Aanbesteding. Aanbesteding. soEcoxjwiisra- ADVERTENTIËN- LANDBOUW VEETEELT. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Laatste en telegraphische berichten. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES van 12 tot 15 Mei 1878. Teneinde vertraging 16 18'8- AANBESTEDING. op Zaterdag den 18 Mei 1878, Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud, tot 30 April 1879, van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steen- glooiingwerken aan de Waterkeering van den bovengenoemden polder. op Zaterdag den 18 Mei e. k., Het vergrooten van de School aldaar en het maken van Schoolmeubelen voor 210 leerlingen, op Vrijdag den 31 Mei 1878, aanbesteden: Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1879 van de Aarde-, Kram-, Hijs en Steenglooiingwerken, benevens steenbestorting aan de Water keering van bovengenoemd Ca- lamiteus Waterschap en Polder. De besteding geschiedt bij enkele inschrijving volgens 1 van de A. B. op Watergangen, Springwatergangen, Heulen en Dammen, op Vrijdag den 24 Mei 1878. zonder daartoe vergunning te hebben verkregen van burg. en weth. aldaar, veroordeeld tot eene boete van ƒ10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3o. M. M40 j te Vlissingen, wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden cell. gev. etraf o. e. 4o. A. S., 23 j., zonder beroep, te Aagtekerke, wegens mishandeling veroordeeld tot 15, boete subs. 7 dagen gev. straf c. e. 5o. F. D., 14 j. en F. T, 15 j., te Sluis, wegens diefstal, te zaraen en in vereeniging, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev, straf c. e. 6o. C. B29 jschoenmaker eu winkelier te Oostburg, wegens diefstal veroordeeld tot 3 weken cell. gev. straf c. e. Wolfaartsdijk. In de Maandagavoud gehou den gewone vergadering van de Vereeniging: Landbouw dt Veeteelt werd, na uitgebracht verslag door de leden Zuijdweg De Kater omtrent de ingewonnen informaliën over het rechtstreeksch aau- koopen van Engelsch zaaigraan, een doelmatig plan beraamd, om zulks ten uitvoer te leggen voor ge meenschappelijke rekening van de landbouwende le den. Het afzenden van eene commissie naar eene landbouwtentoonstelling buiten ons gewest vond geene genoegzame ondersteuning; eigenaardiger achtte men het, dat al de leden der Vereeniging in den loop van dezen zomer een rijtoer mochten maken naar de tentoonstelling in Walcheren, tot eene na dere regeling waarvan in tijds eene buiteugewone bijeenkomst zal btlegd worden. Van het door de Vereeniging aangelegde proefveld van vreemde ge wassen wenschte men dan ook naar die tentoon stelling eenige producten op te zenden. Het inge diende voorstel van L. Valkiertot het oprichten van een koeien-fonds, werd in beginsel met alge- meene stemmen aangenomen, om op die zaak in eene volgende vergadering terug te komen en die alsdan definitief te rjgeleu. Na deze besprekingen hield de Voorzitter 6. De Jager eene voordracht over de teelt van lucerne en esparcette, van welk laatstgenoemd gewas eenige plantjes in natura ter tafel werden ge bracht. De Penningmeester C. Zuijdweg, na vooraf een beproefd middel tegen rupsen in de kool medege deeld te hebben, sprak over bet zaaien en aankwee- ken Van cichorei. Vanwege het afwezige lid JDe Back werd eene schets voorgedragen over hetgeen in dezen lentetijd door hem was opgemerkt, ten op zichte van sommige gewassen en van het aanwenden van ehili-salpeterwaarna de secretaris Van der Baan ten slotte de opgekomen leden nog vergastte op eene voordracht over de verhouding tusschen eigenaar en pachter, zoo hier als elders, welke tot onderlinge samenspreking ruimschoots aanleiding gaf, eu de ver gadering genoegelijk deed uiteengaan, door de mede- deeling tevens van de verlangde toetreding van een nieuw lid. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met al die kleine, nietige bijzonderheden, welke vermeld worden over en naar aanleiding van den aanBlag op 't leven van Duitschland 's eerbiedwaardigen en goeden keizer Wilhelm. Die bijzonderheden behooren zoo licht tot bet rijk der fantasie, en onderscheid tusschen waar heid en verdichting is zoo moeiehjk te makeu. De dader Hüdel blijft volhouden, dat hy geen plan had een aanslag op den keizer te doen. Dicht by Leipzig zijn echter eenige personen, die men vermoedt, dat met hem in connectie staan, in hechtenis genomen. De dader wordt streng bewaakt, daar men bevreesd is, dat hij zichzelven van kant zal willen maken. In den Rijksdag stonden al de leden en ook het publiek op de tribunes op, toen de president een Hoch! op den keizer instelde, en meedeelde, dat hij Z. M. had geluk gewenecht met zijn behoud. Graaf Schuwaloff', de vredesgezant, naar wij willen hopen, is te Petersburg aangekomen; vorst Gortscha- koff is nog te ziek in Parijs liep het gerucht, dat hij overleden zou zijn om hem te ontvangeD, zoo dat de keizer zelf de zaken doen zal. [n het Engclsche parlement is men aan 't de'oat- teeren over het transport van de Indische troepen. De liberalen gaan daartegen heftig aan; de regeering, gesteund door eene groote meerderheid, zal zich echter om die oppositie weinig bekommeren. Het Belgische ministerie heeft het dezer dagen weer hard te verduren van de liberale leden der kamer, vooral van den oud-minister F fire Orban. Bekwaam redenaar als deze is, schilderde hy den bedenkelijken toestand, waar de geestelijkheid blijft agiteeren, zooals zy nu doet, eu toonde bij aan, dat slechts liberale .beginselen het land gelukkig maken kunnen. 's-HAGE, 15 Mei. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is het algemeen debat over het ontwerp tot het aangaan eener geld- leening aangevangen. De heer Van Nispen betoogde dat de middelen, door de regeering voorgesteld of in uitzicht gesteld, onvoldoende zijn tot dekking der benoodigde uitgaven in de eerste jaren. De heer Gevers Deijnoot wilde den Minister bij dit ontwerp in diens financiëele poli tiek steunen, maar drong op bezuiniging der staats huishouding aan. De heer Haffmans was tegen deze leening, omdat zij dient niet voor publieke werken maar om tekorten te dekken, en om dat de Minister zich nog illusie maakt dat uit Indische baten nog eenmaal de kosten voor pu blieke werken zullen kunnen worden bestreden. De heer Corver Hooft erkende de noodzakelijkheid der leening maar stelde het bedrag op 25 a 30 millioen. De heer Van den Berch Van Heem stede was voor de leening maar wenschte niet binding aan den termijn van aflossing. De heer Van Delden achtte de leening on vermijdelijk, maar waarschuwde voor luchthar tigheid in 't aangaan van leeningen zonder mid delen om aftelossen of tot ruimer bedrag dan noodig is. De heer Blussé stelde het bedrag der tekorten op 33 millioen. Daarvoor is eene leening noodig maar niet een van 43 millioen. Daaronder zijn 10 millioen voor nog niet gevoteerde openbare werken. De hëeren Mees en Van Naamen hadden ook tegen die 10 mil lioen bezwaar. De heer Vening Meinesz verde digde de leening, zooals die is voorgesteld door de regeering. Morgen is de Minister aan het woord. In eene plechtige zitting van den Hoogen Raad zijn mrs. Gockinga en Coninck Liefsting, eerstgenoemde als president en laatstgenoemde als vice-president, geïnstalleerd. Mr. Römer, procureur-generaal, de president en de vice- president hebben bij die gelegenheid rechtmatige hulde gebracht aan wijlen den heer mr. Pape. De Procureur-Generaal heeft de nieuwbe- noemden, ook namens de overige leden van het openbaar Ministerie, geluk gewenscht. De heeren Gockinga en Liefsting betuigden daarvoor hun dank en gaven te kennen alles te zullen aanwenden om naar eed en plicht werkzaam te zijn. De heer Liefsting aanvaardde niet zon der schroom zijn gewichtige betrekking, maar heeft gemeend, hoewel zijne benoeming hem onverwacht en ongewenscht was, dat, na 's Konings besluit, het zijn plicht was de hem opgedragen taak te aanvaarden. Namens de balie heeft mr. Van der Linden de nieuwbe- noemden mede geluk gewenscht en haar in hunne welwillendheid aanbevolen. Behalve door den pre sident en den vice-president werd deze zitting slechts door vijf raadsheereu bijgewoond. Tal rijke belangstellenden waren echter van deze plechtigheid getuigen. KONSTANTINOPEL, 15 Mei. De Russen ver sterken zich aanhoudend te San Stefano. De opstand in het Rodophogebergte houdt aan. HAVANA, 15 Mei. Eene hevige aardbeving heeft te Venezuela gewoed. 600 menschen zijn omgekomen. NEW-YORK, 15 Mei. Te Blackburn is een ernstig oproer onder de werkstakers uitgebro ken. Troepen zijn derwaarts gezonden. Te Heinkenszand is een meisje van 10 a 11 jaren lijdende geweest aan besmettelijke keelziekte, en kan, hoewel zij overigens geheel is hersteld, tot heden toe geen geluid geven. Te Arnemuiden zya Zaterdag van een visschers- joDgen bij het koekhakken de twee voorste vingers van de rechterhand geheel afgekapt. De politie te Vlissingeu heeft een leurder in hechtenis genomen, die in de kamer van een ingezetene een doosje, waarin een gouden ketting, ontvreemd had. Evenals in onze omgeving ontlastte zich Zaterdag namiddag ook te Ter Neuzen en omstreken een zwaar onweder, vergezeld van hevigen regen en hagel. Op de hofstede van den landbouwer A. Dekker werd daarby eene schuur door deu bliksem getroffen en in de ascb gelegd, waarby twee paarden omkwamen. In de stad werd van den pelmolen eene der roeden getroffen en daardoor onbruikbaar gemaakt. Ook op het een half uur afstaads gelegen gehucht Othene is ia eeue schuur door deu bliksem braud ontstaan en deze is gedeeltelijk vernield. Zondag was er bij mej. de wed. De Vroede, op de Breestraat te Leiden, een feest, zooals er zeker zelden een aldaar is gevierd. Vijftig jaar lang had den in haar huis, onder de jongelui algemeen bekend als bet „Hotel De Vroede", voortdurend studenten gewoond en de goede zorgen van hnnoe hospita on dervonden. Die dag ging dan ook niet onbemerkt voorbij. Uit de kerk gekomen, vond de oude vrouw haar huis ingenomen door een aantal haar vanouds welbekenden, allen vroegere bewoners van hare kamers, die voor dezen dag waren overgekomen, om hunne trouwe hospita eene welverdiende buide te brengen. En zij, die waren opgekomen, waren de vertegen woordigers van een groot aantal andere oud-studenten, overal in den lande verspreid, die, op nitnoodiging der commissie, hunne bydragen hadden gezonden voor de geschenken, die nu aan de hospita, namens 48 oud-studenten, werden aangeboden, als een blyk van dankbare herinnering. Namens allen sprak mr. A*. J. C. Snouck Hurgronje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeiand, een bartelyk en welmeenend woord. Een lyst, bevattende de namen van allen, die tot het welslagen van dit feest hadden bijgedragen, was bij de geschenken gevoegd. Te Katwyk aan zee is een voerman, met zijn paard langs de kust visschende naar garnalen, in een diepen draaikolk geraakt en verdronken. Te Amsterdam is de steiger van een in aanbouw zijnd huis, waarop zich 6 werklieden bevonden, naar beneden gestort. Hoewel allen zwaar werden verwond is de toestand van geen hunner vooralsnog hopeloos. Maandagnacht is te Maastricht van de heeren De Beaumond dt Zoonhandelaars in ijzerwaren, enz. een gebouw, bestaande uit de bureaux, pakkamersen yzermagazijneu en bevatteude 30,000 kilogrammen ijzerwaren, geheel uitgebrand. De schade wordt op ƒ100,000 begroot. Alles was verzekerd. Jongstl. Vrijdagnacht is te Hartwerd nabij Wym- britseradeel eene poging tot moord gepleegd op den koemelker S. D. en vrouw, te zamen wonende, zonder verdere huisgenooten. De dader, O. S., een arbeider uit het nabijgelegen N ijland, die juist Zaterdag in bet hu- welyk zou ziju getreden, tot dusver van geheel onbe sproken gedrag, heeft zich door middel van braak toe gang tot de woningen het slaapvertrek van genoemden D. weten te verschaffen en heeft met een soort van dolk eerst de vrouw eene saede aan deu hals, en daarna den man onderscheidene wonden zoo aan hoofd, aan gezicht en bals, als aan de borst toegebracht. Bij den strijd tusschen den aangevallene en den moordenaar had de vrouw nog tegenwoordigheid van geest ge noeg om licht te ontsteken, waarop zjj aanstonds den dader herkende en dit door het noemen van zijnen naam te kennen gaf. S. ziju slachtoffer niet meester kunrende worden en wetende, dat hij herkend was, heeft daarop van de verdere volvoering van zyn plan afgezien en het huis verlaten. Hij heeft zich daarna verscho len achter eene heg niet ver van de woning van D. alwaar de rijksveldwachter van Bolsward en de ge meente-veldwachter van Njjland, die inmiddels van het gebeurde kennis hadden bekomen, hem Zaterdag ochtend vonden. Hy heeft spoedig zjjne misdaad be kend, waartoe hebzucht hem gebracht schijnt te hebben. Te Parijs vloog Dinsdag in de Rue Berenger een fabriek van chemische preeparaten, een huis van zes verdiepingen, in de lucht Door die ramp ziju naar gissing 77 personen gedood. Ingezonden 8tukkeu. Mijnheer de Redacteur Blijkens de dienstregeling der staatsspoorwegen van heden arriveert de posttrein des avonds om 9,01 te Mid delburg, en vertrekt de locaaltrein van daar naar Goes om 9 uren, zoodra de posttrein binnen bet station is. Het ware wenschelijk voor reizenden naar Goes, indien er correspondentie bestond tusschen beide trei nen, zoodat ook voor deze plaats van den posttrein kon worden gebruik gemaakthet oponthoud in 't vertrek van den locaaltrein naar Goes kan in dat geval slechts een kort oogenblik zijn, nl. de tjjd die noodig is om plaats te nemen te Middelburg tot hier. Het verdient dus aanbeveling, dat alle belanghebben den biunen deze gemeente gezamenlijk een schrijven richten aan den heer Directeur-Generaal, met ver zoek om zoodauige wijziging in 't locaalverkeer des avonds nog intevoeren. EEN DER BELANGHEBBENDEN. OPENBAARHEID, OF GEHEIMHOUDING? De raad der gemeente Kapelle hield jl. Maandag een openbare vergadering. Art. 41 van de gemeen tewet en art. 4 van het reglement van orde voor den gemeenteraad bepalen, dat openbare kennisge ving moet •-escbieden van de te houden vergaderin gen. Om welke redenen was dit van de op Maandag gehouden vergadering niet geschied? Wjj willen aannemen, dat het zonder opzet is nagelaten, maar verzoeken dringend, dat in het vervolg tijdig open bare kennisgeving van de te houden vergaderingen zal plaats hebben. Kapelle, 15 Mei 1878. Q-X. Geboren: den 13, Marinus, z.v. Hendrikus Li ters en Maatje Reijnhoutden 14, Arnoldus, z.v. Arnoldus Huinemann en Pieternella Wilhelmina Kuiler. te voorkomen, zoowel voor het een als voor het ander, verzoeken wij belanghebbenden en belangstellenden vriendelijk, mededeelingen, be richten, advertentiën enz., de Goesche Courant be treffende, afzonderlek te honden van zaken, die uitsluitend de firma F. Kleeuwens fy Zoon, als boekhandelaars en drukkers, aangaan. Het gebeurt menigmaal, dat men in een en betzelfde schrijven aan de redactie zaken behandelt, die bij baar volstrekt niet thuis behooren, en de genoemde firma betreffen. Eveneens omge keerd Daardoor kan bovendien licht verwar ring ontstaan. In t belang 7an een goeden gang van zaken verzoeken èn de firma Kleeu wens, èn de redactie en administratie der Goesche Courant beleefd in 't vervolg daarop bedacht te zijn. Ingezonden stukken en berichten adresseere men aan de Redactie der Goesche Courant, Turfkade. Voor Advertentiën en andere op- gavin is 't voldoende dat men op het adres zetteBureau Goesche Cl urant, Turfkade. Bevallen van een JONGEN P. W. HUINEMANN—Kuiler. Goes, 14 Mei 1878. *m* Bevallen van een MEISJE: mevrouw J. G. De WITT HAMER Kakebeike. Goes, 15 Mei 1878. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn hartelijk geliefde echtgenoot, de heer G. De WILDE, Theol. Doet. en Predikant te Ove- zand en Driewegen, mij nalatende twee kinderen, nog te jong om hun verlies te beseffen. Oyezand, Wed. G. De WILDE, 12 Mei 1878. geb. Tui,. Volstrekt eenige kennisgeving. Aan allen, die van hunne deelneming blijk gegeven hebben bij het treurig verlies van zijne dierbare eclitgenoote PIETERNELLA De DREU, betuigt ondergeteekende zijn ongeveii.s- den dank. 's-Heer Arendskerke, 10 Mei 1878. P. PHILIPSE. Voor de vele en treffende bewijzen van belangstelling en toegenegenheid op zijn 80sten geboortedag, zoo hier als van elders ontvan gen, betuigt de ondergeteekende zijn hartelijken dank. Nisse, P. TOLHOEK. 14 Mei 1878. Voor de bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van onze behuwdzuster en zuster, mejuffrouw WILHELMINA DANIEL A STEINBUCH, betuigen wij onzen hartelijken dank. M J. KEISER. C. E. KEISERSteinbuch. D. J. SCHOLTEN. P. C. H. SCHOLTENSteinbuch. Het DIJKSBESTUUR van den W1LHEL- MINAPOLDER zal des voormiddags te elf uren, in het gemeente huis te Wilhelminadorp, trachten aan te besteden De besteding geschiedt volgens I der A. B. Het bestek ligt ter lezing van den 13 Mei af bij den Ontvanger-Griffier des polders E. Van den BOSCH, te Goes, en in het gemeentehuis voornoemd, en is a contant voor 25 cent ver krijgbaar bij de boekhandelaren F. KLEEU WENS k ZÓÓN, te Goes. De aanwijzing geschiedt op Woensdag den 15 en Donderdag den 16 Mei vóór de besteding, door den Dijksopzichter des polders J. VISSER Adz., te Sas van Goes. Het Dijksbestuur voornoemd, G. J. Van den BOSCH, Dijkgraaf. E. Van den BOSCH, Ontv.-Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van S-HEER ARENDSKERKE zullen des middags te 12 uren, in het gemeentehuis aldaar, iu het openbaar trachten aan te besteden waarvan het bestek met teekeningen van heden af ter inzage ligt in voornoemd gemeentehuis tot op den dag der besteding. Inlichtingen worden gegeven door den heer J. H. HANNINK, Architect te Goes. 's-Heer Arendskerke, den 1 Mei 187 8. De Burgemeester, C. Van CITTERS. De Secretaris, B. VERMANDE. Het BESTUUR vau het CALAMITEUS WA TERSCHAP ELLEWOUTSDIJK en den CALA- MITEUSEN POLDER BORSSELE zal des voormiddags te 11 uren, in het gemeente huis te Borssele, iu twee perceelen, onder nadere goedkeuring Het bestek ligt ter lezing bij den fungeerenden Secretaris-Ontvanger, (wiens kantoor voor deze aanbesteding zal gehouden worden bij den heer A. BOLIER te Borssele,) bij de waterbouw kundige ambtenaren te Borssele en te Ellewouts- dijk, en is op franco aanvraag, tegen betaling van 60 cent, te bekomen bij den fungeerenden Secretaris-Ontvanger te Heinkenszand. Plaatselijke aanwijzing op Zaterdag en Dinsdag vóór de besteding. Het bestuur voornoemd, L. ROTTIER, Voorzitter. J. BEENHAKKER, f'1. Secretaris-Ontvanger. BREEDE WATERING BEWESTEN YERSEKE. Ingevolge aankondiging daarvan bereids den II Mei 1878 in elke betrokken gemeente dier watering geschied. GOES, 14 Mei 1878.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 3