1878. N". 70. Zaterdag 15 Juni. UIT HET PKACTISCHE LEVEN. OFFICIEELE MEDEDËEL1NGEN. GOES, 14 JUNI 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertenticn worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 30 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. POSTERIJEN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats vau bestemmiug onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Mei 1878. 1. J. Zwartepoorte, Ovezande. 2. F. Van den Bout, Zonnemaire. 3. Vervoort Cranen- burg, Tilburg. 4. P. Koreman, Amsterdam. 5. P. Boomman, Uithoorn. 6. Mej A. Van Andel, Arnhem. 7. H. Van der Haas Az., Vlissingen. 8. B. Kleere, Hillegersberg. Schoone theorieën, wij worden daarmee over laden. Van het eerste oogenblik af, dat onze her senen geschikt zijn om ze op te nemen, worden ons stellingen en stellingjes ter leering gegeven, zoo fraai en schoon als Pinksterbloemen. Naar gelang van onze bevattelijkheid nemen wij die spoedig of langzaam op en blijven zij in ons hoofd langer of korter tijd bewaard. En daarmee verrijkt, treden wij 't leven in, trotsch vaak op onzen schat van wijze lessen, die wij dan telkens en telkens weer vermeerderen met nieuwen voorraad, om dan o, zoo vaak teleur stelling te ondervinden I Een liefelijk beeld daarvan leverde ons on langs de Katholieke Illustratie in een gravure, waar eene oude moeder hare jonge schoone dochter, vóór zij deze de wereld inzond, ver maande en tot deugdzaamheid aanspoorde. Wijze -en schoone lessen schonk zij haar, dat was zeker de bedoeling van den schilder maar om des te harder de tegenstelling te doen zijn. Na jaren keerde zij terug, maar hoe? Toen schreide de moeder tranen maar niet van vreugde. Hare schoone lessen hadden schipbreuk geledenin het practische leven had de dochter daarmee zich zeiven niet staande kunnen houden. Wie zal den strijd kunnen be seffen, dien zij wellicht had te strijden Wie zal, zonder zich nog in romantische toestanden te begeven, kunnen beweren, dat die dochter geen recht had uit te roepen, wat Manuel in zijn tooneelstuk nies Ouvriers" Jeanne laat uitroepen ^Verleiding grijnsde me aan. Zeg, hebt ge u afgevraagd, Wat zwaren kamp men strijdt, wanneer de honger knaagt, En dat er grieven zijn, zoo duldloos dat 't geweten Ten leste zwijgt en zelfs de reinsten zich vergeten In het practische leven vindt men zoo vaak toestanden, aan muren gelijk, waartegen men wel zichzelven kan verpletteren met schoone stellingen in hart en hoofd, maar onmogelijk daarmee zich een weg kan banen door 't leven. Wij dachten daaraan, toen wij in de Standaard het uitvoerige verslag lazen van de den 27 Mei te Utrecht gehouden vergadering ter bespreking van het geneeskundig toezicht op ontuchtige vrouwen. De ontwerper van die bijeenkomst en allen, die er tegenwoordig warenzij toonden een warm hart te bezitten voor eene diepe, zware wonde, die aan het geluk van zoovelen onzer medemenschen wordt toegebracht; met liefde en verschooning is vaak gesproken, met ernst gestreefd naar het bereiken van het goede doel: het tegengaan van de prostitutie. Wonden te heelen was hun devies; schoone theorieën werden verkondigd, maar voor het practische leven heeft die vergadering geen enkel nieuw gezichtspunt geopendwaarvan heil te verwachten is. De tegenwoordige directeur van het Asyl Steenbeek, de heer Fierson, een man, in zijn loffelijk streven vol ijver en liefde, beoogde met die vergadering Van dit uitstekend drama in éen bedrijf is eene keurige vertaling van mr. Wertheim, onder den titel „De Werkman'', in 't licht verschenen, die de lezing over waard is. de afschaffing van het geneeskundig toezicht op de geprostitueerden, maar niet éen besluit werd er genomen en geen enkel richtsnoer aange wezen om tot het gewenschte resultaat te geraken. 01 schoone droom, die men droomt, wanneer men meent, dat door theorieën zulk een kwaad zou te genezen zijnEnwij begrijpen 't, hoe treurig 't ontwaken moet zijn als men ont dekt op dit punt machteloos te staan tegenover zucht tot weelde, tegenover armoede, verleiding, slechte opvoeding. Is er schooner en wijzer spreuk dan deze a Doe nooit iets, waarover gij u voor uwe moeder zoudt schamen Maar verliest zij niet alle macht, wanneer die moeder zelf geen schaamte bezit wanneer die zelve hare dochters niet voorgaat in 't goede, wanneer die moeder zelve den weg baant naar 't slechte of hare kinderen niet de richting kan aanwijzen, om ten goede te gaan? Wat baat die spreuk, al geeft de beste moeder haar dochters die mee, wanneer haar kind ach tervolgd wordt door hen, die vergeten, dat zij zei ven eene vrouw tot moeder gehad hebben, en wellicht nog bezitten; terwijl de gedachte aan hare liefde hen niet eens belet de gemeenste lagen te leggen aan haar, die zij tot hun slacht offer kozen En wie weet, welke schoone theorieën zij ver kondigen op bijeenkomsten, om in het practische leven eene parodie daarop te leveren Laat ons niet zeggen, dat slechts in groote steden zulk een kanker schuilt, waardoor de zedelijkheid en het geluk van velen wordt ver woest; och sluit uwe oogen niet en gij ziet meer dan wij mogen beschrijven. Neen, ook in kleine steden wordt het zaad gestrooid voor ontucht en ellende, en daarmee toegerust, gaan de slacht offers hetzij zij willens of onwillens 't zijn geworden de wereld inom daar alle armen geopend te vindenom hen op een beteren weg te brengen Welke bittere ironie met de werkelijkheid levert die vraag Vaak een hard vonnis aan de eene zijdevaak een gebruikmaken van haar toestand aan den anderen kant, maar alles met denzelfden uitslag, nl. dat zij steeds lager en lager zinkentotdat zij ten laatste de maat schappij verpesten door hun ademen zich verdierlijken tot in den ergsten graad. Wat raakt hun de maatschappij, het leven, de ge zondheid van anderen, waar vroeger niemand de hand naar hen uitstak, of waar zij vroeger nooit toen het nog had kunnen gebeuren zich wilden schikken in die maatschappij En zoo worden zij een geesel voor velen. En dat kwaad wilde de heer Pierson zonder toezicht laten! Welk gevaarlijk streven. In zijne inrichting wij gelooven 't zal hij menig voorbeeld zien van vroeg geknakt leven, dat nog opfleurt door den wil van de bezitster, die wel viel, maar niet alle menschelijkheid verloor; maar hij zal er ook zoovele teleur stellingen ondervinden waar hij zoo menig onver beterlijke ontmoet, die juist door hare onver- beterljjkheid zoo diep zonk. Maar dan nog, hoevelen blijven er, die zijne inrichting of een dergelijke nooit zien, voor wier verbetering nooit iets is gedaan! En van hen allen juist dreigt 't gevaar, waarvoor geneeskundig toezicht moet waken. Het ligt niet op onzen wig alle theorieën, op die vergadering verkondigd o. a. over de exceptie van de rechten der vrouwen tegenover die der mannen en over het niet bevorderen van bet huwelijk daardoor door den staat hier te weerleggen. Het ver wondert ons alleen, dat niemand op die verga dering gesproken heeft over de stellingen, door den Duitschen doctor F. W. Muller over dat vraagstuk verkondigd in een brochure, waarvan in 1872 in ons land eene vertaling verscheen. Ook die stem diende gehoord te worden; voor de feitelijke toestanden, zooals die zijn, en zooals zij wel altijd zullen blijven, zoolang menschelijke ondeugden en zwakheden een rol blijven spelen, kan 't niet anders dan nuttig wezen dat er toezicht bestaat, zonder in onder drukking te vervallen. Tegen dit laatste waar schuwde de grootste geleerde uit de Christelijke kerk, de kerkvader Augustinus, reeds, door te zeggen: Onderdrukt gij courtisanes, gij zult de losbandigheid overal hebbenEn de politie in zoo menige stad zou het kunnen getuigeD, hoe die vader gelijk had, evenzeer als zij prote steeren zou tegen het idee om in 't geheel geen geneeskundig toezicht te hebben. In het practische leven zullen wij zoo dikwijls onze theorieën schipbreuk zien lijden. Maar dit ootmoedige ods niet, wanneer wij slechts door ze toe te passen dat leven maken tot eene proefschool voor onze beginselen. Schoone theo rieën verkondigen en daden bedrijven, lijnrecht daarmee in strijd, het gebeurt zoo vaak! Ons leven zij het voorbeeld van hetgeen wij als goed en schoon en edel achten: zonder eenige afwijking zal 't zeker niet gaan, maar onze over tuiging zij dan het kompas, dat ons den weg wijst, om weer op 't goede pad terug te keeren. Doch nooit zij onze dwaling het masker, waarachter wij eene laagheid verbergen. Gelouterd door de ervaring zetten wij dan liever ons pad moedig voort; ons voorbeeld kan wellicht voor onze omgeving nog eenig goeds bewerken en anderen aansporen tot overweging en navolging. Geen schooner theorieën, dan die in de practijk schoone vruchten voortbrengen. Daarom betreuren wij 't, dat op de te Utrecht gehouden vergadering voor het practische leven niets vruchtbaars is gezaaidvooral bij een vraagstukwaarin voor dat leven nog zooveel te verbeteren valt. Het examen voor de betrekking' van candidaat- notaris voor 1878 zal aanvangen den 17 Juli te 's-Hage. Tot lid en voorzitter der staatscommissie tot het afne men van dit examen is benoemd de heer mr. Pols, raadsheer in den lioogen Raad tot leden de heeren mrs. Hofstede, procureur-generaal te Leeuwaiden, Van den Acker, raadsheer te 's.Bosch, Van Andel, advocaat te 's-Hage, Berdenis Van Berlecom, ontvanger der re gistratie te Brielle, Van Lier, notaris te Assen en Coolen, notaris te Helvoirt. Verder zijn benoemd vier plaatsvervangers en tot secretaris de heer mr. Teixeira De Mattos, commies aan het departement van Justitie. De St Ct. bevat de door den Minister van Finan ciën vastgestelde voorwaarden, waarop kan worden deelgenomen in de bij de wet van 5 Juni 1878 (Stbl. no. 87) vastgestelde geldleening ten laste van den Staat. De belangrijkste dier voorwaarder zijnde volgende.- De leening bedraagt nominaal f43,000,000. Daarvoor worden uitgegeven schuldbekentenissen groot f1000. f500 en 100. Die schuldbekentenissen zijn volgens een vastgesteld Ïilan van amortisatie, na voorafgaande, openbare uit- oting, aflosbaar a pari in 56 jaren, beginnende met het jaar 1881 en eindigende met 1936. De aflossing geschiedt jaarlijks ten bedrage van een liall ten honderd der hoofdsom van de leening, ver meerderd met de vrijvallende renten der voorafgegane verplichte aflossingen. Tot vroegere oi meerdere aflossing is de Staat steeds bevoegd. De prijs van uitgifte is 987, percent (of 983,75 per f1000), met rentegenot te rekenen van 1 Juli 1878. De stortingen moeten geschieden voor 30 pCt. van 811 Juli 1878. 30 2—5 September 20 1—5 November f87, 2-5 December Wegens volstorting kan worden ingehouden per f1000 kapitaal, bij de storting in Juli f6,0'», bij die in Sep tember f2,50 en bij die in November f0,50. Voor kleinere sommen naar evenredigheid. Deze inhouding vei tegenwoordigt een rente, berekend tegen ongeveer (ruim) 3 pCt. in het jaar. De inschrijving geschiedt in sommen van f100 of veelvouden daarvan, den 20n en 21n dezer van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, ten kantore van den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Spinhuissteeg B 3) of van de betaalmeesters te 's-Bosch, Arnhem, 's-Hage, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen, Assen en Maastricht. Bij deze kantoren geschieden ook de stortingen en zijn formulieren van inschrijvingsbiljetten, benevens exemplaren der voorwaarden," kosteloos verkrijgbaar. Wanneer het gezamenlijk bedrag der inschrijvingen de som van f43,000,000 overtreft, dan wordt dit laatste bedrag in zoo na mogelijke evenredigheid tot het bij elke inschrijving verlangde toegewezen. De opbrengst der rijksmiddelen (hoofdsom en op centen) over Mei 1878 bedraagt 8,264,505.76s tegen 8,377,498.27s in Mei 1877. De raming voor twaalf maanden bedraagt 94,388,828, voor éen maand 7,865,735.62. De opbrengst over de vijf eerste maanden van 1878 was 38,246,216.87'/» tegen /"37,732,848.19 in 1877. De raming voor vijf maanden bedraagt 39.328,678.10. De Min. van Fin. maakt bekend, dat voortaan ten kantore van alle betaalmeesters voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zullen zijn bronzen stukken van éen cent Zoo een onzer lezers belaDg stelt in de statistiek van den handel en de scheepvaart voor ons land over de maand April, dan kan hp daarvan aan ons bureau kennis nemen. Naar men ons verzekert is den ontwerper van het plan voor het bewaren van 3>Oud papier", ten behoeve der weezenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland, een bewaarplaats ver zekerd in de stadswaag, en heeft hg van ver schillende zijden de toezegging ontvangen, dat men hem door het bewaren van papier zal steunen in zijn doel. Dr. Haverstein, uit Bonn, die indertijd naam heeft gemaakt door het uitroeien van den Colorado-kever in Mühlheim, hem vanwege de Pruisische regeering opgedragen en waarover hg zeer belangrijke rapporten heeft uitgebracht, komt morgen (Zaterdag) met acht studenten van de Landbouwacademie te Bonn een bezoek brengen aan den Wilhelminapolder. ®s-Heer Aremlslterke. Men verneemt, dat bij het bestuur van den Nieuwen Kraaiert- polder bericht is ingekomen van het voorne men om te Borssele eene nieuwe zeesluis te bouwen, o. a. met het doel om gelegenheid te geven tot uitwatering. Aangezien in den laatsten tgd wel eens klachten zgn gehoord over gebrekkige snatie in dien polder, zal gemeld bericht zeker met genoegen zijn vernomen. 's-IIcer Abtskei'ke. De persoon van C. Nijsse, wiens beroep op den Koning van het besluit van Gedeputeerde Staten ongegrond is verklaard, zooals in ons vorig nommer werd gemeld, zal den 19 dezer in werkelgken dienst gesteld worden. Als men nagaat, dat in Januari jl. is ontdekt, uit zjjn geboorte-extract, dat hij zich een jaar te laat heeft aangegeven voor de inschrijving, en eerst in Juni d. a. v. wordt beslist dat hg verzuim heeft gepleegd, mag men wel aanne men dat de nalatige niet te klagen heeft over vluchtige of niet onpartijdige behandeling zijner Hansweert. Het Ned. schip Broeder trouw", (tehuis behoorende te Waspik) schipper J. W. Verschure, met gerst van België, strandde Donderdagmorgen bg het inloopen dezer haven op den Oostdam. Tevens liep een ledig vaar tuig aan den Westdam aan den grond. De3 na middags is de Broedertrouw" door den stoom- sleeper Hollandsch diep" in goeden staat af- en binnengesleept, terwijl het andere schip van- zelve weder vlot werd. In den 58en verjaardag van Prins Hendrik der Nederlanden werd alhier door een paar inge zetenen met het uitsteken der vlag belangstel ling betoond. Door een der heeren passagiers, zich aan boord bevindende van het stoomschip Telegraaf no. 2" (van Antwerpen naar Rot terdam) werd een telegram van gelukwensching aan Z. K. H afgezonden. Tot opzichter in den onlangs ingedijkten polder, onder de gemeente Krabbeudijke gele gen, is door den eigenaar benoemd de heer Jan Van Acker, te Hansweert. Prins Hendrik vierde Donderdag zgn 58sten verjaardag. De Minister van Marine zegt in zgn ant woord op het voorloopig verslag over het ont werp tot regeling vau de militaire pensioenen

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1