1878. N", 63. Dinsdag 28 Mei. Berchta en Mathilde, Secretarie op Hemelvaartsdag. PATENTRECHT. Vertrek der brievenmail «aar Oosl-lndië. OEEIUESLE MËDISDHJitGEN. GOES, 24 MEI 1878. Mengelwerk. een verhaal uit de dagen der eerste Evangelieprediking in Zeeland, D. MOOJEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en V bijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Secretarie der gemeente op a. s. Donderdag den 30 Mei, uithoofde van den Hemelvaartsdag, zat gesloten zijn. Tot het doen van aangifte voor den Burgerlijken Stand zal alleen van 11 tot 12 uur gelegenheid gegeven worden. Goes, den 25 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HAKTM AM. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kenniB van een ieder, wien bet aangaat dat het 4e kwartaalskohier van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1877—1878, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 27 Mei 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Via MARSEILLE, 31 Mei, 1.'s morgens. Via N1EUWEDIEP, 31 Mei, 5.45 's avouds. Via BRINDISI, 7 Juni, 1.— 's morgens. Via NAPELS, 9 Juui, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riou.v, Bauka én Palembang niet aan. Bij het bataljon mineurs en sappeurs zijn de mi licien-verlofgangers van de lichting van 1875 voor het bijwonen van herhaling*.oefeningen onder de wapenen geroepen van 15 Juli a. s. tot 23 Augustus d. a. v. De miliciens der lichting 1877nog ODder de wapenen bij de regimenten veldartillerie, zullen den I Juni met onbepaald verlof worden gezonden. Staatsblad no. 74 bevat een kon. besluit van den 15den Mei 1878, houdende verlenging van den termijn van schorsing van het besluit van burgemeester en wethouders van Roermond, van 8 Februari 1878, waarbij de hoofdonderwijzer der tweede openbare school aldaar P. J. Van de Ramp voor drie maanden is geschorst in zijne betrekking, [de schorsing wordt verlengd tot 1 September 1878, daar tengevolge van vertraagde in zending der gevraagde inlichtingen het onderzoek der zaak niet zoo ver gevorderd is, dat voor 1 Juni eerst komende eene beslissing genomen tan worden.] Ter herinnering aan zijn onlangs gevierd 25jarig jubiié vereerden de leden van den ge meenteraad van Rillanddezer dagen den burgemeesterE. Windhorsteen prachtigen fauteuil. {M. Ct) Biervliet. Jl. Donderdag heeft de Ge meenteraad de jaarwedde van onzen geneesheer, den heer H Vleugels, met j 100 verhoogd. door XL Een oorverdoovend gejuich en geschal van hoor nen was het antwoord der Sueven. Op bevel van den aanvoerder schaarden zij zich in drie groote afdeelingen, en terwijl zij zich alzoo tot de ver dediging en den aanval gereed maakten, kwam het geschal der Frankische hoornen en het krijgsge schrei al nader. Op eens werd alles stil. De Fran ken naderden meer en meer; hunne voorste reien vertoonden zich aan de oogen der Sueven, die onbewegelijk stonden. Daar zwaaide de aanvoerder der Franken zijn dubbelen strijdakst en riep met luider stem: «Franken, valt aan!" En onder ge schal en geschreeuw snelden ze toe. Woedend was de aanval, dapper de verdediging. Bliksemen van zwaarden, schilden en strijdbijlen, dreunende hoefslagen, gerammel en gekras, doods kreten en gejuich, menschengehuil en paardenge- briesch, wolken van stof, verwarde drommen van strjjders, alles dooreenwoelend en dwarrelend onder oorverdoovend hoorngeschal, ziedaar het schrik- Men deelt aan de M. Ct. onder reserve mede, dat de leden der Vlissingsche commissie voor bet geschenk aan Z. K. H. prins Hendrik voornemens zouden zjjn bun mandaat als zoo danig neder te leggen, en zich te vereenigen met het denkbeeld van aansluiting bij bet nationaal huldeblijk. In de Vrijdagavond te Amsterdam ge houden vergadering van de Hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik is besloten, het comité van uitvoering uit te breiden. Tevens zullen alle subcommis- siën in de hoofdsteden van de provinciën, die tot bet denkbeeld toegetreden zjjn, uitgenoo- digd worden één lid uit baar midden te willen afvaardigen om deel uit te maken van het Hoofdcomité. Te 's-Hage is op bijna 68jarigen leeftijd overleden de heer mr. A. De Pinto, een onzer voortreffelijkste rechtsgeleerden, deken der orde van advocaten, landsadvocaat, hoofdredacteur van het Weekblad van het Regt, ridder der orde vau den Nederlandschen Leeuw, lid vau den Haagsehen gemeenteraad en van de plaatselijke schoolcommissie, lid der hoofdcommissie voor de zaken van het Portugeeseh -Israëlitisch kerk genootschap en voorzitter der Maatschappij tot nut der Israëlieten in Nederland. Het monument, door de HollandscheMaat schappij van landbouw opgericht ter vereering van de nagedachtenis van wijlen jhr. mr. D. R. Gevers Diijnoot, mede-oprichter en gedurende eene reeks vau jaren secretaris-penningmeester dier maatschappij, werd Zaterdag te Loosduiuen op plechtige wijze onthuld. Het is vervaardigd uit Bollendorfer zandsteen en bestaat uit eene naald, rustende op een vierkanten voet met treden vau arduinsteen; het ia in 't geheel 7Va meter hoog, omgeven door een sierlijk ijzeren hek van zeer fraaie teekening, pi ijk mde met de symbolen van den landbouw. Op het bovengedeelte van het monument is het familie wapen aangebracht en op het voetstuk is op wit marmeren platen de aanleiding en de be- teekenis van het monument vermeld. Iu den renaissance-stpl als obelisk of piram'de ont worpen, maakt het geheel, aan den Loosduin- schen straatweg dicht bjj het dorp opgericht, een treffend effect en is eene waardige aan schouwelijke herinnering ter vereering van een man, aan wien de Nederlandsche landbouw, die rjjke bron van onze volkswelvaart, groote verplichtingen heeft. Bij het hoofdcomité voor de Noordpool expeditie zijn van den heer A. De Bruijne, wekkend tooneel, dat de kampplaats thans aanbood. Gansche scharen vielen van weerszijden. En BerchtaNog zat zij op haar schimmel in haar wit kleed, de mantel was haar van de schouders gegleden; zij was blootshoofds, haar grijze haren golfden in den wind. De hazelroede was nog in hare hand; onder het gekletter der speren en zwaarden en het krijgsgeschreeuw klonk haar stem, scherp en krijschend: «Wraak, dappre Germanen, aan 't Frankengebroed Slaat dood, verft uw zwaarden en speren met bloed En sneuvelt gij heden de Goden ter eer, In 't eeuwig Walhalla herleeft gij straks weer!" Maar de uiterste krachtsinspanning der Sueven was te vergeefsch. De overmacht der Franken behaalde ten laatste de overwinning. Honderden onzer wakkere vaderen sneuvelden in den strijd voor hun geloof en vrijheid. Ook Berchta kwam om. Een woedende Frank, dronken van moordlust, doorstak de bijna tachtigjarige vrouw. Met een wraakkreet voor Wodan op de lippen stortte de grijze wichelaresse achterover en stierf, zooals zij geleefd had, blakend voor de eer der Goden. Zij had volhard tot aan haar einde. Thans snelden de Franken, door niets meer ge stuit, de poort der offerplaats binnen en Adelard begaf zich naar dep toren, waaruit hij de held haftige Mathilde verloste. Hij bracht haar naai de woning barer moeder, waarin haar vader Rachin- hard nimmer wederkeerde, want ook hij was ge- commandaut vau de Willem Barends," twee brieven uit Bergen ontvangen, loopeBde tot 17 Mei. Hjj meldt daarin, dat van de rustige dagen flink partij is getrokken, om de laatste hand aan de inrichting te leggenop het stoomschip Voringen' en op de werf te Bergen werden de inrichtingen voor zeedieploodingen en dreg gingen bezichtigd, het tuig werd vereenvoudigd, een klein lek, bp 't aanbrengen der uitloozing- pijp van de galerij ontstaan, hersteld, en de stnurlast in voldoenden staat gebracht. Verder brengt de heer l)e Bruijne hulde aan onzen consul te Bergen, den heer J. Kramer, en de bereidvaardigheid van het Zweedsche gouver nement, den superintendant der loodsen, deu heer H. Laus c. a. »De gezondheid der bemanning" zegt hij ten slotte, »is uitmuntend; de onderlinge overeen stemming laat niets te wenschen over, zoowel voor als achter beerscht de beste geest; iu alle opzichten meen ik, dat een zeer gelukkige keuze van personen is gedaan, en ik twijfel ook niet, of de fortuin, die ons totnutoe steeds gediend heeft, zal ons verder niet in den steek laten. Morgen, Zaterdag 18 Mei, te 10 uren, hoop ik Bergen te verlaten, na de kompassen te hebben geverifieerd; de tpdmeters hebben zich uitmun tend gehouden. De onkosten met de loods gelden, hier gevallen, bedragen 300. Indien alles goed gaat, ontvangt u dus geen tijdingen meer van ons, dan bij de terugkomst. Wij nemen dus bp dezen van u afscheid." Nader blijkt, dat de aanvaring van het stoomschip Voorwaarts plaats vond den 2Ssten Mei, des avonds te 8 uren. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht van het ongeluk is order gegeven het stoomschip Madura uit Ba tavia naar Penarig te doen stoomen. Volgens telegram van Vrijdag was de Madura gereed van Batavia te vertrekken. De passagiers van de Voorwaarts zijn allen te Penang ontscheept; zij zullen aldaar weinige dagen vertoeven en kunnen inet de Madura de reis naar Nederland voortzetten. De ultraraontaansche partjj in het kies district Arnhem heeft voer de Tweede Kamer candidaat gesteld mr. W. C. J. J. Cremers, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem. STATEN-GKN KR AAL. TWEEDE KAMER. Bjj het afdeelingsonderzoek van de wets ontwerpen betreffende de veihooging der marine- begrooting voor 1878 en wegens verstrekkingen door dat Departement werd door verschillende sneuveld in den strijd. Nog stonden bij he,t Wijhuis de tafels voor den offermaaltijd en de vuren waren nog niet geheel uitgedoofd. Een drom van door den strijd verhitte Franken snelde het Wijhuis binnen, en op roof en vernieling belust, doorzochten zij het gebouw. En ziet één van hen vond daar het kruisbeeld, dat Mathilde er had neergelegd. De woeste hoop, die nog zooeven zijn woede gekoeld en geloofsijver ge toond had door moord en doodslag en het vernielen van al wat naar het heidendom zweemde, knielde op eens in heiligen eerbied voor dit kruisbeeld neder en aanbad het. Ziedaar het Christendom dier dagenJa ook van de onze Een stuk hout of steen, in den vorm van een Wodansbeeld, werd verpletterd en verbrandeen stuk hout of steen, in den vorm van een kruis beeld, goddelijke eer bewezen. «Heilige Jezus!'' riep een oude Frank«hieris een wonder geschied." «Gewisselijk is dit kruis beeld uit den Hemel neergedaald" zeide een ander. En deze meening verspreidde zich onder de menigte. Thans werden de heilige eik, de Wodans eseh en de heg van hazelaren omgehouwen, beelden en alta ren vernield en wat brandbaar was den vlammen ge offerd. Ook de heilige toren van Berchta werd geslecht. De Franken werden voor eenigen tijd meester van het land. Mathilde bleef bjj haar moeder, die door Adelard opnienw gekerstend werd. „Euiige jaren later," leden ingenomenheid betuigt met den spoed, waarmede door de Regeering de voorziening ter hand is genomen in de ontstane behoefte bp het loodswezen. Bp deze gelegenheid bleek, dat men groot bezwaar had tegen het weder vrij maken van het loodswezen, waarvan het resultaat zou zjjn weinig zekerheid voor veel geld. Uit het voorloopig verslag over het wets ontwerp tot verhooging van de pensioenen voor de zeemacht blijkt, dat over 't algemeen weinig gezindheid bjj de meerderheid bestaat om, al thans wat de hoogere rangen betreft, in dezen met de Regeering mede te gaan Tegen een lotsverbetering van de mariniers, de minderen, de apothekers en de machinisten bestond minder bezwaar. Maar voor 't overige had men ook wegens den financiëelen toestand bezwaar weder eene blijvende uitgave van 2 ton te creëeren en hadden sommigen in elk geval veel liever gezien, dat bij wijze van een alomvattenden maatregel de tractementeu en pensioenen van alle ambtenaren civiele en militairezonder onderscheid, eenigerlei verhooging ondergingen. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot regeling van het auteursrecht vond de grondgedachte, waarvan dat ontwerp uitgaat, allerwege in de afdeelingen bjjval en verschilde men slechts op sommige punten in de wjjze van toepassing van het beginsel. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Morgen zullen Prov. Staten van Zeeland eene bnitengewone vergadering honden (zie Goesche Ct. no. 57), uitsluitend gewijd aan het voor Zeeland zoo gewichtige belang der cala- miteuss polders. De voordracht tot wijziging van het bjj- zonder reglement voor den calamiteu3en Su- zanna polder (Tholen), waardoor behalve drie andere polders ook Ravensoord wordt opge nomen onder de onderhoudplichtigen van den dijk tusschen den Suzanna-polder en den pol der Oudeland, zal volgens het gevoelen van üed. Staten wel niet veel tegenkanting vinden. Wat betreft de aanvraag van den Thoorn-, den Sophia- en den AnnaFriso polder om ea- lamiteusverklaring stellen Ged. Staten voor om in het algemeen belang het verzoek van den Anna-Friso-polder toe te staan, doch ad- viseeren dat de aanvragen van de beide andere polders behooren te worden afgewezen, wjjl de inwilliging daarvan in strijd zou zijn met de stellige bepaling van de laatste zinsnede van art. 6 van het reglement voor de calamiteuse polders. zegt het geschiedverhaal, «huwde Mathilde een Frieseh edelman. Zij werd de moeder van den voortreffelijken Fries Hangar, die, in 't christen dom opgevoed, later zeer veel toebracht aan de predi king van de christelijke leer onder zpn weerspannige landgenooten." Barlof stierf niet aan zijn wonde. Hij leefde nog eenige jaren. Fulko Van den Brinkdie't leger der Franken niet gevolgd was toen het naar het woud van Gusala toog, bleef aan het christen dom getrouw. Hij werd erfgenaam van Berchta'3 bezittingen, naar Barlofs wensch. En of Sigyna bij haar eed volhardde wordt niet vermeld. Adelard besteedde zijn leven aan de verkondiging van de Evangeliën. Hjj huwde nimmer. Hon derd jaren later, toen de Franken onder aanvoering van de dappere en bekwame hofmeiers Pepijn den Korten en Karei Martel deze streken voor goed aan hun gezag hadden onderworpen, stond op de plaats, waar 't Wijhuis gestaan had en het heilige crucifix naar 't volksgeloof uit den hemel was ge daald, een klooster. Ook dit is reeds door de kna gende hand des tijds, geholpen door de sloopende hand der menschen, voor lang verdwenen. En thans drijft de landman zijn ploeg door den zelfden bodem, waarop eenmaal de gewijde toren stond, en hij, de nakomeling, denkt er niet aan dat zijne vaderen eenmaal die zelfde plek als heilig vereerden en voor de verdediging ervan hun leven ten offer brachten. EINDE.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1