1878. N°. 66. Dinsdag 4 Juni. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. LOSSE OPMERKINGEN. 0FFIC1EELE MEDEDEEL1JVGE1V. GOES, 3 JUNI 1878. RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regel* bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Via BRINDISI, 7 Juni, 1.— 's morgens. Via NAPELS, 9 Juni, 5.45 's avonds. Via MARSEILLE, 14 Juni, 1.'s morgens. Via NIEUWEDIEP, 21 Juni, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Het is heden een dag van rouw voor het Neder- landsche volk. Een jaar geleden stierf zij, die door haar groote gaven ten luister verstrekte voor ons hof, die geëerd en bemind was bij haar volk. Over hare verdiensten thans weer uitleweiden is onnoodig. Maar wel komt op dezen dag de vraag bij on* op hoe staat 't met het huldeblyk ter barer nagedachtenis? 't Is daarmee, helaas gegaan zooals wij vreesden, en ook hebben voorspeld. De veelheid der plannen is een beletsel geweest voor algemeene samenwerking, en toen wy voorstelden om zonder te vragen welk bnldeblyk zal het wezen slechts bijdragen te vragen voor een zichtbaar blijk van hulde, en later de keuze te doen bepalen door hen, die daartoe 't meeste recht hebben, toen zweeg men algemeen. En de slotsom is, dat er nog niets is gedaan. Wat kan Frankrijk, wat kan Engeland ons nog veel leeren op dat gebiedKunnen wij dan niet toonen, onze groote personen te eeren? Ja, wanneer wij slechts de eensgezindheid betrachtten. Wij zien 't dezer dagen aan het geschenk voor Prins Hendrik. Ook. daar is de vraag: „wat zal het zijn?" op den achtergrond geraakt voor de zekerheid er zal iets gegeven worden. En daartoe wordt bijgedragen. Hoe jammer, dat wij op dezen treurigen dag, na een jaar, nog niet met een zichtbaar teeken kunnen getuigen van de achting, de liefde en den eerbied, welke wij haar toedroegen die ons toen is ontvallen. In onze stad schijnt eene manie te bestaan, om aangeplakte biljetten zooveel mogelijk te vernielen. Thans weer hebben die van het Zuider-Zendingsfeest 't moeten ontgelden. Wy vestigen hierop de aandacht van ben die in 't vervolg op dezelfde wijze iets ken baar willen maken en raden hun aan, dit niet te doen. Die kosten kunnen zy zich besparen, daar zij toch hun doei niet bereiken. Of er maatregelen te nemen zouden zyn tegen die baldadigheid? 't Is zeker niet doenlijk, om voor elk biljet een agent van politie op surveillance te zetten, maar toch is 't verwonderlijk, dat nooit éen baldadige geattrapeerd wordt. Het publiek kon wellicht meehelpen om een dader hetzij groot of klein eens een gevoelige les te geven. De uitslag der verkiezing, te Arnhem voor een Tweede-Kamer-lid gehouden, heeft opnieuw geleerd, dat de katholieke partij vroeger onpractisch handelde door zich te scharen onder de vaan der orthodox pro testantsche party. Zy volgde, hoewel zy eigen- lyk gevolgd had moeten worden, want nu zy me nigmaal zelfs ter elfder ure met eigen candi- daten optreedt, komt haar candidaal meestal in stem- mental boven dien van haren vroegeren bondgenoot, die haar gebruikte om zelf te overwinnen. Mr. Crenters, plotseling candidaat gesteld, moet in herstemming komen met den heer Fan Rees. Dat zyn party over winnen zal, verwacht niemand, zij zelve zeker ook niet, maar haar protest heeft evenveel recht en spreekt nog luider dan dat der anti-revolutionairen. En dat bewustzyu zal haar zeker aansporen vooral nu zoo menig voorbeeld haar leerde, dat zij van haar, die zij vroeger steunde, eer tegenwerking dan hulp on dervindt, om in 't vervolg by die houding te vol harden. Wy moeten onzen lezers verschoouing vragen, dat wij voor de tweede maal schryven over het bewuste petitionnement vanwege de anti-revolutionaire party in zake de schoolwet. De Standaard, het Zuiden en alle mogelijke bladen en blaadjes van die richting vergasten hunne lezers dagelyks op zulk een lectuur, maar schijnen dit ie nood zakelijk en eene te begrijpelijke zaak te vinden om zich daarover te excuseereu. Geduldige menschen, die zoo vriendelijk zijn om telkens weêr hetzelfde te lezen! Thans doet het Zuiden een allerzoetsappigste en kin derlijk naïeve vraag, waarop het wel een antwoord mag ontvangen. Van méér dan een zijde is er reeds gewezen op de verregaande verwaandheid van de heeren leiders dier partij, om zich en hunne aanhangers het volk van Nederland en hun beweging eeu voLKS-petition- nement te noemen. Nu zyn wij van die heeren uit verkorenen maar hoogst zelden nederigheid gewend, zoodat hunne handelwyze in dezen zulk eene over- groote verwondering niet behoeft op te wekken. Het Zuiden bekent nudat het niet de beele natie bedoelt; dat het grootste deel Katholieken, Is raëlieten en anderen, die niet met hen meegaan toeh ook nog tot het volk behooren dat alles bekent het gaarne, maar eindigt dan toch met heel kinder achtig te vragen Mogen we een smeekschrift van ouders en belangstellenden van allerlei rang en s'and geen volkspetitie noemtn Wel zeker mogen de heeren datEven goed als in de bekende fabel de kikvorsch zich opblies om te trachten een os te worden, mogen zij wel alle moge lijke moeite doen en de groote trom roerenten einde onnoozelen diets te maken, dat zij het uitver koren volk bij uitnemendheid zijn. Dat genot gunnen wy hun gaarne. Op een kermis lokt immers een uit hangbord met sterke kleuren en verschrikkelijke too- neelen het meest tot binnenkomenwaarom zouden de heereu Kuyper e. s. die tactiek ook niet mogen volgen Hun titel streelt den nederigen hoogmoed van de onderteekenaarsdie zich nu verbeelden dat Neder land hun alleen toebehoort, en hij verblindt, zoodat menigeen 't niet eens noodig zal achten te vragen, waarvoor hy eigenlyk teekent. Want de beteekenis van het woord volk zooals dit door de leiders 't eerst werd uitgelegd is wel degelijk dat vau de natieen niet zooils het voorkomt in woorden als volksvermakenwaar het slechts een gedeelte van Neêrland's bewoners omvat, dat niet tot de hoogste standen behoort. In artikelen van dr. Kuyper werd menigmaal herhaald, hoe de natie, het volk, op zou gaan tot den Koning. De heeren gaan gerust hun gang. Zij vermaken zich met deze agitatie. Maar zij denken er om, dat de kikvorsch barstte Z. M. heeft den kapt. G. T. C. Callenfels, van het 6e reg. inf., op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; Blijkens een uit kNed. Indië ontvangen telegram is de voor Nederland bestemde brievenmail aan boord van het stoomschip Voorwaarts, welke bij de ramp, aan dat vaartuig overkomen, werd gered, den 27n dezer per Britsche pakketboot verder verzonden. De bedoelde brievenmail kan alzoo omstreeks den 28en Juni a. s. te Brindisi worden ontscheept. Ileiiilcenszand. By dsn verkiezing voor een lid teraad is de heer mr. W. L. met 39 van de 66 geldige De heer Jacobus Yan den de heer J. Boonman Mzn. 3, gebeke 2 stemmen, terwyl waarde waren. de Vrjjdag gehou- van den gemeen- Van Voorst Vader stemmen gekozen. Ende bekwam 22, en de heer C. Lan- 5 briefjes van on- Vóór eenige dagen werd van Den Haag per spoor naar Middelburg verzonden een kar tonnen doos, inhoudende eenige dames-artikelen. De doos was in een grauw papier gewikkeld, dat met een kruistouw, van lakzegels voorzien, toegebonden was. Het spoorwegpersoneel beeft de zegels verbroken, het voorwerp dat de meeste waarde had uit de doos genomen, daarna het overige er vrij slordig ingestopt en de doos met het papier met een stuk wit band weder toegebonden. Uit de zeer merkbare vischlncht, die aan de overblijvende artikelen bespeurd werd, was op te maken, dat de dief zich waarschijn lijk te voren met de meer gebruikelijke visch- vangst in den goederenwagen had bezig gehou den. (.M. C.) Thans hebben ook Vlissingen en Gelder land zich bij bet algemeen comité voor bet hul deblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik aangesloten. Dit comité zal nu den naam aannemen van >Nationaal comité voor bet huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik." Naar de A. Roti. Ct. verneemt is het regeeringsantwoord op bet voorloopig verslag over het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwjjs bjj de Tweede Kamer ingekomen. Onder bepaalde voorwaarden tot uitbrei ding van de instelling is ten behoeve der Kweek school voor Zeevaart te Leiden voor de eerst komende 26 jaren uit 's Rijks schatkist een jaarljjkscbe subsidie van f 10.000 beschikbaar gesteld. De algemeene vergadering van de Vereen. „Eigen Hulp" zal plaats hebben op Zaterdag 8 Juni, te 's-Gravenhage. De Minister van Oorlog is gisteren, tot herstel zijner gezondheid, naar Spa vertrokken. Naar men verneemt, heeft generaal Grant, ex-president der Vereenigde Staten, het voor nemen de residentie te bezoeken. Op den 15den Juni zal hjj, vergezeld van zjjne echtgenoote, in den Haag aankomen. In Juni zal de spoorwegbrug te Njjme- gen beproefd worden, maar de opening der ljjn ArnhemNijmegen zal eerst in Mei van bet volgende jaar geschieden. Volgens bet Haagseh Dagblad heeft het bestuur der Haagsche tramwaymaatschappy van de Regeering geen vergunning kunnen bekomen met stoom te rijden. Die beslissing heeft groote teleurstelling ver wekt. Men verklaart baar hierdoor, dat de Minister van Waterstaat enz. voornemens moet zyn eene regeling uit te lokken, waarbjj, met betrekking tot de wettelyke bepalingen op het vervoerwezen, eene splitsing zon worden gemaakt tusschen de gewone stoomspoorwegeu en de tramwegen. STATEN-GBNERAAL. EERSTE KAMER. By de Kamer zyn weder ingekomen 22 adres sen tegen de successiewet. Zaterdag werden eenige kleine wetsontwer pen aangenomen, waaronder dat tot aanvulling der ykwet. Bij het onderzoek van 't ontwerp tot ver hooging der Indische begrooting voor 1878 bleek, dat men vrij algemeen overtuigd was van 't belang der voortzetting van den aanleg van spoorwegen op Java. Over de vraag echter, of thans het geschikte tydstip reeds was aan gebroken, openbaarde zich verschil van mee ning. De staatsaanleg dezer spoorwegen werd vrij algemeen goedgekeurd. Het beginsel der invoering van een perso- neele en patentbelasting van Europeanen op Java vond algemeen bijval. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Als aanvulling op het in ons vorig no. mede gedeelde omtrent het verhandelde in de zitting van jl. Vrydag diene, dat het voorstel van Ged. Staten tot wyziging van het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen welk voorstel, zooals gemeld werd, met 31 tegen 2 stemmen is aangenomen vooraf in dien geest gewjjzigd was, dat de benoeming van een derden deskundige voor de schatting der pacht waarde geschiedt door de arrondissemeuts-recht- bank »op aanvraag van Gedeputeerde Staten." Voorts, dat de voorzitter aan den heer Fran sen Van de Putte op zyne vraag om opheffing van het waterschap de Nol van Ouwelek de verzekering gaf, dat dit by Gedeputeerde Staten een punt van overweging zal uit maken. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Goes door da. J. P. A. Ris Lumbers, pred. te Barneveld. De heer W. Fan Flden heeft voor het be roep naar Waarde bedankt. Beroepen te Enter ds. C. Diehl, te Grams- bergen. Borssele. Tot hulponderwijzer aan de openbare school alhier is jl. Woensdag benoemd de heer C. Altaart, te Ter Neuzen. Sedert 1 Augustus 1877 is genoemde betrekking vacant geweest. Tot 14 Januari, toen er een kwee- keling is aangesteld, bestond de taak des onderwijzers in het ontwikkelen der verstandelijke vermogens van 140 leerlingen. Om dit met eenige vrucht te kunnen doen, waren de schooltijden gedurende dien tjjd ge regeld als volgt: 's Voormiddags ontving de eene helft van 8 tot 10 uren, en de andere van 10 tot balt' 12 onderwijsterwyl de namiddagsohooltyden duurden van 1 tot 3 en van 4 tot 6 uren. Het gemeentebestuur heeft den onderwijzer voor de meerdere werkzaamheden, welke er voor hem uit ge melde regeling voortvloeiden eene gratificatie van f 125,— toegekend. Voor het eind-examen der Hoogere Burger scholen in Zeeland voor 1878, dat den 17 Juli a. s. zal aanvangen, hebben zich 9 candidaten aange meld, allen leerlingen der in Zeeiaud gevestigde Hoogere Burgerscholen. LANDBOUW VEETEELT! Uit het Westland meldt men, dat, wanneer het weder gunstig blijft, de aardappelen dit jaar op de horenierslanden een maand vroeger dan in 1877 gerooid zullen worden. In de Betuwe en de omstreken van Wagenin- geu worden overvloed van kersen verwacht, die bin nen 3 weken wel rjjp zullen zijn voor de pluk. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. In de heden (Maandag 3 Juni) gehouden zitting zyn de volgende vonnissen uitgesproken tegen lo. A. Van D43 jarbeidster, vrouw van G. Van den B. te Kruiningen, wegens diefstal veroor deeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. A. Van H23 j-, arbeider te Yerseke, en J. A. De W., 23 j., arbeider te Goes, wegens moed willige mishandeling veroordeeld ieder tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. J. M. S., 54 j., vrouw van II. M. B., zon der beroep, te Vlissingen, wegens mishandeling ver oordeeld tot twee boeten, elk van 8, subs. 3 dagen gev. straf voor elke boete, c. e. 4o. M. De W., 68 j., bierbrouwersknecht te Vlis singen, beschuldigd van diefstal in dienstbaarheid, daarvan vrijgesproken. 5o. D. J. W., 18 j., hovenier te Sluis, wegens mishandeling veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf en 8 boete, subs. 1 dag gev. straf c. e. 6o. G. H88 jarbeider te Oostburg, wegens diefstallen veroordeeld tot 183 dagen cell. gev. straf c. e. Borssele. Vrydag 11. had ten bïhoeve van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk eu den cala- miteusen polder Borssele de aanbesteding plaats, in twee perceelen, van: Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1879 van de Aarde-, Kra.n-, Rijs- enSleen- glooiing teer ken, benevens steenhestor ting, aan de wa ter keering. Van het 1ste perceel, polder Borssele, is aanne mer geworden A. Fan Poperinq, te Bruinisse, voor 19,693 en van het 2de, waterschap Ellewoutsdijk, M. De Vriend, te Borssele, voor 13,998. Verder is ingeschreven: eerste perceel door; P. J. Bemor- tel, te Hontenisse, voor 23,000, J. Leijs, teHeer Arendskerke, voor ƒ20,560, Al. De Vriend, te Bors-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1