1878. N°. 34. Dinsdag 19 Maart. 65ste Jaargan Verkoop van oude goederen enz. 8' Zij, die zich tegen t April op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen de deze maand nog verschijnende nommers koste loos. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-Indië. 0FFIC1EELE MEDEDEELDEN. GOES, 18 MAART 1878. Losse Opmerkingen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst..; Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GORS doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 23 November 1877 is vastgesteld de volgende VERORDENING omtrent de Hon den in de gemeente Goes. Art. 1. Gedurende den tijd, door den Burgemeester te bepalen, zijn de eigenaars van honden verplicht te zorgen, dat deze, wanneer zij op de openbare straten en wegen los loopen, voorzien zijn van cenen muilkorf, vervaardigd overeenkomstig hef model door den Minister van Binnenlandsclie Zaken vastgesteld en ter secretarie dezer gemeente te bezichtigen. Art. 2. De honden, waarover klachten wegens aan schieten of poging tot bijten worden gedaan, moeten na lastgeving van den Burgemeester door of vanwege de eigenaars worden vastgelegd of van den in het voiig artikel vermelden muilband of muilkorf voorzien. Art. 3. Van des avonds 10 tot des morgens 6 uren mogen geene bonden op de openbare straten en wegen loopen zonder opzicht of geleide. De eigenaars zijn voor de nakoming dezer bepaling aansprakelijk. Art. 4. Alle honden, die eenig voertuig trekken, moeten van den in het lste artikel vermelden muilband of muilkorf zijn voorzien. Bij overtreding dezer bepaling wordt de geleider v»n het voertuig vervolgd. Art. 5. De honden, aie in strijd met de vier vorige artikelen worden gevonden, worden door de beambten van politie opgevangen of, is het opvangen niet moge» lijk, atgemaakt. Art. 6. De eigenaars van opgevangen honden kunnen die binnen tweemaal vierentwintig uren na de gedane oproeping opeischen en worden deze tegen betaling der kosten van voeding teruggegeven. Zijn meer dan tweemaal vierentwintig uren na het opvangen verloopeD, zonder dat de honden zijn opge- ëischt, of, indien de kosten van voeding niet worden betaald, kunnen de honden worden afgemaakt. Art. 7. De overtredingen van de bepalingen dezer verordening worden, voorzooverre dairtegen bij de wet, bij algemeenen maatregel van bestuur of bij pro vinciale verordening niet is voorzien, gestraft als volgt: die van art. 1 en 4 met eene geldboete van f 1 tot 3. tt J .1 >t f 3 tot 6. Art. 8. Aan de beambten der politie wordt de be voegdheid toegekend en delast gegeven, om de woningen der ingezetenen, in deze gemeente, huns ondanks binnen te treden, teneinde te zorgen voor de nakoming der voorschriften, vervat in art. 2 dezer verordening. De beambten der politie van de linn in dit artikel verleende bevoegdheid gebruik makende, znllen zich gedragen naar de bepalingen van art. 3, lste alinea der wet van den 31 Augustus 1853 (Staatsblad No. 83). Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 1 Maart 1878 No. 768/6a in afschrift medegedeeld. En is hiervan aikondiging geschied waar het behoort, den 15 Maart 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag den 19 Maart 1878, des voormiddags te negen uren, in het openbaar in de Kortekerkstraat voor het stadhuis zullen verkocht worden eenige voor de gemeente niet meer benoodigde goederen waarvan de opruiming noodzakelijk is tot erlanging van plaats In de voormalige hal. Goes, den 15 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M.'P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Februari 1878. 1. C. Hoebeke, te Bodegraven2. G. Rottier, te Hulst; 3. A. Barens, te Krabbendijke 4. M. De Koster, te Rilland; 5. J. Lunts, te Kloos terburen. Via MARSEILLE, 22 Maart, 1.'s morgens. Via NIEUWEDIEP, 27 Maart, 5.45 's avonds. Via BBINDISI, 29 Maart, 1.- 's morgens. Via NAPELS, 7 April, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Een Koninklijk besluit van 15 Maart regelt de inrichting der Krijgsschool. Zij is besterad tot voort zetting der studiën van de officieren van alleopleidings- inriclitingen afkomstige» is gesplitst in twee ai'deelingen. De eerste afdeeling is gevestigd te Breda en de tweede te 's-Gravenhagedurende de cursussen voor de eerste éen en voor de tweede afdeeling twee jaar. Met het toezicht over de krijgsschool en de overige inrichtingen van militair onderwijs is belast een inspecteur van militair onderwijs, gevestigd te 's-Hage. De nieuwe regeling treedt den 1. October a. s. in werking. Ter aanvulling van art. 29 van het reglement betreffende den vorm, de samenstelling en de afme. tingen der maten en gewichten, is bij Koninklijk besluit bepaald: Aan het slot van art. 29 van het reglement, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 16 October 1869 Staatsblad no. 159,) wordt gelezen„Bij het meten van kalk is het geoorloofd gebruik te maken van houten maten met vijf openingen, elk van ten hoogste 3 centimeters middellijn, in den bodem. Op zoodanige maten moet het woord „kalkmaat," met duidelijke letters van ten minste 3 centimeter hoogte, onder de gewone benaming der maat ingebrand zijn Oost-Indie. Z. M. heeft goedgekeurd het besluit van den Uou'.-Gen. van N.-I., waarbij de heer mr. li. D. Levyssnhn Norman, op zijn verzoek, wegens ziekte, eervol is ontheven uit de betrekking van lid in den raad van N.-I., benoemd tot lid inden raad van N.-I. den heer E. Netscher, th»n9 gouv. van Sumatra's Westkust. Z. M. heeft aan den heer O. Van Rees, vice- president van den raad van Ned.-Indië, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de goede diensten, ook in de laatst door hem bekleede betrekking wader aan den lande bewezen. Wie daarin belang stelt, kau aan ons bureau lezen: statistiek van den handelende scheepvaart in ons land gedurende December 1877. In plaats van dr. 11 Japikse, benoemd aan de rjjks hoogeie burgerschool te Middelburg, is tot leeraar in de wis en natuurkunde aan de hoogere burgetschool alhier benoemd de heer J. S. G. Glemis. leeraar aan de burger avond - school te Zutfen, voorloopig voor éen jaar; ter wijl tot opzichter der gemeentewerken en we gen is benoemd de heer J. F IF. Convéete Gouda. (Zie verslag van den Gemeenteraad.) Hedenmorgen is het paard van F. L., van 's Gravenpolder, gespannen voor een licht wagentje, waarin zich behalve de eige naar nog twee personen bevonden, op den terugtocht van Kapelle op den Kloetingschen straatweg op hol gegaan De passagiers zijn uit den wagen gevallen, doch hebben zich niet ernstig bezeerd, terwijl het paard is voort gehold, en eerst in de Voorstad, nabij de woning van den heer Arentz, tot staan werd gebracht. Wolfaartstlijk. Het beraamde plan tot eene hoog Doodige verbetering van de dorp straat, met hare moeilijk begaanbare straat keien, zal eerstdaags ten uitvoer gelegd worden. Bereids is de voorraad van klinkersteen reeds aangevoerd, althans voor het gedeelte der straat, hetwelk niet tot den Provincialen weg behoort, en tevens tot het aanleggen van een school pad op Oud-Sabbinge. In de geldleening groot ƒ47,000 ten be hoeve van den polder Ooster- en SirJanslaud, bestemd voor bekostiging van een stoomgemaal, is ingeschreven voor ruim driemaal het ge vraagde bedrag; o. a. door de hh. Fransen Van de Putte 4' Zoon alhier, voor 15,000 a 97 «/o. In eene te Middelburg gehouden ver gadering van de leden der verbruiksvereeniging van Eigen Hulp is door den voorzitter mede gedeeld, dat een contract is gesloten met een vleeschhouwer, die het vleesch zal leveren voor 5 pet. beneden de gewone prijzen. Daar geen der bakkers een contract tot levering van brood wilde aangaan, is besloten dit bij wijze van proef uit eene der broodfabrieken te Rotter dam te ontbieden. Tot lid van het bestnur der Middelburgseho coöperatieve voorschotvereenigiog met spaar bank is gekozen de heer mr. M. Jacg De Witt Hamer. Omtrent de verkiezing te Zevenbergen verneemt men nog, dat aan de Tweede Ka mer een adres is ingezonden van kiezers in dat distriet, waarbij dezen verzoeken dat niet al leen de herstemming, maar ook de verkiezing van 26 Februari worde vernietigd, op grond dat: lo. ook toen de informaliteit met de bus uit Meeuwen heeft plaats gehad, die zich op 12 Maart heeft voorgedaan en 2o. door het stembureel van Waspik niet is voldaan aan het voorschrift van art. 48 der kieswet. Volgens de Nieuwe Rol/erdamsche Courant blijkt de beslissing omtrent die herstemming minder moeielijk te zijn dan aanvankelijk ge dacht werd. Uit Meeuwen wordt haar gemeld, dat daar, bij elke verkiezing sedert het invoeren vau het stel°el van rechtstreeksehe verkiezingen, de stembus steeds op dezelfde wijze verzegeld werd als nu is geschied. Ook elders moet het herhaaldelijk gebeurd zijn, dat eene stembus op gelijke wijze verzegeld waszonder dat ooit daaruit moeielijkheden ontstonden. Ten onrechte dus schijnt het stembureau te Ze venbergen de stembus uit Meeuwen ongeopend te hebben gelaten. Waarschijnlijk zal nu de Tweede Kamer eenvoudig beslissen, dat die stembus alsnog geopend moet worden. Mid delerwijl heeft de heer Diepen reeds een af schrift van het proces verbaal ontvangen. Ook de liberale Kiesvereeniging te Mij drecht heeft den heer H. F. Bultman candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Haarlemmermeer. Het Bestuur voor Chris'elijk-nationaal schoolonderwijs heeft de hulpvereenigingen en alien, die in het christelijk onderwijs belang stellen, niigenoodigd tot een gemeenschappe lijk gebed om afwending van de gevaren, die uit de ingediende schoolwet dreigen De plechtige bedestond zal plaats hebben op den avond van 5 April, Naar het -N. v d D. verneemt, zal tegen het einde van April een tweede veiling worden gehouden van gronden behoorende tot de St.- Agathagoederen. Voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van het ongeluk op de Maas op 12 Febr. jl. is aan het bureau der N. Rott. Ct. ontvangen de som van ƒ8218,77. Dit be drag is door de heeren Nijgh 4' Zoon afgedragen aan de Ver eniging tot verbetering van armen zorg te Rotterdam. 1 Te Deventer heeft zich, op uitnoodiging van het bestuur van het depart, der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, eene com missie van dames gevormd, die zich met de zorg voor en het toezicht op de crèches zullen balasten. Te Arnhem is eene commissie tot stand gekomen, die zich ten doel stelt den ingezetenen de gelegenheid te geven hunne levensmiddelen te doen kenreD. Reeds zijn de deskundigen aan gewezen, aan wie deze taak zal worden toe vertrouwd. In de vergadering van het „Nationaal Leder-industriebond dezer dagen te Breda ge houden, is het voorstel om jaarlijks eene leder- mis te houden niet aangenomeD, zooals ver keerdelijk werd gemeld, maar verworpen. Sprekende over den uitslag der herstemming voor leden van de Tweede Kamer zegt de Standaard o. a //Van Goes zwijgen we liefst. „Eer we drie maanden verder zijn, is een ieder in den lande het over den immoreelen gang van deze verkiezing met ons eens." Wie weef, welke onthullingen ons te wachten staan Hetzelfde blad geeft, op aandrang van het Dagblad, eenig licht in de quaestie van de candidatuur Van Lijnden. Het doet dit als volgt „We'nu, iets meer willen we ook ditmaal geven. We willen thans namelijk verklaren, dat onze Goesehe vrienden verre van luchthartig met de candidatuur-Van Lijnden zijn omge sprongen, en dat behalve de onderteekening van het program, waaraan we om zijn vagen inhoud niets ter ivereld hechten, niet eenmaal, edocii tweemaal vragen zijn voorgelegd En dat ten tweedemale wel uit deze oorzaak, wijl de heer baron Van Lijnden van Sandenburg in antwoord op de eerste vragen de klem ontloopen wou door een algemeene betuiging van sympathie en een verwijzing naar zijn parlementair verleden. Dit nu was onzen degtlijken anti-revolutionairen te Goes lang niet naar den zin, en vandaar de tweede examinatie, waarbij 't veel scherper, en in elk auder geval, volkomen scherp genoeg toeging. „Wenscht nu het Dagblad of eenig ander orgaan nog meer van deze droeve historie te weten, dan zullen deze organen het best doen door met ons aan te dringen op publiceering lo. van het program der Goesehe kiesvereeni ging en 2o. van de electorale correspondentie. „Zelfs in het belang van den heer baron Fan Lijnden behooren de hem bevriende organen daartoe meê te werken, daar voor zoover er sprake is van bedenkelijke procédé's ten deze, de verdenking ten zijnen las'e het sterkst voed sel ontvangt door de tegen allen regel in vol gehouden geheimhouding." Als het op die wijze moet voortgaan, dan zuilen er wel meer dan drie maanden voorbij gaan vóór ieder over den immoreelen gang van deze verkiezing kan oordeelen. Wij weten nu alleen, dat baron Van Lijnden eerst de betrokken personen met een zacht lijntje heeft willen tot zich trekken; dat de leiders te Goes niet die te Middelburg daarmeê geen genoegen namen, en op scherper aanwijzing van beginselen hebben aangedrongen, en dat het resultaat daarvan nu geheim schijnt te moeten blijven. Nu zullen wij afwachten, of de heeren te Goes soms verdere ophelderingen zullen geven, 't Zal ous benieuwen. Algemeen doet in de bladen het navolgend bericht de ronde: „De Postduiven-Sociëteit //de Telegraaf" te Bergen-op-Zoom heeft Donderdag, gedurende het openen der stembriefjes te Goes, aldaar om het half uur een postduif losgelaten, waardoor men te Bergen-op-Zoom zeer geregeld bekend werd gemaakt met den loop der stemming Het eerste gedeelte van dit bericht is waar: het oplaten is goed gegaan, maar de bekend making van den uitslag te Bergen-op-Zoom heeft nog al veel te wensehen overgelaten. Zijn wij goed ingelicht, dan is er slechts éen duif ter bestemder plaats aangekomen. Waar de overigen zijn aangelandis ons onbe kend. Men deelde ons mee, dat de duiven niet op dien weg waren afgericht, maar te Zeven bergen tehuis behoorden. In ieder geval is 't een feit, dat de postdienst op dien dag niet aan de verwachting heeft beantwoord. Dat de Katholieken teleurgesteld zijn over den uitslag der verkiezing in ons distriét was te verwachtenis thans te billijken en mag ons tegenstanders geen reden zijn om er mee te spotten vooral aan de overwinnaars past waar digheid, Het Katholieke blad nDe Zoomschaamt zich dan ook niet van die teleurstelling te ge- tuigen, en daarmede zouden wij vrede hebben, zoo zij slechts billijk was is haar oordeel. De redactie moest niet meer dat oude afgezaagde thema aan roeren van anti-radicalisme, godsdienstvrijheid en recht voor allen, en niet de leugen herbalen, dat anti-revolutionairen, katholieken en conser-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1