1878. N°. 72. Donderdag 20 Juni. OffiCUE MEDEDELINGEN. Het zesde Zuider-Zendingsfeest, GOES, 19 JUNI 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a f 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg, In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Zij, die zich tegen 1 Juli op de Goesche Courant abon- neeren, ontvangen de deze maand nog ver schijnende nommers gratis. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der ©EMEKAXE ÖOBS, op ZATERDAG den 22 Juni 1878, des namiddags te 2 uren. Goes, den 19 Juni 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Verordeningen 1. Op het losloopen en schutten van vee. 2. Tot verdeeliug der gemeente in wjjken en omtrent de verhuizingen. 8. Op de veemarkten. 4. Op de algemeene begraafplaats en het begraven van lyken. 5. Op het brandweren. 6. Tot van krachtverklaring der bestaande ver verordeningen. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland dr. J. J. Couvée, leeraar in de scheikunde aan 's Rijks hoogere burger school te Middelburg. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het Kon. besluit van 5 Mei 1877, zal, aanvangende den 9n Juli, zitting houden te Amsterdam, in een der lokalen van het Oude Mannenhuis aldaar. Zij, die tot een dier exa mens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan róor 2 Juli schriftelijk en vrachtvrij aan den voorzitter bijzonderheden O.-IndiË. Verleend een tweej. verlof naar Europa, laatst wegens ziekte, aan den ingen. der derde kl. bij den waterst. en's lands burgerl. openb. werken C. Van Veinst. - Gesteld ter beschikking van den chef der Ve afdeeling van het departement van Oorlog de kapitein kwartiermeester II. K. J. Van den Bussche, van den raad van administratie van het subsistentenkader te Batavia. Benoemd: tot resident van Bagelen, de adsist. res. van Bangil (Pasoeroean) L. Mulock Houwertot voorz. van den landr, tefSamarang de voorz. der landr. te Toeban en Bodjonegoro (Rembang) mr. J. C. Mulock Houwer; tot refer, bij het dep. van just., de hoofde, bij dat dep. G. Roessingh Van Iterson. Wjj herinaeren belanghebbenden aan de vergadering, die Vrijdag a. s. te Erniningen gehouden zal worden door de vereeniging ran burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland. 's-Hcer Arendskerltc. Het is den Rijks veldwachter A. Baan alhier gelukt, een ge vaarlijk sujet in banden te krijgen, die reeds verschillende oplichtingen schijnt te hebben gepleegd. Hjj was den 15 Mei jl. uit de ge vangenis te Hoorn ontslagen, waarin hij vele jaren had doorgebracht. Bedoelde persoon werd door A. Baan, benevens den brigadier-majoor B. Timmerman», te Middelburg, gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Heinkeiiszand. Met leedwezen verneemt men, dat door de gemeente-vroedvrouw mej. S. Pasveer tegen 1 Augustus aanstaande ont slag uit die betrekking is gevraagd wegens vertrek naar elders. Yerseke. Tot lid van het burgerlek alge meen Armbestuur alhier is benoemd de heer J. De Koeijer, in plaats van dhr. C. Van Hoorn, overleden. Den heer D. Windhorstburgemeester der gemeente Rilland-Bath, is door de ingezetenen dier gemeente een prachtig schrijfbureau ten geschenke gegeven, als blijk van waardeering bg gelegenheid van zjjne 25jarige ambtsver vulling. MCrt.) Bp de Kamer van koophandel en fa brieken te Middelburg is van den Minister van waterstaat enz. eene missive ingekomen, hou dende bericht dat bij de zomerdienstregeling der Maatsch. tot Expl. der staatsspoorwegen zooveel doenlpk is gelet op de door de Kamer bg haar adres van Maart jl. ingediende be zwaren, doch overigens aan de daarin verratte verzoeken niet kan voldaan worden. Naar men verneemtzgn voor de alge meene beraadslagingen over het schoolwetsont- werp nog 28 leden als sprekers ingeschreven. De Tijd bericht, dat reeds Maandag eenige adressen tegen het ontwerp Kappeyne, gelijk luidend met de formule door haar medegedeeld, aan de Tweede Kamer zijn toegezonden. In die uit sommige kleine gemeenten, zegt zij, blijkt door het getal der handteekeningen, dat geen enkel katholiek huisvader zijn hand- teekening heeft achtergehouden. Uit Eindhoven meldt men: Ook uit deze omstreken znllen dezer dagen door de katholieke party een aantal adressen aan de Tweede Kamer worden gezonden, tegen de nieuwe schoolwet gericht. Tot in de kleinste dorpen ziet men de kapelaans en de „prefecten" der vereeniging c/De Heilige familie", huis aan huis gaan, om „de geloovigen" zonder onderscheid te bewegen, de adressen ie teekenen. {N. R. Ct.) Het Weekblad van het Regt vestigt er de aandacht op, dat de adspiranten voor het examen van candidaat-notaris zich, ingevolge art. 4 van het koninklyk besluit van 4 Juni jl.in ver band met het voor den aanvang van het examen vastgestelde tijdstip, uiterlijk op den 3en Juli e. k. tot het afleggen van het examen schriftelijk bp den voorzitter der staat-commissie, mr. J. Pols, moeten aanmelden. De voortzetting van de gewone algemeene vergadering der Vereeniging Eigen Hulp" is bepaald op Zaterdag 6 Juli e. k. te s-Hage. Onlangs sloot het Districts-bestuur van Eigen Hulp te Deventer een contract met een spekslager voor de levering zjjner artikelen aan de leden van het district. Dit heeft tengevolge gehad, dat thans andere spekslagers de prpzen hunner artikelen nog veel lager stellen dan de aannemer van Eigen Hulp. De proef, vanwege het departement Deven ter der Maatschappij tot nut van 't Algemeen genomen met het oprichten van een bewaarplaats voor zuigelingen (crèches), is als mislukt te be schouwen. Het grootste getal zuigelingen, dat er op ééa dag verpleegd werd, was 8. In de Maandagavond gehouden kiesver- eeniging Eendracht maakt Macht, te Veendam, zpn de 2 moties vanwege de kiesvereeniging De Grondwet in behandeling geweest lo. De fiere, vrije mannen van het Noorden hebben goed en bloed veil voor de gewapende verdediging van ons Nederland en verlangen dure Ministers voor marine en oorlog. De uit slag was: 18 stemmen tegen, 1 voor en 3 buiten stemming; 2o. de fierevrye mannen enz. verlangen goedkoope Ministers van oorlog en marine en verdediging van stoffelijke, zedelijke volkswel vaart. De stemming gaf aan: 19 voor, 1 tegen en 2 buiten stemming. Van de andere onder- afdeelingen ziet men eerstdaags den uitslag van die moties tegemoet. (N. R. Ct.) gehouden den 19en Juni, te 's-IIEER A REN DS KERKE. EEN VERSLAG MET OPMERKINGEN DOOR V. d. P. De Bidstond. F Den vorigen, Dinsdagavond, werd de gewone bid stond gehouden. Een niet al te groot publiek, dat echter langzamerhand vermeerderde, stond of zat te luisteren naar hetgeen gesproken werd. Ik kan me zeer goed begrijpen, hoe aangenaam 't voor velen dier toehoorders moet geweest zijn, eens in de hoogte te worden gestoken. Niet allen zullen dit natuurlijk hebben begrepenmaar zij, die ontwikkeld genoeg waren om de lofrede te begrijpen, welke de heer A. Van Schelven, uit Goes, op de Zeeuwen afstak, zullen zich verheu gen, dat zij zoo braaf zijn, of wellicht zich zeiven afvragen of 't eigenlijk niet al te mooi was? Een oude kroniekschrijver de heer Van Schelven had hem er nog eens op na gelezen had beweerd, dat er nergens zoovele knieën werden gebogen, zooveel gemeenschap met God gevoerd werd, in 't kort - want dat was de bedoeling, al heeft 't niets met elkaar te maken - dat er nergens zulke brave menschen woonden als in Zeeland. Die schrijver leefde drie eeuwen geleden. Of 't nog zoo is? Men zou 't bijna zeggen. Want trots den geest der 19e eeuw die al zeer slecht moet wezen volgens den heer Van Schelven waren zoovelen vereenigd op den bidstond, en dat gaf moed voor den dag van 't feest zelf. Tegen de verwachting in van enkelen waren de Zeeuwen gehecht aan 't zendingsfeestjaarlijks moest er éen plaats hebben in Zeeland: dat was een behoefte. Die redeneering gaat niet op, dunkt me. Zoolang een groote toevoer bezoekers uit Holland per extra- treinen voor een koopje worden aangevoerd, kan men niet zeggen, dat zulk een Zendingsfeest in Zeeland eene groote behoefte voor de Zeeuwen zeiven is. Dan eerst kan men daarvoor een maat staf vinden in de opkomst, wanneer geene buiten gewone gelegenheden bestaan om uit andere pro vinciën hier te komen, en mits er in elke provincie zulk een feest plaats hebbe. Dit vuurwerk 3 tak de heer Van Schelven echter af naar aanleiding van Psalm 67, om daarna te wijzen op Elia, die aan den Heer om droogte vroeg, en ook droogte verkreeg, een verzoekwaarmee de spreker het zijne en dat van zoovele anderen vergeleek, die eenige dagen vroeger met een bekommerd hart de donkere wolken hadden aanschouwd, zich rusteloos op hun legerstee hadden bewogen in de gedachte „als 't Woensdag ook zoo eens ware!" om ten slotte den Heer eveneens om droogte te vragen. En zie, 't was mooi weêr Na hem trad de heer J. Dammerboer, zendeling onder de Battaks, op, die in het «Bidt en gij zult ontvangenaanleiding vond, om eens te spreken over hetgeen de Heer hem gegeven had op zijn gebed, en om tot bidden aan te sporen, 't Ver wonderde me, dat niet een der heeren, die zich met hem op de spreekplaats bevonden, hem even bij zijn jas trok, teneinde hem tot zwijgen aan te sporen. Geen slechter pleitbezorger voor de zen dingszaak kon men toch ooit gekozen hebben. Telkens hoorde ik hem herhalen nt gaat lang zaammaar het komt tochj' en dat bleek ook uit zijne ervaring. Na acht jaren arbeidens, nota benekwam er éen man tot hem en na negen tien jaren had hij eene gemeente van64 leden. Dat is niet veel zoo verklaarde hij terecht zouden zijne hoorders opmerken, en hij bekende eerlijk dat dit waar was, maar toch was de zen ding onder de Battaks op éen na de vruchtbaarste. Kan men slechter pleidooi houden voor een zaak, die men verdedigen wil, dan op zulk eene belache lijke wijze? Ook de heer B. Van Schelven, predikant te Alk maar, sprak eenige woorden, die door ernst en gemoedelijkheid uitmuntten. Hij wees er op, hoe zonder God men niets vermag, en hoe toch op den dag des feestes niet gelet moet worden op hen, die spreken, op de velen, die opgaan, maar op God, en op hetgeen elk door Zijn genade doen kan tot uitbreiding van zijn rijk. Ten slotte hield ds. Beinders, van Middelburg, een toespraak naar aanleiding van Hand. 4 vers 24 en volgende. Op 't gebied van de geloofsverkon diging begeef ik me niet gaarne; dit schijnt me een cirkel toewaarin men steeds ronddraait om de Genade, den Heiligen Geest, den Stichter van den christelijken godsdienst en het Hoogste Wezen, dat de Christenen aanbidden, achtereen volgens in verschillende volgorde op te noemen, 't Kan voor de geloovigen wellicht heilzaam en ver kwikkelijk zijn geweest; ik gun hun dit gaarne en zal hun dat genot niet verstoren. De heer Beinders verkondigde echter éene stel ling, die ikbetwijfel of hij ze in een anderen kring niet van personen, zooals op den bidstond te vinden waren, niet in een kring waar hij zonder tegen spreken kan verkondigen wat bij wil, maar in 't bijzijn van ontwikkelde mannen zou durven uiten. Hij verkondigde nl., dat in deze dagen zelfs in ons vaderland- het geloof aan verdrukking bloot staat. En bewijzen? Hij gaf er geene, want de toehoorders schenen 't wel te weten! 't Is mogelijk, maar ik noem 't eene onwaarheid. In ons land kan men gelooven wat men wil, zelfs dat Zendings feesten goede gelegenheden zijn om geld te maken. En allerminst wordt men bemoeielijkt om zijn ge loof op kerkelijk gebied, of 't moest in de kerk zelf zijn. En dat doen de heeren dan toch elkaar aan Met het zingen van Psalm 86 vers 3 en gebed eindigde die bidstond. HET FEEST ZEEF. Alles wordt tegenwoordig duurder. Zelfs de gelegenheid om het Woord des levens te hooren verkondigen, moet met vijf eenten meer betaald worden, 't Is ergis zoo iets dan niet verheven boven den gewonen loop der dingen? Zou 't wezen om den stroom der deelnemers te keeren, dat men den prijs opgeslagen heeft? Of is 't belangstelling in het „nietig slijk der aarde", dat ons deel is en waarover men zich ten behoeve der zending zoo gaarne erbarmt? Zelfs onze gouden tientjes vinden genade in de oogen der leiders van het Zendingsfeest. Om zooveel mogelijk evenwicht tusschen ontvang sten en uitgaven te brengen, en alzoo de gewone collecte aan de zendingsvereenigingen te kunnen uitkeeren, heeft de Hoofdcommissie zich een eigen cantine aangeschaft, die p.m. f 1000 kost. Dit bespaart jaarlijks veel." Zoo schrijft men in 't programma, maar tevens verzoekt men'100 feestgangers ieder éen goudstukje te geven, dan is de zaak in orde. Dat bespaart zeker nog veel meer 1 Eigenaardig gevondenen slim bedachtEn als soms iemand niet te grif is met zijn 10, dan verwijst men hem naar een bijbeltekst, waarin staat, hoe men, hetzij men eet, hetzij men drinkt, hetzij men iets anders doet, het alles ter eere Gods moet doen. Dat iets anders nu is hier iets be talen, wat een ander gekocht heeft, om zich jaar lijks wat te besparen. Overal weten de heeren raad op En dan durven sommigen dit eene fat soenlijke bedelpartij noemen In ieder geval vind ik die verklaring omtrent het evenwicht in de ontvangsten en uitgaven niet zeer gunstig, en vrees ik dat ook daaraan die op slag van 5 cents is te wijten. Hoe 't zij, vóór ik op 't terrein was, had ik reeds meer betaald dan een vorig jaar. En toen ik er' op kwam, was 't eerste en voortdurende woord dat me in de ooren klonk: „geef, geef toch!" Eerst begon daarmee ds. Nonhebei, die met eene toe spraak h6t feest opende, waarin hij o. a. wees op den zegen, dien zulke feesten afwerpen, want: In Gods Koninkrijk, voor Gods troon zijn reeds zoovelen, die getuigen .van den zegen, door het Zendingsfeest verkregen." Me dunkt, om zulke bewijzen afdoende te vinden, dient men sterk te phantaseeren. Vervolgens was 't de cantine, die bijzonder krach tig werd aanbevolen. De tientjes-quaestie kwam weer op 't tapijt, maar toen sprak de eerwaarde prediker iets, dat me hinderde. Hij maande allen aan, om van de cantine zooveel gebruik te maken als hunne zakken dat toeliet. Is 't niet verschrik kelijk, om de menschen aan te sporen veel koffie, bier, broodjes, wijn, limonade of seltzerwater te gebruiken, zooveel als hun zak hen maar veroor looft Moet dan ter eere der zending de goê-ge- meente zich als veelvraten of drinkebroêrs aan stellen Of mogen de feestgangers soms mee naar huis nemenwat zij te veel hebben Me dunkt, zij kwamen alleen om geestelijk voedsel te verkrijgen en men overlaadt hen met lichamelijke spijzenEn dan roept men nog zalvend uitnDe Heere God opene uw hart, opdat uwe beurs ook worde geopendIs 't te verwonderen, dat zelfs de leiders op de tribune ook glimlachten? Te midden van dit opwekkend relaas vielen eenige droppels, die de parapluien van sommigen in de hoogte brachten maar, toen er ten slotte gebeden werd om voortdurend goed weer, om zon nestralen, werd het weer helder, en hield de regen op. Stof was er dan ook te over, en zij weid ruim schoots bewerkt, om te gedenken, hoe heerlijk God meewerkte door schoon weder in vergelijking van de vorige dagen. Maar die enkele gevallen drop pels waren voor een der sprekers, den heer Looman, die 't eerst na de openingsrede sprak, weer munt, waaruit geld geslagen moest worden. Zijne rede neering was deze: toen de parapluien neergingen op verzoek van de mannen op de spreekplaats

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1