1878. N". 69. Donderdag 13 Juni Inrichting eener Bakkerij. GEDENKDAG VAN WATERLOO. Vertrek der brievenmail naar Oosl-fndië. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. LOSSE OPMERKINGEN. GOES, 12 JUNI 1878. KloetJnge. Maandagmiddag gingen de paarden van den landbouwer J. IF., gespan nen voor een wagen, op hol. De knecht, die er naast liep, schjjnt gevallen te zjjn, zoodat hjj een voor- en een achterwiel over een zjjner bee- nen kreeg en naar hnis moest gebracht worden. De personen, die in den wagen zaten, spron gen er uit en kwamen met den schrik vrij. Een voorbijganger wilde de paarden grijpen, doch ontving zulk een slag, dat hjj neerviel. Eerst te Kapelle gelokte 't de beesten tot staaB te brengen. GÖESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt maaxdaq-, woensdag- en Veijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1.76. Afzonderlijke nommers 6 et., met bijblad 10 et. COURANT. Qewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING van den U AA» der geihgrktb gobs, op VRIJDAG den 14 JUNI 1878 des namiddags te 2 uren. Goes, den 12 Juni 1878. De Secretaris, HARTMAN. I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Vervulling der vacature van leerares aan en directrice van de meisjesschool voor middel baar onderwys. III. Verzoek der vereeniging /,Help u Zeiven" om afstand van grond in erfpacht. IV. Beslissing omtrent het erfpachts-contract der meestoof „de Liefde." V. Voorstel omtrent eene tweede Paardenmarkt. VI. Verordening op de openbare gezondheid. VII. Verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, als a. Op het gebruik der kaden. b. Op de straten, stegen enz. e. Op de mestvaalten en het houden van varkens. d. Op het losloopen van vee. e. Tot verdeeling der gemeente in wijken enz. f. Op de veemarkt. g. Op de algemeene begraafplaats enz. k. Op het brandwezen. VIII. Verordening, bedoeld in art. 178 der ge meentewet. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van GOES, brengen ter openbare kennis, dat door E. VAN LOO, zonder beroep, te Goes, een verzoek is ingediend om vergunning tot oprichting eener Bakkerij in het per ceel wijk C no. 27 (kadastraal bekend in sectie D no. 228); voorts, dat het verzoek met de bijlagen op de Secre tarie zijn ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 22 Juni 1878, des namiddags te een nre in het Gemeen tehuis gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen de Oprichting intedienen en toetelichten. Goes, den 8 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren hiermede den ingezetenen dezer gemeente aan bet bepaalde bij Zijner Majesteits besluit van den 1 Augustus 1831, no. 72: dat de DANKDAG of GODS DIENSTIGE VIERING der OVERWINNING te WA TERLOO altijd invalt op den derden Zondag der maand Juni van ieder jaar, zijnde in dit jaar den 16 Junia. s.j wordende de ingezetenen uitgenoodigd, om dien gedenk dag te vieren, zooals de aard der herinnering vordert. Goes, den 10 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via NIEUWEDIEP, 21 Juni, 5.45 's avonds. Via BRINDISI, 21 Juni, 1.'s morgens. Via MARSEILLE, 28 Juni, 1.'s morgens. Via NAPELS, 30 Juni, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Benoemd, met ingang van 24 Junia, s., tot bur gemeester van Eikerzee de heer De Glopper, te Elle- meet, en te Oud-Vosmeer de heer C. J. De Vuldtr van Noorden, te Tholen. De commissie, in dit jaar belast met het afnemen van het examen van leerling-apotheker (apothekers bediende), zal zitting houden op Maandag 8 Juli e. k, •n volgende dagen te Middelburg. Uit het acht en vijftigste verslag van hel toevluchts oord voor Weezen te Neerbosch en Nijmegen, van 1 Januari tot 31 Maart 1878, bemerkten wy den voort- durenden bloei van die inrichting. Ruim 37 octavo pagina's druks waren noodig, om de in dien tijd inge komen giften te vermelden. De totale ontvangst daarvan bedroeg 17617.21 gulden behalve de goederen. De ontvangsten voor druk- en bindwerk beliepen ook in dien tjjd 17184.985 gulden. Welk een totaal van ontvangsten! Is 't wonder dat het bestuur van die inrichting uitroept: „De Heer heeft groote dingen bij ons ge daan, dies zijn wij verblijd", eu in den steun, dien het ondervindt, vrijmoedigheid het noemt dit geloofs- vrijmoedigheid vindt om een plan te ontwerpen voor het bouwen van nieuwe wouingeu, teneinde nog plaats te hebben voor 20G kinderen. Reeds nu zjjn er 464 verpleegden. Eigenaardig is de opsom ming van die giften, doorspekt als zij wordt met zalvende op- en bemerkingen, die met een zeker soort takt worden geschreven. Hoe grooter de gift, hoe fraaier het bijschrift is. Minder humaan vinden wij deze opmerking, gemaakt na het vermeiden van gif ten uit Grave: Wel een bewijs hoe men in een plaatsje, aat bijna geheel onder de macht van het Roomsch Katholicisme is begravennog liefde vindt voor arme weezen" Alsof bij Katholieken die liefde is verdoofdJammer, o I hoe jammer toch, dat het geloof zich zoo vaak uit iu hatelijkheid, terwgl het aan den anderen kant zoo veel goeds kan uitwerken. Onder een geloofsleuze vermag men zoo veel, dit getuigt het bewuste verslag weer, en daarvoor spreken duizenden voorbeelden. Én nu moge men van een kerkeljjk-protestantsch standpunt uitroepen, dat de Heer dit alles doet, wij laten die meening met ru9t, maar behouden de onze, dat n. 1. de geloofsgenooten elkander aanhangen en steunen om voor hun eigen geloof zoodoende propaganda te maken. Dit vindt men in elk kerkelijk genootschap. Maar is 't dan niet treurig, niet beschamend, dat de band van al gemeene menschenliefde op Zuid- en Noord-Beveland nog zoo weinig macht kan uitoefenen in bet belang der arme weezen daar Die worden niet goed be handeld, dat weten wij 1 Jaren lang hoorden wjj dat; jaren lang zijn er stemmen opgegaan voor hunne belan gen 1 En wat wordt er gedaan Bijna niets. Wat hoort men van de loterij? Zijn er al tienduizend en nog eens tienduizend loten verkocht? Waarom zwijgt men daarover, en belet men daardoor, dat men de prijzen inlevert? Want van het aantal loten,dat verkocht wordt, hangt 't toch grootendeels af, of de loterij zal doorgaan, en voor daaromtrent geen zekerheid bestaat, zal nie mand prijzen geven. Wie helpt den ontwerper van het plan, om het oud papier voor de weezen te be sparen Niets, niets hoort men. Heeft dan de humaniteit, de menschenliefde, die naar geen geloof vraagt, niet de macht ons allen te vereenigen en krachten te verleenen tot samen werking, waar het een doel geldt zoo schoon en edel als de verpleging vau arme weezen Wat raakt ons 't geloof 1 Niets, niets, niets. Die kinderen moeten menschen worden. Dat is ons eenig motief. Ea g j, die slechts geeft als het uw geloof geldt, maakt toch, dat gij helpt, zij 't dan, als 't niet anders kan, uit egoïstisch gevoel voor dat geloof. Wellicht is daarvoor nog iets te verdienen, en in ieder geval krjjgt uw geloofskerk ook etn deel van de vruchten, die ons gemeen schappelijk streven zoa kunnen afwerpen. Helpt toch allen want tien wij naar de inrich ting te Neerbosch, dan hebben wij alle reden ons te schamen. In dit nommer richten burgemeester en wethouders van Goes een herinnering tot de ingezetenen, waartoe zij volgens een koninklijk besluit verplicht zijn. Menig burgervader en zijne medeleden van het dagelyksch bestuur zullen zeker wel gelachen hebben om de aarts vaderlijke vermaning aan de ingezetenen hunner stad „om. dien gedenkdag te vieren zooale de aard der her innering vordert Als du ieder dien aard van zoo'u viering slechts op dezelfde wyze opvat, zal het wel schikken. Zou 't niet tgd worden dergelijke vermaningen, waaraan toch niemand zich zal storen, voor goed achterwege te laten? Wie dien dag, hetzjj godsdienstig of niet, wil vieren zal het toch wel doen zonder die op wekking, en eene aanmaning tot eene religieuse her denking behoort in dezen tijd van volledige scheiding van kerk en staat niet meer in ons land te huis. De burgerlijke autoriteit boude zich daar buiten. Dit kau echter alleen uitgaan van 's lands bestuur, dat op dit gebied nog vele abnormaliteiten kan vin den, die wel mogen worden opgeruimd. In een hoofdartikel met het opschrift „Pinksteren", noemt het Nieuwsblad van Roermond de liberalen, die trachten 't volk te beschaven: „verleiders en moorde naars, vijanden des volks. Zij zijn erger dan Hödelt en Nobilings. Het lood dier koningsmoorden treft slechts het lichaam, het venijn der goddelooze pers doodt de ziel. De kannibalen onzer dagen verslinden het leven der maatschappij." De schrijver van die woorden was zeker even door drongen van den echten Pinkstergeest als honderden, die den eersten Pinksterdag als kerkdag beschouwen, om den tweede zooveel mogelijk zich te bedrinken en aan losbandigheid over te geven, eu er dan nog liefst een derden Pinksterdag by te voegen om toch vooral niet te spoedig weer in normalen toestand zich te bevinden. Bij die allen èn by dien schrijver ontbreekt 't aan ontwikkeling van verstand, maar ook van hart en gevoel. Zy begrypen geen van allen, hoe zij door zulke daden 't meest zich zeiven verlagen, 't Is een ziekteverschijnselwaarvoor geneesmiddelen o, zoo moeielyk zyo te vinden I Indertijd is verhaald, en nog dezer dagen herhaald, dat de Duitsche kroonprins veel liberaler in beginsel is dan zjjn vader, wiens jarea en opvoeding ook zijne gehechtheid aan het regime van de genade Gods wettigen. De kroonprins zou ook daarom niet met vorst F on Bismarck harmonieeren, en dit alles gaf den mannen van den vooruitgang hoop op de toekomst; dan toch zou de kroonprins eenmaal een liberaal bestuur in Duitschlaud bewerkstelligen. Nu lazen wij ook dezer dagen, dat hij, naar aanleidiug van den moordaanslag gezegd heeft: „Ziedaar het lot der souvereinen. Maar men zal daarin geen veran dering brengen door strenge maatregelen, en „In heisser Zeit, kaltes Blut," hetgeen zooveel zeggen wil alsbly veu wjj kalm in deze heete dagen." Nu kan men op al hetgeen er verhaald wordt omtrent gezegden van vorstelijke personen nietaltjjd aan, maar de gunstige tijdingen omtrent den a. s. Duitschen keizer zijn zoo dikwijls herhaald, en op zoo verschillende wijzen, dat er bepaald wel reden is om te gelooven, dat de gematigde vooruitgang in hem een voorstander zal vinden. Dubbel jammer, dat hjj nu in een zeer moeielijke verhouding is gekomen tot zjjne eigen beginselen en door de hem nu opgedragen waarneming vau de konioklyke waardigheid geplaatst is tusscbeu die ideeën eu de hem bekende beginselen van zijn konink lijken vader en heer, waarnaar hy zal regeeren. De strenge maatregelen tegen de socialisten strooken zeker niet met zijn gevoelen; hy moet er zich echter nu mee vereenigen om zijns vaders wil. Uit een en ander zou de tegenzin te verklaren wezeu, die bem bezielde tegen bet aan vaarden vau die taak, maar het is te hopeo, dat die proeftijd hem mag versterken in zyne gematigde beginselen, veel liever, dan dat hij thans zou worden meegesleept om ook voor 't vervolg op dien weg voort te gaan. De proeftijd zy voor hem een leerschool, waariu hij, versterkt en te meer over tuigd van de juistheid zyner mildere gevoelens, den vooruitgang hoe langer zoo meer leere liefhebben. Europa's belang zou daarmee gediend worden. De N. R. Ct. verneemt, dat Z. M. de Koning de successiewet heeft bekrachtigd, Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot regeling van den dienst en het gebruik van locaal-spoorwegen. Om de belemmeringen, uit de bestaande spoorwegwet voor die locaalbanen voortvloeiende, weg te nemen, wordt in dit ontwerp voorge steld, aanvankelijk bet uitvoerend gezag te machtigen bjj maatregel van algemeen bestuur afwjjking van sommige der bestaande bepa lingen toe te laten voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen, dienende voor vervoer, waarbjj de belasting niet hooger dan 10,000 kilo per as en de snelheid 30 kilo meter per uur bedraagt. Gebeele vrjjstelling van toepasseljjkheid der bestaande spoorweg wet wordt voorgesteld voor spoorwegen met eene snelheid van hoogstens 15 kilometer per uur (stoomtramway's). Bjj de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wjjziging van Hoofdstuk VI, Marine, der staatsbegrooting voor 1877, be vattende eene aanvulling van sommige artikelen dier jbegrooting, die ontoereikend voor de be hoefte zjjn bevondenen eene voorziening in de voldoening van vorderingen voor leveringen en diensten aan het auxiliair eskader in Indië, betreffende den dienst van 1876, die te laat werden ontvangen om op de betrokken dienst jaren te worden aangewezen. In de kweekschool voor zeevaart te Lei den zal op Maandag den 24sten dezer een keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rjjks zeedienst wenscben aan te gaan. Er is gemeld, dat Drente zich niet had aangesloten aan de algemeen in den lande bestaande begeerte, om aan Prins Hendrik, bjj gelegenheid van zjjn aanstaand huweljjk, een nationaal bljjk van hulde aan te bieden. Dit is, naar de Asser Ct. nu meldt, onjuist. In genoegzaam alle gemeenten van dat gewest zjjn gelden daartoe ingezameld, of is men nog daarmede bezig. Met betrekking tot het telegram, in ons vorig no. medegedeeld, dat drie Nederland- sche oorlogsschepen voor San Domingo aan gekomen zijn, om de uitlevering te eischen van Nederlandsche schepen en koopmansgoe deren, welke door de Dominicaansche overheid in beslag genomen werden wegens bet aaa boord hebben van oorlogs-contrabande, zegt de N. R. Ct.: Waarschjjnljjk staat dit bericht in verband met de gebeurtenis, waarvan wjj in onze num mers van Donderdag 1 November en Zaterdag 3 November 1877 onder onze zeetjjdingen melding maakten. De Nederlandscbe schoener Havana Packet, kapitein Harken, te St. Tho mas bevracht om in de baai van Manzanilla en Monte Ohristo eene lading in te nemen, werd op deze laadplaats op bevel der Domi nicaansche regeering in beslag genomen, om dat de gezagvoerder verdacht werd wapens en ammunitie aan boord gehad en aan de op standelingen geleverd te hebben. Het schip werd den 6den October door de bemanning en door Dominicaansche ambtenaren naar St. Domingo gebracht, werwaarts ook de gezag voerder en de stuurman als gevangenen ge zonden werden. De lading der Havana Packet bestond volgens dit bericht nit mahoniehout, ter waarde van ongeveer 1300, en was be stemd naar bet kanaal voor order, »De Duitsche consul te Monte Ohristo gaf per brief, door de belanghebbenden den 2en November te Amsterdam ontvangen, van het gebenrde kennis. Hjj voegde er bij, dat aan gaande de tegen den gezagvoerder gerezen ver denking niets met zekerheid gebleken was, doch dat een onderzoek bevolen was, hetwelk eerst de ware toedracht der zaak aan 't licht zou knnnen brengen. Zaterdag is te Amsterdam in de groote zaal van het Park de tentoonstelling geopend van voorwerpen, door werklieden in hun vrjjen tjjd vervaardigd. Zjj bevat, in negen afdee- lingen, 738 artikelen, waaronder zeer beziens waardige. Dinsdag is het groote Nederlandsche orkest, onder directie van den heer Joh. M. Coenen te Amsterdam, naar Parjjs vertrokken. Het orkest van 't Paleis van Volksvlijt maakt het hoofd-element uit van dit korps, dat, ver sterkt door een 17tal muzikanten uit Utrecht en eenige kunstenaars uit Rotterdam en 's-Hage, te zamen een orkest van 80 toonkunstenaars zal uitmaken. Te Parjjs zal het, zooals men weet, in het Trocadero drie concerten geven.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1