1878. N°. 40. Dinsdag 2 April. 65ste Jaargang. Berchta en Mathilda,3* MILITIERAAD. AANBESTEDING. Mengelwerk. een verhaal uit de dagen der eerste ^j^angelieprediking in Zeeland, D. MOOJEN. ii. BUIIG ER-AVOND SCHOOL. Vertrek der brievenmail naar Oosl-indiè. GOES, APRIL 1878. pe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en vrijdagavonb, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DACJBE Co., te Parijs. A.'STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N.TJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der ii K 33 K K If T K K S op WOENSDAG den 3 APRIL 1878, des avonds te 8 uren. Goes, den 1 April 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, iugekonen stukken. II. Reclames tegen den aanslag in den Hoofd. Omslag. III. Bepaling van den factor. IV. Vaststelling van het Kohier van den Hoofd. Omslag. V. Reclame tegen den aanslag in de belasting op de honden. VI. Vaststelling van het Kohier van Idem. VII. Bezwaarschriften tegen de Kiezerslijsten. VIII. Rekening der revenuen van de fondsen der voormalige gilden IX. Adres van geïnteresseerden in de meestoof „de Liefde" om opheffing eeuer beperkende bepaling in het erfpacht-contract. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van allen, wien het aangaat, dat de militieraad zijne TWEEDE ZITTING voor deze gemeente dit jaar zal houden op VV OENSDAG den 10 APRIL e. k., des morgens te tien uren, in de Abdij te Middelburg en dat in die zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent hen, die als plaatevervanger of nummer- verwisselaars verlangen op te treden. Terwijl voorts op den 18 April terzelfder ure er. plaatse gelegenheid zal worden gegeven voor al de lotelingen, wier plaatsvervangers of nummerverwisselaars niet mochten zijn toegelaten en die verlangen mochten an» deren in hunne plaats aantebieden. Goes, den 30 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zijn voornemens op Zaterdag den 13 April 1878, des namiddags te 1 uur, in hunne vergaderkamer ten Raad- huize aan te besteden Eenig onderhoudswerk aan het Sas en de gehouwen van het Sas, in éen perceel. Aanwijzing geschiedt Woensdag 3 April, des voor- middags te 8*/2 uur. Het bestek ligt voor belanghebbenden ter inzage op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, den 1 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M, P. BLAAUBEEN. De Secretaris, - HARTMAN. door Berchta trad tot voor de tafel, en schoof den. doek van haar gelaat, waardoor dit, door de vlam men van het houtvuur verlicht, geheel zichtbaar werd het was mager en scherp. Onder het breede voorhoofd, voorzien van donkergrijze, dikke wenk brauwen, glinsterden een paar donkere oogen; baar neus en kin waren spits, de mond was hoekig en door dunne lippen gesloten. Het geheel teekende geestkracht en vastberadenheid. „Zeker om den jonggeborene te laven en uwe Swin- da bjj te staan" antwoordde Berchta half vragend. „Maar ik zie, dat ik al te laat kom, dat de kleine zijn eerste spijze al genoten heeft. Alzoo zijn Wodan en Huldau thans gunstig geweest en hebben ii een zoon geschonken. Heilu beiden, Bachinhard en Swinda\ Uw zoon worde thans Donars dienaar en gunsteling. Zijn zwaard en strijdakst mogen, als hij volwassen is, de hoofden der Franken treffen, verpletterend als Donars donderkeilen." Swinda zat als versteend op haar leger, haar gelaat was als marmer; zij had thans de oogen ge opend en keek met starren blik vrouw Berchta aan; BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOF.S maken bekend, dat, naar aanleiding der gehouden overgangs-examens, op de burger.avondschool zijn bevorderd van de 1ste tot de 2de klasse. Met den Eersten graad. 4° A. Luik. 5°. M. Den Hollander. 1". P. C. De Jonge. 2°. P. M Glerum. 3°. N. De Lange. Met den Tweeden graad. 6°. G. Van der Bliek. 9°. G. Hoogesteger. 7°. J. Van Riet. 10°. F. De Dreu. 8°. A. W. A. Ross. 111°. S. Dekker. Met den Derden graad. 12°. M. A. Ramondt. 114°. M. Boddingius. 13°. J. De Kater. van de 2de tot de 3de klasse. Met den Eersten graad. 1°. A M. De Mol. Met den Tweeden graad. 2°. G. Van Noppen. 3" A. Erankin. Met den Derden graad. 7°. W. K. Plas 8°. J. P. Den Hollander. 4°. J. Schipper. 5°. P. Stainperius. 6°. M. Allewijn. van de 3de tot de 4de klasse. Met den hersten graad. 1°, P. J. Van Melle. |3°. M. A. Van der Heil. 2°. J. Visser. Met den Tweeden graad 4". D. Dekker. Met den Derden graad. 5°. J. C. Delnaai. 6°. J. Den Boer. Goes, den 1 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HA R T M A N. Via MARSEILLE, 5 April, 1.'s morgens. Via NAPELS, 7 April, 5.45 's avonds. Via BRINDISI, 12 April, 1.'s morgens. Via NIEUWEDIEP, 19 April, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Ban ka en Palembang niet aan. Wij haasten ons te berichten, dat het niet-zenden van loten, ten behoeve der ver- eeniging tot weezcnverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland, aan enkele commissarissen, het gevolg is geweest van een misverstand. De daaromtrent gegeven inlichtiugen rechtvaar digen dit onwillekeurig verzuim geheel. Heden gedenkt J. Visser, alhier, den dag, waarop hjj vóor25jaarin dienst der gemeente trad. lleinkeiiszand. Verleden Vrijdag ver loor deze gemeente, door den dood, haar oudsten ingezeten, die in Januari 11. den leeftijd van 92 jaren mocht bereiken. De overledene zij scheen de kracht te missen om een woord te uiten. Maar Bachinhard stond op, in zijn volle lengte, zijn helderblauwe oogen schenen vuurstralen te schieten. «De Goden hebben het niet gewild, vrouw Berchtariep hij. „Hoe," hernam Berchta, „dit kind is Bachinhard gaf haar geen tijd tot vragen Vier dochters had ik reeds en heden is daar een vijfde bijgekomen" vervolgde hij, terwijl hij smadelijk op de jonggeborene wees. „Toch had ik om Donars en Wodans gunst te winnen in den laatsten krijg mij beter dan anderen geweerd meer dan twintig Franken heb ik met eigen hand gedood Ik bad de gelofte gedaan, zoo het kind dat geboren moest worden een zoon was, hem aan den dienst der goden te wijden, maar zoo het een dochter was, het in de beek van Hulda te verdrinken en het dus een plaats te geven bij de aten, die de Godin verzorgt. Daar hoorde het beter thuis dan in de woning van een vrijgeboren Sueef, die een zoon behoeft om hem te leeren strijden voor Wodan en de Vrijheid tegen de aanbidders van den gekruisten God «Maar toen ik straks, van de jacht terugkomende, binnentrad, vond ik mijn vrouw met dit kind in hare armen en het lavende met melk en honig." n Vrouw Swinda wat hebt gij gedaan riep Berchta op snijdenden toon, terwijl zij een dreigenden blik op de arme moeder wierp. «Dat Donar haar en dit kind met zijn mjolner" riep Bacliinard. „Zwijg, Bachinhard, sprak vrouw Berchta op ge biedenden toon, roep de wraak der goden niet over uw huisgezin in, want uw vrouw heeft hun toorn J. A. Rijkbekleedde onderscheidene jaren ver schillende openbare betrekkingen. Behalve kerk meester der R. katholieke gemeente was hij dijkgraaf van het waterschap Heiukenszand, wethouder der gemeente, lid van den raad, ambtenaar van den burgerlijken stand en lid van het burgerlijk armbestuur Als lid van den raad heeft hjj ongeveer 70 jaren gefuu- geerd, terwijl hij de belangen van het water schap eerst als gezworen, later als dijkgraaf, gedurende een, naar men meent, even groot tjjdperk mocht waarnemen. In de raadsvergadering van Zaterdag 11, zijn alhier tot ambtenaren van den burger leken stand benoemd de heeren B. J. Ver mande en J. Van den Dries, respectievelijk wet houder en lid van den raad. Cortge«ie. Vrijdagmorgen had de knecht van den beurtschipper K. Schippers alhier, ge naamd Jan Vermaashet ongeluk bij het reeven van het zeil, ter hoogte van de reeds de Géléteen, gemeente Ooltgensplaat, over boord te vallen, en ondanks alle mogelijke hulp jam merlijk te verdrinken. Hi) was een oppassend jougmensch van 27 jaar. Zaterdagvoormiddag is de sneltrein, die 9.52 van het station Goes vertrekt, bij het station Bergen-op-Zoom ter hoogte van het wachthuis no. 13 gederailleerd. Aan verschillende berichten daarover ontleenen wij 't volgende Een goederen waggon, achter de locomatief geplaatst, is omgeslagen; de zich daarin blin dende conducteur is met den schrik vrijgekomen. Het voorvlak van den daarop volgenden wag gon le en 2e klasse, zoomede een coups der le klasse, waarin zich niemand bevond, ;s verbrijzeld. De oorzaak van het ongeluk, dat bij ren wissel heeft plaats gehad, is nog niet tnet zekerheid be kend. De locomotief met tender en de vijf wag gons, waaruit de trein bestond, zaten alle in den grond de rails zijn op vele plaatsen gebroken of verbogen.Men is onmiddellijk overgegaan tothetin ordo brengen der lijn en bet lichten der waggons, waartoe werklieden en materieel uit Vlissingen waren aangekomen. De sneltrein dss avonds kwam weer in tijds te Goes aan. De A*, fi Ct. schrijftOns bericht, dat Z K. H prins Hendrik in het huwelijk treden zal met eene dochter van prins Friedrich Carl van Pruisen, is door audere bladen tegenge sproken of betwijfeld Noch voor het een noch voor het andere bestaat er, meenen wij, grond. reeds genoeg opgewekt. Wee uwer Swinda wee over u en uw kind, omdat gij het gewaagd hebt tegen den wil van uwen man en Heer, dit kind in het leven te behouden Gij wist, dat gij hem eerst uitspraak moest laten doen, eer ge het kind iets mocht toedienen. Gewis zal u en uw kind de wraak der goden treffen." Vrouw Swinda viel achterover op haar stroo- leger, terwijl ze haar kind krampachtig in de armen hield gekneld. Maar vrouw Berchta ging voort, terwijl in de hitte der opgewondenheid haar oogen flonkerden en de doek haar van het hoofd vielwaardoor haar lange reeds grijs wordende haren haar om de slagen golfden zij strekte haar rechterhand uit en sprak op snerpenden toon „Zij zullen komen, daar ginds uit het zuiden, uw woonsteê verbranden, uw vrijheid vertrappen, de beelden verbrijzelen de tempels verwoesten, de bosschen, door Wodan en Donar geheiligd, ver delgen met zwaarden Vrouw Berchta zweeg en Bachinhard, vol eer bied onder deze profetie neergebogen, rees overeind. Swinda lag bewusteloos, maar Berchta scheen, dit ziende, medelijden met. haar te krijgen. Zij nam haar kruik, zoo straks met Huida's gave gevuld, knielde bij de bezwijmde vrouw neder, mompelde eenige onverstaanbare tooverspreukennam een weinig der smeltende sneeuw uit de kruik en liet het vocht druppen op Swinda's gelaat, dat zij met dit vocht wiesch. Toen stond zij op, wond zich den doek weer om het hoofd, nam de kruik in de hand en ging heen vol vertrouwen op de goede Hetzelfde blad meldt, dat de heer S. De Lange Jr., tegenwoordig leeraar aan het con servatorium te Keulen, vroeger te Rotterdam woonachtig, officieel uitgenoodigd is bij de Pa- rijsche tentoonstelling Nederland als organist te vertegenwoordigen. De Minister van Waterstaat verzoekt door tusschenkomst van de Commissarissen des KoniDgs, opsporing en aanhouding van Colo- rado-kevers. Do gevangenen moeten worden opgezonden aan zijn departement. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer, in het schriftelijk antwoord op het verslag over het wetsontwerp betrekkelijk den aanslag der beetwortelsuikerfabrikanten, medegedeeld, dat de Nederlaudsche regeering onlangs aan de buitenlandsche gouvernementen heeft bericht dat een iets beteekenende verlaging van den accijns voorshands uiterst gewaagd zou zijn, en dat het exercice- en het entrepötstelsel ernstige bedenkingen vinden. Dit, de eenige grondslagen voor de internationals regeling zijnde, zegt de Minister, overweegt de RegeeriDg zeer ernstige middelen om uit den tegenwoordigen toestand te geraken. Verande ring van classificatie en vermindering vau den accjjns komen daarbij iD aanmerking. In elk geval moet voorshands de accijns wet onveranderd bljjven. Vrijdag hield het Multapatiorsbond te Zwolle zijne 4ds algemeene vergadering, onder leiding van den heer Pliüippona Ter verga dering waren 10 leden van het hoofdbestuur en vertegenwoordigers van 10 afdeelingen, w. o. Goes, tegenwoordig. Uit het verslag over 1877 bleek.dat deontvangsteu f 1612,79, de uitgaven f 1233,85 bedroegen, en alzoo het batig saldo /37o,94. In dat jaar zijn de afdeelingen met 5 vermeerderd; het aantal correspondenten be draagt 141 en dat der leden 1715. Door de Vergadering is o. m. besloten tot oprichting van bondshnizeu en het indienen van een adres aan den Koning, ter verkrijging eener wet tot beperking van het aantal tappers- en slijterspatenten. In het telegram over het verhandelde in de zitting der Tweede Kamer in ons vorig no. werd gemeld, dat de heer Patijn bij de behandeling der wet op het notarisambt een amendement had voorgesteld om de stage op twee jaren te stellen. Wij plaatsten toen ach ter dit woord een vraag'eekeD, wjjl op dat oogeiiblik de beteekenis ervan ons niet duidelijk uitwerking van haar heilig middel, zonder een woord tot afscheid te spreken. Wie is deze vrouw Berchtavoor wie zelfs de vrijgeboren Bachinhard eerbiedig het hoofd buigt? Verwonder u daarover niet; zelfs de adelingen doen dit, ja, de koning bewijst haar den diepsten eerbied Zij is een Germaansche doc- toresse en wichelaresse, die bekend is met alle geheimnissen der kunst van artsenijen-mengen; zij is beroemd door heel den omtrek wegens hare bekwaamheid in 't behandelen en genezen van zieken. En dezen gewichtigen arbeid oefent zij uit, niet alleen met behulp van geneesmiddelen, maar ook van tooverspreuken en bezweringsformulieren; want ook met de goden en aten, met kwade en goede geesten is zij zeer vertrouwd; zij gaat met dezen om en roept ze op als zij ze noodig heeft; zij kan de toekomst voorspellen, want in haren verborgen omgang met de goden maken deze haar openbaar alles, wat zij weten wil Om al deze geheimnisvolle wijsheid noemde men haar witte vrouw, of witte wijf, d. w. z wijze vrouw. Als Berchta nadert, treedt de ruwste schare ter zijde en zelfs de aanzienlijksten zien tot haar op met vreeze en diep ontzag. Als zij,-met den veelkleurigendoelt om het grijze hoofd met den witten wollen mantel, wiens zoomen beschreven zijn met geheimzinnig letterschrift, om de leden optreedt om bet krijgs volk, dat ten strijde zal trekken, te zegenen of den vloek uit te spreken over de verkondigers dei- nieuwe leer, die de oude goden haten en verachten dan is alles eerbied van den kouivg af tot aan den slaaf toe.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1