Bijvoegsel van de v Goesche Coii Algemeene vergaderingen van Ingelanden der verschillende polders in Zuid- en Noord- Beveland. f) Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. RECHTZAKEN. JLpjril 1878. BUITENLANDSCH OVERZICHT. No. 48. Laatste en telegraphische berichten. Zat©rd.a,Q- 20 1878. 25 April. Polder Kruiningen. 29 Waterschap „De Piet." f) Evenals het vorige jaar wenschen wjj ook nu, ten gerieve der daarbij betrokkenen, in ons blad bovenstaande opgaaf, hoewel eenigszins korter dan destijds, op te nemen. Wij doen weer een beroep op bh. Secretarissen der verschillende polders, om ons daarin evenals in 1877 welwillend bij te staan door het verstrekken der opgaven. Wij twijfelen niet, of zij zullen aan dit verzoek wel voldoen en wij zeggen hun bij voorbaat dank. Het woonhuis en erf van de erven van wijlen E. Matthysse wed., te Heinkenszand, is den 18 April jl. in koop toegewezen aan Corns. Kloosterman aldaar, voor 500. Dinsdag had te Ter Neuzen o.m. de aanbeste ding plaats vanbet eenjarig onderhoud van de wer ken te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk, waarvoor het minst was ingeschreven door J. Sokeele be., te Ter Neuzen, voor 2991de begrooting bedroeg 3300. Kantongerecht te Qoe». In de zitting van Donderdag 18 April zgn de volgende vonnissen uitgesproken tegen lo. H. Yan S., te Goes, wegens 't zich bevinden ia staat van dronkenschap op den openbaren weg te Wolfaartsdijk, veroordeeld in een boete van 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. C. D., te 's-Heer Areudskerke, wegens ver voer van hazen, meer dan 14 dagen na sluiting der jacht, veroordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3. A. M. en J. M., te 's Heerenhoek, wegens po ging tot het bemachtigen van wild op ongeoorloofde wijze, veroordeeld ieder in eer.e boete van ƒ4,50, sub*. 2 dagen gev. straf c. e. 4o. A. K. en F. M., te 's-Heerenhoek, beklaagd ter zake van 't loopen over eens anders bouwland, ontslagen van alle rechtsvervolging, de kosten te dragen door den staat. 5o. P. W. Jz., te Baarland, wegens 't loopen over eens anders wetland, zonder daarop recht te hebben, veroordeeld in eene boete van 5, sub*. 3 dagen gev. straf c. e., en ter zake van 't loopen als voren, over eens anders Jowwland, ontslagen van alle rechtsver volging, de kosten le dragen door den staat. 6o. M. H., te Weraeldinge, wegens 't rapen van mossels op vooruitspringende werken van den polder „De Breede Watering," veroordeeld in eene boete van 10, subs. 1 dag gev. straf c. e. 7o. L. M., te Krabbendijke, wegens 't stellen van een hazenstrik, met aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld in eene boete van 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. Mrrondissements-rechtbank te Middelburg. In bare zitting op Donderdag 18 April zijn de navolgende vonnissen gewezen: In zaken, behandeld op 12 April te voren, tegen 1°. M. M., 22 j landmanszoon te Sohore, wegens het opzettelijk verbreken van afsluiting, veroordeeld tot een maand cell, gevangenisstraf en eene boete van 25, subs. 3 dagen cell, gevangenisstraf c. e. 2°. M. A. D., 50 j., vrouw van J. D., te Mid delburg, wegens bedelarij, veroordeeld tot 7 dagen cell, gevangenisstraf c. e. 3°. C. G., 60 j., te Middelburg, wegens bedelarij, veroordeeld tot 7 dagen eell. gev. straf c. e. 4°. J. M., 42 j., te Vlissingen, wegens diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot 2 maanden cell, gevangenisstraf c. e. 5°. P. C. IJ., 33 j., te VlissingeD, wegens deser tie als matroos van het Nederlandseh fregatschip „Gebr. Smit", veroordeeld tot 45 dagen cell, gevan genisstraf c. e. 6°. H. De V., 45 j., arbeider te Breskens, wegens bedelarij, veroordeeld tot 14 dagen cell, gevangenis straf, met bevel tot opzending naar een bedelaarsge sticht of werkhuis na het uiteinde dier straf. 7°. P. De S., 24 j., landmanszoon te Sluis, wegens diefstal, veroordeeld tot 3 maanden cell, gevangenis straf o. e. 8°. P. W., visscber te Sluis, beschuldigd van dief stal, vrijgesproken. 9°. J. B30 j., te Oostburg;, wegens diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot 1 maand cell, gevan genisstraf. In zaken behandeld op 15 April tegen 1*. J. B., 27 j., dienstbode te Overslag, wegens diefstal in dienstbaarheid en het toebrengen van slagen en stooteD, veroordeeld tot 2 maanden cell, gevange nisstraf c. e. 2°. J. M, 20 j., werkman, I De M., 20 schippersknecht en L. W., 19 j., werkman, allen te Ter Neuzen, beschuldigd van diefstal, vrijgesproken. 3°. J. Fr. S., 28 j., timmermansknecht te Zaara- slag, wegens mishandeling, veroordeeld tot 3 dagen cell, gevangenisstraf en 5 boete, subs. 2 dageu ge vangenisstraf c. e. 4°. A. Van D., vrouw van Ch. Van P., 45 j., koopvrouw te Koewacht, wegens spoorwegovertreding, veroordeeld tot eeoe geldboete van 6, subs. 2 dagen gevangenisstraf o. e. 5°. H. V., 25 landmanszoon, P. B., 28 j., klom penmaker, S. Z., 21 j., landmansknecht, L. S., 26 j., landbouwer en C. L. O., 30 j., werkman, allen te St. Jansteen, beklaagd van te zamen en in vereeniging verbreken van afsluiting en moedwillige mishandeling, de le beklaagde daarenboven van het moedwillig toebrengen van kwetsuren; de 2e beklaagde, P. B., is vrijgesproken; verder veroordeeld: de le beklaagde tot 6 weken eell. gevangenisstrafde 3e, 4e, 5e, elk tot 1 maand cell, gevangenisstraf en allen in eene geld boete van 25, de le daarenboven in twee, de ove rigen in eene geldboete van 8, subs, eene gevan genisstraf van 3 dagen voor iedere boete van 25 en een dag voor iedere boete van 8 c. e. 6°. J. L G., vrouw van J. Van de W., 46 j., kas teleines te Hoek en A. H. Van H., 42 j., visscher te Philippine, beschuldigd van diefstal in dienstbaar heid en medeplichtigheid daaraaD, de eerste veroor deeld tot een jaar cell, gevangenisstraf c. e.de tweede vrijgesproken. Bij den Baad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, is behandeld het beroep van den Gemeenteraad van 's-Graveapolder, tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij het onderhoud van een deel van den straatweg aan die gemeente is opgedragen. Bapporteur de Staatsraad Meenssen. Voor den Gemeenteraad trad als gemachtigde op de heer mr. De Laat de Knnter en voor Ged. Staten de heer mr. Fokker, griffier der Provinciale Staten. De heer Lambrechtten, lid van Ged. Staten, was ook tegenwoordig. (Fad.) Een Paaschzonnetje komt ons beschijnen. En dat danken wg aan Duitschland. Het zou ook zonde en schande zijn, wanneer men de Christenen op het vieren- van het plechtigste hunner feesten de ver heerlijking van den Stichter van hun godsdienst door kanongebulder stoorde. De ernstige week is toch al genoeg verontrust door geruchten van oorlog. Maar thans het zonnetje breekt door, en de pogingen, door Oostenrijk en Duitschland aangewend om een congres te doen bijeenkomen, zuilen met een goeden uitslag worden bekroond. Ja, er zal zelfs een vóór- conferentie plaats hebben, en de Bussische regeering is zoo inschikkelijk en zoo lief dat zij aan het con gres wil overlaten te bebepalen, welke wijzigingen in de tractaten van 1856 en 1871 door de jongste gebeurtenissen noodzakelijk zijn. Wat is het mooi weer, niet waar? Door een officiëele mededeeling, dat in Engeland alle uitvoer van torpedos, torpedo-booten en in 't algemeen van alle ontplofbare projectielen is verboden al klinkt zij wat onrustig laten wij ons geenszins in onze vreugdevolle stemming storen. Dat zijn slechts kleinigheden De tijding, dat in Turkije een gewijzigd ministerie is opgetreden, waarvan de nieuwe presi dent weer meer Engelsch- dan Bussischgezind is, verschrikt ons ook niet, want uit Brussel meldt men als stellig, dat Donderdagavond de uitnoodigingen voor het congres verzonden zouden worden. Alsof zulk een congres den vrede met zich brengt Neen, wij vleien ons daarmee niet zoo sterk. Wat was de uitslag van de conferentie, te Konstantinopel gehouden Dat Busland en Turkije gingen vechten. 'En zoo kan, trots vóór- conferentien en achter- con gressen, toch de bom eenmaal losbarsten, want wjj houden ons overtuigd, dat achter die vredelievende verzekeringen niet anders verborgen ligt dan onmacht of slimheid, om eene wellicht betere kans af te wachten. Als Busland veel geld had of krggen kon, w\j gelooven dat de wind dan wel uit een anderen hoek zou waaien. Diplomatentaal is zoo vaak leugentaal. In Frankrijk worden tegenwoordig voor Engelscha rekening alle mogelijke paarden opgekocht. Ook al een vredelievend teeken De Minister van Onderwijs aldaar bereidt een wets ontwerp voor, volgens hetwelk in elk departement een school voor het vormen van onderwijzeressen zal worden opgericht. De regeering zal voor twee millioen toegangskaar ten uitdeelen, waardoor werklieden,landlieden en anderen, wien de middelen daartoe ontbreken, kosteloos de tentoonstelling kunnen bezoeken. Wolfaartsdijk. Heden heeft hier het vergelijkend examen plaats ter vervulling van de opengevallen hooldonderwijzersbetrekking, tengevolge van het eervol ontslag aan den heer

Goessche Courant | 1878 | | pagina 4