65sle Jaargang. Berchta en Mathilde, Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Personeele Belasting*. OFFICIEELE MEDEDEELUVGEN. GOES, 17 MEI 1878. Mengelwerk een verhaal uit de dagen der eerste Evangelieprediking in Zeeland, D. MOOJEN. Algemeene vergaderingen van Ingelanden der versohillende polders in Zuid- en Noord- Beveland. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. _«cr COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en eontanl betaald, 20 ct. By d irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: 6. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder wien bet aangaat, dat het kohier no. 7 van het PERSONEEL voor deze gemeente, over het dienstjaar 18771878, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 17 Mei 1878. De Burgemeester voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De commissie, belast met het afnemen van de Eractische examens van hulp-apothekerzal zitting ouden op Maandag 3 Juni e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Donderdag had alhier eene tweede ver gadering plaats van j/De vereeniging van burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland." De ontwerpstatuten kwa men in behandeling, die na enkele wijzigingen definitief werden vastgesteld en ter goedkeuring zullen worden opgezonden. Volgens art. 4 is nu bepaald, dat de ver eeniging zal zjjn samengesteld uit burgemees ters en secretarissen van gemeenten in Zuid en Noord-Beveland, terwjjl personen, ingezetenen van Zuid- of Nooid-Bevelacd, die tot de bur gerlijke administratie in betrekking staan of het administratief recht beoefenen, als leden der vereeniging kunnen worden toegelaten. Het bestunr is samengesteld nit vyf leden, thans bestaande uit de heerenG. J. Van den Bosch, te Wilhelminadorp, J. Vereeke, te Krui- ningen, J. II Bijhau, te Colijosplaat, II. G. Hartman Jz. en Z. D. Van der Bilt La Motthe, beiden te Goes. Tevens werd bepaald, dat in de maand Juni de volgende vergadering te Kruiningen zal plaats hebben. De vereeniging telt thans reeds 40 leden. Heinltenszand. Bij de Donderdag gehou den herstemming voor twee leden van den gemeenteraad waren 87 van de 93 kiezers opgekomen, waaronder een zelfs van Elle- woutsdijk. De uitslag is, dat gekozen zjjn J. BOONMAN Dzn. met 49 en J. BRAAMSE met 50 stemmen. J. Boonman Mzn. verkreeg 28 en J. Van den Ende 35 stemmen. door IX. Ongeveer twee uren later gaf Berchta, zooals wij zagen, aan den bloedman Wolfard het bevel om den Frank uit zijn gevangenis te halen. Wel vonden zij de wachters op hun post en de deur geslotenmaar de gevangene was verdwenen. «By Donardat zal n het hoofd kostenzeide Wolfardbleek van toorn, tot de verbaasde en verschrikte wachters. «Grijpt hen, mannen!" beval hij den krijgslieden die bij hem waren. Het bevel werd gehoorzaamd en Wolfard keerde met hen en de anderen naar de offerplaats terug. «Moeder Berchtariep hij luidkeels, zoodat hy door allen gehoord werd, «deze ellendelingen hebben den Frank laten ontvluchten." «Laten ontvluchtenherhaalde een reusachtig koor van honderden stemmen, waarop een verward gedruisch van vloeken, verwenschingen en wapen gekletter volgde. «Bij Donar, dat eischt bloed!" «Stiltegebood Berchtaterwijl zij van haren zetel oprees. Haar gelaat zag vaal bleekhaar oogen schoten vuurstralen. «Breng hier de wach ters Deze werden vóór haar gebracht en onder vraagd; zij zwoeren bij Wodan en alle Goden, dat zij niemand gezien hadden en dat de deur niet Aan het verslag van den toestand der gemeente Middelburg over 1877, door bur gemeester en wethouders aan den Gemeentë- raad uitgebracht, wordt bet navolgende ontleend. De bevolking bestond op 31 Dec. 11 nit 7298 m. en 8766 vr., te zamen 16064. De gemeen- tebegrooting voor 1877 bedroeg zoo in ontvang als in uitgaaf 279,173,151/2. De kosten van het lager onderwjjs bedroegen f 21,255,64 tegen eene ontvangst van 12529,58 aau school gelden. Voor de burgeravondschool werd uit gegeven 5165,25 eu aan schoolgeld slechts 87 ontvangen. De uitgaven van het gym nasium beliepen 5518,50 tegen eene ont vangst van schoolgeld van ƒ2400 het getal leerlingen beliep 26. Ten behoeve van het arra- weezen werd een subsidie van ƒ31,500 uit de gemeentekas toegestaan, waar'an vermoedelijk ruim ƒ4900 minder zal benoodigd zijn. Het getal binnengekomen zeeschepen bedroeg 48. Van het Prins Hendrik-droogdok werd zeer druk gebruik gemaakt. Van den dag der in- dienststelling, 12 Mei, tot den laatsten Dec. was het 101 dagen bezet geweest. Naar de Midd, Ct. verneemt, zal de Vlis- singsche vischsloep De Zeeuw dezen zomer niet ter visscherij gaan, Qit gebrek aan equi page. Hetzelfde zou ook elders in ons land het geval zjjn. Het Sluisch Weekblad meldt Dezer dagen kregen wij een 2'/z cent stuk te zien. Dit muntstuk, iets grooter dan een oude cent, is behalve het cijfer van de zelfde gedaante als de nieuwe cent. Met genoegen vernemen wjj, dat in de laatste dagen de gezondheidstoestand van den Minister van Oorlog zeer merkbaar beterende is. Op last van het departement van Oorlog zag het licht de tweede jaargang van een werkje, ge titeld »Neêrlands leger." Deze jaargang onder scheidt zich van den vorigen door volledige opga ven over de opleiding aan de pupillenschool, aan de Koninklijke militaire academie en aan de met 1 October a. s. in werking tredende mi litaire scholen. Overigens bevat het werkje, waarvan de uitgave ten doel heeft meerdere bekendheid te verschaffen van de voordeelen en vooruitzichten aan de vrijwillige dienstne ming bjj het leger verbonden, uitvoerige in lichtingen omtrent de dienstverbintenissen bij open was geweest. Berchta begon te vermoeden, wie de schuldige was. Zij begreep, dat het tijd was van handelen en niet van ondervragen. Een bij haar staanden bloedman fluisterde zij iets in het oor. Deze verwijderde zich in de richting van den toren. Met gillende stem riep zij toen«Op Sueven! Adelingen en Vrijen den Frank achterna Vangt hem, brengt hem dood of levend hier, hij moet sterven of de Sueven worden door de aanrukkende Franken verslagen!" Maar terwijl zij nog sprak sprongen de dooi den drank opgewonden en van woede en spijt brullende Sueven reeds op hun paarden en renden met de snelheid des winds ter poorte uit. De morgenschemering begon thans aan te breken, maar een dichte najaarsnevel hing over het landschap, zoodat de naar alle zijden zich verstrooiende Sueven geen twintig schreden voor zich uit konden zien. Bachinhard ging niet mede. Hij trad met ge- bukten hoofde naar Berchta toedie met eenige bloedmannen zich naar den toren bega'. Zij wenkte hem haar te volgen. Ook hij begon te vermoeden, dat Mathilde den Frank had doen ontvluchten. Vreeselijke gedachte voor den armen vader. Zijn kind verraad gepleegd tegen de Goden en de vrijheid! Rechtstreeks ging Berchta, door de bloedmannen en Bachinhard gevolgdnaar het kamertje van Mathilde. Het was er donker. Zij gebood een der bloedmannen licht te halen. «Zijt gij daar Mathilde vroeg Berchta. «Ja, vrouw Berchta," gaf deze ten antwoord. Berchta zweeg en wachtte totdat de bloedman met de lamp kwam. Bachinhard doorleefde eenige vreeselijke oogen korpsen van het leger, hetzjj als gewoon vrij williger, hetzij als adspirant ouder-officier, bg het instructiebataljon te Kampen, de artillerie instructie-compagnie te Schoonhoven en bg het wapen der marrécbaussée. Het werkje is verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van 0,50. De Minister van Handel, Waterstaat en Nijverheid heeft de directie van den Ned. Cen- traalspoorweg uitgenoodigd, bg het ontwerpen van haar regeling voor den a s. winterdienst hare aandacht te wijden aan een snelle ge meenschap tusschen het Noorden en Zuiden van ons land, met het oog op den maildienst VlissiugenQueensboro. Te Amsterdam is op 65jarigen leeftgd de bekende en hoogst bekwame advocaat mr. A. S. Van Nierop overleden. Hg was iemand van meer dan gewone gaven, bijzondere scherp zinnigheid en veel redenaarstalent. Tweemalen nam bg zitting als lid der Tweede Kamer voor Hoorn voor Amsterdam moest hg bij de laatste verkiezing, in Februari en Maart, het onder spit delven voor mr. Van Tienhoven. Hg was lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land en van den Amsterdamschen gemeente raad. Tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage, is bg herstem ming gekozen mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, (conserv.), referendaris bg het dep. van buitenl. zaken, met 381 van de 624 uitgebrachte gel dige stemmen. De heer mr. J. J. Bergsma (liberaal), schoolopziener, verkreeg 241 stemmen. De toelatings-ecamens voor de rijksland bouwschool te Wageningen zullen dit jaar den 11, 12 en 13 Juli plaats hebben. 1878. 18 Mei Reigerbergschenpolder. 20 's-Heer Areodskerke, Ankerveere, St. Pieter en Oude Kraaiertpolder. 22 Nieuw-Noord-Bevelandpolder. 22 Watering Hoedekenskerke. 22 Nieuwlandpolder. 24 Onrustpolder (Noord-Beveland.) 29 Polder Baarland. blikken; zij schenen hem uren. Hij wilde spreken, maar de stem stokte hem in de keel. Hij verlangde naar het licht en toch vreesde hij er voor. «Zoo de Frank eens in dit vertrek bij mijne dochter verborgen is, bij Donar ik doorsteek haar met eigen hand!" dacht de ongelukkige vader. Vreese lijke gedachten doorvlijmden zijn ziel. In éen punt des tijds bestormden hem een zee van herinne ringen het uur harer geboorte; zijn eigene zwak heid; de voorspelling van Berchta; de wraak dei- Goden; het aanvallig kind de lieveling van hem en zijne vrouw; wellicht de eer van dat kind en van zijn huis, thans geschonden; hij zelf de wreker dier geschonden eer, de moordenaar zijner dochter; de zielesmart der moeder; den krachtigen man stolde het bloed in de aderen, hij rilde. Daar kwam de bloedman met het licht. Ma thilde stond rustig te midden van het vertrek; er was niemand bp haar. «Dank zy der goede Hulda!" murmelde de vader. Mathildevroeg Berchtawist gy dat wy een gevangene hadden Ja, vrouw Berchta." «Wist gy, wie hy was?" «Neen, vrouw Berchta." «Weet gy het nu «Ik weet het." «Weet gy ook, dat hy ontvlucht is, en waar hy zich bevindt?" «Dat hy ontvlucht, is, weet ik waar hy thans is, weet ik niet." «Hebt gy hem in zijn vlucht geholpen «Ja!" antwoordde Mathilde zacht, maar duide lijk.— «Ongelukkige!" riep Bachinhard, «beloont gy dus de liefde van uwen vader en vrouw Berchta ST ATEN-GB1PV K« A AL. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is het debat over de leeningswet voortgezet. De heer Schim- melpenninck Van der Oye was in beginsel niet tegen eene leening tot dekking der tekorten, maar wenschte uitstel, totdat een meer algemeen plan van behoeften zal zijn vastgesteld, terwijl hij intussehen voor kasbehoeften uitgifte van schatkistbiljetten voorstelde. De Minister van Financiën wees op het zeer innig verband tus schen de leeningswet en de successiebelasting hij betoogde dat de leening noodzakelijk was, dat schatkistbiljetten alleen voor tijdelijke be hoeften kunnen dienen, dat het raadzaam noch mogelijk is de leening uittestellen tot de in diening van een algemeen plan. De flnanciëele politiek der regeering was om voorttegaan met den aanleg van werken, zoolang zonder gevaar de natie de meerdere lasten daarvan kan dragen. Overigens zag de regeering wel degelijk de noodzakelijkheid in van bezuiniging der gewone uitgaven. De heer Wintgens achtte de politiek der regeering verkeerdmen moest niet een wed loop uitlokken van locale belangen en de in- dustriëele voordeelen vooropstellen. De heer Heydenrijck bestreed de leening als onvoldoende voor de te verwachten uitgaven, speciaal voor de defensie. De heer Van Was senaar zou voor het ontwerp stemmen, omdat de werken moeten voortgezet worden teneinde de schatten, uitgegeven voor bestaande haven werken, vruchtbaar te maken. Na verschillende replieken en herhaalde verdediging door den Mi nister, en nadat de heer De Casembroot verklaard had vóór het ontwerp te zijn om geen crisis uittelokken, is het algemeen debat gesloten. Op art. 1, bepalende het bedrag der leening op 43 millioen, is een amendement voorgesteld van de heeren Blussé, Van Houten en Iminger om dat bedrag op 33 millioen te stellen. Over art. 1 en het amendement werden uit voerige discussiën gevoerd. De Minister bestreed het amendement. Hij gaf aan de aanneming ervan die beteekenis, dat men hem geen tijd en gelegenheid wilde laten zijne plannen uitte- voeren. De voorstellers bestreden, dat dit de strekking ervan was't gold alleen cijfers. De Minister zeide daarop, dat, wilde hij de minis- terieele quaestie stellen, hij dit openlijk zou gedaan hebben. Hij bedoelde alleendat men door met verraad?" «By Donars donderkeilen" riep een der bloedmannen, «gy zult uw straf niet ontgaan «Vervloekt zy liet uur, waarin gy geboren werd," zeide Berchta. «Vervloekt ook het wanbedryf uwer moeder, die u voedsel gaf." fiMathilderampzalige zei Bachinhard, «gy zelve hebt heden den vloek die door uw leven op het huis uwer ouders rustte, vervuld." «O neen, beste vader!" antwoordde zij; «juist zegen heb ik beden aangebracht, want ik heb Berchta, u en al myn stamgenooten voor een moord be waard en Christus gebiedt ons immers. «Zwijg met uw ellendig geraaskal, gy zyt des doods schuldig, eu zult uw straf ondergaan" zeide Berchta. «Breng haar op dezelfde plaats, waaruit zy den Frank heeft doen ontkomen," sprak zy tot de bloedmannen, «haar zullen we beter bewaken." De bloedmannen grepen haar aan en voerden haar weg. Zy strekte onder het heengaan haar armen naar haar vader uit, maar deze keerde zich met afschuw van haar af. Een nameloos gevoel van smart overstelpte hem daarbyde ruwe en krachtige Sueef snikte als een kind. En Mathilde, de ter dood verwezene zelve, de liefhebbende dochter? En als straks vrouw Swinda baar moeder verneemt, wat er ge schied is? O! Wel heeft het geloof wonderen gewrocht, wonderen van liefde en zelfopoffering, maar ookwaar het in stryd was met de wet der liefde en de stem des bloeds versmoorde, den mensch een last van jammeren opgelegd, zwaarder te dragen dan elk ander mensckelyk leed.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1