65sle Jaargang. BEKENDMAKING. Wegens het Pinksterfeest zal ons blad Maandag aanstaande NIET verschijnen. OFFIClËËLE hededeelingen. GOES, 7 JUNI 1878. Aanbeveling der methode voor de behan deling van drenkelingen door de Maat schappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam. G01SCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vaijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De Arrondissements-rechtbank te Middelburg maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke overeenkomstig artikel 17 en 18 der wet op de rechterlijke organisatie en art. 11 tot en met 15 van het Reglement No. 1., vastgesteld bij Koninklijk besluit van den 11 September 1838 (Staatsblad no. 36), gedurende de Vacantia, aan vangende den eersten Juli en eindigende den laatsten Augustus, belast zal zijn met de afdoe ning van Burgerlijke en Handelszaken en van Strafzakenhare gewone terechtzittingen zal houden drie malen 'sleeeks, telkens des voormid- dags te tien uren, als des Maandags en Don derdags voor Strafzaken, en des Woensdags voor Burgerlijke en Handelszaken. Zullende de eerste gewone rechtsdag na de vacantie voor Strafzaken gehouden worden op Maandag den tweeden September eerstkomende, en voor Burgerlijke en Handelszaken op Woens dag den 4 September daaraanvolgende. Middelburg, den 5 Juni 1878. In kennis van mij Griffier, J. DE FR EMERY. De heer mr. P. Romeijn is op verzoek met 1 September eervol ontslagen als Directeur en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Wij vestigen de aandacht onzer lezers en van de redactiën onzer dagbladen, die in dertijd het bericht overnamen van de vermoede lijke spoorwegdieverij, G. Van Y. te Y., over komen, op het schrijven in dit nommer van den heer C. Roug, stationschef te Kruiningen. Waar zoo vaak een beschuldiger tegen de spoor- directiën optreedt, verdient ook een verdediger zeker gehoord te worden. In de deze week gehouden zomerverga dering van den geneeskundigen raad voor Zeeland is o. a. een voorstel aangenomen, door den inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht gedaan, om een onderzoek in te stellen naar de hoeveelheid koolznur in de lokalen der lagere scholen hier en daar in de provincie. Dit voorstel was een uitvloeisel van een in 1877 op de lagere scholen te Goes ingesteld onder zoek. Om te beginnen zou dit onderzoek zich nu bepalen tot de gemeenten Middelburg, Vlis- singen en Goes. [Dit stuk waarvoor eenige ruimte was ver zocht meenden wij, in 't belang der goede zaak, hier een plaats te moeten geven. Dit feit spreekt duidelijker dan duizend woorden, en er mag op deze zaak nog wel eens gewezen worden, waar ons nog onlangs 'in goed vertrouwen dezelfde dwaze stellingen werden verkondigd, die de schrijver in ,t begin van zijn stuk aanhaalt. Onnoodig is 't dus niet, dat allen kennis nemen van deze ivel- sprekende getuigenis voor het doelmatige der voor schriften der Maatschappij tot redding van dren kelingen. Red.] Dat er vaak verkeerd gehandeld wordt met dren kelingen is eene waarheid, die door menig feit gestaafd kan worden. Nog altoos vindt men menschen die meenen, dat men vóór alles de politie moet waarschuwen. Na tuurlijk kost dat tijd, lang genoeg voor den lijder om ondertusschen te sterven. Soms neemt men (door onkunde) maatregelen, die een noodlottig gevolg hebbensoms berust men eenvoudig in 't geloof, dat de lijder dood is. Het laat zich denken, dat alzoo door onkunde Bij de discussie over dit voorstel deelde dr. Verschoor o. a. mede, dat de ventilatie-proef, op' de school 2e klasse te Goes, met ronde kokers door den muur, ter hoogte van 1.80 M. zeer voldoet. Ook is besloten een onderzoek in te stellen naar den toestand der tijdelijke bewaarplaatsen van krankzinnigen in de grootere gemeenten onzer provincie. MCt). Aan het jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Vlissingen wordt o. a. het vol gende ontleend In 1877 werd 1 '/s millioen kilogram boter naar Engeland verzonden. Het getal ingeklaarde schepen bedroeg 559, dat der uitgeklaarde 519, tegen 165 en 130 in 1874. De inrichting van de Kon. Maatschappij »de Schelde" werkte in 1877 met een personeel van 200 a 275 man. Met jzeer veel succes werden verschillende stoomschepen, zoowel der marine als voor particulieren, lichters en ver schillende machines en stoomketels gemaakt. Bjj de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad te Ter Neuzen zijn gekozen de heeren mr. J. P. Dronkers en C. J. A. fereken. Te Bergen-op-Zoom heeft den 2 Juni door de sociëteit De Telegraaf een prjjsvlucht van duiven plaatsgehad, waaraan door 63 duiven werd deelgenomen. Binnen vijf uur tijds waren de zes bekroonde duiven te 6.30 u. te Parijs losgelaten - in hunne tillen teruggekeerd. Vier der duiven zijn nog steeds afwezig; 54 zag men binnen de 24 aren terug. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 12 Juni 's namiddags 31/2 uren. De commissie van rapporteurs voor de onderwijswet is, na kennisneming van de Me morie van antwoord, van oordeel dat de openbare beraadslaging genoegzaam is voorbereid, zoodat waarschijnlijk reeds de volgende week die wet in behandeling zal komen. Naar wjj vernemen, vertegenwoordigen de gelden, welke bjj de hoofdcommissie voor de stichting van een gedenkteekan ter eere van wjjlen H. M. de Koningin zjjn ingekomen, niet een zoodanig bedrag, dat daarvoor een kinder ziekenhuis op groote schaal kan worden gebouwd en geëxploiteerd. De hoofdcommissie stelt zich echter voor aan het strand by Scheveningen een gebouw te doen verrijzen, bestemd tot opneming van zieke kinderen van minvermo genden uit alle oorden van ons vaderland, die de zeelucht en het zeebad behoeven. Dit kinder ziekenhuis zal jaarlijks eenige maanden geopend zjjD. Men hoopt den 15 dezer maand met de uitvoering een aanvang te maken. DCt.) en vooroordeel menige scbijndoode nimmer tot het leven is wedergekeerd. Vrij algemeen bekend is het loffelijk streven der Maatschappij tot redding van drenkelingen om dat kwaad te voorkomen. Zij heeft o. a. bekendmakingen verspreid, hoe men bij gevallen van schijndooden toestand door verdrinken, verstikken of verhangen handelen moet. Door de bemoeiingen van onzen Commissaris des Konings vindt men deze naar ik meen in alle scholen in Zeeland. De deugdelijkheid dezer methode is mij gebleken; aan haar dank ik het behoud van een onzer lieve lingen, die wij een oogenblik dood hebben gewaand. Ik besloot tot eene beschrijving mijner onder vinding in dit blad, om de lezers aan te sporen, zich deze methode eigen te maken. Misschien bewijzen zij er eens eene onschatbare weldaad meê. Op Maandag 29 April jl., tusschen half twaalf en twaalf uren des morgens, komt eene vrouw met zeer ontsteld gelaat de school ingeloopen. Buiten adem deelde ze mij in gebroken woorden meê, dat mijn jongetje 2'/ajaar oud zoo op 't oogenblik door mijne vrouw uit 't water gehaald en waarschijnlijk dood was. Ik zal niet trachten mijne ontsteltenis te be schrijven, of wat erin mij omging de enkele secon den, die, gedurende mijn loop naar huis voorbij gingen 't zou eene vergeefsche poging zijn. De hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden bestaat thans uit 36 leden. Uit de hoofdsteden van al de provinciën, met uit zondering van Drente, waar zich geen sub-com missie had gevormd, is een lid der sub-commissie tot het hoofdbestuur toegetreden zoo ook al de leden van de Rotterdamsche en van de Haagsche com missiën. Van al de steden in Nederland is Harlingen de eenige, die een af zonderlijk geschenk zal aanbieden, ofschoon ook vele ingezetenen hunne bijdragen recht streeks aan de hoofd-commissie hebben inge zonden. De hoofd-commissie heeft tot al de gemeenten in Nederland het verzoek gericht om de inge komen gelden, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, vóór den 20 Juni e. k. per aange- teekenden brief of per missive en postwissel te mogen ontvangen,en voorts heeft zij doen weten, dat het haar aangenaam zon zijn, indien haar de naamlijsten der inteekenaars, alphabe- tisch gesteld, werden toegezonden, daar natuurlijk anders het alphabetisch stellen verbazend veel tijd en moeite zon kosten. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de pharmacie aan de rijksuniversiteit te Groningen, dr. C. Plugge, thans in Japan, zal eerst bjj het begin van den volgenden cursus zyn betrek king aanvaarden. Dinsdag had met groote plechtigheid, en in tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten en van een talrijk publiek, te Rotterdam de gedachtenisviering plaats van het vyf-en-twin- tigjarig bestaan der inrichting voor doofstom men-onderwijs aldaar. Namens de tegenwoor dige en oud-leerlingen werden aan den heer D. Hirsch, mede-oprichter en directeur der in richting, en aan den heer J. Bikkers, adjunct hoofdonderwijzer, die hun betrekkingen 25 jaren hadden vervuld, fraaie geschenken aangeboden. Namens het bestuur waren ook aan den heer A. Symons, mede-oprichter en lid en secretaris van het bestuur, alsmede aan de heeren Hirsch, Bikkers, en J. G. Derens (onderwijzer in het handteekenen), die mede 25 jaren aan de in richting werkzaam is ge veest, keurige souvenirs aangeboden. In verschillende redevoeringen werd de geschiedenis der inrichting herdacht. Door den gemeenteraad te Rotterdam is concessie verleend voor het aanleggen van tramwegen aan de heeren Dervieu Guillaume Co., bankiers te Parijs, en Eduard Orlet, industrieel te Brussel, vooreen som van/T01,000, Te Leeuwarden had Dinsdag de feeste lijke opening plaats van de tentoonstelling van Daar lag onze lieve kleine, slap en roerloos, met de doodskleur op 't gelaat, geen enkel teeken van leven gevende, op de armen mijner vrouw. Ik gunde mij den tijd niet om bij dat treurtooneel stil te staan; evenmin hield ik mij op bij de jam merklachten der omstandersik sloeg onmiddellijk handen aan 't werk. Na het kind zooveel van zijne kleederen ontdaan te hebben, dat het bovenste gedeelte des lichaams bloot was, legde ik het met den rug op den vloer, met een opgerold kleedingstuk onder de schouders. Het gelukte mij niet den mond geopend te krjjgen om vuil daaruit te verwijderen en door kittelen der keel braking te veroorzakende tan den waren onbeweeg'lijk op elkaar geklemd. Dat speet mij wel, maar bjjzonder dik was mijn kind niet, waaruit ik vermoedde, dat bet niet veel water in 't lijf bad. Bij het uithalen uit de sloot was het eene kleine hoeveelheid kwijt geraakt. Ik begon dus met die bewegingen der armen, welke voorgeschreven en duidelijk gemaakt zijn op de bovengenoemde bekendmaking. Reeds bij de eerste drukking der armen tegen de zijden be speurde ik ademtocht. O vreugde, ons kind leefde nog! Met destiptste nauwgezetheid ging ik met deze bewegingen voort en van lieverlede herstelde zich de ademhaling. Inmiddels verscheen de geneesheer J. K. Eind hout, die de verdere behandeling op zich nam voorwerpen van nijverheid en kunst, door vrou wen vervaardigd. Het ruime en flinke manè- gebouw, door den Minister van Oorlog welwil lend voor de tentoonstelling afgestaan, was door prachtige decoratie geheel onkenbaar. De ver wachting is inderdaad overtroffen. Omstreeks 3000 inzendingen nit alle streken van Neder land en ook uit het buitenland bewjjzen, wat ook de vrouw vermag op het gebied van njjver- heid en kunst. Er is niet alleen groote ver scheidenheid van voorwerpen, maar ook een rykdom, die boeit in hooge mate, en dit alles gaat gepaard met een smaak, die op nienw een groot getuigenis van de vrouw geeft. Aan het hoofdeinde der zaal is aan elk der beide zijden een volledig salon gemaakt, waarin b|jna geen enkel voorwerp is, of het is door vrouwen vervaardigd. Ieder dezer vertrekken maakt een hoogst aangenamen indruk en wekt algemeens bewondering. Daar tusschen is, achter draperieën, het buffet. Vóór men dit evenwel binnentreedt, ziet men eene groote buste van wjjlen H. M. de Koningin op een voet stuk geplaatst, waarop een immortellen-krans is nedergelegd. De wanden der zaal zyn grooten- deels ingenomen door schilderyen, teekeningen, enz., doch buitendien versierd met schilderwerk, draperieën, de wapenschilden van de provinciën en de voornaamste steden van Nederland. Een keur van bloemen en groen bekoort het oog. De verslaggever in de N. R. Ct. zegt de bezichtiging der tentoonstelling in de ruimste mate te kunnen aanbevelen aan de vronwen van Nederland en ook aan demannen. Het geldt hier de eerste proeve van dezen aard, maar zij biedt reeds eene gereede gele genheid aan ter beoordeeling van hetgeen ook de vrouwen van Nedsrland kunnen leveren op het gebied van nijverheid en kunst. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wemeldinge. Alhier is tot pred. beroepen Ds. leljer, pred. te Axel. Kattendijke. Daar de caudidaat B. Waling a voor het beroep naar deze gemeente bedankt heeft, is nu beroepen de candidaat J. A. Van Boven. Dinsdag werd te Sittard het feest van O. L. Vrouwe van het H. Hart gevierd. Het aantal vreem delingen was zóó groot, dat de hotels en logementen hen alle niet konden opnemen. Des morgens ten een ure begonnen reeds de missen, terwijl om 10 uren eene mis werd gevierd in de nieuwe, nog onvoltooide kerk van O. L. V. van bet H Hart. De heer J. A. Paredii, bisschop van Roermond, benevens tal van geestelijken waren mede tegenwoordig. De plechtig heden werden opgeluisterd door het St. Servatius-koor uit Maastricht en door het muziekkorps van den H. Franciscus Xaverius. met een ijver en belangstelling, waaraan we voor een goed deel de spoedige herstelling van onzen lie veling toeschrijven. Zijne handelwijze kwam geheel overeen met de voorbeschrevene van bovenge noemde Maatschappij. Na ongeveer een uur bezig geweest te zijn, was het kind aanmerkelijk in beterschap toegenomen wel was de ademhaling nog niet normaalhet lichaam nog steeds koud en het kind nog buiten bewustzijn, maar de levensgeesten waren dermate opgewekt, dat de geneesheer de verdere behande ling aan ons kon overlaten. Terwijl de kleine tusschen wollen dekens lag, gingen wij voort met de ledematen en de hartstreek met brandewijn te wrijven. Eindelijk kreeg het kind stuiptrekkingen. Dat maakte ons erg angstig. Vreeselijk benauwd had het 't nu. Op eens sloeg het echter zijne oogen bljjkbaar met bewust zijn tot ons op, en nu voelden we voor 't eerst duideljjk de pols. De grootste moeite kregen wij nu om den jongen wakker te houden en hielden hem daartoe eenige uren in beweging. Sedert is hij gezond en vroolijk als altijd en een dankbaar gevoel doorstroomt ons nog gedurig, als we hem zoo dartel en levenslustig bezig zien en ons herinneren, hoe nabij hij den dood geweest is. St.-Philipsland, J. VERHAGE, Juni 1878. Hoofdonderwijzer.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1