1878. N°. 38. Donderdag 28 Maart. Berchta en Mathilcle, VERPLEGING GASTHUIS. Zij, die zich tegen 1 April op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen dit en het volgend nommer kosteloos. Herijk van Maten en Gewichten. Mengelwerk. een verhaal uit de dagen der eerste Evangelieprediking in Zeeland, D. MOOJEN. Collecte Iscaëlietisch Armbestuur. POSTERIJEN. GOES, 27 MAART 1878. GOESCHË He uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes,/ 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan i regels bedragende en contant betaald, -0 ct. By d irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEÏNER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zicb voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 15 Maart ji. is vastgesteld de volgende wijziging in de VERORDENING voor het bestuur van het Gasthuis ART. 1 TE LEZEN: Het Gasthuis strekt tot verpleging van zieken en behoeftigen. ART. 2 TE LEZEN: Wanneer de localiteit zulks toelaat worden daarin ook opgenomen: lo. irsxiiGy; exein en, a die tegen betaling zich willen doen verplegen; b. die kost, inwoning en verpleging koopen tegen eene uitkeering bii de week of in eens. 2o. MKT-il\GEZETENEN, die zich tijdelijk voor eigen rekening willen doen ver plegen, mits zij bij hunne opneming en bij voortdurend verblijf voldoende zekerheid stellen voor de voldoening der verplegingskosten, en Zieke gealimenteerden van instellingen van welda digheid uit andere gemeenten, mits de besturen dezer instellingen van weldadigheid zich bij contract ver binden om de verpleegden steeds en ten allen tijde ▼oor hunne rekening verblijf te doen houden. ART. 10 TE LEZEN: Hetbestuur van het Gasthuis sluit deovereeenkometen, betrekkelijk de personen, bedoeld in art. 2. Deze overeenkomsten behoeven de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. Het bedrag der inkoopsom voor de ingezetenen, be doeld sub. 15, is bepaald bij tarief, vastgesteld bij raadsbesluit van 9 Juni 1876 no. IX. De verpleging sub. la en 2 wordt onderscheiden in drie klassen, als: le klasse tegen ƒ2,per dag. 2e ft 1,u f/ 3e u u 0,50 De opgenomenen der le en 2e klasse hebben ieder eene afzonderlijke kamer en kunnen een ander genees heer, dan die aan het gesticht verbonden is, ontbieden, alsmede de geneesmiddelen laten bereiden, waar zij dit verkiezen, mits alles voor eigen rekening en boven de verschuldigde verpleegsom. Zijnde deze wijziging door de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 22 Maart jl. no 1070/7 goedgekeurd Én is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27 Maart 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat tot den HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN in deze gemeente ter gewone plaatse zal worden gevaceerd van den 1 tot en met den 18 April, op alle werk dagen, des voormiddags van 9 tot 12, en des namid dags van 1 tot 3 uren. l) door i. Over de verschillende Germaansche volksstam mendie in den aanvang der zevende eeuw ons vaderland bewoonden, hadden door kracht van wa penen de Friezen zich allengs de heerschappij ver worven, zoodat het Friesche rijk zich in dien tijd uitstrekte van het tegenwoordige Sleeswjjk tot aan de Schelde. In het zuidwestelijk gedeelte van dit rijk, ter plaatse waar de tegenwoordige provincie Zeeland ligt, woonden toen de Sueven, van welken volks stam de Zeeuwen afstammen althans volgens de meening van vele taalgeleerden en gescbiedvorschers is de naam Zeeuwen van het woord Sueven afgeleid. Het land der Suevenop welks bodem de ge beurtenissen, in ons verhaal geschetst, voorvallen, zag er in dien tijd anders uit dan het tegenwoor dige Zeeland. Ja het onderscheid tusschen toen en nu is zoo groot, dat men heden ten dage bij dé beschouwing van de vruchtbare akkers, heer- Zij herinneren voorts: lo. dat dit jaar ALLE maten en gewichten aan den herijk zijn onderworpen en 2o. dat de maten en gewichten behoorlijk schoongemaakt en droog tot den herijk moeten worden aangeboden, en dat de aanbieders het aan zich zeiven te wijten hebben indien, bij niet inachtneming van dit voorschrift, de maten of gewichten onherijkt worden teruggegeven. Goes, den 23 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat het Israëlietisch Armbestuur in deze gemeente het voornemen heeft, op Vrijdag den 29 Maart aanstaande, aan de huizen van alle ingezetenen eene algemeene Collecte te doen ten behoeve van de Armen, die door dat Armbestuur moeten worden onderhouden. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat de burgerij door ruime giften weder zal medewe> ken om genoemd Armbestuur tot het volbrengen van zijn taak in staat te stellen, waartoe zij deze inzameling gunstig aanbevelen. Goes, den 23 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieveu. verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Maart 1878. 1. I. C. Meijer, Amsterdam. 2. J. Wage naar, Krabbendijke. 3. P. De Munk, Rotterdam. Ten behoeve van de afdeeling „hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus" van hetgymnasium Willem III te Batavia, wordt verlangd een leeraar in de natuurlijke geschiedenis en warenkennis, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in die vakken. De voor. waarden zijn vermeld in de Staats Ct. van 26 dezer. „Een beroemd proces," dat 4 April alhier zal worden opgevoerd, is thans in stu die bij de vereeniginghet Nederlandsch too- neel," die het in de Stadsschouwburgen te Amsterdam en te 's-Hage zal spelen onder den titel van Een onschuldig veroordeeldeIn Rotterdam speelden de heeren Haspels, Van Zuijlen en Legras het voor volle zalen onder het opschrift van«Eene rechterlijke dwaling Overal wekte 't zeer de belangstelling op, evenals indertijd De twee weezen," dat van dezelfde schrijvers is. De statistiek van den handel en de scheep vaart in ons land over Januari 11. ligt aan ons bureau ter lezing. lijke boomgaarden en liefelijke beemden die de menschelijke kunstvlijt de natuur als het ware genoopt heefter voort te brengen, zich nauwelijks kan voorstellen, dat alleen ruimte van tijd, geens zins die van plaats, den beschouwer van het toen malige Zeeland scheidt. Dichte bosschenechte natuurwouden, wild, grootscb, majestueusch, be dekten toen grooteudeels het land. Het bestond uit twee grootere en vier kleinere eilanden bene vens een paar schorren die bij hoogwater onder liepen. Dit laatste was misschien ook met gedeelten der eilanden het geval. Van steden en dorpen, geregeld gebouwd, was toen nog geen of althans nagenoeg geen spoor. Op Walcheren lagen ja Domburg en Westkappel, op Zuid-Beveland het opkomend Romerswaal en daar ongeveer, waar thans Ellewoutsdijk ligt, een plaats genaamd Hendenesse, maar deze plaatsjes kunnen, bij onze tegenwoordige dorpen en steden met hun steenen huizen en goed geplaveide straten vergeleken, op den naam van stad of dorp nauwelijks aanspraak maken. De open plekken tusschen de wouden, waarvan ■wij spraken, waren op enkele plaatsen bezet met houten woningen, langwerpig vierkant van vorm en met riet of stroo gedekt. De bodem werd reeds hier en daar gebezigd voor den akkerbouw en de veeteelt. Behalve met de bezigheden, daar aan verbonden, hielden de mannen zich in vredes tijd bezig met jacht en visscherij, waartoe de bos schen, die rijkelijk van groot en klein wild waren voorzien, en de talrijke kreesen en stroomen uit- Uit Oost-Zuid-Beveland schrjjft men ons Zuster Anna zuster Anna ziet gjj nog niets komen En evenals wijlen die geëerde dame uit de geschiedenis van Blaauwbaard kunnen wij, Nederlanders, althans zij die hunne tenten in dezen hoek des vaderlands hebben opge slagen, volmondig antwoorden helaas, neen Want nadat maanden vooraf de heugelijke be lofte van uit het binnenhof door Nederland weer klonk gjj zult U weldra mogen verblijden in nieuwe munt als belooning voor bet over de grenzen jagen der vreemdelingen, thans zeg ik maanden na dato zien of merken wjj nog zeer weinig van de vervulling dier belofte. Alleen komt ons nu en dau eeu exemplaar der nieuwe bronzen centen in handen, precies als een af gedwaald schaap. En bjj het zien daarvan roepen wij weemoedig uitsachheere! had toch in vredesnaam ons onze oude munt laten be houden en ons het gezicht bespaard van de onoogeljjke en misvormde nieuwelingen." Maar hoe dit ook zjjü moge, het is te weuschen dat de nieuwe pasmunt in ruimer mate daD tot heden ia omloop worde gebracht, wil men al thans de met zooveel moeite verjaagde Belgen niet weer het burgerrecht zien verkrjjgeu. Volgens eene advertentie in de Middel- burgsche Courant van 26 dezer Worden met 1 April geene ongefrankeerde brieven meer ter provinciale griffie van Zeeland, aangenomen, tenzij ze gecontrasigneerd zjjn. Dewfll tot dusverre in het algemeen brieven of requesten aan het adres van den Commis saris des Konings of Gedeputeerde Staten on- gefrankeerd werden ingezondendienen be langhebbenden hiervan in hun belang kennis te nemen. Van den Minister van Waterstaat is bjj de Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg een brief ingekomen met verzoek, dat de Kamer haar gevoelen mededeele omtrent wensehelijk geaehte wip.igiügeu in het alge meen reglement voor het. vervoer op de spoor wegen van 9 Januari 1876 Slblno. 7). De Minister van Justitie heeft aan de Tweede Kamer ingediend eeu ontwerp ter regeling van de kosten in burgerlijke zaken en van de bevoegdheid der procureurs tot het bepleiten dier zaken. Iu tegenstelling met zjjn ambtsvoorganger wil de Minister de pro cureurs behouden, maar den verplichten dub belen rechtsbijstand afschaffen. Ook mogen der verliezende partij geen procureurs onkosten in rekening worden gebracht. De betrekking van advocaat en procureur is vereenigbaar. muntend de gelegenheid aanboden. Nochtans was oorlogvoeren bij de vrijgeboren mannen en adelin gen het geliefkoosd bedrijf. Ten noord oosten van da Sueven woonden tijdens ons verhaal de Chamaven en ten oosten en zuiden de Sahërs öf Salische Franken Deze Franken hadden reeds het Christendom aangenomen, ter wijl de bewoners dezer streken zich nog steeds hielden aan den godsdienst hunner vaderen, den Wodansdienst, ofschoon met vreemde, vooral Ro- meinsehe bestanddeelen, vermengd. De vorsten der Franken, die zich uit verove ringszucht en ook tot uitbreiding van den handel op Engeland, die toen reeds vrij aanmerkelijk was, zich van deze gewesten wilden meester maken, begunstigden de prediking van de christelijke leer, niet alleen uit geloofsijver, maar vooral ook om des te gemakkelijker de hier wonende volken te onderwerpen. Maar juist, dit was, bij de ge hechtheid aan den voorvaderlijken godsdienst en liefde tot de vrijheid, voor deze volksstammen een reden te meer om zich met al de hardnek kigheid en dapperheid, die hun karakter eigen waren, tegen de evangelieprediking te verzetten. Vandaar die eeuwenlange worsteling der Friezen en Saksers, hunne naburen, tegen de Frankische overmachtdie eerst in den aanvang der negende eeuw door Karei den Grooteu geëindigd werd met de volkomen onderwerping dier dappere volksstam men. Vandaar, en ook door den dikwijls vrij dwa zen geloofsijver der eerste predikers van de ehris- Voorts stelt de Minister voor om Art. 1240 van het burgerljjk wetboek aan te vullen met de bepaling, dat een mondelinge machtiging tot doorhaling van een hypothecaire inschrij ving in 't vervolg niet meer geoorloofd is. De machtiging moet schriftelijk worden ver strekt. De heer J. C. M. Bredanotaris te Oisterwijk, provincie Noord-Brabant, hoeft zich tot den Minister van Justitie en tot de Tweede Kamer gewend met eeu adres, waarvan de korte inhoud deze is Bjj de nieuwe rechterlijke indeeling zjjn ver scheidene arrondissementen vervallen, waarvan het gevolg is dat het ressort, waarbinnen de notarissen hunne praktijk uitoefenenaaumer- keljik is gewjjzigd. Eigenaardige in teiljjkheden zullen hiervan het gevolg zjjn. Wel is als over gangsmaatregel bepaald, dat de tegenwoordige notarissen hunne praktjjk zullen mogen blijven uitoefenen in den geheelen omvang van hun voormalig arrondissement, maar hierdoor zjjn de bezwaren wel verschoven, niet weggenomen. Als voorbeeld deelt adressant mede, dat op nauweljjks een half uur van zijne standplaats de gemeente Haaren ligt. De ingezetenen van Haaren zjjn met geen andere gemeente in 200 voortdurende aanraking als met Oisterwijk, zoo dat niets natuurlijker zou zjju dan dat een groot gedeelte der ingezetenen van Haaren den naast bij wonenden notaris hunne belangen toever- trouwe» en hem hunne boedelscheidingen en verkoopingen opdragen. Sterft echter de tegen woordige notarisof houdt hij op notaris te zjjn dan zullen de ingezetenen vau Haaren verplicht zjjn zich te wenden tot een anderen notaris, op verderen afstand, vreemd aan hunne belangen en die hunner familiëu, en dit vooral ook door het gemis der minuten van vroegere akten. Deze bezwaren, die zich ook elders voordoen, zouden uit den weg kunnen wordeu geruimd of voorkomen, ind'en in de wet, die aanhangig is, eenvoudig het ressort van de notarissen werd opgeheven. Zulk een bepaling zou eene aan merkelijke verbetering zjjn. Bij het adres is gevoegd afschrift van een requestte bekwamer tijddoch te vergeefs ingediend door tachtig geërfde ingezetenen der gemeente Moergesteldie als bewoners eener grensplaats bljjkbaar al het drukkende gevoelen van een toestand, die hen in het bekomen van notarieelen bijstand zoozeer beperkt. Omtrent de huweljjksplannen van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, die sedert 1 Mei 1872 weduwnaar is, meldt men, dat zjjne teljjke leer, de bloedige tooneelen die niet zelden op een bekeeringsrede volgden De eerste ver kondigers van de nieuwe leer braken af, zonder dat zij opbouwden. Zij trachtten dikwijls met ruwe hand in éen oogenb'.ik omver te werpen, wat dooi de poëzie der natuur, die eeuwige bron der schoon ste en heiligste aandoeningen van 't menschelijk gemoed, in eeuwen was opgebouwd. Zij begrepen meerendeels niet, dat dit alles zich niet laat omverwerpen, en vooral niet wanneer het bestaat bij een krachtig volk, dat, bij vrijheids liefde, gehechtheid aan voorvaderlijke gewoonten en tevens godsdienstig gevoel bezit. Hierbij kwam, dat vele der eerste evangeliepredikers weelde en overdaad geenszins versmaaddenja dat zij zicb dikwijls schuldig maakten aan handelingen, die met dc strenge begrippen van zedelijkheid onzer vaderen in strijd waren. Ook waren zij van heb zucht niet altijd vrij te pleiten, waardoor zij met terdaad bewezen, dat het niet enkel de hoop op belooning hiernamaals was, die ben tot ijver in hun bekeeringswerk aanspoorde Zoo verwekten zij zelf wellicht zicb den krachtigsten tegenstand. In dit verhaal is gepoogd om de prediking der christelijke leer in die dagen aanschouwelijk voor te stellen, om zij 't dan ook slechts oppervlak kig eenig denkbeeld te geven van de geloofs begrippen en de levenswijze der voormalige Zeeu wen, en om tevens de onmiddellijke uitwerking te schetsen, die de evangelieprediking op het huise lijk leven van ons voorgeslacht uitoefende.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1