65sle Jaargang. PARLEMENTAIRE BESCHOUWINGEN. Ook in het belang der weezenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. GOES, 31 MEI 1878. GOESCHE de uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 6 et., met bijblad 10 et. courant. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Tusschen de beraadslagingen over het wets ontwerp tot wijziging der wet op het notaris ambt in had de benoeming van een commies griffier, den heer mr. Cort Fan der Linden, plaats, die in de zitting van 3 April werd be- eedigd. In diezelfde zitting werd echter ge noemde wet aangenomen, terwijl alleen de heer Van Lek tegenstemde, consequent als deze tot het laatste oogenblik zich zeiven bleef, door geen ontwerp goed te keuren, waaraan het voor naamste ontbrak, wat hij verlangde, nl. eene wetenschappelijke opleiding van hh. notarissen. Ter bestrijding van dien eisch wees de heer Smidt, Minister van Justitie, op de ervaring, dat, waar er tegenwoordig in Nederland ruim 700 ongepromoveerde en 100 gepromoveerde nota rissen zijn, de betuiging is afgelegd, hoe ook onder de ongegradueerde notarissen een aantal vertrouwde en achtenswaardige ambtenaren zijn. Die erkentenis zou volgens den minister het bewijs overbodig maken, dat het, belang der maatschappij medebrengt om voor het vervolg een graad te eischen van eiken notaris. Boven dien zouden dan alleen toegelaten worden zij, wier ouders genoegzaam gefortuneerd zijn om aan hunne zoons eene universitaire opleiding te geven. En waar dit volgens den minister aan betrekkelijk weinigen is gegeven, zou het nota riaat een monopolie van den rijkdom en het vermogen worden. Tegen die redeneering valt, dunkt ons, vrij wel het een en ander in het midden te brengen. Het verband tusschen achtenswaardigheid, ver trouwbaarheid en gegradueerdheid is niet juist. Iedereen weet, dat er evengoed ongegradueerde vertrouwbare en achtenswaardige mannen zijn zooals er zoovelen in de notariswereld zijn aantewijzen als gegradueerde schelmen, zoo dat op dit punt het belang der maatschappij niet zoo rechtstreeks is betrokken bij het eischen van den doctorstitel. Maar het algemeen beginsel van onzen tijd degelijke en flinke ontwik keling dat wordt er door gebaat. Gelukkig is, zooals de heer Lenting opmerkte, de kennis, voor het staatsexamen vereischt, zoo groot dat, ter verkrijging ervan, men toch eene univer sitaire opleiding zal noodig hebben. En daar door werkt de minister zijn eigen redeneering tegen. Dat er te weinig notarissen zullen komen, betwijfelen wijdat er minder toevloed van can- didaten zal opdagen dan tegenwoordig, ware zeker zeer wenschelijk, nu zoovelen op hunne benoeming tot notaris wachten. Ook de vrees voor klasse-begunstiging en uitsluiting van dè gezeten burgerij komt ons een hersenschim voor. Onder die gezeten burgers zijn er zoovelen, die hunne zoons wel voor dominee laten studeeren, zon der daarin te worden tegemoet gekomen. Onder Een warm vriend van de weezen op Zuid- en Noord-Beveland, die reeds zoo menigmaal op de eene of andere wijze zijne krachten wijdde aan pogingen, welke tot verbetering van het lot dier ongelukkigen worden aangewend, heeft ons thans bekend gemaakt met een plan, dat ook naar ons gevoelen bij doelmatige uitvoering een steentje zou kunnen aanbrengen aan het gebouw, dat reeds zoo lang te vergeefs wacht op voltooiing. Geheel nieuw is zijn idee niet, maar wel in zoover oor spronkelijk, waar het in toepassing gebracht wordt bij de zaak der weezenverpleging. Die vriend vond aanleiding tot zijn idee in het gunstig resultaat, door de vereeniging »ket liefde werk nnOud papier"" verkregen, die in de drie jaren van baar bestaan reeds 10,000 aan Z. H. den Paus heeft gezonden. (Ter voorkoming van onjuiste gevolgtrekkingen verklaren wij hier na drukkelijk, dat die vriend reeds lang vóór de heer Nonhtbêl, uit Middelburg, in het Zuiden zijn plan ontvouwde, zijn idee aan eenige bekenden blootlegde, zoodat van navolging daarvan geen sprake kan die kern der natie, zooals de minister ze noemde, zijn er genoeg, die zeer goed in staat zijn eene academische opleiding hun zoon te geven, vaak beter dan zoo menig ander, die het thans moet doen. In ieder geval verheugen wij ons, dat de eischen voor een notaris hooger zijn gesteld, dat eene academische opleiding wel niet een vereischte, maar toch noodzakelijk zal zijn, want de stroom van eandidaten zal daardoor worden gestuit, de stand er door worden gebaat en de maatschappij mannen ontvangen, die door hunne meerdere ontwikkeling, algemeene kennis en ruimer blik in het leven ruimer dan die van zoo menigeen, die zijn leven op een en het zelfde kantoor sleet, in de zoo vele verschil lende omstandigheden, waarbij hun hulp wordt gevraagd, beter handelend zullen kunnen op treden. Na de notariswet kwam het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de beeedigde ver talers aan de orde, een ontwerp, dat hoofdzake lijk ten doel had om aan stukken van beeedigde vertalers meer moreele kracht te schenken, dan totnutoe het geval was. Het eigenaardigste was, dat bij de behande ling dier wet onze Tweede Kamer ten slotte veranderde in een kerkelijk dispuutcollege. De minister had nl. uit zijn ontwerp op voorstel van den heer V. d. Kaaij wegge laten de woorden „naar de wijze zijner gods dienstige gezindtezoodat de vertaler verplicht zou zijn den eed of de belofte af te leggen, dat hij zijne plichten als vertaler met nauwgezet heid zal vervullen, zonder dat hem gevraagd werd naar de kerk, waartoe hij behoorde. Zulk een heiligschennis wilde de heer Maekay nog beletten door die woorden in het artikel terug te brengen, hoewel hij in plaats van ge zindte, gezindheid verlangde, waardoor de quaes- tie wat milder werd gesteld, al begrepen slechts weinigen dit. De heer Heydenrijek deed te midden van het hoog ernstige van de discussie nog eene poging om de heeren te doen lachen, door zijne ver klaring, dat niemand lid der Kamer mocht wor den, //tenzij hij behoore tot eene godsdienstige gezindheid of ten minste zijne wijze van open lijke aanroeping der Godheid daarnaar voege." De heer Van Houten van wien wij toen ver namen, dat hij nog tot de doopsgezinde gemeente behoort antwoordde dien heer zeer sarcas tisch, dat deze zeker eene oude editie bezat van de grondwet, want dat in de thans fungeerende met betrekking tot het afleggen van den eed alleen sprake is van godsdienstige gezindheid. Is 't bij zoo'n spraakverwarring te verwonderen, dat zulke mannen 't onnoodig vonden, om van een no taris grondige kennis der Nederlandsche taal te eischen? Zoo weinigen begrijpen hun eigen taal. Maar waarom hen hard gevallen? Ook wezen.) Luisteren wij nu een oogenblik naar het geen hij schrijft over het liefdewerk «Oud papier", dat hij in het leven roepen wil ten bate der wee zenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Zulk een liefdewerk vergt van niemand eenige opoffering. Het eenige, wat er gevraagd wordt, is het verzamelen en bewaren van hetgeen anders weggeworpen wordt, of voor hen, die het ver- koopen, slechts een hoogst onbeduidend bedrag oplevert. Zulk een liefdewerk gaat niet met groote kos ten gepaard. Eene plaats tot tijdelijke berging kan licht kosteloos verkregen worden. Belast men éen of twee personen met de wekelijksebe inza meling, men zal ze voor een klein loon kunnen vinden en er zullen er ook wel zijn, die, als zij het liefdewerk willen steunen, hun oud papier wel willen laten bezorgen, waar het verzameld wordt. Zulk een liefdewerk kan gaandeweg over meer dere plaatsen uitgebreid worden en het behoeft niet gezegd, dat, op hoe ruimer schaal de inza meling geschiedt, des te rijker de vrucht zal zijn. Rekent men tot oud papier ook oude boeken, die men anders voor scheurpapier verkoopt, dan kan de inzameling nog meer beduidend worden. leden van den Hoogen Raad maakten eens uit, dat in de wetboeken van burgerlijke rechts vordering en strafvordering gezindheid moet verstaan worden als gezindte, een conclusie, die zeker ook gebaseerd was op de overw egiug, dat de vroegere wettenmakers evenver in de taal waren als de tegenwoordige. De slotsom is toch geweest, dat de regeering haar Voorstel zag aangenomen. De behandeling van minder beduidende ont werpen kunnen wij met stilzwijgen voorbijgaan. Een wetsontwerp tot wijziging van art. 19 der wet van 29 Juni 18 54, houdende eenige ver anderingen in de straffen op misdrijven gesteld, hoofdzakelijk de bedelarij betreffende, werd door de Tweede Kamer aangenomen, doch is in de Eerste Kamer met overgroote meerderheid ver worpen. Onnoodig is 't dus over de gevoerde discussiën uit te weiden. Het votum, door de eerwaarde oudere zuster uitgebracht, heeft echter geen politiek karakter. Trouwens, de heer Borsius herinnerde eraan hoe dit ontwerp reeds drie vaders gehad heeft en vier jaar oud was. Moest het zoo oud worden, om zulk een dood te stervenEr werd door dit ontwerp te veel ingegrepen in de beginselen der tegenwoordige armenwet, zoo zeide men, en men kon de macht, aan den rechter ge schonken, om de armbesturen te controleeren, zooals in die wet werd voorgesteld, niet goed keuren. De zelfstandigheid der armbesturen zou daardoor worden ondermijnden de moreele kracht van zulk een bestuur, juist gelegen in zijn absoluut recht van beslissing zonder appèl tegenover zoo menig bedelaar van professie, werd daardoor gebroken. Hoofdzakelijk daarom werd dit ontwerp in de Eerste Kamer verworpen. Donderdag, met den trein van half twee, kwam het Fanfaren-muziekgezelschap »Ons Ge noegen" van Ylissingen alhier aan, om het door de handboogschutterij sJacoba Van Bei- jeren" te geven concours op te luisteren. On der het spelen van een vroolijken marsch trok men naar het //Slot Oostende" en, na eenig kort oponthoud aldaar, naar het Ravelijn, waar de wedstrjjd zou worden gehouden. Tot deel neming waren opgekomen de gezelschappen: Concordia" van 's-Heerenhoek, en de »De drie Korenbloemkens" van Kruiningen. De medailleuitgeloofd voor den schutter der meeste rozen, werd behaald door J. Knuijt, van 's-Heerenhoek. Alles liep verder in de beste orde af. Gedurende den wedstrijd speelde het muziekgezelschap, en werden de leden van »Jacoba Van Begeren" aangenaam verrast door een bezoek van hun eerelid, den heer mr. Al. P. Blaaubeen, wien 's avonds ook eene serenade werd gebracht. Ook in Goes worden massa's oud papier ver kregen. Men denke aan de onderscheidene kan toren, waar enveloppes, brouillon's en wat niet al meer wekelijks gekeele hoopen opleveren terwijl menig particulier, als hij bewaarde wat nu als vuilnis wordt weggeworpen, belangrijke bijdragen zou kunnen leveren. Zoo bijv. worden wij over stroomd met couranten-aanbiedingen, prospectus sen, catologussen, enz., die geregeld ten vure gaan en productief zouden kunnen worden. Ditzelfde geldt in menig opzicht van de omlig gende gemeenten, die vooral gebaat moeten worden door de vereeniging, ten wiens voordeele die in zameling geschiedt, terwijl dan alles te Goes bij eengebracht zou kunnen worden. Ziedaar in het kort het plan van dien vriend. Wat de uitvoering aangaat, ook hieromtrent geeft hij enkele wenken, welke later bij uitvoering door een comité overweging waard, doch hier minder op hun plaats zijn. Wie wil zulk een comité vormen? Vele leden behoeft het niet te tellen, daar de werkzaamheden zoovele niet zijn, en het slechts geldt het verkoopen van het bijeengebrachte, terwijl de som, die daar van komt, in de spaarbank gezet zou kunnen wor den en aan het einde van het jaar overhandigd Het gezelschap uit Vlissingeu heeft een zeer gunstigen indruk gemaakthet voerde de stuk ken zeer verdienstelijk uit, en bij ons rees de vraag op of, waar wij in de sociëteit //Van On- genuchten Vrij" een schoonen muziektempel bezitten, zulk een gezelschap ook daar Zon dags niet eens eene uitvoering zou willen geven Wij weten, dat er op andere wijze beproefd is, om dien tempel den ganschen zomer niet ongebruikt te laten, doch de kosten waren te hoog. Kan men niet zulk een verdienstelijk of een dergelijk gezelschap vragen, nu onze Harmonie nog hoofdeloos is? Zoo leeg, levert die tempel een parodie op hetgeen hij moet zijn. In de op heden gehouden vergadering van Ingelanden van den Goeschen polder is met algemeene stemmen herbenoemd tot gezworen de heer A. Timmermanterwijl mede met al gemeene stemmen tot ontvanger-griffier is be noemd de heer J. M. Kakebeeke, in plaats van den heer J. C. Kakebeeke, wien als zoodanig op verzoek eervol ontslag is verleend. In het verslag der Maatschappij tot ex ploitatie vau staatsspoorwegen over 1877 wordt op den gebrekkigen samenhang in de exploi tatie van de verschillende ljjneu, waaruit het Zuidernet bestaat, gewezen en erop gedrukt dat onder dien toestand vooral het verkeer van Rotterdam naar Zeeland en België veel lijdt. Nog altijd blijft de Nederlandsche han del, tengevolge van verzet van de Grand Cen tral Beige-onderneming voor het verleenen harer medewerking tot het maken van directe tarieven, van het voorrecht verstoken om in de aangegeven richting van den staatsspoorweg tot vervoer van zijne goederen gebruik te maken. Het transito-verkeer over de lijn Vlissingen Venlo, in aansluiting met de pakketvaart Vlis singenQueensboro, ontwikkelt zich belangrijk. Het rechtstreeksch personenverkeer via Vlissin gen bracht in 1877 126,000 op. Dit cijfer is wel niet zoo bijzonder gunstig, maar het loo- pende jaar heeft tot dusverre goede resultaten opgeleverd. In het jaar 1877 werden langs de lijnen der Maatschappij vervoerd 4,055,050 personen en 1,482,243 tonnen goederen. Het reizigers- vervoer bracht op f 8,961,786, het bagagever- voer ƒ128,327, het veevervoer ƒ318,556, het bestel-, ijl- en vrachtgoederenvervoer ƒ3,113,014. In verkeer met Engeland werden 10858 rei zigers meer vervoerd dan in 1876. (Af. Ct.) STATEN-G GNiiR AAL. TWEEDE KAMER. In het verschenen voorloopig Verslag der Ka mer op het ontwerp, houdende regeling voor da op leiding en de bevordering der officieren van den gene- ralen staf, worden tal van bezwaren tegen de voor- P——i— aan de vereeniging tot weezenverpleging op Zuid en Noord-Beveland. Groote sommen zullen het niet wezen, maar elke bijdrage is die vereeniging zeker welkom, en bij eendrachtig samenwerken behoeft zij toch ook niet zoo gering te zijn. Wat het kosteloos afstaan van eene bewaarplaats aangaat, de ontwerper vau het plan noemt een hoekje in de ruime stadswaag. Zou het gemeentebestuur daartoe zijn te vinden? Vóór wij nu verder kunnen gaan moet eerst blijken, of er eenige mannen zijn te vinden, die deze zaak willen aanpakken. Zij vinden in ons een warmen steun en hulp. Alle papieren, cou ranten, die op ons bureau na gebruik beschik baar zijn, en de inhoud van onze snippermand, stellen wij ter hunner beschikking. Komt die vereeniging tot stand, dan is ons blad steeds tot baar dienst, om mededeelingen in het belau® dei- goede zaak op te nemen. Evenzoo staat ons blad, zoover de ruimte strekt open voor hen, die dit plan verder willen uit werken, of daartegen bezwaren wenschen te op peren. In ieder geval denke men er over na en sla men de handen aan 'twerk. Het geldt hier vooral een practische zaak, die veel practisch nut 1 kan opleveren.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1