1878. N°. 37. Dinsdag 26 Maart. 65ste Jaargang. BercMa en Mathilde, Met het volgend nommer te beginnen zal als Mengelwerk in ons blad worden opge nomen: oorspronkelijk verhaal uit de dagen der eerste Evangelieprediking in Zeeland, D MOOJEN. Zij, die zich tegen 1 April op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen de deze maand nog verschijnende nommers koste loos. Vertrek der brievenmail naar Oost-lndië. GOES, 25 MAART 1878. De Standaard over de Goesche Verkiezingen. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GOESCHE f'e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, -0 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DA (J BE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. door Via BRINDISI, 29 Maart, 1.— 's morgeus. Via NIEUWEDIEP, 29 Maart, 5.45 's avonds. Via MARSEILLE, 5 April, 1's morgeus. Via NAPELS, 7 April, 5.45 's avonds. De Frausche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembaug niet aan. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indië, doormiddel van het stoomschip „Madura" van de Maatschappij Nederland, waarvan het vertrek uit het Nieuwe- diep op den Sn April aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met dez^ gelegenheid mede een brievenmail naar Padang verzonden. De gedrukte stukken eu monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 5n April a. s. en de brieven den daaropvolgend en dag des morgens per eersten trein te Den Helder te zijn aangekomen. Met den ln Mei a. s. wordt de le luit. bij het korps mariniers J. 11 Van IVely, dienende aan boord van Zr. M. wachtschip te Willemsoord en belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte deta chement mariniers, ter beschikking gesteld van den kotnmandant van het korps, en vervangen door den le luit C. H Pilaar. Voldoend examen voor officier van gezondheid der 2e klasse bij het leger in Oosl-Indië is afgelegd door den militairen arts O. J. Van de Linde, geboren te Oud-Vosmeer. Met genoegen namen wjj kennis van het bericht, dat. eenige datnes drnk bezig zijn aan het vervaardigen van prijzen voor de loterij ten behoeve der weezenverplegÏDg op Zuid- en Noord-Beveland. Och, werd dit voorbeeld in elk gezin nagevolgd! Minder aangenaam is 't ons bjj eigen ervaring te moeten constateeren, dat h.h, commissarissen, bjj wie volgens annonce loten verkrjjgbaar moeten zijn, die loten nog niet ontvingen, terwjjl de boekhandelaars reeds daar van in 't bezit zjjn. Wjj weten niet, welke redenen bet bestuur nopen om zoo te handelen, maar meenen toch, dat die handelwijze niet in het belang der goede zaak mag heeten. Eene goede exploitatie alleen kan znlk een loterjj doen slagen. Rillaud —Rath. Zaterdagmiddag werd de kapitein van een alhier op de reede liggend Engelsch zeeschip met den loods door 2 jma- trozen aan den wal gebracht Een dier matrozen was zoo vrjj zich nit de boot te begeren, aan iemand den weg te vragen naar Antwerpen, den looppas aan te nemen en zich den weg op naar den spoordam te verwijderen. Toen de kapitein later terugkwam, vernam hg het ge- beurde, richtte zjjne oogen nog eenmaal op den weg waar langs de vogel was gevlogen, en begaf zich daarop met geen alledaagsch gezicht CD een Goddamn naar boord, om de zeereis te aanvaarden. De cprrnrsB,'e van rapporteurs voor het wetsontwerp tot herziening der schoolwet heeft den heer Geertsema tot voorzitter benoemd. Tot rapporteurs der Tweede Kamer over de Leeningwet en die op de successie iu de rechte ljjn zjjn benoemd de heeren Insinger, Van Heukelom, Blussé, Van der Loeff en Van Houten. Door de Regeering is ingetrokken en door een geheel nieuw ontwerp vervangen het wets ontwerp tot wijziging van het Wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering (de z. g. procureurs-wet). Het bjj de Tweede Kamer ingekomen ontwerp, houdende vernieuwing der bestaande hypothecaire inschrjjvingen, strekt om, in af wachting eener herziening van de hypothecaire wetgeving op ruime schaal, thans als maatregel van urgentie voor eens eene vernieuwing der hypothecaire inschrjj vingen te doen geschieden op soortgeljjke wjj ze als bjj de wet van 4 Juli 1842. Die vernieuwing is noodig ter voor koming van administratieve moeieljjkheden en opdat het publiek zich voldoende kunne ver zekeren van de al of niet bezwaardheid der kadastrale perceelen. De termjjn der vernieu wing is op twee jaar gesteld. De Werkmansbode meldt, dat pogingen worden in het werk gesteld voor eene gepaste demonstratie van de zijde der werklieden tegen het ontwerp- Kappeyne op het lager onderwjjs. Het stoomschip Prinses Marie, van de «Maatschappij Zeeland", heeft bjj Texel een proeftocht gedaan, die geheel naar wensch is atgeloopen. Het stoomschip zon Zaterdag naar Queensboro zijn vertrokken, doch is toen wegens ongunstig weder blijven liggen. Den 6en April a. s. zal het voor reke ning van de Noordpool expeditie gebouwde schip Willem Barendsz te Amsterdam te water gelaten worden. Daar men weet, dat honden in 't sneeuw en ijsland gewichtige diensten zullen kunnen bewijzen, heeft de expeditie zich twaalf van die dieren aangeschaft. (IJ. Ct.) Uit het rapport over 1877 der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij blijkt dat het redden van 159 schipbreukelingen slechts drie menschenlevens gekost heeft. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Parjjs geschreven: Naar men zegt, heeft de Neder- landsche regeering geweigerd de overeenkomst betreflende de suiker aan te nemen. Tengevolge hiervan is de invoering van de tarieven tusschen Engeland, Frankrjjk, Belgie en Nederlaud op nieuw twijfelachtig. De Standaard las tot zijne „niet geringe ver bazing" het (ooit door ons medegedeelde) in de Nieuwe Ooessche Courant ingezonden stuk vau het bestuur der kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje," te Goes. Naar aanleiding daarvan zegt de redactie het vol gende „Dit stuk, dat bljjkbaar strekken moet om de on- zerzjjds gedane mededeelingen aangaande deze zaak te logenstraffen en ons voor bet publiek te doen staan als verspreiders van lasterlijke verzinsels, ont slaat ons van de ons opgelegde reserve en noopt ons, thans, tegen onzen wil, ook onzerzijds de in formation te publiceeren, die ons uit Goes gewerden en waarop onze mededeelingen steunden. Ze zjjn drieërlei. 1. Een mededeeling van een lid der Goesche Kies vereeniging, die ten haren behoeve den heer Pan Lijnden gepolst had, gedateerd 31 Januari 1878, waarin deze correspondent verklaart, aan den heer baron Pan lijnden van Sandenburg „op de meest be- scheidene wjjze het bezwaar in zijn candidatuu? te hebben meegedeeld „met dringend verzoek zich te willen verklaren of ODze, liever nog Gods zaak, Dog de zijne is en onze zjjde door hem nog gekozen wordt. Verleden week ontving ik van hem een zeer minzaam antwoord, hetwelk hierop neerkomt, dat h\j, in afwijking van zijn voornemenetne benoeming, tonder zijn toedoenniet zou af wijzen, maar zich zou geroepen achten, in overeenstemming met de beginselen, waarnaar hij meende steeds te hebben gehandeld, zijne geringe krachten met Gods hulp op nieuw als lid der Kamer ten dienste van de belan gen van ons land en volk te stellen. „Met verwijzing naar zijn parlementaire loopbaan vertrouwde hij, dat dit autwoord vol doende zou zijn en geen nadere verklaring zou noodig geacht worden." De briefschrijver meldt voorts, dat dit antwoord hem onvoldoende voorkwam en'dat hij dientenge volge de Kiesvereeniging geadviseerd heeft, nadere inlichting bij den heer Pan Lijnden te vragen; het welk geschied is. 2. Een officiéél schrjjven van het Bestuur der Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" en on- derteekeud door dezelfde heereu Den Boer als voor zitter en De Jonge als secretaris, gedagteekend 20 Feboari 1878, waarin het o. a. heet: „Wij stellen hoogen prijs er op, den naam van „anti-revolutionair" te behouden, en daar om hebben wjj gemeend, baron Pan Lijnden niet te mogen stellen zonder zijne nadere ver klaring. „In eene missive, die wjj Z.H.E G. hebben geschreven, hebben wjj Z. E. ronduit gezegd ejne handelingen alt Minister te hebben afge keurd, en voorts dat wjj een candidaat wensch- ten te hebben, die met het klein anti-revo lutionair kuddeke in onze Kamer party moest kiezen tegen het daar in grooten getale ver tegenwoordigde radicalisme enultraraoatanisme, dat wij Z.HE.G. die candidal uur gaarne zou den opdragen, mits hij met het oog op 't ver leden ons door eene verklaring waarborg gaf, daaraan te willen voldoen. „Voorts hebben wjj Z.E. gevraagd instem ming met art. 1 van ons program, en bele ving daarvan op politiek gebied. „Daarop heeft Pan Lijnden onbewimpeld toestemmend geantwoord en heeft in een par ticulier schrijven zich in zake zjjn doel nog sterker uitgedrukt, overeeuko.nstig ons begin sel." En 3. Een telegram van den heer De Jonge op een dezerzjjils gedaue vraag om mededeeling van hei program der Kiesvereeniging, verzonden uit Goes den 19 Februari, ten twee ure d s namiddags, en van dezen inhoud Van Lijnden is door ons na zijn onbe wimpeld toestemmend antwoord op de door ons voorgelegde vragen iu gemoede als can didaat gtproclameerd." Nader nog werd ons deze toedracht der zaak be vestigd in een particulier schrijven uit Middelburg, van 18 Februari 1878, en ons gezonden door iemand, aan wiens steun men zooveel gewicht hechtte, dat hij herhaaldelijk door da patronen van den heer Van I.jnden werd bezocht, en die ons meldde „Eerst schreef men een heuschen maar Hinken brief aan Pan LijndenEn dan „Het antwoord op dezen brief was vriend schappelijk, maar vaag, te vaag. Daarop kwam de kiesvereeniging saam. De heer Pompe Pan Meerdervoort was er uit vroegere relatie tegenwoordig. Toch uatn men het besluit, den heer Van Lijnden geen candidaat te stellen op die bewust en brief; hij moest, gedachtig aan zijne houding alt Minister, zich eerst positief verklaren." Wij kunnen er nog bijvoegen, dat een zeer nota bel inwoner van Zeeland, die persoonlijk met de ten dezen betrokken personen sprak, ons gelijklui dende informatien schonk. Wat nu waarheid is, laten we natuurljjk in het midden. Het publiek zal rechter zijn. Ons is het genoeg, dat thans met de stukken zeiven bewezen is, boe volkomen juist de onzer zijds gedane mededeelingen waren. Mocht men nu goedvinden, nogmaals de geloof waardigheid van onze mededeelingen in twijfel te trekken, dan spreekt het van zelf, dat nuts ons lan ger hinden zou, om ook het program der Kms .ereemging te publiceeren, dat door Pan Lijnden ondjrteekend is, of, juister gezegd, waarmee hij zijne instemming be tuigde. Gelijk men bespeuren zal, wordt de klem thans gevaarlijk. Toen we tjjdens de verkiezing beweerden, dat Pan Lijnden niet genoeg uit den hoek was gekomen, om zijn candidatuur van antirevolutionaire zij te recht vaardigen, heeft men ons dit euvel geduid eu kwdlijk afgenomen, „wijl het niet aanging, iemand die als een verloren zoon schuld leleed en teriqkwam, noch tans af te stooten." En nu de verkiezing voorbij is, en onzerzijds be weerd is, dat Pan Lijnden wel geen genoegzame, maar toch eenige verklaring, eerst vaag, later iets sterker gekleurd, heeft gegeven, nu stuiten we nog maals op tegenstand en schrijft men „dat Pan Lijnden niets heeft verklaard." Nu van tweeën een toch. Of bjj gaf een voldoende verklaring, en dan is het onwaar wat men thans publiceert. Of wel hij gaf geen verklaring, maar dan ontbrak ook alle grond voor zijn antirevolutionaire candidatuur. We zijn benieuwd, te vernemen, l.oe men aan de klem van dit dilemna zal ontkomen. Ons zal niets liever zijn dan te vernemen, dat èn de heer Van Lijnden èt onze vriendeu ten volle gerechtvaardigd worden. Maar is ons nog een opinie vergund, dan is het wel deze: publiceer dood eenvoudig de twee brieven, aan Pan Lijnden geschreven en de twee antwoorden die hij gegeven heeft, dan houdt alle onzekerheid op en staat ieder voor zijn eigeu gedrag verant- woordeljjk. Ten slotte voegen we hier nog aan toe, dat de origineele brieven, waaruit bovenbedoelde stukken genomen zjjn, en het telegram, mits men vooraf be let vrage, voor zooveel deze zinsnede betreft, ter inzage liggen op ous bureel. Bladen, die de tegenspraak uit Goes opnamen, zijn, dunkt ous, eerlijkheids latve gehouden, thuis ook de door ons meegedeelde stukken aan hun lezers voor te leggen." KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Zondag 14 April zal de heer D. P. M. Huet als predikant te Goes bevestigd woideu door den heer N. De Jonge, pred. te Brussel, en d.:s namid dags zjjne intrede doen. Folksblad.) Ds. Al. Lotz, p'ed. te SeheUuinen en vroeger te Ellewou'sdijk, heeft bet bero p naar Ilerwjjnen aangenomen. Aan de leeraren en kerkeraden de' Car. Ge reformeerde gemeenten is eeu scbrijveu geri 'ht, be vattende een oproeping tot een vergadering iu da maand Mei te Utrecht, ter behandeling van een vooretel om een traktaatgenootschap op te richten, voorloopig „Filippus" genaamd, dat ten doel heeft met alle kracht te arbeiden tot vervaardiging en verspreiding van populaire, gereformeerde blaadjes ea gesehnfijes. Ter vervulling van de met 1 April vaeeerende hoofdondernijzersbetrekking te Wolfaartsdjjk hebben zich slechts 4 sollicitanten aangemeld. Tot hulponderwijzer te Cbarlois is benoemd de heer Otto Leonard Cornells Pan den Brandt, geb. 18 Jan. 1854, aanvankelijk kvveekeling en hulpouder- wjjzer te Goes. Het Hoofdbestuur d r verecniging Polksonderwijs heeft besloten tot het uitschrijven eener algemeene vergadering tegen de tweede helft der maand April, ter behandeling vau het ontwerp van wet op het lager onderwys. Vooraf zal aau de leden een prae- adviee van het Hoofdbestuur worden medegedeeld. Aan hel gymnasium te Zetten bedroegeu de ontvangsten in 1877 aan giften 2409,477a eu aau contribution ƒ812,20. Het aantal leerlingen be. raagt 40, terwijl er 43 nog te Utrecht in de theologie sludeeren. Het voortbestaan van het gymnasium is zoo goed als verzekerd. LANDBOUW VEETEELT. Als een groote bijzonderheid deelt men uit Hemrik mede, dut aldaar in een tuin reeds zeven asperges van den kouden grond zijn gestoken. Als zulks in Mei geschiedt, noemt men het reeds vroeg. Het broeit in het Noorden, en breekt de onweersbui los, dan zal het in het Oosten zijn. Engeland wapent zich van top tot teen. Nieuwe schepen worden gekocht, die op de Engelsehe werven voor rekening van andere rijken werden gebouwd, stukken geschut, nb. nog wel ad ƒ192,000 per stuk, werden be steld, overal wordt nacht en dag gewerkt, terwijl in alle landen agenten paarden op- koopen voor het leger. Gansclte scharen vrij willigers bteden zich aau, om dienst te nemen,

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1