Berchta en Mathilda, N°. Jaargang. Bij deze coui'aut behoort een Bijvoegsel. Iets over sparen. Mengelwerk. een verhaal uit de dagen der eerste Evangelieprediking in Zeeland, D. MOOJEN. OmiEELE WEMUWN. GOES, 12 APRIL 1878. ADVERTENTIES 13 GOESCHE Pe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct,, met bijblad 10 et. COURANT. Gewone ad verten tiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOCLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. i. Reeds geruimen tijd is de quaestie van het School-spaarbankwezen in ons land aan de orde. Ook in de te Goes bestaande vereeniging Volks belang" werd indertijd daarover gesproken, maar de verdere bespreking van dat punt om bijzon dere redenen o. a. de geringe belangstelling der leden, waaraan meer vereenigingen ziek zijn geheel achterwege gelaten. En toch verdient die quaestie wel nadere overweging, daar toch de grondslag voor het sparen in het volgend leven zeker wel bij het kind gelegd dient te worden. Daarmede moet men dus aanvangen, ook met beoordeelen, en de Eco nomist van Februari gaf ons aanleiding hierop de aandacht eens te vestigen. Een der groot ste voorstanders en propagateurs van het spaar bankwezen in Frankrijk heeft in het Journal des Débata een overzicht gegeven van de uiterst merkwaardige vorderingen, welke het school- tpaarbankwezen heeft gemaakt. Uit een overzicht van het onderwerp, zoowel in Frankrijk als in de meest-gevorderde nabu rige landen, door genoemden heer aan het be stuur der „Société des institutions de prévoyanee" gegeven, heeft de Economist eenige belangrijke gegevens genomen, die wel zeer de aandacht waard zijn van allen, die in dit belangrijk vraagstuk belang stellen. Wij lezen daarom trent het volgende: vAan het eind van 187 6, dus twee jaar na de eerste pogingen om de schoolspaarbanken in Frankrijk ingang te doen vinden, was deze instelling in negen-en-zestig departementen van Frankrijk en in de drie departementen van Algerië ingevoerd. In zes departementen had men spaarbanken op al de lagere scholen. In de tweeëntwintig departementen, waar ze het meest verbreid waren, telde men er 4997. Een getal van 189519 leerlingen spaarde, en onder deze waren er 127811, die het tot een eigen spaarbankboekje hadden gebracht. De geheele som aldus, in sommige streken zelfs bij //centimes" vergaard, en aan de groote spaarbanken over gemaakt om op afzonderlijke boekjes voor eiken leerling ingeschreven te worden, bedroeg 1,297,512 francs. De toen meest gevorderde departementen telden 3650 schoolspaarbanken; door IV. «Ziet," ging Barlof met verheffing van stem voort, terwijl hij zijn bliksemende oogen naar de ondergaande zon richtte, wier stralen juist op dat oogenblik verduisterd werden door een voorbij drijvende wolk, «Wodan vertoornt zich reeds, omdat gij het waagt hier te komen op deze heilige plaats en op dezen aag, die hem gewijd is." «Maar ik heb de goden niet afgezworen," sprak Sigyna. «Gij hebt toch de ellendige Franken in uw huis ontvangen, hun kruisbeeld gekust en uw door hen laten wasschen," hernam Barlof. De vrouw gaf hierop geen antwoord maar zeide «reeds twee dagen ligt mijn kleine Wolfard te krimpen van pijn en «Welnu,viel Barlof haar met bitteren spot in de rede, «bid dan nu tot uwen gekruisten God, dat hij uw kind geneze." Het volk rondom den boom lachte, maar Barlof maakte met de rechterband een afwijkend gebaar, waarop het gelach ophield. De vrouw zag met een blik, waarin verontwaar diging, deemoed en fierheid om den voorrang stre den, naar de lachenden. Een oogenblik scheen 73686 leerlingen hadden het tot een eigen spaar bankboekje gebracht en hadden aldus 768,029 fr. bespaard. Deze cijfers zien op het eind van 1876. Sedert elf maanden zijn ze zeer toegenomen, vooral na de heropening der scholen in 1877, toen verscheidene schoolspaarbanken ingevoerd zijn. De spaarbank van Bordeaux gaf in 1874 het voorbeeld. Op den 3ln December 1876 telde zij 5300 leerlingen van 85 scholen met een eigen spaarbankboekje en die 62100 fr. bespaard hadden. In November 1877 telt zij 6115 leerlingen van 110 scholen met spaarbanken voorzien, en die 91957 fr. bespaard hebben. De spaarbank van Nantes telde den 31 n December 1876 2167 leerlingen aan 65 scho len, die een eigen spaarbankboekje en een som van 29051 fr. bezaten. Den 30n November 1877 was het getal scholieren tot 3 83 7 gestegen. Het bespaarde geld bedroeg 60971 fr. en 79 seholen waren van spaarbanken voorzien. Terwijl de gemakkelijke en zekere werking van de schoolspaarbanken en de opleidende invloed, dien zij hebben, niet over het hoofd wordt gezien, vestigen de offieiëele rapporten van Engeland en Italië, even als de verslagen der Frausclie spaarbanken, de opmerkzaamheid nog op een ander feit, dat men vooral in Frank rijk, maar ook elders waar geregelde school spaarbanken zijn, heeft waargenomen. Het feit is, dat de leerlingen die sparen, zonder het zelf te weten, een krachtige propaganda uitoefenen op hunne omgeving, hunne ouders en betrek kingen door middel van het spaarbankboekje, dat zij mede naar huis brengen. Uit boekje is volkomen gelijk aan het gewone spaarbank boekje, en zij, die nu leerlingen zijn, kunnen het gedurende hun geheele leven blijven ge bruiken. Dit boekje nu toont aan de ouders hoe de spaarbanken in hun werk gaan, en het voordeel dat zij aanbieden wordt hun „tastbaar" (zooals de heer Stella, een vroegere minister van Italië uitdrukte). „„Aldus ingelicht, begrijpen de ouders" zegt het Italiaansche verslag „dat zij hetzelfde als hunne kinderen en beter zouden kunnen doen, en zij ook nemen een spaarbank boekje/^ In Juni e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van diplomate voor het eerste natuurkundig examen en het natuur kundig examen voor hulp-apothekers, het tweede het, alsof de verontwaardiging en fierheid de over hand zouden behouden; dat zij haar meerderheid als vrouw van een Adeling, meesteres op een hoeve, tegen de lachers, meerendeels eigenhoorigen, wilde toonen. Zij deed een paar schreden naar de lachers en zei«hoe, ellendige liten durft gij maar een klagende toon van haar kind bracht haar tot deemoed en angst terug. Zij viel op de knieën, leidde haar jongske voor zich op de bruine eiken bladeren, strekte de handen smeekend uit naai den grijze en riep opnieuw: „O, Barlof! heb medelijden met mijn kleinen Wolfard. Vergeef mij, zoo ik ooit aan de macht van onze goden heb kunnen twijfelen." De arme moeder was op dit oogenblik bekla genswaardig. Wat had bet haar gekost, om dezen vernederenden gang te doen! Zij, de vrouw van eenj Adeling, die meer dan éen aandeel in dit zelfde woud bezat, zij moest zich hier vernederen ten aanschonwe van een menigte eigenhoorigen En na deze vernedering nog niet eens haar doel bereiken Ziet, het was nu meer dan twee dagen, dat haar kleine Wolfard kreet van pijn en dat zijn aan vallig gezichtje door stuiptrekkingen verwrongen werd. Bij den eersten aanval, dien het kind kreeg, had zij hulp en genezing trachten te verkrijgen door te bidden tot den God der Franken, tot Jezus, dien Adélard, de christenprediker, haar had ver kondigd als machtig boven allen, die door zijn dood aan een kruishout alle kwaad, alle menschelijk leed, ja zelfs den dood had overwonnen. Deze God, bad zij gedacht, zou wel machtig ge noeg zijn om haar kind te herstellen en van den boozen ase, die in den kleine scheen gevaren, te natuurkundig examen, of van akten van bevoegdheid als hulp-apo'hpker, in art. 16 vermeid; terwijl in Juli e. k. gelegenheid zal gegeven worden lot het afleggen van het veeaitsenijkundig examen, ter verkrijging van het diploma van veearts. Men zie verder de Staats-courant van 12 dezer. Dit jaar kunnen vier jongelingen na afgelegd examen als scheepklerk worden aangesteld. De jongelingen die tot dit examen, hetwelk in de maand Augustus zal plaats hebben, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op den len Januari 1878 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 18e jaar nog niet zijn ingetreden. De vereischten zijn in de Staats-courant omschreven. Oost Indiê. Benoemd in betGouv. van Sumatra's west. kust, tot griffier bij den rapat te Fort van der Cappellen, de griffier bij den rapat te Poeloe Tello, J. C. Van len Brink. Overgeplaatst: Aan boord van Z. M. fregat Zeeland, de luit t. z. 2de kl. C. Mol van Z. M. st. Bataviaaan boord van Z. M. st. Borneo, de adelb. lste kl. R. O. Verschoor van Z. M. st. Zeelandaan boord van Z. M st. Curacao, de luit. t. z 2e kl. J. Van den Bosch; bij het garn. te Tjiltajap, de offiicier van gez. 2de kl. K.Ross, te Willem I. Als aanvulling op een vroeger bericht melden wij, dat de telegrafist A. P. Verhoeffl en de klerk J. II. Timmermans met 1 Mei verplaatst worden van Goes respectievelijk naar Amsterdam en 's-Hertogenbosch, en ver vangen door de telegrafisten J. Van Boven, van Amsterdam, en li.J. H. Hulsman, van Hengelo (Overijsel). Maandaga. s., desavonds te5 uren, zalin de schouwburgzaal alhier door het Comité tot wering van schoolverzuim de jaarljjksche uitreiking der priemiën en belooningen weer plaats hebben. De uitnoodiging tot bijwoning ervan, die het Comité tot allen richt, msg zeker overbodig hee- ten, waar steeds velen van die gelegenheid gebruik maken. Van onze zijde achten wjj dan ook eeae bloote mededeeling voldoende. Woensdagavond is P. B., koopman alhier, op zjjne terugreis van 's-Heerenhoek van den wagen gevallen, zoodat hij aan hoofd en beenen eenige kneuzingen bekwam Zjjn toestand is niettegenstaande men zjjn dood reeds heeft gemeld volstrekt niet ernstig. In eene Woensdag gehouden vergadering van het departement Middelburg der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is aan C. Vergouw de zilveren medaille der Maatschappij, benevens een vereerend getuigschrift, uitgereikt voor zjjnen 50jarigen dienst op de werf der Commercie-Ciunpagnie te dier stede. verlossen. Zij bad het houten kruisje genomen, dat Adélard baar gegeven bad, het op 't gelaat van haar kind gelegd, driemaal het teeken des kruises gemaakt, zooals Adélard haar had geleerd te doen. Te vergeefs: haar kind was niet beter geworden. En nu begon zij in haar ongeduld en vrees aan de macht des gekruisten te twijfelen. «Zou 't wel waar zijn, dat Christus alle schik godinnen, die den levensdraad der menschen af snijden, heeft onderworpen, en zouden zij wel op zijn bevel haar kind in 't leven moeten laten? «Zou de goede Hulda, de kuische en liefelijke vrouw van den machtigen Wodanzou Hulda in wie zij van haar kindsheid af had leeren ge- looven als de beschermster van het huisgezin, niet machtiger zijn? «Maar Adélard had haar immers gezegd,dat Wodan, Hulda, Freyer, Donar en alle goden, asen en schik godinnen niet zoo machtig waren als Christus en Zijne Heiligen. Doch vrouw Berchta, Barlof en alle bloedmannen verzekerden het tegendeel. En had zij zelve nog onlangs Donar in zijn wagen niet door de lucht hooren rijden, had zij het geluid van zijn mjolner niet gehoord, zija keilen in vurige stralen door de lucht zien schieten «En had verleden jaar na die lange droogte, op hun gebed bij den heiligen eik, Freyer hun geen verkwikkenden regen geschonken? «Had zij zelve dan nu nog onlangs in den donkeren najaarsavond de asen niet in vurige tongen hoven het water in de beek zien zweven «Neen, neen, de Frank had ongelijk. Er was geen Christus en zoo hij er ware, hij was niet zoo machtig als de goden! Hun zou zij bidden! «Nog een dag, dan is het de dag aan Wodan gewijd, Van de Oesterbank in, die Woensdag te Bergen-op-Zoom verpacht werden, hebben 70 perceelen nog geen f 7000 opgebracht. Het vorige jaar bedroeg de pacht daarvan ruim ƒ23,500. De overige perceelen zouden gisteren verpacht worden. De som, noodig tot het plaatsen van een eenvoudig gedenkteeken op het graf van den bekenden landbouwkundige Staring te Lochem is genoegzaam door belangstellenden bijeen gebracht. Vooral onder de Zeeuwsche land- houwers vond men vele inschrijvers. Zie verder het bijvoegsel. Getrouwd JACOBUS WESTERWIJK BOSDIJK met JOSINA GIPS. Dordrecht, 11 April 18 78. Voorspoedig bevallen van een ZOON S. G. Van LOGHEM--Db Bruijn. Amsterdam, 10 April 187 8. Heden overleed in den ouderdom van ruim 73 jaar, na kortstondige ongesteldheid, onze geliefdo moeder en behuwdtnoeder mevrouw J. A. BEVIERweduwe van den heer J. De Fouw Wz. Goes, 12 April 1878. T. M. DE FOUW. A. S. DE FOUW. W. MOLIJN—De Fouw. D. M. MOLIJN. J. A. BEVIER DE FOUW. S A. I. DE FOUW. Eenige kennisgeving. De heer en mevrouw J. WESTERWIJK BOSDIJKGIPS betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstellingbij hun huwelijk ondervonden. Dordrecht, 11 April 1878. Voor de talrijke bewijzen van deelne ming, die wij van hier en elders ontvingen, in het smartelijk verlies onzer geliefde HENRIETTE ENGELINA, betuigen wij onzen hartelijken dank. Goes, 12 April 1878. Wed. P. VAN HIELE en familie. Woensdag, dan ga ik naar 't woud van Guzala, naar den heiligen eik." Zoo sprak de beangste vrouw. «Ik zal zelf mijn kleinen lieveling met den geest van den machtigen God in aanraking brengen als Hij door de takken en bladeren ruischt." Maar als de bloedman Barlof, of enkele van haar buren of eigenhoorigen daar ook zijn Die weten immers dat zij den Frankischen christen huisvesting heeft verleend, en dat zij zich ter kwader uur door den Frank heeft laten doopen O, zij weet het, zij zal dan smadelijk terug gewezen worden 1 Schande en bespotting zal haar deel zijn; zoo niet erger. En, als wellicht binnen weinige dagen Fulko, haar man en echtgenoot, de vader van haar lieveling, uit het land der Fran ken terugkeert en alles verneemt dan «O, Hulda! liefelijke godin, gij die over echt en trouwe waakt, red mij van den toom van mijn Heer 1 Red mijn kind En de arme vrouw en moeder had in radeloozen angst de handen ge wrongen, eu was half bewusteloos naast haar schreienden Wolfard neergezegen. Zoo had Machteld, haar trouwe dienstbode, haar gevonden. Deze had haar gloeiend hoofd met koud water gewasscben, waardoor zij weder was bij gekomen. Toen had zij met Machteld overlegd, wat haar te doen stond en beiden waren over eengekomen dat vrouw Sigyna morgen den tocht naar den heiligen eik zou wagen. En als Barlof zich daar bevond en haar terug wees, zou zij Christus, den God der Franken, die toch niet hel pen konvoor altijd afzwerenden toorn van. Wodan en Hulda trachten te verbidden en haar kind door den heiligen eik laten glijden.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1