken van veelal slecht water en karnemelk. De uitkomsten bewezen het helaas! reeds zoo dikwijls, zelfs nog dezer dagen, dat dit soms doodeljjk kan zyn. Bij de drukkende warmte is de minst scha delijke drank koude thee. Sedert eenige dagen zoo lazen wy in het Vaderland is dan ook in de plettery van de heeren L. J. Enthoven en Co. de gelegenheid opengesteld voor de werk lieden, om zich met dien drank te verfrisschen. Op de tentoonstelling te Assen is aan den heer E. Van den Bosch alhier een buitengewone prijs toegekend van f 20 en een getuigschrift voor eene verzameling granen en zaden; en aan de hh. Becker 8f Buddingh te Arnhem een prijs van f 25 voor werktuigen om vee te wegen. Te Ter Neuzen is, ter vervanging van wijlen den heer J. J. Fercken, tot wethouder benoemd de heer J. Lensen. De Tijd logenstraft de bewering van den heer Van der Hoeven, dat het petitionneerende volk blindelings de priesters volgt. Maar het blad erkent, dat, zoo het beweren van dien afgevaardigde waar ware, het petitionnement zijn beteekenis zou verliezen. In deze conclusie zijn wij 't zegt het Vaderland met De Tijd, in de zaak zelf zijn wy 't met den heer Van der Hoeven eens. Naar aanleiding van de door den Minister van Oorlog ondergane operatie schrijft men aan het Utr. Dagbl. o. a.-, sDe belangstelling in den toestand van den kundigen man, die ongeacht de hevigste pijnen steeds tot heden toe de grootste werkzaamheid aan den dag legde, is algemeenzoowel by vrienden als tegenstanders. »Daar echter de toestand van den zieke stellig van ernstigen aard is, verwacht men binnen kort de benoeming van den heer Wichers tot Minister van Oorlog ad interim." Volgens nadere berichten houdt de aanvan kelijk gunstige toestand aan en vertoont de ope- ratiewond neiging tot genezing. De verkiezing, wegens het overlyden van dr. T. J. Stieltjes, in het hoofdkiesdistrict Am sterdam voor lid van de Tweede Kamer zal op Dinsdag 23 Juli a. s. plaats hebben; de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 3 Au gustus d. a. v. Vrijdagen Zaterdag had te Utrecht de ge wone jaarlij ksche algameene vergadering plaats van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Medegedeeld werd o. a., dat d9 classicale vergadering te 's-Hage met het oog op het feit, dat 4 predikanten ontslagen zyn wegens dronkenschap, met eenparige stemmen besloten heeft, bij de Synode aan te dringen op maatregelen tegen het toenemend drauk- verbruik, welke mededeeling met erkentelijkheid werd ontvangen. Omtrent het door het Hoofdbestuur gedane voorstel, om een algemeen petitionnement uit te lokken, om van Regeeringswege te doen onderzoekeu en uitmaken, tot welke categorie van waren de sterke drank (gedistilleerd) be hoort tot de onschadelijke en positief nuttige drinkwaren of tot de vergiftenin 't laatste geval, met dringend verzoek dat zyn verkoep niet langer worde vrijgelaten aan al, wie zich daartoe van patent gelieft te voorzien, is be sloten dit punt in overweging te houden, en inmiddels de maatschappij voor Geneeskunde en de Academie voor Wetenschappen te vragen, of jenever een vergif is of niet. De vanwege het departement Deventer der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen op gerichte crèche of wieginrichting is Zaterdag opgeheven. Uit Limburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat de openbare onderwijzers in die provincie, hoeveel pressie ook op sommigen hun ner wordt uitgeoefend, over 't algemeen hals starrig weigeren de adressen tegen de schoolwet te teekenen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Met betrekking tot het verhandelde in de jl. Woensdag te Goes gehouden cla3sikale vergadering lezen we in de N. Roit. Ct. nog: „De discussie over de voorgestelde kerkelyke reglementen heeft wel veel tijd ingenomen, maar weinig practisch resultaat opgele verd. De adviezen, die de meeste voorstanders vonden, waren natuurlijk in orthodoxen geest." Wolfa arts dijk. Door de vereenigd3 bemoeiingen van de kerkeraden dar hervormde en christelijke gereformeerde gemeenten alhier isin zake het volkspetitionnementjl. Zondagavond in het kerkge bouw der herv. gemeente eene vergadering gehouden, waartoe alle belangstellende hoofden van huisgezinneu waren opgeroepen. Onder leiding van ds. F. Hage werd die bijeenkomst met gebed en bet zingen van Ps. 25 6 geopend waarna deze bet oogmerk van

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1