1878. N°. 71. Dinsdag 18 Juni. collecte" "W aterlo o "V acoinaLie. Vaccineeren of Hervaccineeren. Vrijstelling van Schoolgeld voor hel Middelbaar Onderwijs. Inrichting eener Slachterij. INZAMELING van FAECALE STOFFEN. De inzameling van de faeeale stoffen in de gemeente, bestaaDde in: Vertrek dei' brievenmail naar Oosl-lndië. OFFICISELE MEDEDEELINGEN. GOES, 17 JUNI 1878. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Zij, die zich tegen 1 Juli op de Goesche Courant abon- neeren, ontvangen de deze maand nog ver schijnende nommers gratis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Woens dag den 19 Juni 1878 aan de woonhuizen zal gehou den worden eene collecte ten behoeve van het Fonds totaanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Met het oog op het weldadig doel van dit fonds, en teneinde het bestuur daarvan in staat te stellen, de uitgaven te bestrijden, vooral om onder het getal ge- gratificeerden nog op te nemen de oude en gebrekkige krijgslieden, die voor's lands onafhankelijkheid hebben gestredenen tot dusverre niet zijn kunnen worden opgenomen, worden de ingezetenen dringend tot ruime bijdragen uitgenoodigd. Goes, den 15 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat de heeren N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer, en J. KOOMAN Az., heelmeester dezer gemeente, in de SOEPKOK Elf IJ des namiddags te l uur zullen zitting houden, te beginnen Zaterdag 22 Juni 1878 en voorts iedere week een dag, tot het gratis Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezete nen dringend uit om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Goes, den 15 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede in herinnering, dat met den nieuwen cursus aan de beide inlichtingen van Middelbaar On derwijs gelegenheid bestaat voor onvermogende leerlin gen der lagere scholen, die door een afteleggen examen blijken geven van buitengewonen aanleg, om kosteloos de lessen der Hoogere Burgerscholen te volgen. Zij, die daartoe wenschen in aanmerking te komen, moeten zich voor Zaterdag den 22 Juni a. s. aanmelden ter secretarie, met juiste opgave van den naam en van de school die zij bezoeken. Goes, den 15 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door L. Mclse een verzoek is ingediend om vergunning tot oprichting eener slachterij, in het perceel wijk 8 no. 71 (kadastraal bekend in sectie D no 86) voorts dat het verzoek met de bijlagen op de Se cretarie zijn ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 29 Juni a. s., des namiddags te een uur, in het Ge meentehuis gelegenheid zal gegeven worden om be zwaren tegen de oprichting intedienen en toetelichten. Goes, den 15 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op ZATERDAG DEN 27 JULI a. s.des namiddags te 1 uurten raadhuize, zullen trachten te verpachten a. het ophalen van de haardasch en vuilnis; b. het verrichten van het nachtwerk; en c. het baggeren in de vesten rondom, de be bouwde kom der gemeente-, zulks voor den tijd van 7 jarenof van 14 jaren, ingaande den 1 Juli 1879. De verpachting zal geschieden bij inschrijving en opbod, eerst van ieder der onderdeelen afzonderlijk, en daarna van allen gecombineerd. De voorwaarden zullen van af Maandag den 24 Juni a. s. ter inzage liggen ter secretarie van de gemeente, eiken dag van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, en zijn in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijg baar gesteld. Goes, den 17 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via KIEUWEDIEP, 21 Juni, 5.45 's avonds. Via BRINDISI, 21 Juni, 1.'s morgens. Via MARSEILLE, 28 Juni, 1.'s morgens. Via NAPELS, 30 Juni, 5.45 's avonds. De Eransche pakketbooteu doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. libCili. Het is heden een gewichtige dag in ons staatkun dig leven. Na jaren lang, onder velerlei vormen, op verschillende wijzen gevraagd en gesproken te hebben om en over een nieuwe «vet op het lager onderwys, zal heden in de Tweede Kamer een aan vang gemaakt worden met de beraadslagingen over zulk een wetsontwerp. Hoevele woorden zijn er ge sproken en wij denken hierbij vooral aan de ijve rige, wakkere pogingen van mannen als Kerdijk en Moens, die nooit moede werden de goede zaak te bevorderen hoevele pennen zijn in beweging geweest, voor wij 't zoover hebben gebrachtEn welk een storm is er gegaan over het hoofd der liberalen hoe moesten zij tengevolge van eigen verdeeldheid nog een harde leerschool doorloopen vóór eendracht hen bracht op het pad, dat thans bewandeld wordt En thans, nu wij eindelijk staan aan het begin van het einde dier beweging, de onderwijszaak, nu staart de natie met belangstelling naar de vruchten, die de Twtede Kamer haar zal toewerpen, de vruchten van haar werken en streven in het belang van goed vol ksonderwijs. Is deze dag dan niet gewichtig voor ons Wat 't einde zal zijn van die beraadslagingen? Of het aanhangige wetsontwerp veel of weinig gewij zigd zal worden 't Valt moeielijk hierover iets met zekerheid te zeggen. Maar wij hebben er reeds vroeger op gewezen veel zou 't ontwerp moeten veranderen, voor het aan ons ideaal geheel beantwoordt, 't Bevat ontegenzeggelijk zeer veel goeds, groote verbeteringen, maar er ontbreekt nog te veel aan het geheel, om 't goede doel volledig te bereiken. Toch past ons hulde te brengen aan den minister Kappeyne voor hetgeen hy ons gafvoor de houding die hij tegenover de eischen der cleriealen aanneemt en voor de vastberaden flinke wijze, waarop hij getuige zijn memorie van antwoord op hot voorloopig verslag zijne voorgestelde verbeteringen handhaaft en ver dedigt. Op vaste gronden steunt zijn ontwerp, en daarmee vormt 't een schoone tegenstelling met het geen door den heer Heemskerk werd ingediend. Nederland kan slechts welvaren by samenwerking van zulk een minister en de vertegenwoordiging want al moge men 't in alle deelen niet eens zyn, het groote punt van aanraking: het streven om volks onderwijs te bevorderen, zal in ieder geval ons verder voeren op den weg, die daarheen zal leiden. Door eenige voorname bloemenliefhebbers in Ne derland is het plan gevormd een Floralia bond op te richten met afdeelingen in den uitgebreidsten zin, ter bevordering niet alleen van de bloemencultuur, maar vooral tot aankweeking van het schoonheids gevoel onder de mindere klassen. Dit bericht worde waarheid I In dien geest toch schre ven wij reeds in 1877 no. 47 dato 21 April van ons blad, toen wij melding maakten van de treurige tijding, dat het bestuur der Vereeniging voor volksvermaken te Goes haar plan, om alhier een Eloralia op te richten, had moeten opgeven. Wij vroegen toen al, of samenwer king van alle Floralia-vereenigingen niet tegemoet zou kunnen komen aaa het bezwaar, om goede en goed- koope plantjes te bekomen. Dan toch alleen zou eene vereeniging als deze ook in kleine gemeenten kunnen worden gesticht en blyven bestaan. Coöperatie is ook in dezen wenschelijk; het bestuur der genoemde vereeniging te Goes kent de bezwaren beter dan wjj. Wellicht dat een Floralia-bond het toen opgegeven plan weer eens opwekke, en in Goes dan ook het aanzijn worde gegeven aan zulk eene nuttige veree niging als Floralia. Ook de katholieken zullen tegen de wet op het lager onderwys petitionneeren, maar zich in tegen stelling van hunne vroegere bonugenooten tot de volksvertegenwoordiging richten. De tekst van het adres, doorde Nieuwe Yselbode openhaar gemaakt, is kort en krachtig. De katholieken vragen daarin, dat de Tweede Kamer dit ontwerp niet moge goedkeuren, omdat zij 1°. in dit ontwerp de bestendiging zien van alles wat naar hunne innigste overtuiging de openbare school voor hen onbruikbaar maakten 2". tevens daarin ontdekken het onloochenbare streven, om aan het eenig hun gebleven hulpmiddel, de bijzondere schoolonder schijnbare eerbiediging van haar recht, het bestaan onmogelijk te maken. Wij verheugen ons over dien stap. Hoe meer pe titionnementen, zoo verschillend van aard, er tegen de wet worden op touw gezet, hoe beter bewijs, dat de regeering alleen rekening dient te houden met het verlangen der meerderheid van de natie die uit drukking vindt in hare vertegenwoordiging. Het voldoen aan de verschillende eischen der min derheden wel eenstemmig waar het afbreken, maar niet waar het opbouwen geldt is een pbysieke on mogelijkheid de gevoelens der meerderheid moeten dus alleen het richtsnoer wezen, waarnaar wetten die nen te worden ingericht. In ieder geval is de weg, dien de katholieken in slaan en de eisch, dien zij stellen, meer constitutioneel dan die der anti-revolutionairen. Z. M. heeft aan den lieer D. Van de Linde, gewezen hoofdonderwijzer te Wolfaartsdijk, pensioen verleend van f 467 'sjaars. 's-ISeer Aicendskerke. Door belang hebbenden is in het gemeentehuis alhier ter onderteekening nedergelegd een adres aan den Minister van Waterstaat enz., inhoudende het verzoek, op daarbij aangevoerde gronden, om den Spoortrein loopende naar Vlissingen, die sedert 15 Mei 11. des morgens omstreeks elf ure deze gemeente passeert, weder aan het station te doen stoppen, zooals vóór dien tijd. 't Is te hopen, dat een groot aantal handtee- keningen den Minister moge nopen aan het verzoek gevolg te geven, wijl door de nieuwe regeling een groot ongerief is ontstaan, het welk te meer wordt gevoeld doordien andere dergelijke gemeenten het voorrecht hebben be houden. Mocdekenskerke. Alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een baker, die hare be voegdheid overschreed bij het verleenen van hulp aan kraamvrouwen. WIssekerke. (N. B.) Dinsdag den llen Juni gaf d9 handboogschutterij Etm-.elsioC' een concours, waardoor in onze gemeente een aan gename, vroolijke stemming heerschte. Daaraan werd door 8 sociëteiten deelgenomen, die, nadat zij zich hadden vereenigd in de zaal van D. De Regt, waar de loting plaats had, in op tocht, onder geleide van het muziekgezelschap Concordia" te Colijnsplaat, naar het schietterrein trokken, waar alles tot de ontvangst doelma tig was ingericht. Na een welkomsgroet van den hoofdman der sociëteit Excelsior" nam de schieting een aanvang. Aangenaam werd men verrast door een on verwacht bezoek van den burgemeester, den heer W. J. Vader, die op uitnoodiging van den president der sociëteit s Excelsior"D. De Regt, een oogenblik deel nam aan den strijd, en later ook de prijzen aan de overwinnaars onder gepaste en hartelijke toespraak uitreikte. Die prijzen werden behaald doorP. Van Stee, van de handboogschutter^ »Soranus" te Heinkenszand, de hoofdprys voor het schieten van den hoofdvogel J. De Roo, van de schut terij De Paauw" te Biezelinge en C. De Daar, van Concordia" te 's-Heerenhoek, ieder een medaille voor het schieten van een zijvogel, terwijl aan de schutterij »De drie Korenbloe- kens" van Kruiningen de medaille voor de verst afkomende ten deel viel. Een groot aantal belangstellenden was ook buiten het terrein aanwezig om van den wed strijd getuige te zijn, en hoewel de lucht zich somtyds dreigend liet aanzien, mocht men zich over 't geheel in gunstig weer verheugen en liep alles in de beste orde af. Nadat het concours was geëindigd trok men weer in optocht door het dorp, waar de muziek eene serenade bracht aan den burgemeester en den lieer Janssen, die aan de sociëteit een medaille had geschonken. Langen tijd bleef men nog iu de herberg „De Kroon" bijeen, waar menige dronk werd ingesteld, en de wenseh werd uitgesproken, dat Excelsior" nog lang moge blijven bestaan en bloeien. De handboog3chutterij St. Sehastiaan" van 's-Heerenhoek viert Woensdag 19 Juni a. s. haar lOOjarig bestaan. Bij die gelegenheid zal een concours naar den vasten vogel worden gehouden, waarbij door die sociëteit een prijs van f 25 wordt uitgeloofd, benevens een medaille voor het verst afkomend gezelschap en 1 dito voor hot gezelschap door het grootst getal schutters vertegenwoordigd. Ons Hof heeft wegens het overlijden van Z. M. George V, gewezen koning van Hannover, den rouw aangenomen voor den tijd van vijf weken, te weten drie weken halve en twee weken lichte rouw. Generaal Grant, ex-president van do Ame- rikaansche Unie, is Zaterdagavond met zjjne echtgenoote te 's-Hage aangekomen. De Nederl. Juristen-vereeniging zal haar negende algem. vergadering houden te 's-Gra- venhage op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag den 29sten, 30sten en 31 Aug. 1878. De Nieuwe Rotterdamsche Courant verneemt, dat de berichten over den toestand van den Minister van oorlog ongunstig luiden. De algem. vergadering van de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van sterken drank zal te Utrecht gehouden worden op Vrijdagavond 28 en Zaterdagvoormiddag 29 Juni e. k. Een der beide voorstellen van het Hoofdbestuur is, dat de Algem. Vergadering besluite: Een alge meen petitionnement uit te lokken, om van regee- ringswege te doen onderzoeken en uitmaken tot welke categorie van waren de sterkedrank (ge distilleerd) behoort: tot de onschadelijk en posi tief nuttige drinkwaren of tot de vergiften in 't laatste geval, met dringend verzoek, dat zyn verkoop niet langer worde vrijgelaten aan al wie zich daartoe van patent gelieft te voorzien. De negende openbare uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiek-verbond, dit jaar te Haarlem te houden, belooft zeer luisterrijk te zullen ziju. Reeds hebben zich 500 gymnasten voor het feest van 23 dezer aangemeld. De buitenplaats Welgelegen" nabij het dorp Rjjswijk, door Z. M. den Koning kort ge leden aangekocht, zal op Maandag 12 Augustus e. k. publiek worden verkocht. (AL R. Ct.) TWEEDE KAMER. Blijkens het voorloopig verslag omtrent bet procureurs-ontwerp werd dat ontwerp vrij alge meen onvoldoende geoordeeld. Men betreurde de intrekking van het ontwerp— Van Lijnden, dat het gewenschte doel: afschaffing van verplichten dubbelen rechtsbijstand, beter zou hebben bereikt dan deze gebrekkige en omslachtige regeling. Het voorgestelde stelsel, betreffende de berekening der kosten, noemde men onpraetisch en onbillijk. De uitbreiding van ongegradueerde procureurs werd afgekeurd. Het ontwerp zou de proceskosten niet doen verminderen, maar verplaatsen. Afdoende middelen zouden zijn afschaffing van proportioneels registratierechten en vereenvoudiging van rechts vordering. Door eene minderheid werd het ont werp verdedigd. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Nijkerk op de Veluwe ds. A. Reniert te Wilnis.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1