Donderdag 27 Juni. BIJEENKOMST VOOR HET VOLKS PETITIONNEMENT, OFFICIEELS MEDEDEELM GOES, 26 JUNI 1878. RECHTZAKEN. GOESCHE Dg uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Zij, die zich tegen 1 Juli op ge Goesche Courant abon- neeren, ontvangen de deze maand nog ver schijnende nommers gratis. POSTERIJEN. De Directeur van het postkantoor Goes brengt ter kennis van het publiek, dat te beginnen met den 28 dezer de verzending der brieven naar 's-Heer Areudskerke, Heinkenszand, 's-Heeren— hoek, Borssele en Nieuwdorp weder geschiedt met den trein, welke te 10.34 vertrekt. De Directeur voornoemd, VAN DER FELTZ. De brievenmail voor Nederlandsch-Indië, aan boord van het stoomschip Koning der Nederlanden, wegens averij aan de machine te Suez terug gekeerd, is naar Java doorgezonden met het stoomschip Pei-ho, van de messageries mariti- mes. De brievenmail zal dientengevolge den 18den Juli te Batavia kunnen aankomen. Van 19 Mei—15 Juni zijn in het rijk 64 runderen door longziekte aangetast tegen 84 in het vorig tijdperk van 4 weken. Bij koninklijk besluit is E. A. Kok, veearts te Rotterdam, benoemd tot plaatsvervanger van den districts, veearts, wien Barendrecht als standplaats is aangewezen. Daar er in de zomerdienstregeling van de lyn VlissingenRoosendaal een wijziging ge komen is ten opzichte van den eersten trein uit Roosendaal, die nu ook te 's-Heer Arendskerke en Arnemuiden stopt, zullen onze abonnés, en lezers in de stad Goes, met het eerstvolgend nommer een nieuwe opgaaf ontvangen van de ge- heele dienstregeling zooals die thans is bepaald. Kloetinge. Ter vervulling van twee va catures in den gemeenteraad, nl. van C. Van Liere Jzn. en A. Van Kruiningenis alhier tegen Don derdag 11 Juli eene verkiezing uitgeschreven. IAapelle. Op de hofstede van den land bouwer A. Nijssen alhier is ongeveer den 13 Juni 11. gevonden een dood duifje, dat op een der vleugels gemerkt was met No. 59 eu met een rond stempel, waarin zich in het midden bevond een ooievaar met een paling in den bek en daar rond //Den HaagHolland." Weineldinge. Het stoomschip Ironopolis, komende van Engeland, geladen met kolen voor Antwerpen, is Dinsdag aan de oostzijde van de haven omhoog gevaren. Door het uitlos sen van een gedeelte der lading hoopte men de boot des avonds vlot te krijgen. De boot heeft geen schade of lekkage bekomen. Heinkenszand. Woensdag den 17en Juli zal alhier eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad. Men verneemt zegt de N. G. Ct. dat de collecten op het jongste Zuider-zendings- feest p. m. f400 hebben opgebracht. In de Maandag gehonden algemeene ver gadering van de Stoomvaartmaatschappij Zee land" is gebleken, dat ook het afgeloopen jaar nog verlies heeft opgeleverd, doch met het oog op bet toenemend aantal passagiers en goederen en op de uitstekende en goed varende booten, die nu in de vaart zijn, had men alle hoop voor de toekomst. Te Tholen werd Maandag algemeen ge vlagd ter eere van den bnrgemeester, den heer C. J. De Vulder van Noordendie zijn 25jarig jubilé vierde. Te twaalf uur was er receptie op het raad huis, waar de kinderen van de volkszangschool een feestlied aanhieven, terwijl verschillende geschenken den jubilaris werden aangeboden, o. a. een pièce de milieu door den Gemeente raad en een pendule met coupes door de bur gerij. Des avonds werd hem eene serenade gebracht en had er eene muziekuitvoering plaats op de markt. De Arnhemsche Courant schrijft: De meeste bladen deelen op gezag van het Handelsblad mede, dat er sprake zou zijn van een huwelijk van Z. M. den Koning met eene Zweedsche prinses, de 48jarige prinses Eugenie, schoon zuster van wijlen koningin Louise van Zweden, dochter van Prins Frederik. Evenals toen het een huwelijk met prins Hendrik goldde pers voorbarig een naam noemde, die later bleek de ware naam niet te zijn, heeft ook thans weder eene vergissing plaats. Wij willen zoo onbescheiden niet zijn om nu van onzen kant een naam te noemen, daar nog niets officieel is en misschien bgzondere redenen van staatsbelang het voorgenomen huwelgk in den weg zouden kunnen staan. Wij bepalen ons tot de mededeeling, dat men niet naar Stok- holm, maar naar Parjjs den blik moet vestigen. Al is Frankrijk eene republiek, de hoofdstad is daarom nog niet voor djnastien gesloten, zooals nog dezer dagen uit de dagbladen bleek. Naar het Rotterdamsch Nieuwsblad ver neemt is de heer De Roo, Minister van Oor log, in het land teruggekeerd en heeft hij Dins dag in het stedelijk ziekenhuis te Rotterdam eene belangrijke operatie ondergaan, die met het beste gevolg is verricht. Er bestaat grond, om eene goede genezing te verwachten. De opwekking van de commissarissen der Maatschappij van weldadigheid in 't vorig jaar, naar aanleiding van het besluit der algemeene vergadering aan de afdeelingsbesturen en cor respondenten gedaan tot uitbreiding van het lidmaatschap, is niet vruchteloos geweest. Yoor zoover tot heden bekend is, zijn ruim 500 nieuwe leden toegetreden en hebben een 70tal oude leden hunne bijdragen verhoogd, ongerekend de meer of minder aanzienljjke giften, bij die gele genheid geschonken. Het ledental, dat allengs tot 4700 gedaald was op 1 Juni jl.is thans weder geklommen tot ongeveer 5200. Te Haarlem had Zondag de 9e uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiekverbond plaats. Ruim 400 gymnasten, uit verschillende ge meenten van Nederland, waren opgekomen. De gewezen president der Vereen. Staten, generaal Grant, heeft Maandag Arnhem ver laten en zich naar Hannover begeven. MAANDAGAVOND IN DE BIJZONDERE SCHOOL TE GOES GEHOUDEN. Deze bijeenkomst werd langzamerhand bij gewoond door tussehen de 70 en 80 personen. Onder hen behoorden de leden van den raad, de heeren B. Van Asperen Vervenne en B. Quist, de heer H. Poolmeijer, onderwijzer aan de bijzondere school alhier, de heer P. Huet, predikant bij de Herv. Gemeente alhier, en de heer Winekel, leeraar bij dezelfde gemeente te 's-Gravenpolder. De heer D. De Preepredikant bij de christelijk gereformeerde gemeente alhier, leidde de bijeenkomst, die geopend werd met gezang en gebed. Vervolgens herinnerde hij, hoe reeds een lijst voor deze zaak had gecirculeerd, waarop door 184 personen, onder wie ook buiten Goes wonenden behoorden, was geteekend. Die lijst was volgens een concept van de Heraut, maar nu was later het adres van het centraal comité ingekomen, waarop ook gelegenheid be stond om het aantal kinderen in te vullen voor wie men een school met den Bijbel verlangde. Wat nu te doen? Men zou ook die lijstin cir culatie kunnen brengen, en beide kunnen in zenden, maar de heer De Pree vond dit een vertoon, wat hij niet kon goedkeuren. Er zouden dan immers op de twee lijsten dezelfde namen voorkomen, en zulk een vertoon moest vermeden worden. Beter vond hij 't, de eerste lijst terzij te leggen, de tweede Ier teekening rond te zenden, en die dan aan net centraal comité te doen geworden. Dit voorstel scheen algemeen bijval te vinden. De discussiën gaven 't bewijs, dat men 't au fond van de zaak eens was. De heer Van Schelven, uit Goes, deelde mee, hoe hem ter oore was gekomen, dat hij, die met de lijst was rondgegaan, iemand tot teekenen had aangespoord door gebruik te maken van eens anders naam, zonder dat die andere er iets van wist. Hij waarschuwde tegen een dergelijk misbruik, en drong aan op het bezigen van eer lijke middelen ter bereiking van het doel. De heer Huet kon zich met het petitionne ment als demonstratie wel vereenigen, al ge loofde hij niet dat het doel, daarmee beoogd, zou worden bereikt. Het tegendeel was hem zelfs nog verzekerd door een onzer afgevaar digden ter Tweede Kamer van zijne richting. De Koning toch heeft bij het indienen van dit ontwerp zich bij zijne Ministers aangesloten Z. M. kon dus later niet afkeuren, wat hij vroe ger geholpen had tot stand te brengen. De heer De Pree antwoordde daarop, dat, al geloofde ook hij niet geheel aan het wel slagen van hetgeen men beoogde, er toch nog wel zou kunnen gebeuren, wat vroeger hij meende in 1863 is voorgevallen. Maar toch moest men getuigenis afleggen van zijn geloof; het was thans een strijd tegen het christendom, tegen de kerk, die, zooals hij nog aanhaalde door de redactie der Middelburgsche Courant in 1873 was gezegd, in een hoek moest terug gedrongen worden. Maar bovendien, al hielp het petitionnement niet, toch zou deze demon stratie dan de behoefte leeren gevoelen aan grondwetsherziening of verandering van de kies wet. Waar uit de talrijke handteekeningen blijken zal, hoe een groot deel van de natie iets wordt opgedrongen wat het niet verlangt, daar zal dan tevens bewezen worden dat in onze vertegenwoordiging dat deel geenszins weerklank vindt, en zou de kieswet dus moeten veranderd of de grondwet gewijzigd worden. Wanneer het slechts de vrucht was van deze demon stratie, dat men daartoe nader gebracht werd, dan zou hij reeds dankbaar zijn. Eenig applaus volgde op die verklaring, terwijl de heer Huet den spreker toeriep: „U begrijpt wel, M. de V., dat ik deze objectie doch verder niet sprak, toen de heer De Pree verklaarde hem te begrijpen. Wij maakten er dus uit op, dat de heer Huet met zijne beden king minder zijne eigen bedoeling dan wel die van de tegenstanders van het petitionnement openbaarde. Er was verder niemand, die zich tegen het voorstel van den leider der bijeenkomst ver klaarde en er werd besloten, dat het bestuur van de bijzondere school de regeling der zaak verder op zich zou nemen, terwijl het zich eenige personen zou toevoegen om het in de uitvoering te steunen. Bij de quaestie, wie er zou rondgaan, deed éen het voorstel, of hh. predikanten dit ook zou den kunnen en willen doen. De heer De Pree hoewel hij zelf persoonlijk zeker in geen geval op die wijze zou kunnen helpen ver klaarde sr zich tegen, omdat hij meende, dat dit de zaak in de oogen der tegenstanders zou benadeelen, die zouden verklaren, dat de herder zijne kudde dreef. Men zou dus een ander, desnoods tegen ver goeding, belasten met het rondloopen met de lijst, terwijl de kosten door eene onderlinge geringe bijdrage zouden bestreden kunnen worden. Wat de omliggende gemeenten betreft, daar zou men de hulp verzoeken van de kerkeraden die, wat 's-Gravenpolder aangaat, door den aanwezigen predikant dier gemeente werd toe gezegd om het adres in de consistories neer te leggen. De heer De Pree las ten slotte het concept, zooals het in de Standaard is opgenomen, voor wekte tevens op tot verootmoediging voor den Heer, en tot bidden. De heer Quist deed daarop 't voorstel om bidstonden te houden, waartoe werd besloten, terwijl de] heer Winekel, op ver zoek van ds. De Pree, de bijeenkomst met ge bed sloot. V. D. P. STATEN-GENKRAAL. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting beeft de Minister van Binuenlaiidsche zaken over het aanhangige wets ontwerp op het lager onderwijs het woord gevoerd. Hij zette uiteen, dat het ontwerp gegrond was op de beginselen der wetten van 1806 en 1857, waarbij de vrijheid van het onderwijs was erkend. Het ontwerp tracht niets anders dau de onderwjjs-quaestie een stap verder tot hare oplossing te brengen en de liberale partij werd daartoe genoopt nadat de overzijde op herziening der schoolwet had aangedrongen en de Minister Heemskerk vergeefsche pogingen tot verzoe ning had gedaan. De Minister bestreed verder de eischen der katholieken en anti-revolutionairen, neer komende op overheersching van die school door de kerk. Die bijzondere school kon de liberale partij eerbiedigen, salariëeren nooit, want de openbare ker kelijke school zou leiden tot een monopolie der kerk. Hij verdedigde het behoud der woorden „Christelijke deugden", die bewijzen dat men eene algemeene zede- leer op de openbare school wil behouden. Dat het grootste deel der Nederlandsche natie niet gediend zou zjjn door de neutrale school werd niet door de feiten bewezen. Tegenover de toegezegde voortduring der agitatie stelde de Minister de beginselen der li berale partij, die het Je maintiendrai zou gedachtig blijven, waar zij stond tegenover eischen der kerke lijke partij. Bevestigend kan hij de vraag niet beantwoorden, of hij later het onderwijs geheel tot Rijkszaak zou maken, maar dat ligt niet in de zeden van hel volk. Immers de liefde der Gemeentebesturen voor de openbare school is de beste waarborg voor een doelmatige inrichting. De heeren Heydenrijck, TPintgens, Vader, Van Nis pen en Van Berkhout repliceerden. De heer Wint- gens spoorde nogmaals tot gematigdheid aan. De eenig mogeljjke oplossing achtte hij de toevoeging aan het eerste artikel van het wetsontwerp eener im peratieve bepaling betreffende afzonderlijke lesuren voor het godsdienstonderwijs. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. In plaats van den heer mr. M. P. Blaaubeen is tot kerkelijk-ontvanger bij de Hervormde gemeente alhier benoemd de heer Z. D. Van der Bilt La Mottlie, Ds. L. lobi, te Tholen, heeft voor het beroep naar Uithoorn bedankt. Na het bedanken van mejuffr. Ilaccou te Middel burg, is volgens de.V. O. Ct.tot hoofdonderwijze res aan de alhier op te richten christelijke bewaarschool benoemd mej. A. Valk, hulponderwijzeres aan de be waarschool voor nuttige en fraaie handwerken te Middelburg. Voor het eerlang te houden toelatingsexamen voor de rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid-, delburg hebben zich 63 sollicitanten aangemeld, t. w. uit Zeeland 36, uit Zuid-Holland 19, uit Noord-Brabant 7 en uit Gelderland 1. In bet vorige jaar wareu er 62 aspiranten. MCt.) Bij arrest van het gerechtshof te 's-Hage van jl. Maandag is het vonnis der rechtbank te Middelburg in de zaak tegen P. J. v. d. V. vernietigd en hij opnieuw veroordeeld tot i jaar celstraf. Iemand te Amsterdam, die den 20sten Mei 11. een door hem gevangen rot met petroleum begoot, en daarna in brand stak, is door den kantonrechter tot eene geldboete van 3, subsidiair een gevangenis straf van drie dagen, veroordeeld. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Cohtgene. Maandag 11. had alhier door het bestuur der Waterkeering van den Calamiteuzen polder Anna de aanbesteding plaats van Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tol 30 April 1879 van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingwerken van dien polder. Ingeschreven werd door: L. Vijverberg te Sir-Jans- land voor 5220, L. Van Popering te Bruinisse voor ƒ5200, H. Hage te Middelburg voor 5187, J. Lejjs te 's-Heer Arendskerke voor 5061, S, Blok te

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1