1878. N°. 33. Zaterdag 16 Maart. 65slc Jaargang. VERKIEZING. Jan Pieter Bredius Junior HERZIENING DER KIEZERSLIJSTEN. Wegens overlijden. Wegens vertrek uit de gemeente. Wegens onvoldoenden aanslag. Wegens onvoldoenden aanslag. Wegens overlijden. Wegens vertrek uit de gemeente. Wegens onvoldoenden aanslag- Ingevolge art. 5 der kieswet. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 15 MAART 1878. Uitslag der Herstemming te Goes. Losse Opmerkingen. Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. GOIRAN Gewone advertcntiën worden a 10 et. per regel geplaatst.^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 10 ct. Bij di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NïJGII VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOF-S, van het bureau van stemopneming aldaar ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering en ope ning der stembrieijes bij herstemming ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, gehouden den 12 en 14 dezer, uit welk laatste proces verbaal is gebleken, dat van de 1871 geldige stemmen zijn uitgebracht op den heer 1102, die aizoo is gekozen; brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet ter ken nis van een ieder, dat afschrift van het proces verbaal van opening ter gewone plaatse in deze gemeente is aangeplakt en dut het oorspronkelijke ter secretarie ter inzage is nedergelegdwaar dit dagelijks (uitge nomen des Zondags) van des voormiddags 9 tot de3 namiddags 2 uren voorhanden is. Goes, den 14 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis: dat de lijsten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn herzien en heden vastgesteld; dat bij die herziening zijn geschrapt VAN AL DE LUSTEN: Willem Adriaan Anemaet. Cornclis Schot Pieter Van Dalen. Joost Swemer. Pierre Johannissen. Pieter Kornèiis Van Daalen. mr. Jacobus Isaac Del Baere. dr. Abraham Pieter Fokker. Leonard De Fouw. Marinas Harinck. mr. Jan Arend Van Hoek mr. Franciscus Johannes Maria Jespers. Matthijs De Koster. Nicolaas Zandee. Jacobus Meijler. VAN DE LIJST DER KIEZERS VOOR LEDEN DER TWEEDE KAMER EN VAN DE PROVINCIALE STATEN. Hendrik Kramer. Martinus Gezinus Lamber- tus Van I.ogchem, dr. Evert Moll, jhr. mr. Jozef Jan Pompe Van Meerdervoort. Cornelia JohannesVan Sluijs. Marinus Westdorp. Mattheu9 Dronkers. Barend De Hond. Marinus Van Liere. Elias Besuijen. Abraham Richard Breet- velt. Marinus Dingenis Dekker. VAN DE LIJST DER KIEZERS VOOR LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD. Karei Pladet. (Marinus Van Zweeden. mr. Michiel Jacobus de Witt Jacobus De Blok. Hamer. I Johannes Theodorus de Poorter. Wouter Wolfers. Joachem Jacobus Van der Hofstede. Hendrik Janse. Jacobus Johannes Klaassen Cornelia Snoep Hz. dat de herziene en vastgestelde kiezerslijsten zijn aangeplakt en gedurende VEERTIEN DA GEN'ter secre tarie voor een ieder ter inzage liggen, gedurende welken tijd de eventueele bezwaren tegen die lijsten, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den gemeenteraad kunnen worden ingediend Goes, den 14 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 23 November 1877 is vastgesteld de volgende VËROKDËNIWG op het houden van tijdelijke verzamelingen van minder jarigen. Abt. 1. Ieder die eene klein kinder., bewaar-, naai- of breischool, of eenige andere tijdelijke verzameling van minderjarigen, met welk doel, ol onder welke benaming ook, wil oprichten, is gehouden vooraf daarvan kennis te geven aan Burgemeester en Wethouders met opgaaf ven het gebouw en het vertrek, waarin de verzameling zei gehouden worden. Zij, die bij het in werking treden dezer verordening reeds aan het hoofd van dergelijke verzameling staan, doen die opgaat binnen 14 dagen daarna. Abt. 2. burgemeester en Wethouders stellen die op- faaf in handen der plaatselijke gezondheids-commissie, ie het vertrek onderzoekt en 'van hare bevinding aan Burgemeester en Wethouders verslag uitbrengt. Het verslag der commissie bevat eene beschrijving van de inrichting en ruimte van het vertrek, en haar met redenen omkleed gevoelen over zijne geschiktheid tot verzamelplaats en het aantal kinderen, dat daarin in verband met de ruimte en de middelen tot lucht- verversching, zonder nadeel voor de gezondheid, te gelijkertijd kan worden toegelaten. Art. 3. Indien Burgemeester en Wethouders, na kennis neming van het verslag der gezondheids-commissie, van oordeel zijn, dat het vertrek niet schadelijk voor de ge zondheid is, geven zij aan den belanghebbende eene schriftelijke vergunning om van het vertrek voor de beoogde verzameling van minderjarigen gebruik te ma ken met bepaling van het grootste aantal, dat daarin gelijktijdig mag worden toegelaten. Art. 4. Indien Burgemeester en Wethouders van oordeel zijn, dat het vertrek, als schadelijk voor de gezondheid, ongeschikt is tot het houden van verza melingen van minderjarigen, geven zij hiervan kennis aan den belanghebbende bij een met redenen omkleed besluit, dat de gebreken, die het vertrek als schadelijk voor de gezondheid doen oordeelen, vermeld. Dit besluit, dat tegen ontvang bewijs aan den belang' hebbende wordt uitgereikt, houdt tevens den last in, om binnen 14 dagen na die uitreiking de verzameling in het afgekeurde vertrek te doen ophouden. Art. 5. Wanneer de belanghebbende de in het besluit vermelde gebreken heeft doen wegnemen, kan hij het vertrek niet weder tot het houden van verzamelingen van minderjarigen in gebruik stellen, voordat het door Burgemeester en Wethouders, de plaatselijke gezond heids commissie gehoord,is goedgekeurd. Van die goed keuring moet blijken uit eene vergunning zooals bedoeld is bij art. 3. Art. 6. Eene verleende vergunning om van een ver trek tot het houden van verzamelingen van minderjarigen gebruik te maken, kan worden ingetrokken, wanneer het vertrek door na de vergunning ontstane gebreken als schadelijk voor de gezondheid, ongeschiktis geworden. Art. 7. De vertrekken, waarin tijdelijke verzamelingen van minderjarigen worden gehouden, zijn ten alle tijde voor de leden van het dagelijksch bestuur en voor die der plaatselijke gezondheids commissie toegankelijk. De houders of opzichters der verzamelingen geven hun aangaande het vertrek alle gevraagde inlichtingen. Art. 8. De houders of opzichters zijn vei plicht van de aan hunne zorg toevertrouwde minderjarigen een register te houden volgens een door Burgemeester en Wethouders vasttestellen model. Zij moeten dit register, zoo dikwijls het door Burgemeester en Wethouders ge vorderd wordt, ter secretarie van de gemeente inleveren. Art. 9. De bepalingen dezer verordening zijn niet toe passelijk op scholen voor lager of middelbaar onderwijs. Art 10. De overtredingen dezer verordening worden, voor zoover daartegen niet bij wet, algemeencn maat regel van inwendig bestuur of provinciale verordening straf is bedreigd, gestraft als volgt; Het houden eener verzameling van minderjarigen, zonder voorafgaande kennisgeving, met eene geldboete van 125. Het nalaten der kennisgeving, bedoeld bij het 2e lid van art. 1, met eene geldboete van j 10. Het gelijk toelaten van een grooter aantal minderjarigen dan in de vergunning, bedoeld bij artikel 3 is aange wezen, met eene geldboete van ƒ20. Het houden van verzamelingen van minderjarigen, in weerwil van den last tot ontruiming bedoeld bij art. 4. of in strijd met het verbod van art. 5, of na intrekking der vergunning overeenkomstig art. 6, met eene geldboete van ƒ25. Het weigeren van toegang tot het vertrek oivan ge vraagde inlichtingen aan de leden van het dagelijksch bestuur of der plaatselijke gezondsheids-commissie, met eene geldboete van ƒ20. Het niet of niet behoorlijk houden van het register, bedoeld bij art. 8. met eene geldboete van 10. Het niet voldoen aan deverordening van Burgemeester en Wethouders om het in art. 8 bedoelde register tsr secretarie in te leveren, met eene geldboete van ƒ5. Art. 11. Deze verordening treedt in werking op den 5den dag na dien harer afkondiging. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zealand volgens hun bericht van den 1 Maart 1878 no. 769/6b in afschrift medegedeeld. En is hiervanjafkondiging geschied, waar het behoort, den 15 Maart 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. In den loop van dit en het volgende jaar kunnen honderd veertig commiezen 4de kl. der dir. belastingen, invoerrechten en accijnsen worden aangesteld op eene bezoldiging van /420'sjaars en eene toelage voor eens van 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toe zicht zijn in dienst gesteld. Op een nader vast te stellen tijdstip en plaats zal een onderzoek worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. De verzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek moeten vóór 1 Juni 1878 bij het Departement van financien zijn ingekomen, desverkiezende door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen. G E M E EN TEN. G«*tal kiezers. Gestemd 26 Febr 1878. Gf"tem 11 Maart 1878. Goes 243 191 148 's-Heer Arendskerke 68 52 48 's-Heer Abtskerke 18 16 17 Kattendijke 18 7 13 Wolfaartsdjjk 58 40 30 Baarland 21 11 17 's-Graveiapolder 30 19 17 Ellewoutsdjjk .- 19 10 14 Oudelande 19 14 14 Hoedekeuskerke 30 22 22 Ovezaude 24 19 19 Heiukenszand 55 46 51 's-Heorenhoek. 19 15 17 Driewegen 13 10 10 22 16 13 Borssele 37 20 30 Kapellö 47 34 28 Wemeldinge 38 30 22 Kloetinge 36 28 20 Yerseke 34 27 25 Krabbendrjke 30 19 12 Kruiningen 74 56 47 18 13 13 Waarde 13 8 10 Rilland - Bath 32 24 21 Cortgene 32 28 22 Wissekerke 94 57 45 Colijnsplaat 59 44 46 Cats 14 11 10 84 61 72 Oud-Vosmeer 67 48 50 Poortvliet 47 37 44 St. Maartensdijk 81 58 56 Scherpenisse 43 35 31 St. Anaaland 63 52 57 Staveuisse 42 35 31 St. Philipsland 93 15 12 Bergeu-op-Zoom 439 339 370 Woensdrecht en Hui bergen 96 74 86 Ossendrecht en Putte 74 64 67 Hontenisse 97 65 73 Ossenisse 19 15 16 Graauw en Langendam 31 24 25 Hengstdijk 12 11 11 Stoppeldijk 40 36 34 St. Jansteeu 24 18 18 20 15 17 71 64 63 Totaal Af onwaarde Geldig 2588 1953 27 1934 63 1926 1871 Gekozen is de heer J. P. BREDIUS Junior met 1102 stemmen. De heer dr. P. J. F. Vermeulen verwierf er 770. Bij de verkiezing op 26 Februari verkreeg eerstgenoemde 692, laatstgenoemde 622 stem men. Die uitslag overtreft onze stoutste verwach tingen Verschillende bljjken van groote belang stelling in de gehouden herstemming zouden wjj knnnen aanhalen. Van alle kanten is men trouw opgekomen in St.-Annaland, om slechts éen voorbeeld te noemen, kozen er van de 62 zeven en vijftig. Van de ontbrekende 5 waren er drie wegens beroepsbezigheden afwezig, zoo dat er slechts twee achterbleven, die hadden kunnen stemmen. Zelfs zijn er kiezers, die tijdeljjk te Rotterdam waren en zeer korten Deze stembriefjes waren verdeeld als volgt 53 blanco, 5 het stempel missende, 4 geen persoon aanwijzende en 1 onderteekend. tjjd konden verzuimen, met opoffering van titd en geld, in 't laud van Tholen en te Krui- ningeii wezen stemmen. In Goes liet zelfs een geacht ingezetene zich door zijn gezondheids toestand niet weerhouden om zijn plicht te doen. Al kostte de gang naar de stembus hem moeite, hij wilde van zijn recht gebruik maken. Trouwens het lijstje bewijst reeds voldoende, hoe druk er is gestemd. Wezenljjk, het district Goes is boveu verwachting in eere hersteld, zoowel wegens den ijver thans door zjjne be woners aan den dag gelegd, als door de schit terende wijze, waarop een liberaal candidaat is gekozen. De Katholieken verdienen ook een warm woord van lof voor de wjjzewaarop zjj dit maal voor hun eigen beginselen zjjn opgeko men. Een getal van 707 stemmen voor een candidaat is wezenlijk zoo verwerpelijk niet en menig liberaal candidaat heeft zich vroeger wel met veel minder moeten tevreden stellen. Den heer Brediuste Bergen-op-Zoom, werden Donderdag ontzaglijk vele blijken van belangstelling aangeboden bij gelegenheid van zjjne verkiezing tot lid d>r Tweede Kamer. Ook nit Goes, Kruiningen, Hansweert en het land van Halst waren personen opgekomen, om hem geluk te wenschen. Des avonds werd hem een serenade gebracht. In de heden gehouden openbare terecht zitting van het kantongerecht alhier is de heer mr. L. A. Bijbau als kantonrech ter-plaatsver vanger plechtig geïnstalleerd. Naar wjj vernemen zal de voorziening in de behoeften der Breede Watering bewesten Yerseke voor het aanstaande dienstjaar 1878/79 eene verhooging der polderlasten vorderen van 2.50 per hectare. NTcuwedorp. Men verneemt, dat door Gedeputeerde Staten van Zeeland aan J. Min- naard en C. Jasser alhier vergunning is verleend tot vervoer van personen van hier naar Goes en terug, op Dinsdag vau iedere week, vol gens daaraan verbonden voorwaarden. Het stembureau te Zevenbergen heeft den heer Jan Diepen niet als lid der Tweede Ka mer geproclameerd, omdat de stembus der ge meente Meeuwen niet voorzien was van de ver- eischt wordende stempels, en deze, bevattende 54 stemmen, daarom dus ter zjjde was gezet. De Minister van Binnenlaudsehe Zaken heeft echter gelastdat aan den heer Diepen de ge loofsbrief toch worde uitgereikt en dat de stem bus uit Meeuweu moet bewaard bljjven. De quaestie omtrent de geldigheid der stemming komt derhalve ter beslissing bij de Tweede Kamer. Door de geneeskundige staatscommissie, te Utrecht zitting houdende, is Woensdag tot arts bevorderd de heer G. J. Van de Linde. De geruchten omtrent het uitstellen van het XVIde taal- en letterkundig congres te Kampen zijn volmaakt ongegrond. De rege lingscommissie heeft alle maatregelen vastge steld om de feesteljjke bjjeenkomst zoo luis terrijk mogeljjk te doen zjjn. Over de verkiezing te Goes schrijft de Nieuwe Rotterdamscht Courant „Over ile uitkomst te Goes verheugen wij ons nog in het bijzonder om den gezonden geest, waarvan daar gebleken is. De antirevolutionaire kiezers had den de beslissing in handen. Zij stonden tusschen den liberaal en den ultramontaan. De conservatieve partij deed al haar best voor deu ultramontaan en schilderde hem af als een toonbeeld van gorden, Nederlandschen geest. De ultramontaansche partij vleide om de stemmen, zorgvuldig vermomd. Maar noch haar gevlei, noch de vermaningen der conser vatieven hebben de lieden kunnen verschalken. De groote meerderheid heeft den liberaal, van wien haar éen vraagstuk scheidt, verkozen boven den ultra montaan met wien slechts éen vraagstuk baar ver-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1