1878. N°. 42. Zaterdag 6 April. 'gang. 65 Kstc KOHIER van den Hoofdelijken Omslag. Belasting op de Honden. KIEZERSLIJSTEN. Vaststelling der Kiezerslijsten. Mengelwerk. Berchta en Mathilds,5' een verhaal uit de dagen der eerste Evangelieprediking in Zeeland, D. MOOJEN, AANBESTEDING. OFFICIEELE MEDEDEEL!». GOES, 5 APRIL 1878. GOESGHE Pe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct,, met bijblad 10 ct. COURANT Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.kj Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. Tn ons laud vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van Nï,JGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG dezer gemeente, voor liet dienstjaar 1878, door den Raad in zijne ver gadering van heden is vastgesteld, nadat daarin de Wijzigingen zijn gebracht, die tengevolge van beschik* king op ingediende reclames of van gemaakte opmer kingen noodig waren, en dat het kohier andermaal ter inzage van belanghebbenden zal liggen ter Secretarie van Vrijdag den 5 tot en met Vrijdag den 12 April a- s., op de werkdagen, kunnende gedurende dien tijd bij Gedeputeerde Staten der provineie reclames worden ingeleverd. Goes, den 4 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het voljaars-kohier der belasting op de honden over 1878, door den ge meenteraad in zijne vergadering van hecion is vastge steld, en andermaal gedurende acht dagen, van Vrijdag den 5 tot en met Vrijdag den 12 April 1878, op de werkdagen ter Secretarie ter visie zal liggen, kunnende belanghebbenden tegen hunnen aanslag bij Gedeputeerde Staten in beroep komen met een bezwaarschrift, op ongezegeld papier geschreven. Goes, den 4 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris,. HARTHA N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat, tengevolge van een ingediend bezwaarschrift, door den Raad alsnog is ge plaatst op de lijsten van Kiezers voor leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeen teraad Cainpen, Tan, JLoui.s Marie, als voldoende aangeslagen in de belastingen om de be voegdheid te bezitten, voor die kiezers door de wet gevorderd. Goes, den 4 April 1878. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A N. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter algemeene kennis, dat de Hp ten van de kiezers voor leden van de Tiveede Kamer der Staten-Gene raal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden gesloten zijn, alsmede dat de lijsten dadelijk ter gewone plaats in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Goes, den 4 April 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. door ui. Toen hij nog in zijn beroep werkzaam was, be steedde bij dikwijls de rijke opbrengst van zijn arbeid aan het vrijkoopen van gevangenen, die dikwijls bij honderden, vrouwen zoowel als mannen, als slaven werden weggevoerd. Deze vrijgekochten onderwees hij dan in de christelijke leer, doopte hen en liet ze vervolgens de keuze om naar hun vaderland terug te keeren of bij hem te blijven en Monnik of Non te worden. Verkozen zij het eerste, zoo verschafte bij hun reisgeld. Bisschop geworden zijnde, ging hij met deze werken dei- liefde voort, en hield zich onvermoeid bezig om de ruwe volksstammen zoowel binnen als buiten zjjn kerkgebied te bezoeken. Op die tochten stond hij dikwijls aan groote gevaren bloot; meermalen werd zijn leven bedreigd, maar zijn ijver werd daardoor te meer aangevuurd. De kracht zijner welsprekendheid schijnt groot te zijn geweest, maar hoevelen ook door zijn ver maningen bekeerd zijn, toch schijnt het dat verre weg de meesten spoedig weer tot het oude geloof terug zijn gekeerd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 13 April aanstaande, des na middags te 1 uur, in de groote zaal van het Raadhuis aanbesteden 1de onderhoudswerken aan de openbare gebou wenhaven, draaibrug, riolen en waterlei dingen en de begraafplaats, in tivee per- ceelen 2°. de onderhoudswerken aan de schoolgebouwen en onderwijzerswoningende noodige leve ringen en herstellingen aan de schoolmeu- belen en het gewone schoonmaken, in drie perceelen; 3°. het schoonmaken van het raadhuis, de poli tiewacht en de leenbank, met levering van ivitkalk, in éen perceel; en 4°. de onderhoudswerken aan de verhuurde eigen dommen der Gemeente, in éen perceel- Bestek en Voorwaarden liggen ter inzage van be langhebbenden ter Secretarie der gemeente, op eiken werkdag van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, terwijl aanwijzing zal gedaan worden Woens dag den 10 April a. s., des namiddags te 1 uur, te beginnen aan de H B. school voor jongens. Goes, den 5 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De Min. van Binnenl. Zaken heeft ontheffing verleend van de bepaling, dat de visitatie van vee, voor het buitenland bestemd, vóór de inlading in schepen, niet dan bij dag, tusschen zons- op en ondergang geschiedt, zoolang uit Nederland aangevoerd vee in Engelsche havens niet wordt toegelaten, dar. ouder voorwaarde dat het ter plaatse van aankomst binnen een bepaalden tijd moet geslacht worden. Bij beschikking van den Min. van Binn. Zaken is bepaald, dat alle aan het rijk behoorende zegel stempels, thans in verschillende verzamelingen verspreid, vereenigd zullen worden in het koninklijk kabinet van penningen en gegraveerde steenen te 's-Gravenhage, waar zij zich eigenaardig zullen aansluiten bij de aldaar reeds berustende voortbrengselen van stempel-, steen- en penninggraveerkunst. Van 24 Februari tot 23 Maart 1878 zijn in het rijk 64 runderen door longziekte aangetast tegen 78 in het vorige tijdperk van vier weken. Bij kon. besluit is H. Q Janssen, te St. Anna ter Muiden'. met ingang van 15 April, benoemd tot school opziener in het 5de schooldistrict van Zeeland. Maandagavond leest de heer Marlet voor 't laagst in dit seizoen in de afieeliug Hein- kenszand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Hij zal nu te Goes in het Slot Oostende een voordracht houden. Wij vestigen hierop de aandacht. Het was op een Zomerdag, dat Matliilde, alleen op eenigen afstand van de ouderlijke woning bezig zijnde met eenigen veldarbeid, een gezelschap rei zende Franken langs den keirweg zag aankomen. Eén van hen trad op haar toe en vroeg haar in den vreemden Frankischen tongval, of hier in de nabijheid voor het gezelschap, bestaande uit zes personen, geen gelegenheid zou zijn om een weinig uitterusten en zich aan een dronk water of biet- te verkwikken. Matliilde, ofschoon anders van de Franken bevreesd die zij reeds meermalen gezien had, zag wel dat deze geen vijandige bedoelingen hadden; zij koesterde terstond de hoop dat zij iets van haar vader zou kunnen vernemen, die, zooals haar moeder vernomen had, in den strijd niet ge dood maar gevangen genomen was. Zij gaf dus ten antwoord: »0 ja, daar ginds staat onze woning, daar kunt ge u verkwikken en uitrusten zoo lang gij verkiest. Als gij wilt, zal ik er u heen geleiden." Dit aanbod werd met blijdschap aangenomen en weldra bevond zich het gezelschap in Rachinhards woning. Eén van hen was zoowel door zijn gewaad als door zijn eerwaardig uiterlijk van de anderen onderscheiden; ook uit den eerbied dien de anderen hem bewezen en uit den ijver dien zij betoonden om hem van dienst te zijn, bleek het dat hjj de voornaamste was. Vrouw Swinda, hoewel van kinds been af geleerd en ingeprent de mannen uit het zuiden te haten, en die ook volstrekt geen reden had om de vijanden van haar volk en geloof, die haar van haar man beroofd en velen barer bloed verwanten en bekenden gedood hadden, genegen te zijn, was echter verstandig genoeg de vreemde- Op den stal van een landbouwer te Nieu- werkerk, op Duiveland, is de besmettelijke long ziekte uitgebroken. Blijkens het antwoord van den Min. van Binnenl. Zaken op het verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de hooger-onder- wijswet (leerplan voor de gymnasia enz welk wetsontwerp de Minister in strekking en be doeling nader toelicht, ligt 't in het plan om later ook over te gaan tot herziening van het academisch statuut, om daarna de wijziging van sommige bepalingen omtrent de ople ding aan de hoogsscholeri te overwegen; en bestaat voorts het plan om het verschil van de exa mens voor de geneeskunde enz. op te heffen, in verband met een wjjziging van de genees kundige wet. Woensdag is het eerste mommer versche nen van het Rotterdamsch Nieuwsblad, dat da gelijks verschijnt, en waarvan tot ag-ut, voor Goes is aangesteld de heer A. AW. Bolland. Door verschillende dagbladen is de aan dacht gevestigd op het feit, dat door den Bur gemeester van Wamel voor de vacante betrek king van hoofdonderwijzer aan de openbare school aldaar alleen zoodanige sollicitanten zijn opgeroepen, die den roomsch-katholieken gods dienst belijden. Naar ons van goederhand wordt bericht, heeft het Schooltoezicht, terstond nadat de bedoelde oproeping te zijner kennis was gekomen, den Burgemeester het onwettige zijner handelwijze onder het oog gebracht en hem uitgenoodigd eene nieuwe verbeterde op roeping te doen plaatsen in al die bladen, waarin de eerste was opgenomen. [H. G.) Prins Hendrik der Nederlanden heeft Dinsdag een bezoek afgeleefd bij den president der Fransche Republiek. Korten tijd daarna heeft de president een tegenbezoek aan den prins gebracht. Naar men verneemtis de prins door de werkzaamheden, verbonden aan het organisee- ren van de Nederlandsche afdeeling van de tentoonstelling te Parijs, genoodzaakt nogeenige dagen aldaar te vertoeven, en zal Z K. H dus de morgen te U recht te houden vergadering van de Hoofdcommissie voor de herdenking der Unie van Utrecht niet bijwonen. Door de Vereeniging tot bescherming der dieren te VYeenen is eene prijsvraag uitge schreven. waarbij wordt verlangd eene uiteen zetting, in populairen vorm, van het belang dor dierenbescherming voor de beschaving van lingen goed te ontvangen, daar zij van hen mis schien iets omtrent haar echtgenoot kon vernemen en het bovendien niet raadzaam was den Franken, die overwinnaars waren gebleven in den laatstea strijd, de deur te wijzen. En op haar vraag, of niet een hunner haar man Rachinhard kende en of men piet wist wat van hem geworden was, kreeg zij ten antwoord, dat een menigte van Friezen, waarbij ook haar man zich hoogstwaarschijnlijk bevond, was gevangen genomen. nReeds hebben duizenden uwer landgenooten zich bekeerd, en zoo ook gij met de uwen belijdt, dat gij in Christus en zijne Heiligen gelooft, zal ik uw man trachten op te sporen, hem vrijkoopen en zoo hij zich laat doopen zorgen, dat hij tot, u wederkeert," sprak hij die de voornaamste scheen te zijn, en inderdaad Eligius, de Bisschop, was. Een straal van blijde verwachting verhelderde het gelaat van Swinda. En nog denzelfden dag, na een uur wellicht zijne nieuwe discipelen onder wezen te hebben, doopte Eligius Swinda met hare dochters in de nabijzijnde beek en heette zij met de haren tot het christendom bekeerd te zijn. Het zal niemand verwonderen, dat zulk eene be keering weinig vruchten droeg. Toch ging men op dergelijke wijze te werk. Ja, nog lichtvaardiger en onbedachtzamer. Maar hoe kort ook onderwezen, hoe weinig begrip nog hebbende van de woorden van Eligius, als hij sprak van het doen van goede werken om Jezus' wil, van het schadelijke en het dwaze der hei- densche bijgeloovigheden, - op het zacht en ont vankelijk gemoed van Matliilde had het roerend verhaal van Christus' lijden en sterven uit den den raensch. Het geschrift moet 4 a 6 vellen druks beslaan. De uitgeloofde prijs (30 ducaten) is door een dierenvriend" ter beschikking gesteld. ST A.T fbUN-GJ-SfUN ÏGSÊ N.A. L». TWEEDE KAMER, In de Donderdag gehouden zitting is het wets ontwerp tot verlenging met éen jaar van den ter mijn tot herziening van den aanslag der beetwor- telsuiker-fabrikanten unaniem aangenomen. Daar bij gaven de hrn. De Bruijn Kops en Blussé hun leedwezen te kennen over de verklaring van den Minister in verschillende stukken, waarbij afschaf fing van den suikeraccijns wordt uitgesteld. Beiden betoonden het groot belang voor alle takken van handel, om den toenemenden achteruitgang der suikermarkt tegeu te gaan. Was afschaffing op het oogenblik niet mogelijk, de heer De Bruijn Kops wenschte dan zelfstandige regeling door de regeering van de bestaande gradueele verlaging van den accijns en herziening der classificatie der suikers Dit laatste was ook de wensch van den heer Blussé, die den ach teruitgang niet toeschreef aan de afschaffing der rechten op Java, maar aan de afschaffing van den accijns in Engeland. De heer Insinger bestreed die meening gedeeltelijk, maar zou zich neer leggen bij de verbetering der classificatie. De Minister van Financiën wees op het groote ge wicht der suikerquaestie uit het oogpunt van handel, industrie en financiën Ook hij erkende den invloed der afschaffing van de diifercutiëele rechten op den achteruitgang Terugtreden is echter niet mogelijk. Afschaffing van den sui- keraccijns was thans niet wanschelijk, vermin dering van den accijns evenmin. Wel wilde de Minister zich met organen des handels be raden, of huns inziens herziening der classificatie kan leiden tot verbetering van den bestaauden toestand. Overigens wenscht hij oprecht de quaestie ernstig te overwegen. Door den heer Van Kerkwijk werd voorge steld om het ontwerp, houdende voorzieningen nopens de binnenlandsche scheepvaart, niet in de sectiën te onderzoeken Dinsdag aanstaande, gelijk de centrale sectie had bepaald, maar na het paaschreces, teneinde gelegenheid te geven tot onderzoek en overweging in en buiten de Kamer. Na vrij uitvoerige discussie, waarin de Minister van Waterstaai er op wees, dat door de aanneming van dit voorstel de kansen gering werden om in 1880 met die belangrijke werken te beginnen, werd het voorstel- Van Kerkwijk aangenomen met 41 tegen 33 stemmen, zoodat weisprekenden mond van den Bisschop een diepen indruk gemaakt. En deze indruk werd onuitwisch- baar: Een jongeling, Adelard genaam 1, een dei- volgelingen van Eligius, werd ziek, terwijl zij zich nog in den omtrek ophielden. Eligius moest zijn leerling bij zijn vertrek uit het land der Sueven in Swinda's woning achterlaten, waar de zieke gastvrij was opgenomen en verzorgd werd. En toen Adelard nu in zooverre hersteld was dat hij kon gaan wandelen, was de aanvallige Matliilde dik wijls zijn geleidster. Op deze wandelingen sprak de jonge Evangelieprediker steeds van Jezus, de heilige Apostelen en van de Martelaren. Vooral van den Heiligen Martinus en van de tallooze wonderen door dezen verricht: hoe doofstommen, blinden, krankzinnigen, lijders aan vallende ziekten door hem genezen warenhoe zelfs door de aarde van zijn graf, door stukken waskaarsen die daarop gebrand hadden,door de gordijnen, waarmede het om hangen was geweest, bij enkele aanraking wonder lijke genezingen hadden plaats gehad. Bij het hooren van zooveel wonderen, verhaald met al het vuur der overtuiging, hing het kind aan ds lippen van den spreker. En sprak hij, terwijl ze aan den zoom van het boscb op het zachte mos gezeten waren, en boven hen de meerl zijn welluidenden slag liet hooren, van Jezus' sterven,opstanding en hemelvaart, van den zaligen hemel die zich daar zoo schoon, hoven hun hoofd welfde, en waar Jezus thans was, dan vervulde een nameloos gevoel van zoet ver langen naar dat heerlijk oord de ziel van het kind.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1