Algemeene vergaderingen van Ingelanden der verschillende polders in Zuid- en Noord- Beveland. Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. STATIST JL3K RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Proefnemingen. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Laatste en telegraphische berichten. GEMENGDE BERICHTEN. verlof bekomen om op nader te bepalen dag eanige vragen tot den Minister van Binnen- lendsehe Zaken te doen, in verband met den bonw van het museum te Amsterdam. 1S78. 22 Mei Nieuw-Noord-Bevelandpolder. 22 n Watering Hoedekenskerke. 22 Nieuwlaudpolder. 22 Waterschap Heinkenszand. 24 Onrustpolder (Noord-Beveland.) 25 Watering Ovezand. 22 Polder Baarland. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wilhelminadohp. Uen 7 Juli e. k. zal de be roepen predikant, de heer F. Van Gheel Gildemeester, bevestigd worden in zijn dienstwerk door professor Fan Oosterzee, van Utrecht. Ds. Oerril De Wilde, geb. te Doetinchem, student te Groningen, werd in Oct. 1868 cand. in Fries land, eu was theol. doctor. In April 1869 tot pred. te Maasdam beroepen, stond hij aldaar van 27 Juni 1869 16 Juni 1872 te Oudelande van 23 Juni 1872—4 Mei 1878, en te Ovezand c. a. van 11 Mei 1873 tot aan zijn overlijden op 12 Mei 1878, eene wed. met 2 jeugdige kinderen nalatende. In het begin dezer maand zijn bij de onder scheidene proviuciale kerkbesturen 24 candidaten tot den predikdienst toegelaten, van welke er 9 bereids beroepingen ontvingen. De hoogleeraren in de godgeleerdheid, vanwege de Ned. herv. kerk benoemd, zullen door het ho.u- dei van eene redevoering hunne betrekking aanvaar den, te Leiden 27 Mei ds. AI. A. Gooszen en 28 dito dr. J. G. R- Acqitoite Utrecht 29 Mei ds. E. A. Lasonderte Groningen: 31 Mei dr. C. P. Hofstede De Groot, en 1 Juni dr. E. F Krvijf. Het door de Arnhemsche Courant medegedeelde en door ons overgenomen bericht, dat de heer Roo- zemeijer, predikant te Middelburg, het beroep naar Arnhem zou hebben aangenomen, is onjuist, en wordt nu door dat blad aan een vergissing toegeschreven. De bisschop van Haarlem beeft benoemd tot kapelaan te Heinkenszand dhr. P. D. A. Zondag. O VBIi AFlilh 1878. Op de School 1" klasse waren gedurende deze maand 167 kinderen. Onder dezen waren 138 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 27 n van 1 10 verzuimen, en 2 n n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1 7i° percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen 8/,o percent over dezelfde maand in 1877. Op de School 2" klasse waren 226 kinderen, waar onder 186 zonder eenig verzuim, 36 die van 110 verzuimen, en 4 n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 23/io percent tegen 17,0 percent over dezelfde maand in 1877. Op de School 3e klasse waren 233 kinderen, waaronder 149 zonder verzuim, 08 met 1—10 verzuimen, 26 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 83/,0 percent tegen 9=/,0 percent over dezelfde maand in 1877. Op de Weezen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 77 kinderen, waaronder 58 zonder eenig verzuim, 15 met 110 verzuimen, 4 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 56/io percent tegen 167,0 percent over dezelfde maand in 1877. Op de bijzondere School waren 204 kinderen, waarvan 157 zonder eenig verzuim, 42 met 110 verzuimen, 5 boven 10 n Het gemiddeld verzuim was 3 percent tegen 6' /in percent over dezelfde maand in 1877. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo April 1878 bedroeg 4-/10 percent tegen 5* )0 percent over 't zelfde tjjdvak in 1877. Wolfaartsdijk. De heer J. H. J. Bartelse, geb. te Goes, die, als kweekeling van 's ryks-kweekscbool te 's-Boscb, onlangs in Noord-Brabant akte verkreeg als hulponderwijzer en tevens voor gymnastiek en teekenen, is de eenige sollicitant naar de eerstdaags vaceerende hulponderwyzers-betrekking aan de open bare school te Oud-Sabbinge. Twee leerlingen der ryks-kweekscbool voor on derwijzers te Haarlem, in bet bezit van vier akten voor hulponderwijzer, wiskunde, landbouwkunde en gymnastiek nl. de heeren L. A. Den Hollander uit Middelburg en J. Stamperius, uit Wilhelmina- dorp, zullen binnenkort die school verlaten. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de heden, Maandag 20 Mei, gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen uitgebracht tegen: 1°. M. V. d. K., slachter te Wolfaartsdjjk, wegens het slachten van aan accijns onderworpen vee, zonder voorafgaande betaling van dien accijns, veroordeeld tot eene geldboete van 25, met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. 2°. J. B., waker bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Middelburg, wegens bin- nenlandsch vervoer ran gedistilleerd boven de hoe veelheid vau een liter, ongedekt door het vereischte geleibiljet, veroordeeld tot eene geldb. van 25, met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. 3°. Deneelfden, wegens overtreding der plaatselijke belasting, veioo dseld tot eene geldb. van f 5. 4". J. Van den B., 26 jr., arbeider te Axel, wegens diefstal, veroordeeld tot eene cel), gev. straf van 183 dagen c e. 5°. R. M. H., wed. E. J. H., winkelierster te Clinge, beklaagd als winkelierster in bare lokalen voorhanden hebben van zout niet door kwitantie of geleibiljet gejustificeerd, en veroordeeld tot eene geldb. van ƒ11,70, met verbeurdverklaring der aan gehaalde goederen. 6°. W. G., zaakwaarnemer, laatst te Breda, wegens beleediging van een beambte, veroordeeld tot eene geldboete van 25. 1'. Onbekende daders, wegens binnenlandsch ver voer zonder binnenlandsch paspoort. Verbeurd ver klaring der aangehaalde goederen. Het 11-jarig meisje, dat dezer dagen voor de rechtbank te Arnhem terechtstond wegens diefstal ten einde iD een gesticht te komen tot zedelyke verbetering is vrijgesproken van diefstal, daar niet was gebleken, dat zij met oordeel des onderrcheids had gehandeld, maar de rechtbank gelastte baar op zending naar een gesticht, om daar tot baar 18e jaar te worden verpleegd en in hechtenis gehouden. Het kind vond dien tijd wel heel lang, maar troostte zich met de belofte van den voorzitter, dat haar gelegenheid zou worden gegeven, van moeder en zusjes afscheid te nemen. 's-Heer Arendskerke Bij de Zaterdag plaats gehad hebbende openiug der inschrijvingsbiljetten naar de aanneming van het vergrooten van het schoollo kaal te Oudedorp en het vernieuwen der schoolbanken aldaar is gebleken, dat is ingeschreven door J. F. M. Van der Heil te Middelburg voor/10699; W. J. Van de Weert te Goes voor 6990; Z. De Ruiter te 's-Heer Arendskerke voor/6550 en F. De Ruiter te 's-Heer Arendskerke voor ƒ6500. Vermits bet verschil tusschen de raming en de laagste iischrijving te groot was, is bet werk niet aanbesteed. Door het Dijksbestuur van den Wilhelminapqlder is Zaterdag aanbesteed Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1879 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steeiiglooiingvrerken, aan de Waterkeering van den bovengenoen den polder. Daarvoor werd ingeschreveu doorB. Den Exter Vau den Brink te Krabbendyke voor ƒ7800; Joh. De Jonge te Borssele voor ƒ7720; Mar. De Vriend te Borssele voor ƒ7650; J. Leijs te's-Heer Arends kerke voor 7625; Ad. Van Popering te Bruiuisse voor ƒ7550; J L Dingens te Goes voor 7490 en Cor. De Wille te Kattendijke voor ƒ7390. Het werk is gegund aan Cor. De Wilde, voor de som van 7375. LANDBOUW VEETEELT. WlLHELMINADORP. De tuinman van den heer G. J. Van den losch alhier, Jongepier, beeft Ziterdag in overvloed de eerste jonge doperwtjjs geplukt. Wolfaartsdijk. Omtrent den stand der gewassen kan het volgende gemeld wordenKoolzaad komt hier in vergelijking met vroegere jaren weinig voor, doch wat er staat is over het algemeen redelijk zwaar en belooft een goed beschot. De tarwe staat, een enkel blokje uitgezonderd, uitmuntend, zoodat als er verder geen ongelukken voorkomen, er boop be staat, dat het schrale beschot van verleden jaar wat vergoed zal worden. De wiutergerst staat ook bij zonder goed. De rogge belooft eveneens veel. De paardenboonen, die hier meestal vroeg gezaaid zijn, staan ook zeer gezond. De erwten hebben nog ai veel geleden; er zijn verscheideue blokken, die veel te dun staan, enkele zelfs zijn uitgereden en tegen woordig krijgen zij wel wat veel regen, zoodat nog al enkele blokken geel worden. De andere zomervruchten komen meest alle gezond voor den dag. De klavers en lucerne zijn meestal byzouder zwaar. Voor het vee is er ook zeer veel eten, terwijl de hooiweiden eok veel beloven. Indien wij den natten winter iu aanmerking nemen, is alles boven verwachting uitgekomen. De veestapel is over hel algemeen zeer gezond en daarvoor worden hooge prijzen besteed. Eenige landbouwers hebben hier een proef geno men met bet zaaien van chili-salpetei over de tarwe en gerst, welke proef bijzonder goed geslaagd is. Wij danken den inzender voor zijn beleefdheid om aan ons, in het voorgaand nommer uitgedrukt, verlon- langen te voldoen. Wy beve'en, vooral onzen corres pondenten, ten zeerste dit voorbeeld ter navolging aan j Proefnemingen zijn de beste middelen, om te komen tot beantwoording der vraag: wat en hoé moeten we bouwen in onze streken Proeven met nieuwe gewassen zullen ons leer'en, of ook ónze bouwgrond tot hunne teelt geschikt is; be- mestings- en andere proeven zeggen ons, Hoe ónfe bouwland het vruchtbaarst en dus onze oogst het rijkst te maken is. Door proefnemingen wordt derhalve de theorie, met hare algemeene regelen, getoetst aan de practijk, met hare wijzigende om standigheden. Doch het gaat met landbouwpvoe- ven even als met zoovele ondernemingen worden zij verkeerd ingericht, dan hebben wij vaak een ongunstig oordeel te wachten, tengevolge van de noodzakelijk slechte uitkomst. Aan velerlei ver- eischten moeten proefnemingen voldoen, om over tuigend te bewijzen, dat er voordeel meê te be halen, en de landbouw er dus door gebaat is. Een eerste vereischte bij proeven is, dat zij in 't klein begonnen worden. Of zou een boer wijs handelen als hijvan een nieuw cultuurgewas hooiende, (b. v. van maïs, tabak, enz (maar aan stonds, tuk op de duiten, eenige velden daarvoor beschikbaar stelde, om later misschien weêr maar, ntot den ouwen doen" terug te keeren Of zou een al te warm voorstander van diepe grondbe werking voorzichtig doen, met maar in eens den ondergrond tot eene aanzienlijke diepte omtewer- ken en boven te brengen En zouden die boe ren hun voordeel bevorderd hebben, die op goed geloof zooveel machines aangeschaft hebben, dat de slechtste helft ervan later op non-activiteit ge steld moet worden? Daarom: begint uwe proeven in het klein, om ze ailengs uittebreidan. Dan zult gij niet van vooroordeel of vooringe nomenheid beschuldigd worden, en, wat voor u niet minder gewichtig is, dan zult gij niet veel geld te verspelen of renteloos uittezetten hebben. Een andere voorwaarde tot het welslagen der proefnemingen is, dat zij oordeelkundig uitgevoerd moeten worden. Dat dit niet altjjd geschiedt, heb ik meermalen moeten bemerken. Ik heb wel eens landbouwers afkeurend hooren spreken over allerlei kunstmest; en dat wel, zooals zij zeiden, volgens hunne eigene ondervinding. Het komt er echter niet alleen op aan, wat men beproeft, maar ook, hoe men het doet. Wie b. v. in aanhoudende droogte de ruwe Peru-guano strooit, zal zeker ondervinden, dat zij dan niet veel baat. Wie kalk gaat aanwenden ter bemesting van arme, magere lauden, zal ze daardoor nog erger uitmergelen. Wie Chili-salpeter beproeft bij te natte weêrs- en grondsgesteldheid, zal zich in zijne verwachtingen teleurgesteld zien. Zoo zouden wij kunnen voort gaan met de opsomming van veel ondoordachts bij het nemen van overigens goede proeven. Wij zullen echter later nog wel eens nn en dan, bij de beschouwing van eenige afzonderlijke landbouw- proeven, aantoonen, dat practische proefnemingen rusten op theoretische grondslagen. Een derde vereischte (0111 de waarde der proef nemingen juist te schatten) is, dat de verkregen uitkomsten vergelijkend beoordeeld worden. Zoo moet men b. v. de waarde van eene bemesting niet beoordeelen naar liet soms (b. v. door het weder) slechte, of althans beneden de verwach ting blijvende, gewas, zonder het te vergelijken met ander gewas, dat niet op dezelfde wijze be- bebandeld werd, en ook aan dezelfde ongunstige invloeden blootstond. Weer een voorbeeldwie zijne weiden met aseli en gier bemest, zal in zeer droge zomers toch geen puikje bezitten. Maar vergelijkt hij zijn gras met dat van onverzoigde weilanden, dan zal hij het wel extra puik noemen. Ménig onrechtvaardig oordeel is er al over nnieuwe" zaken uitgesproken, door de verkregen uitkomsten te veel op zich zelve te beschouwen. Maar ook is er menig voorbarig oordeel geveld over eene of andere nieuwigheid, wanneer de proef neming mislukteeen gegrond oordeel kan men slechts na herhaling der proef uitspreken. Wanneer men eene machine aanschaft, koopt men er geene handigheid in het gebruik bijmen mag dus na eene eerste mislukte proefneming niet aanstonds aan 't veroordeelen. Wij zullen later eens eenige proeven afzonder lijk aanbevelen, met verklaring der theoretische grondslagen, waarop zij berusten. R D. B. Terwijl Rusland's diplomaten en hoofdzakelijk vorst Schouvaloff alle mogelijke moeite doen om de ver standhouding tusschen hunne en de Engelsche regeering gunstiger te doen zijn en tot behoud van den vrede alle krachten inspannen, zendt Daily News een be ticht iu de wereld, waaruit blijkt, dat Ruslands krijgsoversten, en hier in de eerste plaats generaal Todtleben, liever alles aanwenden om Engeland uit te dagen en tot een oorlog te dwingen. Genoemde ge neraal zou namelijk aan de Turksche regeering een uota hebben gezonden, waarin hij de ontruiming eischt vau de vestingen Schumla, Varna en Batum en van het Turksche kamp te Maslak en de vergunning om Buynkdere aan den Bosporus te bezetten. Tevens zou hij van de Porte geëischt hebben, dat zij de Kngelsche vloot tot teruggaan zou dwingen. Een en ander zou Vrydag zijn geschied. De Turksche ministerraad heeft dien dag en Zaterdag over die eiechen beraadslaagd doch zal ze waarschijnlijk wel wijzen van de hand. Men ziet, dat er teveel verschillende belangen in het spel zijn om nu reeds bepaald te kunnen nagaan in welke richting de quaestie-Eugeland-Ruslai.d zal wor den opgelost. Van andere zijde wordt gemeld, dat aan die berichten door Daily News verspreid, niet zulk een groot gewicht gehecht moet worden. De troepenbewegingen der Russen geschieden slechts om gezondheidsredenen, maar geenszins om Engeland te dreigen. Zelfs de Agence Russe zegt gemachtigd te zijn om op categorische wijze alle berichten te logenstraffen, die aan generaal Todtleben het voornemen toeschrijven om Konstantinopel binnen te rukken of die stad te nadereu, ten einde pressie op de Porte uit te oefenen. Dergelijke verontrustende geruchten zijn volgens dat blad eene nieuwe manoeuvre van de oor logspartij te Konstantinopel, die het wenschelijk schijnt Ie achten eene toenadering tusschen de kabinetten van Petersburg en Londen te verhinderen. Wij staan dus weer voor een raadsel, waarvan wjj de oplossing niet zullen najagen. Dit laten wij gaarne aan anderen over. In den toestand van prins Gortschakiff is eene lichte verbetering ontstaan. Groote zwakte verhindert hem echter aanhoudenden arbeid. De Duitsche regeering, door den aanslag op den keizer verschrikt, droomende van socialistische bewe gingen tegen het Vorstenhuis enz. enz., heeft een ontwerp van wet ingediend tegen de Sociaal-democratie. Allertreurigst zijn de berichten omtrent baldadig heden, die in Lancashire, in Engeland (bij vergissing vermeldden wij in ons vorig nommer Amerika) hebben plaats gehad bij gelegenheid der werkstaking van de katoenspinners. Van de woning des voorzitters der vereeniging van fabrikanten, den heer Jackson, wer den de deuren ingeslagen. Aan de dienstboden werd drie minuten tijd gegeven om te ontvluchtende heer Jackson zelf wist door een achterdeur te ontkomen, terwijl vrouw en kind op hun smeekem gespaard blevenliet huis werd geplunderd, alles vernield en ten slotte werd het aan verschillende zijden in brand gestoken, zoodat het tot den grond afbrandde. Ook andere huizen en fabrieken werden geslecht en vernield. Treurig, dat zoovele werklieden daardoor hnn eigen lot benadeelen doch onder de belhamels moeten er ook velen zijn geweest, die Diets met de werkstaking hadden te maken en de kans slechts waar namen om te stelen en te plunderen. Vrydag werd in eene vergadering van de voornaamste katoenfa brikanten besloten de fabrieken te openen, zoodra het werkvolk den arbeid zal willen hervatten tegen eene loonsvermindering van 10 petterwijl men zich here d vtrklaarde om na drie maanden met het werkvolk te onderhandelen over mogelyke nieuwe schikkingen. Indien het werkvolk zich met dit voorstel vereenigt, zal men Dinsdag een definitief besluit nemen. Men gelooft, dat dit tot eene schikking leiden zal. lu- tusschen is dit niet iu dat deel van het katoen district, Blackburn, waar het oproer zoo hevig is geweest. Daar ten minste is de hoop op toenadering niet zeer groot De Fransche Minister van binnenlandsche zaken heeft, met het oog op de ontploffing van het knal poeder in hst magazijn van de Rue Bérangerver klaard, dat hij een wetsontwerp zal indienen, waarbij wel is waar op de behoeften van den handel gelet zai worden, doch waarby tevens beter dan tot dusver het geval is voor de veiligheid der ingezetenen zorg zal worden gedragen. De prins van Wales heeft Parijs verlaten. Vóór zijn vertrek heeft hy 6000 fr aan den Figaro doen toekomen, tot leniging van den nood der familiën, die door bovengenoemde ramp bare middelen van bestaau verloren hebben. 's-Hage, 20 Mei. Het Gerechtshof heeft heden F. De F. en C. S., te Koewacht, wegens beleediging van den veldwachter, door de recht bank te Middelburg vrijgesproken, met vernieti ging van dat vonnis ieder veroordeeld tot eene boete van f'i c. e. TWEEDE KAMER. In de heden ge houden zitting i9 ingekomen de nominatielijst voor de vacature iu den Hoogen Raad, be staande uit de heeren mrs. Feith, rechter te Amsterdam, De Ranitz, president te Zwolle, Boeles, vice-president te Leeuwarden, Triebeis, president der Rechtbank te Arnhem, Thietne officier van justitie te Groningen en Van Andel, advocaat te 's-Hage. Daarna zijn de discussiën over de successiebelasting in de rechte lijn voort gezet. De heer Rutgers Van Rozenburg verklaarde zich een zeer sterk voorstander van de iinanciëele politiek der regeering en ook van dit ontwerp, mits het gewijzigd worde in dien zin dat ont duikingen worden voorkomen. De heer De Bruyn Kops verdedigde het ontwerp tegenover den heer Wintgens. De heer Reekers bestreed het ontwerp als hatelijk en ingrijpend in het familieleven. De heer Godefroi verdedigde het als aanvulling van belasting op de nalatenschap pen. De vrijstelling in de rechte lijn, zooals tot dusver, was een ongerechtvaardigd privilege. De heer Saaymans Vader heeft het ontwerp bestreden als onbillijk en als eene miskenning der betrekking tusschen ouders en kinderen. Mor gen te 1 uur voortzetting. Na afloop vau dit ontwerp zijn een aantal ontwerpen aan de orde. Berlijn, 20 Mei. Vorst Scliuwaloff is heden alhier aangekomen nad een langdurig on derhoud met Pon Bulow, staatssecretarisen daarna eene audiëntie bij den keizer. Hij ver trok vervolgens naar Friedrichsruhe ter conferen- met vorst Von Bismarck Bonden, 20 Mei. Lord Salisbury zeide Za terdag aan de verschillende vertegenwoordigers, dat de toestand vol gevaren was. Hij hield zich echter overtuigd, dat Engeland ze wel te tie boven zal komen. Het st. Prinses Marie, te Vlissingen, is Vrydag in aanvaring gekomen met de Pontonbrug aldaar en heeft daaraan groote schade naar de M. Ct. verneemt 100,000 veroorzaakt. Daar de brug gedurende een drietal n aauden geen dieDst zal kunnen doen, geschiedt het laden en lossen van stoomschepen aan de Zuidzyde. Zattrdag zijn een werkman in de stoomhoutza- gery van den heer Alberts te Middelburg door een zaag drie vingers afgesneden. Te Bergen-op-Zoom is tegen drie personen pro ces-verbaal opgemaakt, omdat zy kinderen beneden de 12 jaar in dienst genomen hadden. Op verschillende plaatsen heeft Zaterdagnamid dag een hevig onweder gewoed. Zoowel te Noordlaren als te Euvelgunne (Gron.) is een boerenbehuizing af gebrand. Dienzelfden dag sloeg in de nabijheid van Wor- kura de bliksem in een boerenplaats, die reeds meerma len getroffen werd en toch niet van afleiders voor zien werd. Een begin van brand w.rd gesmoord; de zoon van den boer werd getroffen aan den arm, die opzwol; de hond werd doodgeslagen. Tusschen Wor- kum en Parrega werd een praamschipper uit Ondega, die even naar buiten zag door de bliksem gedood, en een paard op den weg neergeworpen en van het gezicht beroofd. Zoo ook werd er Zaterdagavond brand ontdekt in een houtzaagmolen bij Schenkenschans (gemeente Meualdumadeel). De geheele molen met den daarin aanwezigen aanzieulijken boutvoorraad is dan ook verbrand. Alles was geassureerd. De oorzaak is onbekend. Te Zaandyk barstte Zondagochtend vroeg een hevige brand uit in eene scheepstimmerwerf. In korten tijd sloeg de vlam over op twee timmermanswinkels, eene dubbele boerderij, de consistoriekamer en de Hervormde kerk. Al deze gebouwen, evenals eenige kleinere, zyn totaal afgebrand. De hulp der brand weer uit omliggende plaatsen werd ingeroepen, terwyl ook de stoombrandspuit Jan Van der Heyde uit Am-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 2