1878. N°. 41. Donderdag' 4 April. ti5ste Jaargang. Berchta, ea Mathilda,41 MINISTERIE VAN WATERSTAAT, HANDEL EN NIJVERHEID. RIJKS-WATERSTAAT. GOES, 3 APRIL 1878. Mengelwerk. een verhaal uit de dagen der eerste Evangelieprediking in Zeeland, D. MOOJEN GOESCHË Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavonb, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct.f met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTETN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJ(xH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren.-! PROVINCIE ZEELAND. .A.an'toesteciinQ'ein. Op Vrijdag, 12 April 1878, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed 1 Het onderhoud van eenige werken bij de Oude Hoeve, aan de Noordkust van het eiland Schouwen. 2 o. Het herstellen van boorden langs het kanaal door Zuid-Beveland en van den Oost- havendam, te Wemeldinge. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat vaD het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middel burg, en zijn voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Hobelstraat no. 18 te s-Gravenhage, en door zijne tus- tchenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 6 en 8April 1878 worden de noodige aanwijzingen op ae plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Zierikzee en te Wilhelminadorp. 's-Gkavenhage, 13 en 20 Maart 1878. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. Z. M. heeft aan den heer mr C. P. K. Winclcel, advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, tijdelijk in Europa verblijt houdende, ver gunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der eerste klasse van de Albrechtsorde, hem door Z. M. den Koning van Saksen geschonken. Wij herinneren allen aan de voorstel ling, die Donderdagavond door het gezelschap ran den heer Driessens zal worden gegeven. De groote kosten, welke met 't oog op de uit gebreidheid der opvoering en de daartoe be- noodigde kostumes, gemaakt worden, nopen ons tot eene zeer talrjjke opkomst aan te sporen. Wij hopen echter, dat die aansporing overbodig zijn zal. Goes heeft te zelden het door ii. Deze vrouwen, vvaut er waren er meer bij onze voorouders, waren de grootste en machtigste tegen standers van de christelijke leer. Eeuwen na de invoe ring van den christelijken godsdienst bleef het volk aan deze vrouwen gelooven, ja zelfs tot op dezen dag gelooft nog menigeen uit de volksklasse aan tooverheksen, aan vrouwen die zieke kinderen of ziek vee met enkele woorden kunnen genezen of betooveren die paarden of menschen in slooten kunnen doen vallen, de toekomst kunnen voorspel len en meer dergelijke dwaasbeden. Ziedaar nog éen der overblijfselen van 't heidensch geloof onzer vaderen. Maar in onze meer beschaaf de standen gelooft men aan die dwaasheden niet meer. O neen! Daar lacht men om tooverheksen en waarzeggers; daar ziet men met medelijden of met minachting neer op hen, die aan die ouder- wetsche bijgeloovigheden nog hechten, en houdt zich aan de meer nieuwerwetsche mediums, clair- Voyantes, klopgeesten, dansende tafels en biologisten. Wat is onze negentiende eeuw toch verlicht! Maar volgen wij nog even Berchta over de sneeuw naar haar woning. Ziet, daarginds, midden tus- schen de eeuwenoude eiken, wier knoestige stammen ls zoovele zwijgende wachters voor den ingang van voorrecht een tooneelgezelschap en vooral een Driessens te zien optreden, dan dat niet een eivolle zaal getuigen zou van de kunst liefde zijner inwoners. Wij maken hen daar om ten slotte opmerkzaam, dat van tien tot twee uur Donderdag gelegenheid bestaat plaat sen te bespreken. Hans weert. Tot mijn en veler leedwezen moet ik melden, dat met het lichten der bewuste »Fortunahet alles behalve naar wensch gaat en de kloeke ondernemers van moeder Natuur niet de minste medewerking mogen ondervinden, helaas! Met andere woorden: het gaat met de Fortuna alles behalve fortuinig. Naar ik verneem, zal alsnu door den waterstaat de weg ruiming van dat vaartuig beproefd worden, den kelijk door middel van vischtorpedo's. Het stoomschip Dijle", kapitein Jansen, komende met een lading stukgoederen van Pruisen, en onder Stavenisse aan den grond gevaren, is gisteren alhier zonder schade ge arriveerd en in de beste orde opgestoomd naar Antwerpen. Men schrijft ons uit Oostelijk Zuid-Be veland Als een vervolg op mijn vorig schrijven om trent de nieuwe (bronzen) munt, en ten be wijze dat bedoeld bericht niets bevatte dan de waarheid, moge het volgende feit dienen Door den heer K., te Hansweert, werd name lijk verleden week aan den conducteur der stoom boot Telegraaf 1V medegegeven een bedrag van tien galden, om daarvoor van den betaalmeester te Rotterdam mede te brengen bronzen munt, teneinde den omloop daarvan te bevorderen. De Telegraaf kwam echter terng en de con ducteur bracht de blijde boodschap de betaalmeester had op 't oogenblik geen centen in genoegzamen voorraad (nota bene!) Wie ooren heeft, om te hooren, die hoore, en bewon- dere tevens de Nederlandsche voortvarendheid in het volvoeren der wetten. Doch laat ik billijk zjjn en in alles de waarheid doen zege vieren. Een paar dagen later arriveeit alhier een andere stoomboot en de kapitein van dien bodem komt aanloopen, zuchtende onder den last van een zwaren geldzak. Den heer K. valt een pak van het hart bij dat schouwspel en hij roept uit in de volheid des harten beter laat dan nooit!" Fluks wordt de zak geopend en bij mocht zich evenals de toeschouwers verlustigen haar heiliggeachte woning staan, rijst Berclita's toren omhoog. Een dichte doornenheg, die een gedeelte lijk met boomen bezet vierkant plein van vrij groote uitgestrektheid vormt, omgeven door een breede gracht, omringt het gebouw, dat van groote witgrijze steenklompen is opgetrokken, die naar het volks geloof niet door menschenbanden, maar door Wodan zelf daar zijn opgestapeld en geëffend. Hier is ook de offerplaats en bevindt zich het gebouw waarin de offergereedscbappen, die bij de heilige maaltijden dienen, bewaard worden. Een van zware keisteenen gebouwde poort verleende toegang tot het plein, waarop den toren en het wijhuis staan. Wij zien de oude vrouw bij 't licht van de bijna ondergaande maansikkel de poort ontsluiten en bin nengaan. Maar nu, na haar woningal is 't dan slechts van buiten gezien te hebben, keeren wij op onze schreden terug naar de woning van Rachin- hard. Spoedig na het heengaan van Berchta kwam vrouw Swinda tot haar bewustzijn terug en terwijl zij haar kind opnieuw aan haar hart drukte, sprak zij op smeekenden toon tot haar echtgenoot: r> BachinhardO vergeef mijIk weet, dat ik tegen het gebod der goden gezondigd heb, maar zie: het is zoo'n lief, aanminnig kind Ik was gansch alleen, toen het ter wereld kwam en ik wist, ik vreesde althans, dat gij 't zoudt dooden om de gunst dei- goden te winnenen mij dachtgenieten wij dan niet Freyrs gunst. Heeft hij dan in den afgeloopen zomer niet onze vruchten gekoesterd en doen rijpen door het warmend licht van zijn oog En heeft Hulda nog niet heden, als zij hare bedden zuiverde, de donzen vlokken over onze velden uitgespreid »Maar ik heb geen zoon zeide Rachinliard, «wat baat mij Freyrs en Huidals gunst, zoo Wodan mij het geluk onthoudt een zoon in den aanblik van 1 raad eens Wel in niets andeis dan de nieuwe bronzen munt, zult ge zeggen. Misgeradenwel was het nieuwe munt, doch van den ouden stempel. Dit is zeker een splinternieuwe uitvinding om den om loop van de nieuwe en de intrekking der oude munt te bevorderen. Hony soit qui mal y pense! 's-Hecr Aremlskerlte. Blijkens het alhier ter visie gelegde kohier van den hoof- deli.ken omslag over het loopende jaar zijn de contribuabelen verdeeld in 15 klassen, waar van de laagste bedraagt ƒ1,59 naar een inko men van ƒ301 tot ƒ400, en da hoogste ƒ120,84 naar een inkomen van J 3001 tot 3500. HeinkenszaiHl. Was op Zaterdag 23 Maart het oudste lid van den gemeenteraad, J. A. Rijk, door ongesteldheid, die den vorigen dag was ontstaan, verhinderd de begrafenis bijtewonen van wijlen zijn medelid, dat hem in geboorte en dienstjaren opvolgde, verleden Maandag reeds had de gemeenleraad aan dat zelfde oudste lid de laatste eer te bewijzen, waaraan dan ook door den burgemeester, de raadsleden en den secretaris werd deelgenomen. Behalve deze merkte men tevens op den me degezworen van het Waterschap, terwijl een vijftigtal familieleden, waaronder kleinkinderen en achterkleinkinderen, aan de plechtige uit vaart tegenwoordigheid verleenden. Kerk- en armmeesters benevens leden van het St. Sebas- tiaansgilde brachten het stoffelijk overschot kerk- en grafwaarts. Wissekerlte (N.-B.) De Handboog-so ciëteit «Excelsior" zal den 11 Juni a. s. een concours honden, dat door alle bestaande socië teiten zal kunnen worden bijgewoond Uit- noodigingen zullen bjjtijds worden verzonden. Omtrent een verschrikkeljjk-'n moord, die te Philippine heeft plaats gehad, schrijft men ons Zondagmorgen te half elf uur vond men in eene herberg in dan Passageula-pold ?r nabij het Verlaat (eene zeer bekende plaats uit het jaar 1830, tijdens den Belgischen opstand) onder Yzendijke, den herbergier en diens huis houdster, zijnde de eenige bewoners ervan, dood op den grond liggen den man was met een daarbij liggende spade de hersenpan ver brijzeld en de vrouw was blijkbaar geworgd; sporen van binnen- of buitenbraak waren niet te bezitten, die mij zal verzeilen op de jacht, dien ik kon leeren strijden tegen de gehate Franken en die na mijnen dood kon wonen, waar ik thans woon! Swindawat hebt gij gedaan! Hoe kondt gij zoo uw plicht jegens de godenen mij vergeten! Ik vrees zeer, dat door dit kind, naar Berchta's voorspelling, ramp over u en ons huis zal komen." Hij zweeg en bleef in gepeins strak voor zich uit starend zittenterwijl Swinda in stilte schreide. Bachinhard scheen in tweestrijdmaar eindelijk behaalde het zachtere gevoel van den echtgenoot en vader de overwinning over dat van den strengen rechter en hij sprak nSwindaik heb u te lief om u voor uw be dreven kwaad te straffengij hebt dit kind het recht op het leven geschonken door het voedsel te geven het leve dan nu Ik zal als voor de vier anderen die daar slapen, er een trouwe vader en verzorger voor zijn." III. Bachinhard hield woord; twaalf jaren later was de kleine Mathilde (dat is krijgshaftige) zooals hij haar genoemd had, tot een aanvallig meisje opgegroeid, dat, ofschoon zij voor 't uiterlijk niets krijgshaftigs had hem en ook vrouw Swinda wellicht nog liever was dan de andere, omdat zij de jongste was. Maar omstreeks dezen tijd ving de worsteling van het oude tegen het nieuwe weder aan; het land werd het tooneel van een vreeselijken strijd tusscben vrijheid en dwingelandij; maar ook tus- schen heiden- en christendom. Reeds vroeger had den de Franken zich meester gemaakt van Utrecht, toen Wiltenburg geheeten, en in deze stad een kapel gestichtmaar spoedig daarop hadden de Friezen hen weder verjaagd en de geringe sporen, te ontdekkentoch schijnt diefstal van geld te hebben plaats gehad en de aanleiding tot de daad te zijn geweest. De justitie uit Mid delburg was Maandag reeds vroegtijdig ter plaatse aanwezig. De vermoedelijke dader, een Belgis Dinsdag te Gent gearresteerd. Maandag wtrd te Zierikzee een vergade ring gehouden van de Zeeuwsehe Spoorboot maatschappij, waarop het dividend over het af geloopen boekjaar op 45 per heel en 32 Va per half aandeel werd bepaald. Omtrent het Zaterdag plaatsgehadheb- bende déraillement van den sneltrein bij Ber gen-op Zoom wordt nog gemeld, dat de wissel goed geplaatst was en dus daaraan het ongeluk niet is toe te schrijven. Als door een wonder zijn 5 personen, welke zich in den bagagewagen bevonden, ongedeerd gebleven. Als eene bjjdrage voor de bewering, dat de Rijks-kweekscholen van onderwijzers moeie- lijk zullen kunnen voorzien in de behoefte aan hulppersoneel op de lagere scholen, kan dieneD, dat, naar wij uit goede bron vernemen, van de tien ontslagen kweekelingen van het vorige jaar te 's-Hertogeuboseh nu reed3 vier eau anderen werkkring hebben gekozen. Zoolang bp de onderwijzersbetrekkinoen de toekomst minder verzekerd blijft, is zulks volstrekt niet te verwonderen. ArnhCt.) De aanstaande Tuinbouwtentoonstelling, te houden van 1116 April e. k. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, belooft zeer lui sterrijk te zullen wezen. Naar het U. D. verneemt, zal Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden Zaterdag de ver gadering der Hoofdcommissie voor de feestvie ring der Unie van Utrecht presideereu. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer benoemde gisteren tot eersten commies-griffier, in plaats van mr. Star Numan, mr. Cort Van der Linden, advocaat te 's-Gra- venhage, met 44 van de 76 stemmen. Mr. Van Asch van Wijck, te Utrecht, verkreeg 28 stem men. De Kamer is daarna tot den sectiearbeid overgegaan. De Afdeelingen hebben eenige wetten onder zocht, waaronder de wijziging van het hypo theekrecht. die van de prediking der christelijke leer bij de landzaten waren gebleven, grootendeels uitgewischt. Maar thans, onder de regeering van den Frankiscben koning Sigebert II, die zich bij voorkeur met geeste lijke zaken bemoeide, zou de bekeeringsarbeid on der de heidensche bewoners van ons land ander maal en met meer kracht worden aangevangen. Tallooze scharen van Franken vielen nu ver woestend in de landen der Sneven Chamaven Wilten Saksen en Friezen en moesten zóo den weg banen voor de predikers van het Evangelie. Dit waren de herauten van de leer der liefde Wel werd het woord van Christus: »Ik ben niet geko men om den vrede te brengen, maar het zwaard" hier letterlijk vervuld. Want duizenden onzer va deren vielen in den strijd voor hunne vrijheid en hun geloof. Moordbrand en verwoesting ver vulden het land, en de dappere Germanen moesten eindelijk althans voor eenigen tijd het hoofd in den schoot leggen, want hunne legers waren ver slagen en verstrooid. Maar de geest van verzet bleef bestaan en telkens, als zij de kans schoon zagen, vielen zij de Franken op het lijf. Niet alle Germanen, die niet tot hunne haardsteden terug keerden uit den strijd werden gedoodvelen van hen werden gevangen genomen en onder deze laatsten was Rachinhard met Folko Van den Brink een adeling uit de nabuurschap. Terwijl hij nog in gevangenschap was, bezocht Eligiusde voor malige goudsmid, doch thans bisschop van Noyon, met eenige- zijner volgelingen den stam der Sueven. nHij bracht een groote menigte van hare dwalingen terug," zegt zijn levensbeschrijver, «wierp de tem pels der valsche goden oraverre en vernietigde alle soorten van afgodendienst en bijgeloof, waar hij er slechts sporen van ontdekte."

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1