1878. N°. 44 Donderdag 11 April. 65su' Jaarnanff. Berchta en Mathilda,7> AANBESTEDING. D. MOOJEN. GOES, 10 APRIL 1878. Mongelwerk. een verhaal uit de dagen der eerste Evangelieprediking in Zeeland, (IOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs, A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau^van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES brengen ter openbare kennis, dat d e AANBESTEDING der ONDERHOUDS- en SCHOONMAAKWERKEN van de openbare gebouwen, scholen enz. alsmede van het Sas tot nadere aankondiging is uitgesteld. Goes, den 10 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Van eene andere zijde wordt ons gemeld en wjj haasten ons daarvan mededeeling te doen dat het vermelde in ons vorig nora- mer onder KRUININGEN, betreffende de han delwijze van een geneesheer, die vertrokken zon zjjn, na verklaard te hebben, dat er geen leren meer in 't kind was, geheel bezijden de waarheid Is. Spoedig zal die bericht gever ons nadere bescheiden aan de hand doen en hopen wg dan op die zaak terug te komen. In navolging van in andere provinciën of gedeelten daarvan bestaande vereenigingen tan burgemeesters en secretarissen, wordt eene poging aangewend om ook voor Zuid- en Noord- Beveland zulk eene vereeniging in het leven te roepen, waarvan de leden, op bepaalde tijden bjjeenkomende, van gedachten wisselen over de zaken, tot hun werkkring behoorende. Daar toe werd op initiatief van den heer H. O. Hartman Jznsecretaris van Goes, eene nitnoodiging gezonden, aan alle burgemees ters en secretarissen in genoemde deelen onzer provincie, welke circulaire is onder teekend door de navolgende heerenH. G. Hartman Jz., secretaris van GoesZ. D. Van der Bilt La Motthe, secretaris van 's-Heer Abts- kerke c. a.G. J- Van den Bosch, burge meester van Kattendijke c. a C. Risseeuw, secretaris van Kattendijke; W. L. Kakebeeke, burgemeester van HoedekenskerkeF. W. Pru- mers, secretarie van 's-GravenpolderP. Brug- geman, burgemeester van Baarland A. C. De Blinde, secretaris van Wemeldinge M. West- strate, Sécretaris van WolfaartsdijkB. Ver mande, burgemeester van 's Heer Abtskerke en secretaris van Heinkenszand en 's-Heer Arends- kerke; P. Van Wingen, burgemeester van Oude- landeA. Lons, secretaris vaa Oudelande J. Welleman, secretaris van Hoedekensker. keW. J. Van Dam, secretaris van Ka- door IV. 'tWas een schoone najaarsdag. De eeuwenoude eiken in 't woud van Gusala stonden bij de naar het westen neigende stralen der zon in hun bruinen doste prijken, alsof ze met goud waren overgoten, 't Was stil. In de schaduw van bet elzenhout ver scholen, rekte zich de vlugge ree de ledenen de tonen van de geelgebekte zwarte lijster klonken liefelijk van boven uit den knoestigen beuk. Langs het kronkelend voetpad, dat van de weide naar een groote open plek in het woud voerde, ging een jonge vrouw, met een schreiend kind op den arm, met haastigen tred het bosch in. Zij had een los hangend linnen kleed aan, dat in breede plooien tot op de voeten afhing, en om baar hals droeg zij een zilveren keten, een teeken van hoogeren stand. Haar eenigszins bleek gelaat teekende angst en de donkerblauwe oogen staarden nu en dan op het kind met eene ongerustheid, die welsprekend be wees, dat het haar eigen kind was, 't welk zij in de armen droeg. «Stil, mijn kleine Wolfard, stil mjjn lieveling! Zoo meteen zijn we er", sprak zij op zoeten toon, terwijl ze 't hoofd voorover boog en den kleinen jongen kaste, waarbij baar donker blonde, golvende haren, die tegen de gewoonte van pelle en H. Van Koeveringe, burgemeester van Schore en Vlake. In het Handelsblad van heden richt onze stadgenoot, dr. R. A. Soetbroodt Piccardt, een warm woord ter aansporing tot deelneming aan de verloting voor do vereeniging tot wee- zenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Te vens zet hij daarin uiteen, hetgeen vroeger in deze zaak is voorgevallen. Kloetiuge. Bij den Kerkeraad der Herv. gem. is het aangename bericht ingekomen, dat door jhr. .7. C. De Mauregnault, als gepensio neerd majoor der artillerie, op bijna 85jarigen leeftjjd, den 29 Nov. alhier overleden, bjj tes tamentaire beschikking aan de Diaconie is gehgateerd eene som van 300 gld. Voor de le serie ad ƒ55,000 der door het polderbestuur van Walcheren uitgeschreven geldleening groot ƒ165,000, tegen eene rente van 4 Va pet. 's jaars, is ingeschreven voor 146 aandeelen a J 1000, o. a. door de heeren Van Heel 4' Co., te Goes, 10 (waarvan toegewe zen 2). De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot het aangaan eener geldleening van 59,000 tegen 4 */2 pet. In Dec. 1877, Jan. en Febr 1878, is slechts éeu geval van hondsdolheid in het ryk voorgekomen. Een hond te Philippine is in Dec. 1877, als verdacht van dolheid, gedood. Na lijkopening zijn kenteekenen dier ziekte gevonden. Naar de Amst. Ct. verneemt, is onze Regeering dezer dagen uitgenoodigd tot. deel neming aan een internationale conferentie tus- schen de regeeringen van Ameiika en Europa, teneinde gezamenlijk de waardeverhouding van den zilveren tot den gouden muntslag te bepa len. Tevens is gevraagd waar de Regeering oor deelt, dat de conferentie moet gehouden woeden. Behoudens de goedkeuring van Z. K. H prins Hendrik, heeft de Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering tot viering van de Unie van Utrecht met groote meerderheid besloten tot oprichting van een nationaal gedenkteeken naar de ontworpen teekeDing. Het monument stelt voor een groote kolom, samengesteld nit zeven kleinere kolommen (zeven provinciën die tot de Unie toetraden), te zamen dragende het beeld der vrjjheid en op het voetstuk be- gehuwde vrouwen niet waren gevlochten, over het bleeke gelaat van 'tjongske vielen. «Stil maar! Daar ginds staat de heilige eik, waarin de goede Hulda woont. Ik zal mijn lieven Wolfard bij haar brengen en haar bidden, dan zal de pijn wel beter worden." Maar liet kind schreide voort, het kon moeder ook nog niet verstaan, want het was misschien niet ouder dan een jaar; het trok nu eens krampachtig de knietjes op, en dan weer rekte het zich uit, schopte met de kleine bloote voetjes en gaf alle teekenen, dat het door pijn ge kweld werd. Spoedig was de moeder met haar kleine de open plek genaderd, die een bijna cirkelvormige ruimte vormde van ongeveer twee honderd schreden in omtrek, door hooge beuken, eiken en berken om geven. Midden op dit plein, waarvan de grond reeds met duizenden verdorde bladeren bedekt was, stond op een kleinen heuvel een ontzaggelijk groote holle eik, wiens stam zeker door geen drie mannen kon omvademd worden. Hoog boven de andere hoo rnen stak hij zijn reusachtige takken uit en onder zijn wijduitgespreide kroon was voor een ganscbe menigte beschutting te vinden tegen regen en storm. Onder aan den stam was een opening, groot ge noeg om aan een volwassen mensch toegang te ver- leenen tot binnen in den boom. Boven, ter plaatse waar de kroon begon, bevond zich een dergelijke opening,maar een weinig kleiner. Rondom den boom stonden verscheidene olielampen te branden, waar van de opstijgende walm krinkelende wolkjes vormde tusschen de bruine bladeren en takken van den reusachtigen eik. Een aantal menschenmannen, vrouwen, jonge lingen en maagden, meerendeels met kort afge waakt door den Nassauschen Leeuw. Het ge heel zal naar het ontwerp een hoogte hebben van 31 meter. De kosten worden geraamd op ruim een ton. Bij de discussie over het ontwerp werd de wenseh geuit, dat daarop of daarbij ook het beeld van Jan Van Nassau zou worden aange bracht. Ook is het denkbeeld eener algemeene feest viering door het geheele land ter sprake ge bracht. De slotsom was, dat naar het algemeen gevoelen de gelden, voor het monument ge vraagd en verkregen, ook daarvoor moesten besteed worden, en dat het voorts aan de plaat selijke commissien moest worden overgelaten om ook voor locale feestviering bjjdragen ig te zame len, terwijl de plaatselijke commissie te Utrecht in elk geval voor eene feestviering te Utrecht be hoorde te zorgen, waartoeook van de ingezamelde gelden, nadat de kosten voor het mouument ge dekt waren, gebruik zou kunnen worden gemaakt. Door den President derFransche Repu bliek is aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het grootkruis van het Legioen van Eer geschonken. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen met 15 Mei alle treinen van de Hollandsche lijn het Beursstation te Rotterdam tot punt van vertrek en aankomst hebben. Aan de Nederlandsche Hoofdstations zullen, evenals in Dnitschland en België, bij gelegenheid van de Internationale Tentoon stelling te Parijs, van af 1 Mei a s. goedkoope retourbiljetten, geldig gedurende vijftien dagen, worden uitgegeven. Te Deventer zijn bjj wijze van proef de crèches (bewaarplaatsen voor zuigelingen), door het departement Deventer tot Nat van 't Algemeen opgericht, opengesteld. Ze zijn besterad voor "kinderen van een maand tot een jaar oud, wier moeders des daags haren arbeid buitenshuis verrichten. Men verneemt, dat de dezer dagen tot arts bevorderde mejuffrouw Aletta Jacobs ge durende den t|jd van een jaar de Engehche hospitalen zal gaan bezoeken, om zich speciaal op de uitoefening van vrouwen- en kinder praktijk toe te leggen en eerst daarna zich te Amsterdam als arts zal vestigen. sneden haren, waaraan wij de eigenhoorigen her kennen, bevonden zich bij den boom. Sommigen van hen stonden tegen den stam, anderen zaten of stonden op eenigen afstand, maar hielden de oogen onafgebroken op de rookwolken gericht. Nog anderen onderhielden zorgvuldig de brandende lampen. «Zie Volhertzei een van deze laatsten, «daar komt ook vrouw Sigyna aan met haar kleinen Wol fard in de armen; wat zou zij hier moeten doen De toegesprokene zag om in de richting, die de andere wees en toen hij de vrouw met haar kind zag naderen, sloeg hjj van verbazing de handen in elkander. Er was schrik en af keer in zijn oogen te lezen. «Nu zal ons zeker de wraak van Wodan treffen," riep hij met half gesmoorde stem. «Stil," zei zijn makker, «dat zij het niet hoore, zij zou ons straffen." Maar vrouw Sigyna had ook de aandacht getrokken der anderen en in aller oog stond schrik te lezen toen zij haar zagen. Alleen een enkele bleef bedaard. Het was een grijsaard met een ruigen baard en dikke wenkbrauwen, wiens lange witte haren in golvende lokken tot op de schouders hingen, ge kleed in een grijzen grof-lakenschen mantel, die van voren op de teenen en van achteren tot op de hielen hing, maar aan de zijden was uitgesneden tot op de hoogte van de knieën, waardoor de herts lederen kruisbanden, waarmede zijn schoeisel was vastgebonden, zichtbaar werden. Zijn oog noch hou ding toonden schrik. Wel schenen zijn helderblauwe oogen vanonder de dikke wenkbrauwen vuurstralen te schieten, toen hij die vermoeide vrouw gebie dend toeriep: «Vrouw Sigynablijf daar!" - Op dit bevel bleef de vrouw plotseling staanzij staarde KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer D. G. Ormel, pred. te St.-Maartens- djjk, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. Oudelande. Ds. H. J. Kromvan Dreischor, heeft de toezegging van beroep naar deze gemeente aan genomen Ts Bath c. a. zal de beroepen candidaat Jaco bus Schuurmans Stekhoven den 28 dezer bevestigd worden door ds. J. II L. RoozemOjer, predikant te Middelburg. Us. J. P. P. Clinge Doorenbos, bevorens pre dikant te Wilbelminadorp, heeft 31 Maart jl. afscheid gepredikt te Rijssen, en is den 7 dezer te Waarden burg c. a bevestigd door ds. W. T. Fan Qriet- huysen, predikant te Rotterdam. Ds. J. Schuttevaêr, die 31 Maart jl. te Ou'le- lande afscheid predikte, is den 7 dezer te Simons- haven c. a. bevestigd door ds. A. Fan Oosten, pre dikant te Puttersboek. Ds. J. L. Fortuijn Drooglever, te Tholen, komt thans ook voor op het zestal naar Gouda. Aangenomen bet beroep naar Tholen door ds. Crull, predikant te Goedereede. Wanneer de pogingen gelukken om een geschikt terrein te verkrijgen, zal in den a s zomer onder 's-Heer Arendskerke weer het Zeeuwsche zendings- feest gehouden worden. (AT. R. Ct.) Wolfaartsdijk. Het vergelijkend examen van de hoofdonderwijzersbetrekking, ter vervanging van den beer D. Van de Linde alhier, is uitgesteld tot op Vrijdag den 19 dezer. Voor de aanstaande akten-examens bjj het lager onderwys zullen in de commissie in Zeeland als ledeu zitting hebben de heeren schoolopzieners in het le, 3de, 5de en 6de district, terwjjl die in het 2de ec 4de district als plaatsvervangers zyn aangewezen. LANDBOUW VEETEELT. Op de hofstede onder Nieuwerkerk, waar da longziekte is uitgebroken, is al het aanwezige vee, 20 stuks, onteigend en afgemaakt. De erwteukever, in de omstreken van Berlyn ontdekt, schijnt ook in ons land reeds voor te komen. Een inwoner uit Meerssen (Limburg) heeft een groot aantal dezer diertjes in door hem bewaarde erwteD gevonden. Ook te Bladel is de erwtenkever ont dekt. Hij is 4 millimeter lang en 2 millimeter breed, zwart van kleur, op den rug geheel gevlekt. Oppervlakkig bezien, schijnt de erwt geheel gaaf, behalve dat ergens een plekje is, dat er als een zweertje uitziet. Zoodra men dit plekje ontbloot, kruipt de kever naar buiten en blijft de erwt als ledig hulsel achter. verschrikt den grijsaard aan, maar deed, na een oogenblik weifelens en een blik op haar schreiend kind werpende, weder een schrede voorwaarts. De anderen zagen bleek van schrik, nu naar vrouw Sigyna, dan naar den grijsaard; deze strekte den arm gebiedend uit, zonder een woord meer te uiten. Vrouw Sigyna bleef staan, door den blik en 't ge biedend gebaar van den oude bedwongen; zij waagde geen stap meer in de richting naar den boom, het doel van haar tocht. Niemand bewoog zich. De grijsaard liet de uit gestrekte hand zakken en richtte zijn blik weder naar de opstijgende dampen tusschen de bruine bladeren van den eik. Hij scheen het niet meer der moeite waard te achten naar de vrouw om te zien, omdat hij wist dat hij gehoorzaamd zou worden. Vrouw Sigyna staarde als wezenloos naar den boom haar gelaat was wit als marmer, haar schoone wezentrekken werden krampachtig verwrongen. Het kind, dat een oogenblik stil geweest was,°be- gon nu weêr hevig te schreien, trok de knietjes weder omhoog en drukte de kleine handjes op het lijf. De moeder kuste het kind en riep op smee kenden toon: «O Barlof! heb medelijden met miin kleinen Wolfard." «Stilzeide de grijsaard. «Als Donars adem door den heiligen eik gaat, zult gij niet naderen." «O, heb medelijden", snikte zij opnieuw, «mijn kind zal sterven, zoo de booze Loki nog langer heer schappij in hem voert." «Dit zal Wodans rechtvaardige straf zijn voor uw aanbidden van den gekruisten God," zeide Barlof, terwijl hij zich half omwendde en eeu toornigen blik op Sigyna wierp. De vrouw verstomde..

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1