RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Laatste en telegraphische berichten. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES van 5 tot 7 Juni 1878, Tot hoofdonderwijzeres aan de alhier op te richten christelijke bewaar-, naai- en breischool, met eene afdeeling voor nuttige en fraaie handwerken is benoemd mej. M. J, Hoccou, reeds sedert eenige jaren werk zaam als hoofdond. aan zoodanige inrichting te Mid delburg, die onder hare leiding uitstekend werkt. Aan de Christelijke school alhier is tot hulpon derwijzer benoemd de heer P. Boon, te Does'ourgh, welke die benoeming heeft aangenomen. (N. G. Ct.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de heden, Vrijdag 7 Juni, gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen: Io. P. L.kleermaker, A. H., schoenmaker, en A. S., parapluimaker, allen te Goes, wegens overtre ding der wet op de visschery en de spoorwegen veroordeeld ieder tot eene boete van 3,de le en 2e daarenboven ieder tot twee boeten elk van 3,subs. 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete c. e. 2o. J- C., schoenmaker te 's-G raven polder, wegens mishandeling veroordeeld tot 8,boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf c. e. 3o. H. F. C., 61 jaar, schoenmaker te Middel burg wegens mishandeling veroordeeld tot eene maand cell, gevangenisstraf en 2 boeten van 8, subs. 1 dag cell. gev. straf voor elke boete c. e. 4o. J. B., 54 jaar, arbeider te Westkapelle, wegens diefstal veroordeeld tot 6 dagen cell. gev. straf, c. e. 5o. J. A. K., klerk, 20 jaar, te Oostburg, wegens mishandeling veroordeeld tot 25,boete subs. 5 dagen gev. straf c. e. 6o. H. De M., 28 jaar, landmansknecht te Yzen- dijke, wegens rebellie enz. veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf, en twee boeten van ƒ8,subs. 1 dag cell. gev. straf voor elke boete c. e. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, 7 Juni, zijn de volgende vonnissen uitgesproken tegen lo. D. L. en L. L., beiden te Goes, wegens dief stal van gras, onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld in eene geldboete van 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. B. K., te Heinkenszand, wegens 't loopen over eens anders ten oogst staanden giond, veroordeeld in eene geldb. van 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 3o. C. De W., te Bath, wegens 't uitschelden, zon der daartoe uitgetergd te zijn, veroordeeld in eene geldb. van 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. F. M., te 's-Heer Arendskerke, wegens als- voren veroordeeld in eene geldb. van ƒ1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. C. De K., te 's-Heer Arendskerke, wegens 't niet houden van het vee op een afstand van 25 meters va» den sluitboom, zoolang de openbare over weg over den spoorweg afgesloten is, veroordeeld in eene geldb. van f 1Ü, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 6o. P. B. te Wolfaartsdijk, J. K. te Baarland, en J. De D., te Kattendijke, beklaagd ter zake van 't jagen zonder akte of vergunning, daarvan vrijge sproken, de kosten te dragen door den staat. 7o. H. R., J. B., S. B., W. De L., J. Van M., D. M, A. W. en W. Van S., allen te Wolfaarts- dyk, de eerste wegeos 't openhouden zyner herberg na 10 uren 's avonds, de overigen wegens 't zich ophouden daarin, na dat uurveroordeeld de eerste in eene geldb. van 5, subs. I dag gev. straf c. e. de overigen ieder in eene geldb. van 1, subs. 1 dag gev. straf. c. e. 8o. F. P. C., te Vlissingen, wegens 't reizen zon der behoorljjke plaatskaart veroordeeld in eene geldb. van 5, subs. 2 dagen gev. straf c. e. Iemand te W ommel is door de Rechtbank te Leeuwarden, wegens mishandeling van zijn zoon, ver oordeeld tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf. De Rechtbank te Roermond heeft het Openbaar Ministerie in zijn eisch tegen den heer Romen, uit gever van de Maas- en Roerbode, wegens hoon tegen den persoon van den heer J. Raemakersuitgever redacteur van de Volksvriend, niet ontvankelijk ver klaard. Naar men verzekert, is het Openbaar Ministerie voornemens van deze uitspraak appèl aan te teekenen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wilhelminadorp. Donderdag 11. had alhier door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Oost-Beveland de aanbesteding plaats van Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 3ö April 1879 van ae Aarde-, Kram Rijs- en Sleen- glooiingtoerken van dien polder. Ingeschreven werd door: Joh. De Jonge teBors- sele, voor 3600 A. Van Popering te Bruinisse, voor ƒ3589; J. L. Dingeas te Goes, voor ƒ3514; J. Leijs te 's-Heer Arendskerke, voor 3500 en C. De Wilde te Kattendijke, voor 3490. Het werk zal onder nadere goedkeuring van Ged. Staten aan laatstgenoemden worden toegewezen. Nu het congres den I3n definitief zal plaats heb ben, schijnt dit bericht het beste geneesmiddel voor kranke diplomaten te zijn. Vorst Bismarck, wiens toestand langen tijd niet gunstig was, en die behoefte had aan kalmte en rust, is beter en te Berlijn aan gekomen, terwijl Vorst Gortschakoff, Rusland'» pre mier, van wien wij in den laatsten tijd minder gun stige tijdingen vernamen, zoodanig is hersteld, dat ook hy het congres zal bywonen. Welk een gelukkige wending voorzeker 1 Berlijn zal dan op dien 13en Juni hooge vreemde personages in zijn midden zien. Vorst Gortschakoff en graaf Schouwaloff zijn o. a. de Russische, lord Beaconsfield en Salisbury Engeland» vertegenwoordigers. Frankrijk zal zijn minister Vad- dington zenden. Wat het congres zal uitwerken behoort nog tot de raadselen. De Norddeutsche Allgemeine Zeilung verneemt uit diplomatieke kringen, dat men den duur van het verblyf der vreemde ministe.rs te Berlyn schat 0p acht of tien dagen. Zoodra men het eens is geworden Qver de hoofdvoorwaarden, moet de regeling der bij zonderheden en de vaststelling der protokollen over gelaten worden aan een Europeesche commissie. De vraag is maarzullen de heeren 't eens worden Om zich daarover in beschouwingen te verdiepen is zeker een der moeielijkste en gevaarlijkste zaken. In Engeland is men weinig ingenomen met het vertrek van de twee voornaamste ministers, die dan bovendien nog op het congres eigendunkelijk zullen kunnen handelen zonder in overleg met hunne col lega's te treden. De toestand van den Duitschen Keizer blijft voort durend gunstig luiden. Niettegenstaande er officieel door de geneesheeren de navolgende verwondingen zijn geconstateerd lo. aan de binneuzyde van den rechtervoorarm 7 bolvormige verhevenheden, elk ter grootte van een erwt, en veroorzaakt door hagelkorrels; 2o. aan den linkerbovenarm tot boven aan den schou der, ongeveer 20; 3o. in den hals zes, en 4o. aan de linkerzijde van het hoofd en in het gelaat 5 of 6 dergelijke verwondingsteekenen hebben er steeds ver anderingen ten goede plaats. De rechtervoorarm schijnt nog het gevaarlijkst te zijn, daar er hagel in de pols gedrongen moet wezen. Een beroemd professor in de chirurgie, uit Kiel, de heer Esmarck, is in consult geroepen. Tijdens de ziekte des Keizers is de kroon prins als zijn vertegenwoordiger belast met de waar neming der regeeringszaken. In eene aanschrijving aan den Rijkskanselier en het Staatsmimsterie ver klaart de Kroonprins„Het is mijn vaste wil de taak, welke mij ter vervanging des Keizers door den Keizer-koning is opgedragen en die ik op mij geno men heb, met nauwkeurige inachtneming van de con stitutie en de wetten, te vervullen volgens de my bekende beginselen van mijn Koninklijken Vader en Heer.'' De justitie en de politie zijn jjverig in de weer, om onderzoek te doen naar alles, wat slechts eeuigszins tot den moordaanslag in verband kan staan. Ook zijn verschillende personen in hechtenis genomen, be schuldigd van oneerbiedige uitdrukkingen jegens het hoofd van den Staat, en een hunner een joug mensch wrerd binnen korten tyd tot 2Vs jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De dader van den aanslag verkeert steeds in be- wusteloozen toestand. Hij kan dus niet verder ver hoord worden, maar toch omtrent hetgeen hij ver klaren mocht, wordt zoozeer de diepste geheimhou ding in acht genomen, dat men er toch niets van vernemen zou. De Fransche minister Waddington zou heden in de kamer de buitenlandsche politiek der regeering uiteenzetten. In Turkije biyft de toestand even verward en on houdbaar. Er bestaat kans, dat de bewoners zeiven de mogendheden zulleu helpen om het rijk te verdeelen. WilIiclmïua<loi*j>. Heden viert de veld wachter A, Arnoldi het feest zijner 25jarige ambtsbediening. Van alle zijden ontving hij reeds blijken van belangstelling, terwijl het dorp ruim met vlaggen is versierd. Van den Gemeenteraad ontving hij een keu rig netten stoel, waaraan een zilveren plaatje is gehecht met inscriptie „voor 25jarigen trou wen dienst." Van de burgerij van Wilhelmina- dorp als ook van die van Kattendijke ontving hij vele passende geschenken. IViitfidcïbiirg, 7 Juni. Nog heeft de recht bank in hare zitting van heden eenige von nissen uitgesproken in zaken, den 3 Juni be handeld, en wel o. a. tegen P. Van W., ambtenaar van den burgerlijken stand te Oudelande, wegens het zich in die hoedanigheid niet verzekerd hebben van het werkelijk bestaan der toestemming van den toezienden voogd, vereischt tot het van kracht zijn van een huwelijk van een minderjarig per soon, wiens ouders en grootouders overleden zijnveroordeeld tot twee geldboeten, ieder van f 3subs. 1 dag gevangenisstraf voor elke boete, c. e. Wew-Yovlc, 7 Juni. Een Nederlandsch oorlogseskader verscheen voor San Domingo, om voldoening te eisehen wegens de inbeslagneming van een Nederlandsch koopvaardijschip. Bcrliju, 7 Juni. De toestand van den keizer verbetert voortdurend. Petersburg, 7 Juni. Men verzekert, dat te Konstantinopel spoedig eene revolutie zal uitbreken. Heden middag geraakte te Goes het jongste zoontje van den schipper De R. bij het loopen over de loopplank te water. De schippersknecht T. sprong het direct na en haalde het gelukkig op het schip. Dit i9 reeds de tweede maal dat deze knecht een kind van denzelfden schipper naspringt en redt. Twee flinke frissehe personen uit Duitschland hebben 7 weken lang, dagelijks 6 uur gemarcheerd op reis naar Harderwijk om zich aan te melden voor 't Indische leger. De oudste, slager van beroep, had den Fransch-DuitBchen oorlog meegemaakt als caval- lerist en tot de gelukkigen behoord, die zegevierend Parys binnentrokken; de teekenen van onderscheidene bekomen wonden aan armen en beenen waren nog zichtbaar. Hij was een van 4 broeders waarvan 2 in den oorlog gebleven waren. Zyn ouders leefden nog en hadden hem volle vrijheid verleend, om in Hollandschen krijgsdienst over te gaan, liever dan om langer zonder werk te loopen en het aantal mor renden en klagenden te vergrooten, dat dagely ks bij honderden door Berlijn trekt zonder brood en der ellende ten prooi. De jongste der beide reizigers, bakker van zijn handwerk, was een wees en zag evenmin heil langer in zijn vaderland te bly venby had zich bij zijn kameraad aangesloten en zij reisden samen welgemoed naar de plaats hunner bestemming, om bij de eerste gelegenheid de beste naar Indie te stevenen. Zoo zijn er velen. (ff. Cl.) Een 81 jarig man werd gisteren naby Voorthuizen dood °P den weg gevonden. Hij was kort te voren uit het gesticht te Ommerschans ontslagen. Een gevaarlijke poging tot brandstichting is te Leiden gedaan, doch tijdig genoeg ontdekt om te mislukken- Een jongen had jl. Maandag eene rol, bestaande in papi r, lappen en drukinkt, met petro leum bestreken, brandende op het dak der sigarenfa briek van Voorhoeve Co. geworpen. Hij bevindt rich in politie-bewaring. Uit het voorloopig inge stelde onderzoek is gebleken, dat in deze aan eene kwajongensbaldadigheid te denken valt. Een groote stoomfabriek te Bocholt is Woensdag geheel afgebrand. In den nacht van Woensdag op Donderdag, tusschen 12 en 1 ure, brak er brand bij een winkelier te Zevenbergen uit. Huis en inboedel alsmede een der belendende huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Het ongeluk is vermoedelijk door een petroleumlamp veroorzaakt. Uit Lunteren wordt van 5 Juni gemeld: Gis terenmiddag omstreeks 5 uur heeft een windhoos in de buurtschappen Neder- en Overwoudt verscheidene zware boomen ontworteld of geknakt en enkele ge bouwen min of meer beschadigd. Een botboer, die zich op den grintweg bewond, werd met kruiwagen en leege manden aan den overkant van den weg in een sloot geworpen, en op eenigen afstand vandaar werd een landbouwer met paard en kar mede in de sloot geworpen. De hoos bewoog zich vrij langzaam van West naar Oost. Verscheidene bewoners vluchtten bij de nadering, door 't geweldig gesuis verschrikt, uit hunne woningen. Tegelijkertijd viel op een half uur af8taud8 een zware regen. „Kleine geschenken zegt het spreekwoord onderhouden de vriendschap. Het volgende bewijst, dat men die kleine geschenken evenwel goed moet inpakken. De gierigheid van X is bekend genood zaakt om aan eene dame een souvenir aan te bieden, ging hij een winkel van antiquiteiten binnen, maar vond daar alles te duur, en toen hij reeds wilde heengaan zag hij in een hoek de scherven van een in twintig stukken gebroken bord. En dat vroeg hy, op de stukken wijzend hoeveel dat O, antwoorde de koopman dat is niets waard de jongen zal ze aanstonds wegwerpen. Wacht eens een oogenblik Pak al die stukken in en zend ze aan mevr. de nommer zooveel in die en die straat." Onze vrek had deze eenvoudige opmer king gemaakt: „Bjj het openen van. de kist zal mea natuurlijk het bord in Btukken vinden, men zal alles op rekening stellen van de onhandigheid van den inpakker en men zal er mij niet minder erkentelijk voor zijn." Met die gedachte ging hij am de dame in quaestie een bezoek brengen, de kist kwam en hij woonde bet uitpakken bij, om uit te varen tegen de onhandigheid van den inpakker. Het bord was inder daad op twintig plaatsen gebroken, maar o, teleur stelling de koopman had elk stuk afzonderlijk doen inpakken. De jachtvereeniging Nimrod wil ook bij ons de in Engeland en Duitschland sedert lang bestaande Hieldtrials, of wedstrijden van staande honden invoeren. Daarbij worden de honden twee aan twee in het veld gebracht en zoowel het jagen als de dressuur van beiden vergeleken en gekeurd. Te Roermond kwam Dinsdag een jongen met zyn moeder uit het veld. Bij het station komt een hond onverwacht toespringen. Verschrikt springt de knaap op zij eu struikelt ongelukkig tegen een aan rijdende zwaar geladen kar. Het rad ging den armen jongen over den hals. Hij was dadelijk een lijk. In Artis te Amsterdam is de schoone jonge leeuw uit Nubie gestorven. Een polderwerkerdie nabij Amsterdam de rails wilde oversteken, toen een zandtrein in aan tocht was, is gestruikeld, waardoor zijne beide beenen werden verbrijzeld. Dinsdagavond zijn twee te Hellevoetslui9 te huis behoorende varensgezellen op jammerlijke wijze verdronken, doordien de sloep, waarin zy zich be vonden, door aanvaring van de sleepboot Schiedam is omgeslagen. Te Warmond zyu van de bewoners van een watermolen ƒ120 ontvreemd. De vermoedelijke dader is reeds naar de gevangenis te 's-Gravenhage ver voerd. In en rondom Wurzen werden voor eenigen tijd 233 menschen ziek tengevolge van het eten van vlee9ch, worst, enz., afkomstig van een koe, die aan miltvuur bad geleden. Zes personen overleden aan de ziekte. De landbouwer, die de koe had verkocht en de slager, die het vleeseh, enz. had gedebiteerd, werden beiden veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Volgens een buitenlandsch dagblad heeft de sultan van Turkije eene bezuiniging gebracht op het aantal zijner vrouwen. De dames zyn namelijk van 378 op 374 gebracht. Dat zal veel helpen! Eene merkwaardige postkaart. Den 8en Ja nuari 1878, om 1 uur en 30 minuten, deeddeheer EnilElkan te Chemnitz (Saksen) aldaar op de post een briefkaart, bestemd om de reis om de wereld in 180 dagen te maken. (De zaak is het gevolg van eene weddenschap.) Dezer dagen is de kaart gearri veerd te Milwankee (Wisconsin), en uit het blad the Banmer"aldaar is men bekend geworden met de reis der kaart van 8 Januari tot Milwankee toe. Deze reis heeft (via Bergen in Noorwegen, en Hiogo in Japan) 112 dagen geduurd, 't Is zeer te betwij felen, dat de kaart nu in 68 dagen van daar, via Brazilië, Calcutta en Kaïro, Chemnitz zal kunnen bereiken. Een groot merkwaardigheid zal by hare terugkomst de op alle stations goed ingevulde kaart in elk geval zeker zyn. De gemeenteraad van Marseille heeft besloten op alle openbare gebouwen en gedenkteekenen en zelfs op alle kerken het opschrift: „Vrybeid, Gelijkheid, Broederschap" te laten aanbrengen; 1600 frs. zyn daar voor beschikbaar gesteld. Een van de zonderlingste manieren om een soort van wyn, of liever sterken drank, te maken is by de Chinezen in gebruik. Ze maken van haver of gerat, of van beide te zamen, na toevoeging van eenige welriekende of geneeskrachtige kruiden, en na die zekere gisting te hebben doen ondergaan, een soort van poeder, dat in den vorm van een koek wordt saamgeperst. Dit popder is als het ware geconcentreerde essence van wijn of alcohol. Het wordt Kintsee genaamd en kan, zoo het zorgvul lig is bereid, twee of drie jaar goed blijven. Een stukje van zoo'u koek, ter grootte van een pil, geeft, in een glas water opgelost, een drank, die, narr gelang der toegevoegde kruiden, op een soort van wijn of jenever gelijkt. De vorige week kwam een oppassend jonge ling, die te Anholt (Pruisen) als klompenmaker werkt, van een bezoek aan zijne moeder terug, welke in Gaanderen (gemeente Ambt Doetinchem) woont. Op de grenzen werd hij door drie personen aange vallen, die hem niet minder dan twee en twintig messteken en sneden toebrachten. Op zijn hulpge schrei kwam een Pruisisch ambtenaar, die daar dicht bij op post stond, toeschieten en deze nam twee der daders gevangen. De derde is nog voortvluchtig. Hun slachtoffer bevindt zich in hoogst bedenkelyken toestand in het klooster te Anholt. Men sahryft de gruweldaad aan wraakneming toe. De jongeling na melijk hielp van tijd tot tijd een carrouseihouder, doch had nu onlangs geweigerd om langer zonder betaling die diensten te bewijzen. lugczondeu Stukken. Kruiningeu, 6 Juni 1878. Mijnheer de Redacteur! Vóór eenige dagen heb ik in de Goesche Courant gelezen eene spoorwegdievery ten nadeele van den heer G. Van IJ., te Y. en wel, dat hij 3 koeken ver miste uit eene alhier aangekomen kist. Ter wille der waarheid, acht ik my verplicht u het navolgende mede te deelen De kist is aan het station in behoorlijken goeden toestand aangekomen, was voldoende verzegeld en voorzien van een touw en gesloten. De kist is bij mij nagewogen en had rijkelijk het gewicht, zooals dit door den afzender der kist was opgegeven. De kist is door den zoon van den heer G. Van IJ., te Y., alhier afgehaald in den toestand zooals hierboven is vermeld. Hoe de kist te Y., zijnde 7» uur van het station, is aangekomen is mij onbekend. Zeer treurig is het, dat altijd de heer G. Van IJ., de dupe is van spoorwegdieverij, daar andere per sonen, die ook kisten koek en beschuit van denzelf den afzender ontvangen als genoemde heer, my ver klaard hebben dat hun goed altyd aanwezig was en dat zij nimmer iets ontwaard hebben, wat aanleiding gaf om aan ontvreemding te denken, terwijl de kis ten altijd goed gesloten waren. Met de opname van bovengemelde regelen in uw geacht blad zult u mij zeer verplichten, terwijl alle redacteuren van dagbladen, die het bericht overna men, mij een grooten dienst zullen bewijzen, door ook myn schrijven op te nemen. Na voorloopige dankbetuiging blijf ik, Hoogachtend, C. R O U G, Stationschef. 't Is feest te Wilhelminadorp Het gansche dorp is met vlaggen getooid. Oud en jong, rijk en arm, allen doen mede. Wat mag toch daarvan de oorzaak wel zijn Ik was in 't idéé dat de bur gemeester aldaar zijn 25jarig jubilé vierde, of dat een der notabelen een zijner zonen of doch- teren uithuwde, zooals een reisgenoot van mij dacht, of dat er een eerwaardig paartje zijn gouden bruiloft vierde, zooals eene aardige 18jarige schoone heel naïef opmerkte. MisgeradenToen wij zoo even, van het Catscheveer komende, in de herberg te Wilhelminadorp er naar informeerden, vertelde men ons dat de veldwachter Arnoldi heden voor 25 jaren zijne betrekking aanvaardde. Ik was verbaasd en, ik zou durven wedden, vele lezers met mij. De veldwachter, de politie van het dorp, met dien man is de burgerij blijkbaar zoo ingenomen Dat is voor ons stedelingen een zoo vreemd iets, dat ik mijne ooren haast niet kon gelooven. Zijn wij, inwoners der steden, dan zooveel slech ter, dat wij steeds in minder aangename verhou ding tot de agenten van politie staan? Of heeft die jubilaris te W. misschien zijne plichten niet nauwgezet vervuld en maar steeds alles door de vingers gezien Maar hoe zou dan de gemeenteraad hem geschenken kunnen aanbie den, zooals, naar ik in de herberg aldaar vernam, geschied is Lezers, ik moet kort zijn zoo aanstonds gaat de courant ter perse en eene frissehe gedachte is meestal eene goede daarom niet uitgesteld. Dat feest gaf mij er een paar, die ik u wil mededeelen. Ik geloof dat, indien de agenten van politie in sommige kleine steden, ik ben slechts met een paar bekend, tot iets meer dienden dan tot boeman voor de kleine kinderen en wat min der nauwkeurig naspoorden, hoe laat rustige bur gers 's avonds naar huis gaan en die niet door ze on- noodig op de hielen te volgen ergerden, zij even bemind en geëerd zouden zijn als hun collega te Wilhelminadorp dit schijnt te wezen, zooals heden is gebleken. Tevens toont dit feest ons wederom, dat men geen hoogen rang in de Maatschappij behoeft te bekleeden, om, indien men flink is en zijn plicht doet, door zijne medeburgers, zonder onderscheid van rang, geëerd en ontzien te worden. EEN OPMERKER. Getrouwd: den 6, Marinus Kieboom, 24 j., jm., met Jacoba Birkse 24 j., jd. Geboren: den 4, Cornells Petrus Johannes, e. v. Petrus Johannes Suurland en Katharina Cardon.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 2