1878. N°. 32. Donderdag 14 Maart. 65ste Jaargang. GOES, 13 rv1AARTT878. liOËSC D uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., niet bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst..; Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en IIAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING VAN DEN »I kV der K 52 K 32 S T K ©4» KS, op VRIJDAG den 15 MAART 1878, des avonds te 7Vs uren. Goes, den 13 Maart 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Wijziging der verordening voor het Gasthuis. III. Verzoek van dr. H. Japikse om eervol ont slag als lid der plaatselijke schoolcommissie. IV. Voorstel vau drie raadsleden omtrent de be trekking van gemeente-opzichter en casu quo vervulling der vacature. V. Benoeming van een leeraar in de wis- en natuur kundige wetenschappen aan de inrichtingen van M. O. voor jongens. VI. Missive der Commissie van toezicht op de in richtingen van M. O. omtrent de toelage aau den concierge der Hoogere Burgerschool. VII. Verzoek van het Gasthuis-bestuur om mach tiging tot belegging van gelden. Op zeer beseheiden wij zouden bijna zeg gen al te bescheiden wijze is dezer dagen tot ons allen een roepstem gekomen, die het hoor en wederhoor ten volle verdient. Hetgeen wijzelven reeds met een enkel woord vroeger meedeelden, heeft het bestuur der Vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland thans duidelijk gezegd Er zal eene verloting plaats hebben van voorwerpen van kunst en smaak. De opbrengst zal ten bate der vereeniging komen, wier grootste moeielijkbeden zeker wel van flnanciëelen aard zijn. De prijzen mogen ook alleen uit giften bestaan, en de prijs van elk lot bedraagt f 1. Ziedaar in 'tkort het plan, zooals het ons wordt meêgedeeld, met vermelding bij welke boek handelaars men de loten kan bekomen en de prij zen kunnen bezorgd worden. Wat is er toch reeds veel gesebreven en ge sproken over die arme weezen op Zuid- en Noord-Bevelandwat is er ontzaggelijk veel gepraat en zoo luttel gedaanEn dat nog wel, terwijl niemand zich medelijden ontzegt voor een wees. De enkele gedachte reeds is voor o zoovelen een reden, om het betrokken persoontje medelijdend aan te kijken. „Geen vader en moeder meer te bezitten, arm kind! 't is hard En dan ontvangt het except eenige goede uit zonderingen een hand op zijn hoofd, een me delijdenden blik op den koop toe,en ziedaar de eenige troost, die het gegeven wordt. Nu is 't zeker voor velen wij zullen niet zeggen voor allen, want dat hangt veel van de omstandigheden vóór en na hun ouderloos worden al verschrikkelijk geen vader of moeder meer te bezitten. Maar honderdmaal erger vinden wij 't, dat zij dan na dien tijdals bittere ironie op al dat medelijden-betoon, zedelijk en licha melijk worden vermoordJa, mevrouw of mijnheer vermoorden daarover wordt lang zooveel geweld niet gemaakt als wanneer b. v. iemand in dronkenschap of in drift een ander doodt. Het laatste wekt sensatie door zijne plotselingheid, het eerste geschiedt te lang zaam om eenige opgewondenheid te verwekken. Maar ons dunkt dat er nu al dikwijls genoeg gewezen is op het mishandelen van de weezen op Beveland, dat er al zeer, zeer vele malen Moord is geroepen, en geloofc ons: de bedoeling van hen, die ons waarschuwen, is waarlijk niet, om van ods nog eens te hooren, dat gij of ik zoo'n meêlij met die arme weezen hebten dat die weezen zoo ongelukkig zijnAls wij tot die categorie weezen behoorden, dan zouden wij natuurlijk met alle bescheidenheid, die een armen wees tegenover zijne beklagers past u toeroepen: //Och, mijnheer of mevrouw, ik stel uw medelijden zeer op prijs; ik ben arm, ongelukkig, dat heb ik al honderdmaal gehoord, maar ik ben dat niet alleen, omdat mijne ouders gestorven zijn, maar omdat de maatschappij, waarin ik mij beweeg, met al zijn medelijdend gefleem, met al dat gezanik over mijne armoede mij nog armer maakt door mijn geest te ver stompen en mijn lichaam te vernietigen. En dat doet die maatschappij, zooals sommige leden ervan zeggen, omdat zij 't niet eens zijn, welken weg zij met mij uitmoeten omdat zij wel veel praten over mijn eten, drinken, naar bed gaan, maar verder niels doen ook al uit niet-een- sigheid. U begrijpt wel hier komt weer iets van de bescheidenheid ik stel uw medelijden zeer op prijs, maar lichamelijk of zedelijk dood te gaan, terwijl men een treur- marsch blaast, waarvan het motief enkel en alleen luidt//dat hij zoo arm was" is niet verkwikkelijk, en och, ik zou zoo graag willen leven, ik zou ook wat willeD doen in de maatschappij; of moet een arme wees al tijd arm blijven? wanneer mijn lichaam en geest maar gezond waren! Och, mevrouw of mijnheer! leg de hand, die gij zoo dikwijls me delijdend op mijn hoofd legdet, eens op uw eigen hart neen 't is waar, uw hart is goed breng die hand aan uw hoofd, om uw verstand te raadplegen, wat er gedaan moet worden. Maar doe dat niet te lang, anderen verga ten door het te lang denken daarover, iets te doen, steek uw hand dan eens uit ten mijnen behoeve en werk aan mijn geluk. Ik smeek 't u, en ik zal in mijn volgend leven alles doen, wat ik kan, om door mijne daden u dank baarheid te bewijzen. Nu loop ik gevaar, dat ik een verkeerden weg opwandel, omdat nie mand beslist, welken weg ik bewandelen moet; en wanneer ik later dan eens een misdaad bega of tot last van de maatschappij wordt, dan zal het arme weeswel plaats maken voor minder medelijdende woorden, en dan ben ik de on dankbare, de zondenbok, want het is treurig dat men 't hardst de staf breekt over daden, waarbij men zelf eenigszins betrokken is. Dat men dan 't hardst schreeuwt over een misda diger, wanneer men door dat hard schreeuwen kan verhinderen, dat de aandacht op de schuld worde gevestigd, die men zelf daaraan heeft. Help, help den armen weesmevrouw of mijn heer, om een goed mensch te worden I" Zoo zouden wij spreken, wanneer wij tot de arme weezen op Beveland behoorden Maar die wezentjes redeueeren zoo niet zij dragen hun lot onbewust en gelaten. Zij, die door ons gepatenteerd worden om hen te vernietigen, zij oefenen hun vak uit met kalmte en ernst, alsof zij de grootste weldaad bewijzen, en wa ken wel, dat de kindereu niet bekend worden met hun toestand. En daaraan moet een eind gemaakt worden De vroeger begane fouten moeten worden goedgemaakt En de eerste stap daartoe is nu door het bestuur gezet. Er zal nu een middel worden beproefd om geld te verkrijgen. Maar wordt dat middel goed aangewend? Wij weten niet, welke plannen er te dien- opzichte zijn gevormdMaar wij willen toeli ons gevoelen zeggen en trachten meê te werken ter bereiking van het goede doel. In de eerste plaats kunnen wij ons niet voor stellen, dat het bestuur tevreden zal zijn met het doen verkrijgbaar stellen van kaarten bij boekhandelaars en commissarissen, en de loutere mededeeling dat men daar ook prijzen kan doen bezorgen. Dit zou in onze oogen een zeer weinig doeltreffende maatregel zijn! Waarom zou het bestuur niet ieder, die warm voor de goede zaak is, uitnoodigen voor de loterij te werven? In de eerste plaats de leden van het bestuur zeiven zullen wel met allen ijver zich daarvoor in de bres stellen; en de com missarissen zullen voor die zaak zeker met liefde de taak van werver en colporteur op zich nemen besturen van vereenigingen, wier doel het verplegen van weezen geldt, afdeelings-bestu- ren van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen, vrijmetselaarsloges, geestelijken van alle gezind ten, want het geldt hier eene menschlievend werk. In 't kort: het bestuur wende zich om medewerking tot alle corporaties en personen, waaromtrent verondersteld kan worden, dat zij liefde voor het algemeen welzijn bezitten. Door het gansehe land dus late men de roep stem om hulp weerklinken. En dan doe het bestuur vooral een beroep op de Zeeuwsehe vrouwen. Die vooral kunnen door hun invloed in dezen veel nut stichten. Zij kunnen door handenarbeid zei ven prijzen ver vaardigen, zij kunnen als vriendelijke boden op velen invloed uitoefenen en daardoor vele loten verkoopen. O. weest niet beleedigd, Zeeuwsehe moeders door hetgeen wij durven vragen. Stelt u voor, dat uwe eigen kinderen eens weezen werden zoudt gij u kunnen voorstellen, dat dan niemand de hand ter hunner hulp uitstrekte Uw moeder hart geve u kracht en sterkte, om voor die heilige zaak ook het uwe te doen Acht u niet te hoog, gij Zeeuwsehe meisjes! voor dat werk der lietde; uw invloed op velen is zoo groot, welnu woekert daarmeê gij moogt dit nu gerust doen, want het is voor de arme weezen op Zuid en Noord-Beveland. Maar ook wij, mannen! hebben in dezen een plicht te vervullen, dien van mede te werken aan het groote doel, waarnaar zoo lang reeds tevergeefs wordt gestreefd. Al nemen wij een lot, al geven wij een prijs, daarmeê hebben wij nog niet alles gedaan. Wij moeten ook anderen daartoe opwekken, opdat die gansehe verloting getuige van aller streven, om nu goed te maken, wat jaren lang is misdreven! Want slaagt deze verloting naar eisch, dan mag het bestuur niet langer dralen, dan heeft het geene reden meer om te handelen, zooals tot nutoe is geschied, want dan is er geld. En door dat geld is het dan in staat om de handen aan het werk te slaan, wat het, geleerd door de ondervinding, dan zeker niet zal nalaten in goede richting te doen. Helpt dus allen, om het lot van de Beveland- sche weezen te verzachten OFMËU MKilEUËËLiiVU Het iri ons vorig no. vermeld kon. besluit van den 2den Maart 1878, tot schorsing van,bet besluit van burge meester en wethouders van Krabbendijke,van 6 Februari 1878, betrekkelijk de benoeming van Nierslrasz, predi. kant der Hederduitsch.Hervormde gemeente aldaar, tot tijdelijken secretaris en tijdelijken ontvanger van eerst- gemelde gemeente, luidt als volgt: z/Op de voordracht van Onzen Minister van Binnen- landsehe Zaken, van 28 Februari 1878, litt. G, afdeeling Binnenlandsch bestuur, omtrent het besluit van burge meester en wethouders der gemeente Krabbendijke, van 6 Febiuari 11., tot benoeming van den beer J. Nierslrasz, predikant der Nederduitsch-Hervormde gemeente aldaar, tot tijdelijken secretaris en tijdelijken ontvanger der gemeente, hetwelk de burgemeesterdiergemeen'e. krach tens ait. 70 der gemeentewet, verklaard heeft niet te zuilen uitvoeren; „Overwegende, dat de tijdruimte van den termijn, bij art. 70 der gemeentewet bepaald, niet voldoende is voor de behoorlijke overweging van de vraag, of dit besluit behoort te worden vernietigd; „Gelet op art. 154 der gemeentewet; „Hebben goedgevonden en verstaan, voornoemd besluit van burgemeester en wethouders van Krabbendijke tot 1 Mei 1878 te schorsen''. De opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over Febr.1878 bedraagtƒ6.485,993.86 tegen 6,161,493.221 over dezellde maand in 1877. Beraming voor twaalf maanden bedraagt/94,383,828, voor éen maand 7,865,735 62. De opbrengst over de twee eerste maanden van 1878 was 12,910,943.221 tegen 12,319,168.97 in 1877- De raming voor twee maanden bedraagt 15,731,471.24. Aan de op Dinsdag gehouden herstem ming, ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer, namen te Goes van de 248 kiezers 148 deel, tersvijl er op 26 Februari 11. 191 stem den. Naar wij konden nagaan behoorden zij, die zich onthielden, tot de anti-revolutionaire party. Zoodra de uitslag bekend is, zullen wij Donderdag a. s. daarvan, evenals van de; eerste stemming, aan al onze abonné's eh(aan onze lezers in de stad kennis geven. Te Bergen-op-Zoom stemden 370 van de|439 kiezers, terwijl er bij de vorige stem ming 339 opkwamen. Vrijdag a. s., des namiddags te 5 uren, zal de heer Marlet eene voordracht houden in het gemeentehuis te Kruiningen. Wij vesti gen daarop de aandacht van bélanghebbinden. Te Middelburg heeft zich eene commissie gevormd, die zich voorstelt uit jaarlijkscha vrijwillige bijdragen een fonds te stichten, om daaruit dienstboden, die zich door ijver, trouw en goed gedrag onderscheiden, eene belooning te geven en haar op haar ouden dag tegen gebrek te vry waren. Naar men verneemt, heb ben enkelen zich reeds tot bijdragen verbonden, terwijl ook door het aldaar gevestigd depar tement der Maatschappij tot Nut van t Alge meen eene jaarlijksche bijdrage is toegezegd. De Staats-Courant bevat een koninklijk besluit tot organisatie dar verdedigingsstellin gen. Het rijk wordt in acht stellingen verdeeld. Te Utrecht, Naarden, Gorinchem, Zwolle Dor drecht, Helder, Arasterdam en 's-Bosch zijn de zetels der kommandanten gevestigd. De artil- lerieinagazijnen te Doesburg, Nijmegen, Ter Neuzen en 's-Bosch worden opgeheven. Elke stelling zal eene afdeeling vestingartillerie be vatten. De Hooge Raad heeft bij een /Maandag gewezen arrest beslist, dat, wanneer volgens gemeentelijke verordening bepaald is, dat plaat sen, waar gelagen worden gezet, op zeker uur moeten gesloten worden, dergelijk gebod niet van toepassing is op gedeelten van die plaat sen, die uitsluitend voor besloten gezelschap pen zijn bestemd. Het wetsontwerp tot wijziging der be palingen betreffende het recht van hypotheek is door de Ministers van Justitie en Financiën ingetrokken. Z. M. de Koning is geheel van zijn ziekte hersteld. De centrale liberale kiesvereenigiog in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeerheeft can didal gesteld voor de Tweede Kamer den heer H. F. Bultman, landbouwer te Haar lemmermeer. Curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de Rijksuniversiteit te Leiden, hebben be sloten de navolgende prijsvraag uit te schrijven d Welke plaats behoort in de wetenschap van het zedelijk leven aan het geweten te worden toegekend De prijs van het goedgekeurde antwoord is de gouden medaille ter waarde van ƒ250, en ƒ100 in geld, oi wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. De verhandelingen moeten, in de Latijnsche of Nederlandsohe taal geschreven en overigens met inachtneming der daaromtrent bepaalde voorwaarden, vóór 1 Oc tober 1879 worden ingezonden. Blijkens de Zaterdag te Rotterdam gehou den jaarljjksche algeraeene vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche hypotheek bank voor Nederland, onder directie van de heeren inr. B. Mees, B. Van Rossem en E. C. W. Hoyer, uitgebracht verslag, heeft de bank in 1877 aan voorschotten toegestaan de som van f 2,675,600 onder eerste hypothecair verbaud van in Nederland gelegen onroerende goederen, door deskundigen gewaardeerd op ƒ4,849,863. Tot een bedrag van 2,091,900 zyn 105 aan vragers moeten afgewezen worden. De onge bouwde eigendommen, waarop dit jaar voor schot gegeven is, hebben een uitgestrektheid van ruim 1300 hectaren. De vraag naar pand brieven was in 1877 weder zeer levendigde stukken van 4^2 pet. werden uitgegeven boven pari, en in de serie van 4 pet. werden pand brieven geplaatst tot dea koers van 93 pet.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1