65ste Jaargang. Wij bepalen ons aan den vooravond van den herstemmingsdag tot eene een voudige maar tevens zeer ernstige op wekking, om te gaan stemmen. Niemand blijve achterwege, om zijn stem uit te brengen op den heer J. P. IJKEDIUS Junior. Elk werke tevens in zijn kring mee om het gevaar te doen kennen, wan neer diens tegenstander de overwinning mocht behalen. Wij herinneren tegelij kertijd, dat de stembus te vier uren wordt gesloten. INLIJVING VAN MILIGIBNS. ONTHEFFING van DIENST. ZEE-MILITIE. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. ÖFF1CIEELE MEDEDEELINLEN. GOES, 11 MAART 1878~ Stormberichten, (iOESCHE D uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- eu Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatste- Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. -A. STEEVER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES brengt ter kennis van de lotelingen voor de Nationale Militie, dat, indien zij mochten verlangen bij voorkeur bij een of ander korps van het leger te worden ingelijfd, zij zich daartoe ter secretarie der gemeente kunnen aan. melden voor den 31 dezer maand. De Burgemeester brengt echter tevens onder het oog, dat, hoewel op het te kennen gegeven verlangen zal worden gelet, nochtans alleen aan de vrijwilligers en de miliciens, die zich voor den dienst ter zee hebben aangeboden, reeds nu eenig min oi meer bepaald uit zicht op de inwilliging daarvan kan worden gegeven. Goes, den 9 Maart 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren bij deze, dat aan de geestelijken en be dienaren van den godsdienst bij de erkende kerkge nootschappen en aan de studenten in de godgeleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, op hunne aanvrage, telkens voor éen jaar ontheffing van den werkelijken dienst bij de Nat. Militie wordt verleend, en dat de voormelde aanvrage om ontheffing van den werkelijken dienst door hem, die •Is dienstplichtige is aangewezen en, tengevolge van zijn getrokken nomiuer, bij de Militie moet worden ingelijfd, of die daarbij reeds ingelijfd is, jaarlijks tusschen den 20 Maart en den 1 A pril met het be wijsstuk moet worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke hij voor de Militie is in geschreven. Goes, den 9 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES noodigen de lotelingen voor de Nationale Militié dezer gemeente voor de lichting 1878, die dienstplichtige num mers getrokken hebben en welke mochten verlangen bij de ZEE-MILITIE te dienen, uit, zich daartoe voor den eersten April eerstkomende ter gemeente-secretarie aan te geven, alwaar door hen de verlangde inlichtingen kunnen verkregen worden. Goes, den 9 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via BRINDISI, 15 Maart, 1.'s morgens. Via NAPELS, 17 Maart, 5.46 's avonds. Via MARSEILLE, 22 Maart, 1.'s morgeus Via NIEUWEDIEP, 29 Maart, 5 45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Rioutv, Banka en Palembang niet aan. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch Oost-Indië, door middel van het stoomschip Hampton van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 13 Maart aanstaande is bepaald. Behalve aan Batavia wordt met deze gele genheid mede eene brievenmaal aan Padang gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk den 12 Maart, des avonds, en de brieven den volgenden dag, 's morgens vóór 11 uren, te Rotterdam aange komen te zijn. NATIONALE MILITIE. Het aandeel in de lichting voor de nationale militie van het jaar 1878 is voor onderstaande gemeenten als volgt bepaald Baarland Borssele Colijnspiaat Cortgene en Cats Driewegen Ellewoutsdijk Goes 's-Gravenpolder, Nisse en 's Heer Abtskerke 's-Heer Arendskcrke 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kapelle Kattendijke Kloetinge Krabbendijke Kruiningen 2. Oudelande 3. 2. Oud-Vosmeer 7. 9. Ovezand 3. 5. Poortvliet 5. 2 Rilland—Bath en 1. Waarde 7. 21. Scherpenisse 3. Schore 3. 3 St Annaland 10. 9. St. Maartensdijk 10. 2 St. Philipsland 7. 4. Stavenisse 5. 3. Tholen 7. 3. Wemeldinge 4. 4 Wissekerke 10. 2. Wolfaartsdijk 8. 6. Yerseke 5. 7. Het Staatsblad no. 14 bevat een kon. besluit van den 2den Maart 1878, tot schorsing van bet besluit van burgemeester en wethouders der gemeente Krabbendijke, van 6 Februari 1878, betrekkelijk de benoeming van J. Nierstrasz, predikant der llerv. gem. aldaar, tot tij- aelijken secretaris en tijdelijkeo ontvanger van eerst- gemelde gemeente. (De benoeming van genoemden predikant is reeds van zelf vervallen, doordien de ge meenteraad van Krabbendijke een secretaris en een ont vanger benoemd heeft.) In Mei a. s. zal bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen plaats hebben van jongelingen, die als machinist leerlinq der 2de klasse wenschen te worden aangenomen. H-t getal der te plaatsen jongelingen zal zich tot veertig bepalen. Adres op zegel voor of uiterlijk op den laatsten April aan staande aan het Departement van Marine. Zie verder de St.'Ct. no. 58. In de maanden Jali en Aug. e. k, zal te Breda een examen worden gehouden ter toelating van jongelingen als kadet tot de Kon. Mil. Academie. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, behooren daarvan vóór 15 Mei a. s. aan het Dep. van Oorlog kennis te geven. Het volgend aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteld: Voor den dienst hier te lande: infanterie 25, cavalerie 2, artillerie 20, genie 3. Voor den dienst in Oost Indië infanterie 10, artillerie 25,genie 15. Nadere bijzonderhe den vermeldt de St.'Ct. no 59. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de stem briefjes bij de herstemming van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Goes, op 12 Maart e. k. in te leveren, zullen geopend worden op 14 Maart daaraanvolgende. Het Zuiden heeft zich dan toch laten over halen om met Rome tegen den liberalen can- didaat op te treden. Dadelijk werd dat heu- geljjk feit, met hetgeen de redactie ter aanbe veling van onzen tegen-candidaat schreef, aan de kiezers per extra blad meegedeeld door de lei ders, die belang hebben by Rome's overwinning. De Standaard keurt de houding van Het Zuiden afhij vergoelijkt wel een zeer klein beetje de houding van het Middelburgscbe blad, uithoofde van de verleiding, die zoo sterk was, maar schrijft verder: juist dit maakt het ons tot te duurder plicht, om ook ditmaal beslist en energiek tegen dit openlijk heulen met de Ultramontanen op te komen. Allereerst bij de redactie van liet Zuiden zelve, door haar openlijk, met heiligen ernst en broederlijken aandrang, in naam van onzs historie, van ons volkskarakter, van onze be ginselen, ja, van het bloed onzer martelaren, te smeeken »Neem dien rampzaligen raad terug en blijf trouw aan de leus onzer Vaderen s'Groen heeft nog welgeschreven, dat ^ver gelijkenderwijs een liberaal preferent zou kun nen zijn,"" maar een Ultramontaan voor de Kamer te kiezen, druischte in tegen zijn geheel poli tiek beleid. »Ten tweede, voor zooveel de anti-revoluti onaire party in den lande voor dezen terug keer tot de Triple-alliantie, ja, voor dit over treffen van wat ooit in onze slechtste tijden van heulen met Rome gezien is, aansprakelijk zou worden gesteld, door ons zeer ernstig pro test tegen zulk een taktiek, alle mede-verant- woordelykheid van ons af te werpen. i Ten derde, door de overige anti-revolutionaire organen instantelijk uit te noodigen, den invloed van hun woord rneê in de schaal te werpen, om, zoo mogelijk, het Zuiden nog vau dit ter kwader uur gekozen pad terug te brengen. »Teu vierde, door, baatte niets van dit alles, de Kiezers met allen aandrang op het hart te te binden, dat ze Zeeland, met Holland eens het hoofdtooneel van onze bange worsteling, toch niet prijs geven aan Rome. Stipte onthouding zij onze leuze! Te Rotterdam. Te Amsterdam. Te Winschoten. Te Zevenbergen. Maar bovenal te Goes." De kiesvereeniging Voor Nederland en Oranje" te Goes schijnt dien wenk ter harte geno men te hebben, want zij komt, al is 't dan ook ter elfder ure, den kiezers meedeelen, dat zij zich van alle aanbeveling onthoudt. Zaterdag had alhier eene treffende plech tigheid plaats. De handboogschutterij »Jacoba Van Beijereu' bewees de laatste eer aan haar overleden hoofdman. De heer W A. Anemaet die in vroeger dagen voor de belangen dier schutterij, zoowel als voor de Harmonie »De Volharding" eu op velerlei ander gebied zoo ijverig werkzaam was geweest, zou in Decem ber van dit jaar 25 jaar lang het hoofdman schap over de „Jacoba Van Beijeren" hebben uitgeoef.-nden al maakte zyn gezondheids toestand het hem onmogelijk om in de laatste jaren een werkzaam deel te nemen aan de concoursen ot aan hetgeen tot bloei van de schutterij kon dienen, toch bleef hij met hart en ziel daarin belangstellen. Eu de leden der schutterij achtten het zich daarom een plicht der dankbaarheid, om geen ander in zijn plaats te kiezen, om hem, zoolang hij leefde, nog als hoofdman te erkennen en hem ten slotte naar zyn laatste rustplaats te brengen. Hetzelfde gevoel vau dankbaarheid bewoog de leden der Harmonie om zich bjj hen aan te sluiten, en hun overleden eerelid aldus te huldigen Zaterdag bewoog zich dan die plechtige stoet langs de straten. De Harmonis ging vooruitde muziekinstrumenten waren met rouwflours bedekt, en ernstig klonk de treur- marsch, die door de leden werd uitgevoerd. Achter hen volgden de leden der Boog schutter jj met hun banier, ook met rouw bedekt. Op bet kleed, dat de lijkkist be dekte, en dat door vier sleepdragers, waar van twee aan iedere zjjde der lykkoets, werd vastgehouden, lagen verschillende medailles en insignes van den overledene. Achter den lijk wagen reden de volgkoetsen met de naaste betrekkingen, vrienden en goede bekenden van den overledene. Een groote menigte bewoog zicb langs den weg, dien de stoet nam, om hem te aanschouwen. Op de begraafplaats aange komen, speelde de Harmonie nogmaals, en hield de heer 11. G. Hartman Jz. een toespraak, waarin hjj de verdiensten van den overledene in betrekking tot beide vereenigingen herdacht. Daarmede was de plegtigheid afgeloopen. Ter herdenking aan het vervullen van dien treurigen plicht werd door de weduwe en kin dereu van den heer Anemaet een medaille, met toepasselyke inscriptieoverhandigd aan de Handboogschuttery en de Harmonie. Cats. Maandag 25 Maart zal alhier eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad Door den schipper van het veer van Tholen op den Auvergnepolder is in de vorige week een valsche gulden ontvangen de beel tenis dragende van Koning Willem II en voor zien van het jaartal 1847. De voorzitter van het stembureau te Zevenbergen heeft zich tot den Minister Van Binnenlandsche Zaken gewend, om diens Oor deel over de geldigheid der verkiezing in het kiesdistrict Zevenbergen te vernemen. De Mi nister heeft geantwoord, dat ingevolge art. 67 der kieswet herstemming zal moeten geschie den, doch zooals door den voorzitter van het stembureau aan de in de zaal aanwezige kiezers reeds was medegedeeld de geldig heid der verkiezing door de Tweede Kamer bij het onderzoek van de geloofsbrieven moet worden uitgemaakt. De centrale kiesvereeniging Nederland en Oranje," te Haarlemmermeer, heeft tot can- didaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, ter vervanging van wijlen baron Van Heemstra, den heer dr. Th. C. L. Wijnmalen, te 's-Hage. Van ultramontaanscbe zijde is candidaat gesteld de heer mr. F. J. M. A. Reekers, en door de liberale kiesvereeniging //Leiding, geen dwang" te Aalsmeer, de heer H. F. Bultman. De voortentoonstelling te Amsterdam der kunstwerken, door Nederlandsche meesters voor de internationale tentoonstelling te Parijs vervaardigd, is gisteren geopend, eu zal a. s. Zondag worden geslotenda inzending der kunstwerken is zoo belangrijk, dat bijna zonder uitzondering de beste namen der Nederlandsche schilderschool vertegenwoordigd zyn en de ten toonstelling dus zeer luisterrijk belooft te wezen. Men meldt aau het Vaddat door de ijverige bemoeiingen van den heer J. II. Pott- kemper, genealogist te Amsterdam, gesteund door de heeren advocaten S Van Houten en H. Mosselmans, namens eenige takken der erfgenamen van de aanzienlijke nalatenschap van Pieter Teyler Van der Hulst een som matie bij exploit van den deurwaarder H. J. Mol, te Haarlem, dezer dagen aan de heeren directeuren van Teylers stichting, als bestuur ders dier nalatenschap, is geschied tot het doen van rekening en verantwoording omtrent eenige door den bovengenoemden erflater ge maakte gunstige beschikkingen ten behoeve zijner erfgenamen. De commissie te Leeuwarden voor de tentoonstelling vau voorwerpen van nijverheid en kanst, door vrouwen vervaardigd, onder vindt meer en meer belangstelling. Uit tal van plaatsen zijn reeds toezeggingen tot het inzenden van verschillende voorwerpen ontvan gen. Ook de vrouwelijke schild rschool zal ruim worden vertegenwoordigd. Omtrent den staat der werken van de afdeeling Nederland op de tentoonstelling te Parijs zegt het Journal des Débats Het pa viljoen is geheel, het hoofdgebouw bijna vol tooid. De gevel van het gebouw zal van rooden baksteen zynal de materialen zyn op het terrein aangekomen." Omtrent Luxemburg zegt datzelfde blad, dat die afdeeling zeer net en smaakvol belooft te zullen zyn. Op 31 December 1875 waren in het rijk gevestigd 2064 en op 31 December 1876 2009 personen, behoorende tot het burgerlijke geneeskundige personeel. In 1876 is dus het cijfer (schijnbaar) met 55 verminderd. In wer kelijkheid was echter de vermindering gerin ger, omdat tot 1876 de opgaven door menig gemeentebestuur niet volkomen juist zijn ge daan. Intusschen zijn er in 1876 juist zooveel artsen bijgekomen als er med. doctoren zyn afgegaan (nl. 25). In 1876 is het cijfer der tandmeesters met 1 dat der vroedvrouwen met 38, dat der apothekers met 15 en dat der drogisten met 7 verminderd. Door den hevigen storm, die in het laatst der vorige week heeft gewoed, is op onder scheidene plaatsen des lands het water zoo danig gewassen, dat die plaatsen zeiven en 1 ook hunne omstreken gedeeltelijk overstroomd

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1