1878. N°. 76. Zaterdag 29 Juni. 65ste Jaargang. Bij dit nommer beluorl een bijvoegsel. ÜFFICIEELE MEDEDEËLliVGEJV. GOES, 28 JUNI 1878. RECHTZAKEN. (■OESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nummers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der «BIS B K AT lü GO U S, op ZATERDAG den 29 Juni 1878, des namiddags te 3 uren. Goes, den 29 Juni 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingcn, ingekomen stukken. II. Benoeming der leden van de Commissie van toezicht op de inrichtingen van Middelbaar onderwijs. III. Ontwerp-verordeningen op de heffing en invor dering der belasting op de staanplaatsen. IV. Af- en overschrijving op de begrooting van 1877. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. P. R. Feith, thans rechter in de arr.'rechtbank te Amsterdam; benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. M. H. 's Jacob, thans rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. en advocaat aldaar. Nu in Goes en omstreken overal lijsten zullen circuleeren voor het zoogenaamde volks petitionnement, achten wij 't onzen plicht allen te verwijzen naar het vroeger door ons ge schrevene. Wg waarschuwen nogmaals ten dringendste, dat ieder op zjjn hoede zij voor zooals er op verschillende plaatsen in ons land worden ge voerd gemoedelijke en leugenachtige praatjes. Zg. die oordeelen kunnen, denken eerst na. De bladen zyn vol met berichten over de slinkscbe wegen en onzedelijke drijfmiddelen, die gebezigd worden om handteekeningen te verwerven. Wij gelooven niet, dat dit altyd geschiedt met goed- kenring van de leiders, maarer wordt misbruik gemaakt van de goedgeloovigheid, er wordt onze delijk gehandeld. Een ieder zg daarom by zich zeiven ten volle verzekerd, dat hij uit overtui ging teekent, dat hg met bewustzijn handelt. Overigens is de gansche beweging in onze oogen te opgeschroefd, te veel een kunstje van de heeren om agitatie te verwekken bg de domme menigte, over welke zg, evenals in de kerk, zoo gaarne zoude heerschen, zoodat naar ons oordeel er reeds veel te veel over geschreven werd en nog wordt. Onzen plicht meenen wy echter gedaan te hebben door er tegen te waarschuwen maar op allen, die de openbare school, waar liefde en verdraagzaamheid geleerd wordt, liefhebben, rust nog de taak, om, waar zg kunnen, te spre ken met ben, die door anderen met schgngronden zouden kunnen worden overgehaald voor dat doel. Door valsche voorstellingen tracht men hand teekeningen te verwerven; het is voor ons onmogelgk, die allen met schrg ven te weerleggen waar men ze dus hoort, weerlegge men ze door de waarheid te verkondigen. Men verdacht zeker iemand alhier van ten nadeele van den landbouwer R, gelden uit een gesloten kabinet te hebben gehaald. Het mocht den yverigen en flinken brigadier-ma joor titulair der ryksveld wacht De Leeuw, alhier, gelukken, de ware schuldige, zekere J. Van H. dienstbode bg gezegden landbouwer, te ontdek ken en haar tot de bekentenis te brengen, dat zg, door zich ziek te honden, uit den zak harer meesteres den sleutel wist te verkrggen, waarmee zg 't kabinet opende en uit een zich daarin bevindend lessenaartje de gelden ont vreemdde. Gisteren is zg gevankelijk overge bracht naar het huis van arrest alhier en heden middag naar dat te Middelburg. Het gewone zomerfeest, vanwege het Comité tot wering van schoolverzuim alhier, zal Vrgdag den 5n Juli plaats hebben, en weer bestaan in een tochtje thans met al de be kroonde kinderen, die van 1 tot 10 verzuimen hadden, per spoor naar Middelburg. Het Comité voor het volkspetitionnement te Goes is thans samengesteld, en bestaat uit 18 leden, waarvan bestuurders zyn de hh. A. Van Schelven, 's-Heer Hendrikskinderenstraat, voorzitter, M. De Jonge Jz., secretaris, J. Donner, penningmeester, terwijl als adviseerende leden aan het Comité zgn toegevoegd de hh. D. De Pree en P. Huët. (N. G. Ct.) Heden, Vrgdag 28 Juni, is 't 25 jaar geleden, dat de heer D. P. Dominicus het bur gemeesterschap van Krabbendgke aanvaardde. RIIlaud-Bath. Woensdagmiddag geraakte door stilte het tjalkschip Maria Philippina," schipper F. Mouthaan, geladen met zinksteen, op de plaat bewesten Bath aan den grond. Spoe dig begon men met behulp van een 6tal schippers (die eveneens uit België kwamen en hnnne schepen tan anker lieten komen) de la ding over boord te werpen, terwgl een ander vaartuigje een gedeelte overnam. Tegen hoogwater is het schip afgekomen, en heeft men het voor den wal omhoog gezet, teneinde de lekkage (het schip had zeer moeie- ljjk gezeten) te onderzoeken. Door het vaartuigje wordt alsnu met gety zooveel mogelgk de steen opgezocht, om daarna in het schip over te laden. Ook in deze gemeente zgn tal van adres sen tegen het wetsontwerp op het lager on derwgs rondgebracht. Op de vraag aan iemanddie het gelezen had, wat de bedoeling eigenlyk wel was, werd geantwoord: wel,ze willen zooveel school meesters, en als dat doorgaat, dan krygen wij er minstens wel 5 a 6 op Rilland, en dat gaat niet." Het totaal der bg de Tweede Kamer in gekomen adressen van katholieken bedraagt, voor zoover De Tijd thans bekend is, het cijfer 992 met 143,734 handteekeningen. De confessioneelen klagen, dat zg verdrukt worden. Recht voor zichmeer vragen zg niet. Hebben zij in gewetenszaken het recht ook erkend van anderen Zgn niet in tal van gemeenten de vryzinnigen de kerk uitge drongen Men drage zorg, dat met de scho len niet geschiede wat met de kerken plaats had. Gnnne men hun de kerken, maar laat ons de scholen behouden. ArnhCt.) Zeer ter snede, zegt de Arnli. Ct., her innert het U. D. aan eene aanschrijving van de synode, nu 30 of 40 jaar geladen, waarbij de kerkeraden werden opgewekt het onderwgs in den godsdienst meer dan eens per week te doen plaats hebben. De kerkeraden hebben zich weinig om die aanschrijving bekommerd; en zg, die zeiven weinig of niets hebben gedaan, om aan de kinderen meer dan éen uur 's weeks onderwgs in den godsdienst te doen geven, bewegen nu hemel en aarde, dat de scholen de taak zullen overnemen, welke zg zei ven niet hebben betracht. De gemeente Rotterdam is niet gelukkig met den aanleg van tramwegen. De concessie daartoe was, zooals wg gemeld hebben, verleend aan de firma Dervieu Guillaumeron, te Parys en Eduard Orlet, te Brussel, doch op voorwaarde dat de inschry vingssom van f 101,000 binnen 14 dagen na den dag der toewyzing moest gestort worden. Dit is niet geschied, en er zal dus eene nieuwe aanbesteding moeten plaats hebben. De gemeentekas wint er evenwel nog f 6000 mee, die als waarborg gestort waren. De heer Persant Snoep, gemeente-genees heer van Wageningen, heeft verhooging zyner jaarwedde van ƒ700 tot ƒ1200 aangevraagd, welk verzoek door den raad is aangehouden. Op het deze week te Assen gehouden 31sle Landhnishondkundig Congres is besloten, dat het volgende Congres te 's-Hertogenbosch bijeenkomen zal. STATEN-G ENER A A L. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is de be raadslaging over de artikelen der onderwijs wet aangevangen. Voor artikel 1 was een nieuw artikel door den heer Fan Wassenaer voorgesteld, omvattende 8 punten, over welke de wettelijke regeling van het lager onderwijs zich uitstrekt en vooral om den onderwijzer der bijzondere school rijkstraktement toe te kennen. De voor steller en de heer Schimmelpenninck Van der Oije verdedigden het als bevattende een mi nimum der eischen hunnerzijds, en als een verzoeningsamendement. De Minister en de heer Van der Loef' bestreden het als niet ernstig overdacht, vooral ten aanzien der toekenning van rijksuitkeering aan ieder onderwijzer, die gedurende een jaar aan 30 leerlingen onderwijs had gegeven. Het amendement werd verwor pen met 56 tegen 13 stemmen. Daarna kwam art. I van het ontwerp aan de orde. De heer Van Nispen tot Sevenaer verklaarde daarop geen amendement voortestellen bij den bepaalden on wil, in de kamer gebleken, om in beginsel de gesubsidieerde bijzondere school te erkennen. Met 42 tegen 31 stemmen werd een amende ment op dit artikel van den heer Fan der Kaay verworpen, om het geven van huisonderwijs niet te binden aan eene bepaalde plaats. Art. 1 is daarop onveranderd goedgekeurd. Op artikel 2, bepalende de verplichte en facultatieve leervakken van het lager onder wijs, waren verschillende amendementen voor gesteld. Een amendement- Fan Delden, om nut tige handwerken voor meisjes niet als verplicht leervak optenemen, werd verworpen met 50 te gen 24 stemmen. Een amendement- Van den Berch van Heemstede, om vormleer niet verplichtend te stellen, werd verworpen met 44 tegen 30 stemmen. Een amendement-Moensom hand- teekenen wel verplichtend te stellen, werd ver worpen met 5 8 tegen 16 stemmen en een amendement van denzelfde, om vooroeteningen der gymnastiek wel verplichtend te stellen, werd verworpen met 51 tegen 23 stemmen. Art. 2 is daarop aangenomen. Bij de Kamer is ingekomen een wetsont werp, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apothe ker, vroedvrouw en apothekers-bediende. De voordracht tot wijziging van de oor- logsbegrooting voor 1877 heeft bij het on derzoek in de afdeelingen der Kamer op vele leden een onaangenamen indruk gemaaktin zoover men opkwam tegen de wegcijfering in de bureaux van het Departement van Oorlog van het elementair beginsel, dat de regeering de bevoegdheid mist om uitgaven te doen, die niet vooraf bij begrootingswet zijn toegestaan, en dat zij zich dus te onthouden heeft van alfe daden en handelingen, die voor den Staat een betalingsverplichting meebrengen, buiten de gren zen der vooraf wettelijk vastgestelde cijfers. Dit werd beschouwd als een schijnvertooning, waarbij het begrootingsrecht van de Kamers teruggebracht wordt tot een formaliteit. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Doopsgezinde gemeente te Goes. Zondag 30 Juni, des voormiddags te 10 uren, godsdienstoefening, waar in zal optreden de heer A. P. G. Jorissen, predikant by de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam. Op verschillende plaatsen zijn dezer dagen de scholen wegens de drukkende warmte gesloten ge worden. Het Zuiden meent, dat het door de N. G. Ct. gemelde, en ook door ons overgenomen bericht, vol gens 't welk aan de opteriehteu christelijke voorbe reidingsschool te Goes tot onderwijzeres zou zyn be noemd mej. A. Falk, hulpanderwyzeres aan eene school voor nuttige en fraaie handwerken te Middelburg, on juist of althans voorbarig is. Dit laatste wordt ook thans door de N. G. Ct. zelve erkend. Arronditsements-Rechtbank te Middelburg. In de heden (Vrijdag 28 Juni) gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen uitgesproken: a. In zaken, den 21 Juni behandeld, tegen: lo. H. M., 65 j arbeider en M. 11., 33 j., ar beidster te Wemeldinge, wegens moed w. mishandeling, veroordeeld ieder tot eene cell. gev. straf van 15 d. en eene boete van ƒ8, subs, een d. cell. gev. straf c. e. 2o. E. P., vrouw van S. W. te Middelburg, we gens mishandeling, veroordeeld tol 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3o. P. De R., 19 j., zeeman te Vlissingen, wegens overtreding van de militiewet, veroordeeld tot eene boete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. J. F. J. De J., 19 j., zeeman te Vlissingen, als boven, veroordeeld tot twee geldb. van 3, subs. 1 dag gev. straf voor elke boete c. e. 5o. W. P., 34 jwerkman te Vlissingen, wegens beleediging van een bedienend beambte, veroordeeld tot ƒ15 boete, subs. 5 dagen gev, straf c e. 6o. M. C. B., 17 jdienstmeid te Vlissingen, wegens diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf c. e. 7o. H. N. J. M., 19 j., landbouwerszoon te St. Anna ter Muiden, wegens mishandeling, veroordeeld tot een maand cell. gev. straf en 8 boete, subs. I dag cell. gev. straf c. e. So. M. N., 44 j., wed. van J. Z., arbeidster te Retranchement, wegens beleediging, veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 9o. J. C, 31 j., timmerman te Cadzand, wegens mishandeling, veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. strafc.e. lOo. B. C., 50 j vrouw van B. Da YV., arbeidster te Eede, wegeus hoon, veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. b. In zaken, behandeld den 24 Juni jl., tegen lo. J. F. 11., 60 j particulier te Hulst, wegens openbare schennis der eerbaarheid, veroordeeld tot vier maanden cell, gev.straf en eene boete van ƒ8, subs. 1 dag cell, gev.straf c. e. 2o. C. F. R., 17 j, zonder vaste wooaphats, laatst te Hulst, wegens landlooperij, veroordeeld tot 45 dagen cell, gev straf c. e. 3a. J. J. A. B., metselaar te Sluis, beschuldigd van mishandeling, vrijgesproken. 4o. C. Van den B., 19 j., arbeidster te Sint Jansteen, wegens diefstal van een hoen, veroordeeld tot eene maand cell, gev.straf c. e. 5o. N. B., wed. van D. N., 55 j., en M. N., wed. van A. H., 46 j., arbeidsters te Westkapelle, wegens bedelary in verbinding, veroordeeld ieder tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 6o. A. De M., "15 j., werkman te Hontenisse, wegens mishandeling veroordeeld tot z s dagen cell, gev.straf en 8 boete, subs. 1 dag cell, gev.straf c. e. 7o. A. De M., landbouwersknecht te Hontenisse, wegens hoon veroordeeld tot eene boete van 16, subs. 7 dagen gev.straf c. e. TF. C. Graaf Fan Re/teren Limpurg, oud- burgemeester van Nieuwkoop, die in de vorige week terecht stond, beschuldigd van poging tot moord op zyn opvolger, is Woensdag door het Gerechtshof te Amsterdam te dier zake vrijgesproken. Het Hof heeft besch. echter schuldig verklaard aan moedwillige verbreking van afsluiting en bem te dier zake veroordeeld tot een celstraf van 6 maanden en betaling eener geldboete van 25. LANDBOUW VEETEELT. Uit Koedekenskerke ontvingen wij een schrij ven, waarin ons verzocht wordt in 't algemeen be lang te herinneren, dat het aardappelloof, zoodra de ziekte zich vertoont, gelijk met den grond moet af gesneden worden. De inzender heeft zulks meerma len beproefd en terwijl in de aardappelen, wier loof niet afgesneden was, het bederf erg was en soms meer dan de helft was aangetast, bleven integendeel alle aardappelen, wier loof intijds was afgesneden, zelfs op denzelfden akker als de eerste, vrij van ziekte. Na de verwijdering van het loof houdt natuur lijk alle groei op, doch zulks is insgelyk3 het ge val, wanneer het loof door de ziekte verdord is. Op de Beusichemsche paardenmarkt, van 18 tot 22 dezer gehouden, waren 3331 paarden aan gevoerd. O. a. werd een prachtige Isabelle-vos-hengst voor 3200 verkocht, terwijl de prijzen voor flinke paarden 850 a 950 bedroegen.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1