1878. N°. 46. Dinsdag 16 April. 65ste Jaargang. Berchta en Mathilda,si MINISTERIE VAN WATERSTAAT, HANDEL EN NIJVERHEID. RIJKS-WATERSTAAT. C( )LORADO-K EVER. Mengelwerk. een verhaal uit de dagen der eerste Evangelieprediking in Zeeland, D. MOOJEN. AANBESTEDING. Vertrek der brievenmail naar öosl-todië. 0FFIC1EELE MEDEÜEELINGEN. GOES, 15 APRIL 187& (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebben dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. Ij. DAUBE Co., te Par ijs. A. STEINER en HAASENSTEIN TOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. -A»eirLlo e s t e ciiriQ- Op Vrijdag, 26 April 1878, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des IConings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er ledeo van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de d istrict, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het uitvoeren van werken aan rijzen hoofden op den oever voor Ter-Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van liet Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan dat vbd het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middel burg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tus- schenkomst in de voornaamste gemeenten de9 Rijks. Op 20 en 23 April 1878 wordt de noodige aanwijzing op ae plaats gedaan voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Ter-Neuzen. 'b-Gkavenhage, 23 Maart 1878. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. De BURGEMEESTER van GOES, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in Zeeland van den 28 Maart jl-, A no. 1243 3e afd. (Prov. blad. no. 38), waarbij wordt herinnerd aan de vroegere aanschrijving betrekkelijk den Coloiado-Kever, noodigt de ingezetenen uit, om, zoodra zij meenen een COLORADO-KEVER gevonden te hebben, hem daarvan bericht te geven, liefst onder toezending van een exemplaar, en met opgave waar zij dien hebben gevonden, teneinde daarvan mededeeling te kannen doen aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid. die zulks heeft verzocht. De Burgemeester herinnert, voor zooveel noodig, dat de Colorado kever, op den rug gezien, de gedaante heeft van den inlandschen groenen Goudhaan, maar dat hij een weinig grooter is; voorts, dat zijn vleesch is vleesch kleurig rood of rosachtig isabelle, met zwarte oogen, 18 kleine vlekjes en stipjes op het borststuk en vijf gebogen langstrepen op ieder dekschild, waarvan die langs den naad der dekschilden zeer smal en de overigen tamelijk breed zijn, terwijl de zijranden dier strepen niet scherp afgebakend zijnmaar dat men tusschen haar op de isabelle-grondkleur nog zeer vele fijne zwarte of bruine stippeltjes ziet. Ook acht de Burgemeester het niet onnoodig hierbij te voegen, dat de eieren, die zich bij hoopjes van p. m. 30 op de onderzijde der bladeren bevinden, glad, hoog geel of oranje van kleur zijn en dat binnen vijf of zes degen daaruit de jonge larven te voorschijn komen, die eerst bloedrood, later vleeschkleurig 'en 8 a 9 millimeter lang zijn. Goes, den 13 April 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. dook IV. Den volgenden dag, toen Wodans oog naar de zee begon te neigenwas zij met haar kind op weg gegaan. En thans lag zij geknield als boete linge. Haar geschiedde, wat zij gevreesd had. Op dit oogenblik ruisehte de avondwind zacbt- kens door het boscb en deed ook de bladeren van den eik een weinig trillenalle aanwezigen omvatten den boom, enkele van de vlugsten klom men bij den stam op, grepen naar de takken, om helsden die en smeekten op luiden toon den mach tigen Ood. De een bad om herstel van een zieken bloedverwant, de ander om hulp in zijn werk, een derde om herstel voor ziek veeweer een ander om een spoedige en behouden terugkomst van een ten strijd getogene. Barlof bad niet mede hij bleef eenige oogenblikken zwijgend naarde biddenden zien en begaf zich toen naar Sigyna, die daar nog altijd geknield lag. Hij keek haar met een droevig oog aan en scheen medelijden met baar te hebben. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat de vroeger uitgestelde aanbesteding zal plaat9 hebben op Zaterdag den 20 April aanstaande, des namiddags te 1 uur, in de groote zaal van het Raadhuis, en dat aan zullen worden aanbesteed: 1°. de onderhoudswerken aan de openbare gebou wen, haven, draaibrug, riolen en waterlei dingen en de begraafplaats, in twee per- ceclen; 2°. de onderhoudswerken aan de schoolgebouwen en onderwijzerswoningen; de noodige leve ringen en herstellingen aan de schoolmen- beien en het gewone schoonmaken, in drie perceelen 3". het schoonmaken van het raadhuis, de poli tiewacht en de leenbank, met levering van witkalk, in éen perceel; 4°. de onderhoudswerken aan de verhuurde eigen dommen der Gemeente, in éen perceel; en 5°. eenig onderhoudswerk aan het Sas en de ge bouwen van het Sas, in éen perceel Bestek en Voorwaarden liggen ter inzage van belang hebbenden ter Secretarie der gemeente, op eiken werk dag van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, terwijl aanwijzing zal gedaan worden van de eerste vier nommers Woensdag den 10 April a. s., des na middags te 1 uur, te beginnen aan de H B. school voor jongens. Goes, den 15 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A N. Via MARSEILLE, 19 April, 1.'s morgens. Via KIEUWEDIEP, 19 April, 5.45 's avonds. Via BRINDISI, 26 April, 1.— 's morgens. Via NAPELS, 28 April, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Bauka en Palembang niet aan. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg in Maart jl. f 9,011,270,965, zijnde f37,423,60 minder dan in Maart 1877, maar f 1,145,535,34s boven der raming. Sedert 1 Jan.jl. wasdeopbrengstf2l,922,214,l9, zijnde554,350,65" boven de opbrengst in de eerste drie maanden van 1877, maar f 1,674,992,67 beneden der raming voor 1878. Door den Koning is vrijstelling verleend van zegelrecht voor de aan het Departement van koloniën in te zenden extracten uit de registers van den bur geriijken stand, betrekkelijk het overlijden van gepen sioneerden en gegageerden, ten laste der koloniale geld. middelen. In den guostigeu toestand van P. Bruel van wiens ongeluk wij in ons vjrig nommer melding maakten, is Zaterdag plotseling eene wending gekomen. Reeds had hij 't bed ver- »Gij hebt nooitbegon hij»de goden afge zworen, zegt gij «Neen, machtige bloedman," zeide Sigyna «wel heb ik eenige malen tot den God der Christenen gebeden maar hij scheen mij niet te hooren". nik geloof u gaarne hervatte Barlofde ge kruiste God zoo hij ooit geleefd heeftis dood en kan u niet helpenmaar WodanDonar en Freyr leven en kunnen, ja zullen helpen allen die door trouw aan hen hun gunsten waardig zijn." nMaar kan ik danzoo ik door ontrouw hun gunsten verbeurd heb, hun toorn niet doen stillen, door den God der christenen af te zweren en Wodan den besten stier van onzen stal te offeren?" vroeg Sigyna. nik zal beproeven, of de asen antwoord geven" antwoordde Barlof. Hij wendde zich om, ging naai den boom terug en gebood den smeekelingen zich een weinig te verwijderen. Zij voldeden onmiddel lijk aan dat bevel. Barlof dekte zich bet hoofd met een van stroo gevlochten hoed. Hij omarmde den stam van den eik, terwijl hij zijn gelaat naar het Noorden wendde en zijn krachtige barytonstem klonk bij de diepe stilte welluidend door het woud «Asen, die op last van Wodan En van Hulda, de Gevierde, Uit Walhalla neer komt dalen In de sehakuw der heilige wouden, Om de wenschen, beden, klachten laten, toen hij ernstiger ziek is geworden, zoodat hg reeds Zondag overleed. De man laat eene vrouw met negen kinderen achter. De oudste ervan is 18 jaar en kan zoo hem daartoe de gelegenheid gegeven wordt, want hij is een voorkind en zon, nu hij geheel wees is gewordenin 't weeshuis kunnen gaan, een groote steun voor zjjne moeder zjjn. Mocht haar die steun niet ontnomen worden Maar dan nog zijn er acht kleinen, die niets verdienen, en waarvan de jongste zes maan den telt. Treurige toestand voorzeker Welken weg er ingeslagen moet worden om de weduwe en kinderen voor de toekomst het best te helpen, kan nu nog niet gezegd worden. Maar wat wel nu reeds bepaald worden kan is het feit, dat er hulp noodig is. Wij doen dus voorloopig een beroep op de liefdadigheid van allen, die liefde gevoelen voor hunne naasten. Waar een weduwe, zonder geld, met acht kleine kinderen, een beroep doet op ons allen, daar zal zeker niemand achterwege bljjven. De kleinste gift zelfs is welkom. Voorloopig totdat op andere wijze een be roep op aller weldadigheidszin gedaan zal worden - stellen wij ons gaarne beschikbaar tot het in ontvangst nemen van giftenvoor dit doel bestemd. Een bus staat daartoe aan ons bureau, terwijl wij van de ingekomen giften melding zullen maken. De statistiek van den handel en de scheepvaart in ons land over Februari ligt aan ons bureau ter lezing. Bij kon. besluit ia, na afgelegd examen, met ingang van 1 Mei aanst., benoemd tot surnumerair bij het vak der posterjjen, buiten bezwaar van 's rjjks schatkist, de heer M. f. De Jongh, te Goes. Men schrijft ons: Zaterdag trad de heer Hartman, secretaris der gemeente Ooes, in het Ouderwijzersge- zelsehap alhier als spreker op, en onthaalde zijn aandachtige hoorders op eenige fragmenten uit een ter perse zijnd werk van zjjne hand over Geert Groote en de door dezen gestichte Fraterscholen. Na een beknopt maar zaakrijk overzicht van den loop der beschaving, van den invloed dien de Christelijke godsd eust hierop heeft uitge oefend, van de verdiensten der kloosterorden en hare ontaarding, stelde de spreker in het licht, dat uit de verschillende bespiegelend wijsgeerige meeningan in de kerk gedurende de middeleeuwen, zich eindelgk een practische mystiek openbaarde in den beroemden stichter Van Germanjes vrije zonen Te vernemen, hoort het smeeken Van Sigyna, Fuiko's vrouwe, Om ontferming en vergeving Voor haar dwaas geloofverzaken. Zietzij ligt in smart en rouwe, Haar gelaat besproeid door tranen, Daar zij barer vaadren goden Voor 't geloof aan den gekruisten God der Franken kon vergeten. Zij gevoelt, dat in haar Wolfard Haar tot straffe van de goden Booze asen zijn gevaren, Dat haar jongske zal gaan sterven. Staat Gij toe aan Fuiko's vrouwe, Dat zij trede in de schaduw Van den eik, gewijd aan Wodan, Om haar kind door 't hol te werpen Van den boomstam, uwe woning? Op bet eerste feestgetijde, Dat in 't perk bij Wodans essche En omzet met hazelaren, Vrije zonen der Germanen Hem ter eere zullen vieren, Zal zij voor den offermaaltijd Een der breedst geschofte stieren Van den stal baars heeren Fulko Offeren als bewijs van boete. Asen, groot en machtig, antwoordt 1" der Broederschap des gemeenen Levens, Geert Groote. Door talryke bijzonderheden uit het leveu van dezen edelen Nederlander, door de beschrij ving van de door Groote gestichte orde enschiolen, door den invloed te schetsen, dien deze scholen op de opvoeding en het onderwijs hebben uit geoefend, hoe de onderwjjzers, in deze scholen gevormd, hebben medegewerkt aan het ont staan van een nieuwen toestand, namelijk van de geestelijke opvoeding der middeleeuwen tot de meer algemeene beschaving der latere tjjden, wist de spreker tot het einde zijner voordracht de aandacht te boeien. Woensdag a. s. viert Jakob Goemaat, bij allen bekend en die in Mei a. s. den dag hoopt te herdenken, waarop hij voor 40 jaren het bodeschap tusschen Kapelle en Goes 't eerst uitoef nde, zjjn 75n jaardag. Wie zal hem op dieu dag eens een hoe geriug ook stoffe- ljjk bewjjs van belangstelling willen geven Zaterdag reed de landbouwer A. Van D„ van Wolfaartedjjk, naar Eloetinge, toen hjj nabjj de hofstede //Altjjd zorg" op den Kloe- tiogschen straatweg 'met zijn wagentje tegen een boom aanreed, zoodat dit omsloeg, en hjj zelf eruit viel. Daardoor bekwam hjj verscheidene wonden, en moest er geneeskundige hulp worden ingeroepen. Zondag verkeerde hg in bedenkelg- ken toestand. Wieuwedorp. Door ruim een vijftigtal contribnabelen in den hoofdelijken omslag is aan den gemeenteraad een verzoekschrift in gezonden, strekkende tot vermindering van ge noemde belasting in het algemeen, op grond van eene verhooging met 60% sedert het vo rige jaar. 's-Heer Areiidskerlce. Zaterdagmiddag geraakte een paard, gespannen voor een kar, aan de binnenzijde van den spoorweg, waar eenig vee was gelost, op hol, juist toen een trein in aantocht was. Gelukkig slaagde men erin het paard bjj het station tot staan te brengen en verdere onheilen te voorkomen. Onder het rennen was de kar in aanraking gekomen met een ander paard, dat daardoor gekwetst op den grond viel, terwjjl de voer man, die inmiddels van de kar was gesprongen, eenigszins gewond werd. ITersekc. Tegen een metselaar uit eene andere gemeente, die een knaap van beneden de 12 jaar in dienst had, is procesverbaal opgemaakt wegene overtreding der wet op den kinderarbeid. Barlof zweeg. Plechtig en indrukwekkend klonk de nagalm van zijn welluidende stem door de hooge gewelven van dezen tempel, gevormd door de ma jestueuze kronen van de reusachtige beuken en eeuwenoude eiken. Oer was iets grootsch iets onbeschrijfelijk verhevens, een overweldigende kracht in den godsdienst onzer vaderen, waarvan wij, nuchtere kinderen der negentiende eeuw, ons moeilijk een begrip kunnen vormen! Zij, nog niet ontzenuwd door weelde en overbeschaving zoo als wij, hun zwak nageslachtzij, nog koel van hoofd en warm van hart, nog niet bedorven door dog matiek in kunst en godsdienst, hadden een open oog en warm gevoel, een ontvankelijk gemoed voor bet schoone der natuur. Zij, heidenen, gevoelden en verstonden beter dan wij, die ons zooveel laten voorstaan op onze bijbelkennis, het woord van den bijbelschen dichter: «De God des hemels en dei- aarde woont niet in tempelen met handen ge maakt." Zij, heidenen, begrepen beter dan wij, zoogenaamde christenen, de les van Christusnziet de lelien des velds." De velden, wit om de oogsten, het nietige mosterdzaadje, opwassende tot een boom, de wijnstok met zijn ranken, de bergen, opgenomen door het geloof en gezet in het hart der zee waarvan de eenvoudige Menscbenzoon sprak, waren voor hen evenals voor Christuswelsprekender dan voor ons. Zij, heidenen, staan hierin althans nader bij Hem dan het tegenwoordig geslacht dat zich naar Hem noemt

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1