1878. N°. 35. Donderdag 21 Maart. 65 ste Zij, die zich iegen 1 April op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen de deze maand nog verschijnende nommers koste- loos. GOES, 20 MAART 1878. Losse Opmerkingen. G0ËSGI1E De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nonmers 5 et., met bijblad 10 ct. GRANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,, Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vap NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Achter de tuinierderij van den heer J. De Jonge, op den di]k nabij het Ravelijn alhier, is Dinsdagmorgen in een sloot het lijk gevonden van zekeren hier wonenden J. F. Men vermoedt, dat die persoon tengevolge van dronkenschap in de sloot is geraakt. Waarde. Op vermoeden dat L. S., weduwe I. De K. alhier, op het laatst van Februari in het geheim zou bevallen zijn, is door den burgemeester jl. Maandag een onder zoek ingesteld, 't welk tengevolge heeft gehad dat een kinderlijkje, onder de bedstede in hare woning begraven, gevonden is. De officier van justitie, de rechtercommissaris en de griffier kwamen Dinsdagnamiddag ooi het onderzoek voort te zetten en namen bij hun vertrek de vrouw en het lijkje met zich naar Middelburg, waar eerstgenoemde naar het huis van arrest is overgebracht. De kermis te Oud-Vosmeer zal, inge volge besluit van den gemeenteraad aldaar, voortaan met een dag verkort en op \rijdag en Zaterdag der tweede week van Juni gehou den worden. Provinciaal blad do. 35 bevat de door Gedep. Staten van Zeeland bij besluit van 1 Febr. jl. nader geregelde en door den Koning goedgekeurde jaarwedden van burgemeesters en secretarissen der gemeenten in deze provincie. Het bedoeld besluit bevat tevens de volgende voorwaarden a dat de jaarwedde van den secretaris met een derde zal worden verminderd, wanneer die betrekking gelijktijdig met die van burgemeester wordt bekleed; b dat ingeval de tegenwoordige titularis eene hoogere bezoldiging mocht genieten, dan vol gens dit besluit voor hem is vastgesteld, hij in het genot van die hoogere bezoldiging zal blijven zoolang zijne functie duurt; en c dat deze nieuwe regeling ingaat met I Juli eerstkomende. De verkiezing voor een lid van de Pro vinciale Staten, in bet hoofdkiesdistrict Mid delburg, ter vervanging van den overleden heer G. J. Sprenger, zal plaats hebben Woensdag 24 April a. s. en de herstemming, zoo noodig, Woensdag 8 Mei. Naar de Midd. Ct. verneemt, is besloten tot eene verwijding van den toegang tot het droge dok te Middelburg, door uithakking der sponningen voor de schipsluisteneinde die opening wijd genoeg te maken voor de nieuwe stoomschepen der stoomvaartmaatschappij «Zee land," de prinses Marie en de prinses Elisabeth. Tot rapporteurs over het in onderzoek zjjnde ontwerp der schoolwet zijn benoemd de heeren Van DeldenDe Bruijn Kops, Geert- sema, Lenting en Moens. Tot rapporteurs van het ontwerp tot regeling van het auteursrecht de heeren.- Bredius ZylkerV. d. KaagDe Beaufort en Goeman Borgesius. De anti-revolutionare Tweede-Kamerleden hebben in een gemeenschappelijke nota een pro test ingediend tegen de nieuwe schoolwet. De Standaard van heden bevat dit protest in zijn Ten bew jjze, dat de bloei van sommige chris telijke scholen niet alleen 't gevolg is van de onverdeelde sympathie der bevolking, deelt men aan het Vaderland het volgende feit uit een der Zuid-Hollandsehe gemeenten mede Dezer dagen kwam een leerlinge der open bare school haar inentingsbriefje bp den meester terugvragen. Op de vraag, waarom zij de school zoo vroeg ging verlaten, antwoordde zij»Ik moet naar de Afgescheiden school, meester, anders wil de dominee mijn zusje niet doopen 1" Gelijk reeds kortelijk is gemeld, zal op nieuw eene veiling plaats hebben vau domein goederen, afkomstig van het voormalige klooster van St. Agatha. Op ?5 April zal de inzet en op 3 Mei de toeslag plaats hebben van wei landen onder Cuijkten overstaan van den notaris Snoeck te Cuijk en op 25 April en 2 Mei, ten overstaan van den notaris Halber- stadt te Nijmegen, inzet en toeslag van wei landen in de Ooij gelegen. Naar men van goederhand verneemt, zal de tegenwoordige procureur-generaal in de ko lonie Cura§ao, oir J. O II. Ramoerbinnen kort tot andere functiën worden geroepen zoodat die hooge rechterlijke en administratieve betrekking weldra zal komen te vaceeren. (W. v. h. 22.) In een aan de wereldtentoonstelling te Parijs gewijd tijdschrift leest men o. a dat onder al de landen, die op deze tentoonstel ling in 1878 zullen vertegenwoordigd worden, Nederland zeker een eerste plaats zal bekleeden. De Nieuwe Goessche Courant van Dinsdag 19 Maart bevat het volgende ingezonden stuk Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van de wijze waarop de per soon van den heer baron C. Th. Van Lijnden van Sandenburgbij gelegenheid zijner jongste candidatuur voor de Tweede Kamer in het hoofd- kiesdistriet Goes, is besproken, in verband met eene „verklaring" die door htm zou gedaan zijn, acht het bestuur der kiesvereeniging „voor Ne derland en Oranje" te Goes, die deze candidatuur heeft gesteld en aanbevolen, zich om der waar heid wille verplicht tot de rnededeeling lo dat de heer Fan Lijnden van Sandenburg op de deswegens tot hem gerichte vragen, noch betreffende staatkundig gedrag in het algemeen, noch in zake „onderwijs" in het bijzonder, eenige verklaring heeft gegeven, maar dat hij zich bepaald heeft tot eene verwijzing naar zijn politiek verleden en dus ook zonder, in eenig opzicht, zijne politieke gedragslijn als minister van Justitie te ver loochenen. 2o. dat die staatsman zelfs geene candidatuur als zoodanig had aanvaard, allerminst eene voorwaardelijke, die hem belet zou hebben, gekozen zijndevoor de benoeming te bedanken. Het toenmalig Bestuur voornoemd, B. M. DEN BOER, Voorzitter. M. DE JONGE Jz., Secretaris. Goes, 18 Maart 1878. Uit punt 1 blijkt nu, dat de heer Van Lijnden ook op herhaald vragen niets meer heeft ge zegd, dan op het eersf tot hem gericht verzoek, en zich consequent heeft gehouden aan eene verwijzing naar zijn politiek verleden. De elec torale correspondentie, die De Standaard publiek wilde hebben, zal dus zeker daarover weinig licht verspreiden. Maar wie zal ons dan op de hoogte brengen van den loop, dien deze zaak heeft genomen, om ons met den Standaard het eens te doen zijn over den immoreelen gang van deze verkiezing? Punt 2 kunnen wij voor notificatie aannemen. Ten slotte geeft de titulatuur „het toen malige bestuur" ons aanleiding om te vermoe den, dat de heeren Den Boer en Be Jonge nu geen bestuursleden meer zijn Zou hun heengaan dan ook met deze ge schiedenis in verband staan? KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wemeldinge. Toezegging van beroep naar de Her vormde gemeente alhier is gedaan aan ds. J. Kuiper te Veen (Noord-Brabant.) De heer J. Wisse, pred. bij de N. H. gemeente te St, Laurens, is beroepen bij die te Garijp. De heer P. C. Groenpastoor in de parochie van Middelburg, herdacht gisteren de 25jarige ver vulling dier betrekking aldaar. LANDBOUW VEETEELT. Uit het West. Ged. van Zuid-Beveland schrijft men in de A*. Rott Ct Niettegenstaande men dezen winter weinig vorst maar zeer veel regen heeft gehad, zeggen de landbouwers tocli, dat de gronden veel vruchtbaarder en beter voor de bewerking ziju, dan in het vorige jaar. Men wacht dan ook alleen op eenige dagen droogte, om voorgoed uit te rijden. De wintergranen staan over het algemeen gewenscht te veldehier en daar zijn erwten en paardenboonen in den grond en zelfs enkele stukken of akkers met aardappelen bepoot. Er is veel groeitengevolge daarvan geven de boomen hunne vruchtknoppen te zien en de weide haar grazig kleed. Daar de boeren evenwel nog veel eten voor bet vee in de schuur hebben, behoeven zij hunne dieren niet zoo vroeg als in vo rige jaren de weide in te zenden en belooft ook in dit opzicht het jaar 1878 ons een goeden zomer te geven. Op de veemarkt te Leeuwarden was een stier, oud 3 jaar, die 870 Kilogr. woog. OPENBARE VERGADERING van den H\A 1> der «ED1EEKTE GOE9, op VRIJDAG den 15 MAART 1878, des avonds te 71'/» uren. In on8 vorig nommer staat in denjll regel van bovenaf „de zaak van het advies in het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag." Advies moet zijn abuis. (Vervolg.) b. Antwoord van burg. ea weth. dd. 2 Maart 1878 A. no. 6l. Goes, 2 Maart 1878. In antwoord op uw schryven van 22 Febr. 11., waarbij ons de vraag gesteld wordt „in hoeverre het „wensehelijk is om de betrekking van opzichter der „gemeentewerken niet aan te vullen, maar den werk- „kring van den gemeente-bouwmeester (met verhooging „zijner bezoldiging van/800tot 1000) uittebreiden," hebben wij de eer U te kennen te geven, dat, naar onze meening de uitvoering van het aangegeven denkbeeld op onoverkomelijke bezwaren zou afstuiten. Reeds bij de aanstelling in 1870 van den thans vertrok ken opzichter werd het denkbeeld van vereeniging der beide betrekkingen in den raad (speciaal door de heeren Callenfels en Pompe) voorgestaan, maar door het college van burg. en weth. bestreden; en het toen aangegeven denkbeeld werd dan ook door de meerder heid van den gemeenteraad verworpen. Van daar dan ook dat ondergeteekenden, meenende dat de noodzake lijkheid der betiekking in principe was uitgemaakt, zich bij het ontstaan der vacature gehaast hebben eene oproeping van sollicitanten te doen en zich voorstellen uit de aangemelde 33 sollicitanten eerlang eene voor dracht aan den raad ter benoeming aan te bieden. Ue in 1870 tegen eene samenvoeging der beide betrekkingen aangevoerde bezwaren gelden thans in nog veel sterker mate: de omstandigheid toch, dat de bouwmeester tevens is ieeraar in het teekenen aan de beide scholen voor midd. onderwijs en daardoor op vaste en bekende uren.in de school moet wezen, zou tengevolge hebben, dat de openbare werken gedu rende dien tijd zonder opzicht moeten zijn zeer dikwijls (b. v. bij de eerlang te maken rioleering in de School straat en derg.) is aanhoudend toezicht in het belang eener richtige uitvoering een onmisbaar vereischte. Zou dit bezwaar, naar onze meening, op zich zelf reeds afdoende tegen de wensohelijkheid van het aan gegeven denkbeeld pleiten, bovendien maken de vele en tydroovende werkzaamheden, die aan de betrekking van opzichter verbonden zijn, het tot eene feitelijke onmogelijkheid, dat die door den bouwmeester Ieeraar boven zijne eigene drukke werkzaamheden zouden kunnen worden waargenomen. De gewone en buitengewone werken, zooals die ia de gemeente-rekening voorkomen, zijn op zich zelf een zeer onvolledige maatstaf tot beoordeeling van den aard en omvang der aan den opzichter opgedragene werkzaamheden. Uit die rekening blykt hoofdzakelijk van de aan de gemeente-gebouwen en werken verrichte ODderhoud8- en vernieuwingswerken, waarbij voortdu rend toezicht blykens onze ondervinding meer dan noodzakelyk is. Maar uit die rekening blijkt b. v. niet, foe in het belang der openbare gezondheid wekelijks toezicht moet gehouden worden op de rui ming der meer dan honderd gemeentevangbakken hetgeen zonder stipte en strenge controle door den aannemer op de schromelijkste wijze wordt veronacht zaamd. Uit die rekening blijkt ook niet, hoe ons college geregeld elke week geroepen wordt óns te beslissen op aanvragen tot het inrichten van stookplaatsen, het bouwen of verbouwen van schoorsteenen, var kenshokken etc. etc., waarvoor het vootloopig on derzoek in verband met de bepalingen van de bouw verordening aan den opzichter ziju opgedragen dat alles, gevoegd bij het dagelijkseh toezicht op de ge meente-arbeiders, neemt wij geven er u de verze- keriug van den beschikbaren tijd van den op zichter nagenoeg geheel in. Zoo dus al de raad tot eeue samenvoeging der betrekkingen van opzichter en bouwmeester besloot, en laatstgenoemde zich (wat wij echter ten sterkste betwijfelen) tot de aanvaar ding van die gecombineerde betrekking bereid ver klaarde, dan zou zulks naar onze innige overtui ging niet anders kunnen zyn dan ten na- deele der gemeentebelangen, daar het eenvoudig on mogelijk zou zijn dat al de bedoelde werkzaam heden door een persoon goed en voldoende zou den kunnen verricht worden. Hoe gaarne wij anders met U elk practisch middel zouden aaugrijpen om eene vermindering der gemeente-uitgaven te be werken, zoo kunnen wij met het, in uw schrijven van 22 Febr. 11., geopperde denkbeeld onmogelyk medegaan en vleien ons door het aangevoerde ook U te hebben overtuigd, dat werkelijk de opheffing der betrekking van opzichter in het welbegrepen belang der gemeente niet wensehelijk zou zijn. Burgemeester en Wethouders v«n Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. c. Voorstel der drie raadsleden aan den raad, dd. 6 Maart 1878. Goes, den 6 Maart 1878. Door het ontstaan der vacature van gemeente-op zichter, aan welke betrekking is verbonden geweest eene bezoldiging van 600 's jaars, is bij ons de vraag gerezen of de vervulling dier vacature wel dringend noodzakelijk was. Wij hebben ons tot burg. en weth. gewend met het verzoek ons wel te wil len mededeelen, in hoeverre het wensehelijk is om de betrekking van opzichter der gemeentewerken niet aantevullen maarden werkkring van den bouw meester uittebreiden, met verhooging zijner bezoldigiug van 800 tot 1000. Burg. en weth. hebben ons medegedeeld, dat de uitvoering van dit denkbeeld op onoverkomelijke bezwaren zou afstuiten, daar toch de werken voor de gemeente van dien aard en omvang zijn, dat de bouwmeester, tevens Ieeraar aan de Hoogere Burger school, verhinderd is on zich te kunnen belasten met de vele tydroovende werkzaamheden, die aan de betrekking van opzichter verbonden zijn. Wy hebben echter al de motieven, die strijden met ons denkbeeld, ons zeer welwillend door burg. en weth. medegedeeld, ernstig overwogen, doch ziju niet overtuigd van de onmogelijkheid tot vereeniging der bedoelde betrekkingeD. Het komt ons voor, dal voor den bouwmeester, ia aanmerking genomen de uren door hem aan het ouderwijs te besteden, uog genoeg zaam tijd overblijft om voor eeue bezoldiging van 1000 al die werkzaamheden voor de gemeente te verrichten, die voor de uitvoering der gemeentewer ken vereischt worden. Op die gronden en met de zekerheid, dat het ook uw aller streven is, om alles aan te wenden wat strekken kan tot bezuiniging der gemeente-uitgaven, aarzelen wij niet om voor te stellen „De vacature van gemeente-opzichter niet aan te „vullen, maar de werkzaamheden aan die betrekking „verbonden optedrageu aan den bouwmeester, met „verhooging zyuer bezoldiging van 800 tot 1000." Üe leden uit den gemeenteraad, W. F. BUSING. J. A. BEVIERDe FOUW. De heer G. Van der Hoek is door afwezigheid verhinderd te teekenen. d. Rapport van den bouwmeester, dd. 9 Maart 1878. Goes, 9 Maart 1878. Ingevolge uw geëerd verlangen, mij in uwe ver gadering van beden kenbaar gemaakt, om schriftelijk rnededeeling te ontvangen van mijne denkwijze nopens het voorstel, tot het niet benoemen van een opzich ter der gemeentewerken en wegen, ben ik zoo vrij U te melden, dat eene aanneming vau dergelijk voor stel mij zeer ongewenscht toeschynt. Aangenomen, dat by de 22 lesuren 's winters en de 16 uren in den zomer, mij tyd genoeg zal over blijven om de verlangde hoeveelheid arbeid te doen

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1