65ste Jaargang. - DINSDAG 12 MAART. - J. P. BREDIUS Junior. OFFICIËELE MEDEDEELINGEN. GOES, 8 MAART 1878. Losse Opmerkingen. uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. ll!l\T. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, -0 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER, en HA ASENSTEIN VOGLEït, te Hamburg. Tn ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Woest op uw post Laat niets u weerhouden Waakzaam te zijn bij 't dreigend gevaar! De strijd is thans tot nauwer grens terug gedrongen. Het geldt nu de keuze tusschen twee personen, elk een tegenovergesteld begin sel vertegenwoordigende. Aan de eene zijde staat een vertegen woor-. diger van de vrijzinnige beginselen, aan den anderen kant een banierdrager van de uiterste partij in de Kaholieke kerk. Zuiverder kou de strijd dan ook niet zijn, vooral nu de beide personen, tusschen wie ge kozen moet worden, mannen van éen stuk ziju, beiden van vaste beginselen, beiden zich die be ginselen niet schamende, neen integendeeler een eer instellende die te belijden en openlijk te verkondigen. Die lof mag ook den heer Vermeulen niet onthouden worden. Hij schaamt zich zijn be ginselen niet,, bij kwam steeds openlijk daar voor uit, en dat moeten wij als tegenstanders ten zeerste in hem eerbiedigen. Waar hem de gelegenheid gegeven werd, verkondigde hij gaarne zijne uiterste beginselen, zoowel in woord als in geschrift. Katholieke ge schriften vonden in hem een medewerker, en uit hetgeen hij schreef kan men ten volle zich overtuigen, dat de ultramontaansche partij in hem een warm verdediger vindt. Wij verheu gen ons, dat de keuze der katholieken op hem is gevallen, juist om zijne eerlijkheid en oprecht heid op dat punt. Voor ons, die de toepassing van zijne beginselen in zake van 's lands be stuur nadeelig achten voor onze vrijheid op elk gebied, voor het onderwijs in het bijzonder, valt het nu des te gemakkelijker onze stem te verheffen tegen zijne verkiezing. Wij hebben zelfs een eerlijken strijd met de partij, die hij vertegenwoordigt, gewenscht, en haar aangeraden een eigen candidaat te stellen. Dat de aanhangers daaraan voldeden, dat zij al hunne krachten inspanden en nog zullen aan wenden om de overwinning te behalen, wij kennen hun dat recht volgaarne toe. Maar hunne beginselen staan lijnrecht tegenover de onze. Waar wij vrijheid voor een ieder willen, daar ver langen zij de macht van Rome ook over ons; waar wij goed onderwijs, vrij van sektegeest, als eersten eisch stellen, daar wenschen zij katho lieke scholen; waar wij vrijheid van godsdienst en rechten voor de aanhangers van alle ge zindten in onze banier schrijven, daar verlangen zij de overwinning voor hun kerk, en alles voor zich, zelfs tot groote ergernis van vele andere katholieken, die milder gevoelens ziju toegedaan. Een ieder, die Dinsdag stemmen moet, bedenke dit. En tegenover hem staat onze candidaat, de heer J. P. Bredius Junior, de man, die juist tegen dat drijven heeft gestreden zoo veel het hem mogelijk was, die juist aan het streven om die macht tegen te gaan zijn waar digheid van schoolopziener opofferde, die zich steeds in alles een warm voorstander van goed onderwijs toonde. Over den heer Bredius meer uit te weiden achten wij onnoodig, - wij deden 't vóór de eer ste stemming. Alleen herinneren wij aan hetgeen wij toen schrevende lieer Bredius is een veel zijdig ontwikkeld inau, een op fi nancieel gebied ook zeer bekend persoon, een man van industrie. Dit laatste brengen wij vooral nog in ge dachten aan allen, die bij de oester-cultuur betrokken zijn, en niemand zal toch zekerden ge wezen leeraar te Goes in scheikunde en natuur lijke historie voor een financieel of handelsman willen doen doorgaan. Maar er ia nog een ander punt, waarom de heer Bredius verre de voorkeur verdient boven zijn tegenstander. Hoogstens twee en een half jaar woonde de heer V ermeulen te Goesen vestigde zich daarna metterwoon te Rolduc (Limburg). Kort was hij dus in een dee! van het district woonachtig en zijn werkkring bracht het toch waarlijk niet mee, dat hij zich op de hoogte kon stellen van in- dustriëele of andere belangen van ons distriet. Ook in Limburg zal niets hem gedwongen heb ben zich met een tn ander bezig te houden. De heer Bredius woonde sinds jaren in een deel van ons district en woont er nog. Hij werkte, en werkt er nog voort ter bevordering van het algemeen welzijn op velerlei gebied hij kent de behoeften van dat deel en is in ieder geval beter in de gelegenheid om zich ook met het andere deel bekend te maken dan iemand, die in Limburg woont- Hij zal verder in Bergen-op-Zoom blijven wonen, voor de kiezers te raadplegen en over hunne belangen te onderhouden zijn. Om daarvoor een reis naar Limburg te maken zal nog al bezwaarlijk wezen Maar bovenal nog eens: de beginselen die de heer Vermeulen belijdtmaken 't ons tot een duren plicht om zijne verkiezing te ontraden Wij herhalen, wat wij vroeger schrevenOeen vrijzinnig Katholiekgeen enkel Protestant kan, èn mag ên zal tien nltramontaausclien leeraar te Rol duc stemmen. Hij, die de macht des Pau sen ook op wereldlijk gebied steeds wil laten heerschen, die den Syllabus boven onze grond wet stelt, kan geen goed Nederlandsch volksverte genwoordiger zijn. Wij vertrouwen op u, 692 kiezers, die bij de vorige stemming u zoo wakker van uwe taak hebt gekweten. Dat gij zeiven weer zult opkomen, daaraan twijfelen wij geen oogenblik, maar wat wij u bidden mogen wekt de wij felaars in uw kring op tot krachtdadig handelen waakt, dat niet éen enkele stem voor den heer Bredius verloren ga, want rekent er op: gansche scharen zal onze tegenpartij aanvoeren versterkt treedt zij ditmaal opnieuw in het strijdperk, maar geen nood wanneer wij slechts met alle kracht de overwinning trachten te ver schaffen aan den heer Bij beschikking van den Min. van Binn. Zaken is het onderkiesdistrict Sloten (hoofdkiesdistrict Haarlem, mermeer) voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer gesplitst in twee gedeelten als twee onder-kies districten Sloten, hoofdplaats Sloten en Sloterdijk. Bij de directe belastingen enz zijn thans deur waardersbetrekkingen vacant te Zierikzee, Hellevoet- sluis, Oostburg en Epe. Tot ontvanger-griffier vau den Krabben- djjke- en Monriikenpolder, den Maagspolder en den Mairepolder is benoemd de heer Ph. De Ronde Bresser, terwijl de heer J. A. Bevier De Fouw als zoodanig benoemd is voor den Oostpolder. Van deze betrekkingen is de heer C. C. Van den Brink Donderdag in eene vergadering van ingelanden ontslagen. Uit Oost-Zuid-Beveland meldt men ons Met genoegen kan ik mededeelen, dat in dit gedeelte van Beveland de meeste belangstel ling wordt betoond in de op a. s. Dinsdag te houden herstemming voor een lid der Tweede Kamer. Mochten bij de eerste stemming de liberalen zich verheugen in een getrouwe opkomst der kiezers vau hier, aanstaanden Dinsdag zullen deze als éen man ter stembus opgaan en hunne stem uitbrengen op den heer J. P. BREDIUS Jr.,te Bergen-op-Zoom. Daartoe draagt niet weinig bij de onwaardige, leugen achtige en oneerlijke wijze, waarop die heer wordt verguisd en de lage middelen, welke worden gebezigd om diens candidatnnr tegen te werken. De handelwijze van de club, waarvan die be strijding uitgaat en die nog wel in haar schild het devies wil voeren Heb de waarheid lief" heeft dan ook hier, en zeer terecht, alge- meene verontwaardiging verwekt. Wij hopen alzoo dat door de verkiezing van den heer J. P. BREDIUS Jr. aan het overige Neder land het bewijs worde geleverd, dat de groote meerderheid der bevolking van het kiesdistrict Goes wars is van kuiperij en dat trouw en eerlijkheid voor haar geen ijdele klanken zijn. Mogen dan de liberalen aanstaanden Dinsdag een- schitterende overwinning behalen, strij dende onder de leuze //Pro Patria et Libertad." Hasisweerf. De tijding, dat de te dezer plaatse gestationneerde rijksveldwachter C. V. d. Maas is overgeplaatst naar Ellewoutsdijk, baarde hier algemeen leedwezen Door ijverige en nauwgezette plichtsbetrachting, zonder in het kleingeestige te vervallen, steeds handelende zonder aanziens des persoons, en door zijn minzamen omgang mocht hij aller achting en genegenheid verwerven. Door het indienen van een adres aan de bevoegde macht is dan ook eene poging in het werk gesteld dien vol- ijverigen en beminden ambtenaar voor Haus- weert te behouden. Mocht die poging eventueel schipbreuk ljjden, dan kan hij zich verzekerd houdeu, dat zijne medeburgers met leedwezen hem zien vertrekken, en dat hunne beste wen schen hem naar zijne toekomende standplaats vergezellen zullen. De Kamer van koophandel en iabrieken te Middelburg heeft besloten een verzoek te richten tot het bestuur der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen om eene betere regeling van den spoorwegdienst, en wel lo door den eersten trein, die nu lokaaltrein is, van Roosendaal te doen doorloopen naar Vlis- siugeu, tengevolge waarvan alsdan niet alleen de reizigers uit Zuid-Beveland, maar ook die uit Rotterdam reeds te 9,10 uren des morgens te Middelburg zouden kunnen zijn; en 2o.dat evenals de 's avonds te 5,80 van Vlissingen vertrekkende treiü, ook de trein van 8,45 niet slechts tot Middelburg, maar tot Rooaeudaal moge door loopen; voorts is besloten bij deze gelegenheid nog maals terug te komen op het reeds vroeger uitgesproken verlangen naar eene verbeterde aansluiting met Amsterdam. Van het aan het bestuur der exploitatie-maatschappij te doen verzoek zal afschrift worden gezonden aan den Minister van Waterstaat enz. Door de Regeeringis ingediend een ontwerp tot aanleg en verbetering van eenige werken teu behoeve der binnenlandscbe scheepvaart. Voor rekening van den Staat wordt: lo. een kanaal gegraven van Amsterdam door de Geldersche val lei naar de Boven waal2o. de waterweg van Mep- pel tot in de Zuiderzee verbeterd 3o. de wa terweg tusschen Amsterdam en Rotterdam langs Alphen en den Hollandschen IJsel verbeterd; 4o. de noodige werken aangelegd tot verzekering van voldoenden waterstand, voorde behoeften der gewone scheepvaart op de kanalen in Drente en Overijsel. Wijders worden rijksbijdragen toegezegd aan natenoemen werken "Voltooi ing en verbetering der scheepvaartkanalen in Groningen hoogstens 5 toD, verbetering van den binnenlandsehen waterstaat in Friesland 2 millioen 240 duizend, tan het kanaal van Almelo naar de grenzen, richting Noordhorn, 5 ton, doortrekking Hoogeveensche vaart naar de richting Meppel 830 duizendverlenging van het Oranjekanaal en verbinding met de Hoogeveeusche vaart 270 duizend, doortiek- king Groninger stadskanaal naar de grenzen 30 duizeud aanleg kanaal Coevorden naar Nieuw-Amsterdam 155 duizend, verbetering vau den Ouden IJsel 6 ton verbinding van de Voorzaan met het Noordzee-kanaai 186 duizend, aanleg kanaal van Eindhoven langs Tilburg naar den Amer 9 ton. Voor deze werken en subsidiën worden jaarlijks op de staatsbe- grooting gebracht minstens 5 millioen. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, kan zeer spoedig eene nieuwe indeeling van het rijk in verdedigings-stellingeu worden tegemoet gezien. Bij die indeeling zouden de bestaande artillerie- en geniestellingen zijn geregeld op meer ratio- neele wijze dan tot dusverre het geval is. Iu de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag 18 Maart een keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's-rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Het bericht aangaande de ontdekking van beschadigde archief-stukken, aan de Zutf. Ct. ontleend, was overdreveu. De archivaris meldt, dat door een verborgen lek de stukken on tegenzeggelijk hadden geleden, maar het gaat niet eau van onherstelbare schade te spreken, daar men verwachten mag, dat door de goede maatregelen die dadelijk genomen werden, het grootste gedeelte behouden big ven zal. In een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode komt thans weer een ander op tegen de valsche beschuldigingen, ingebracht tegen den heer Bre dius Junior. Wij lezen daarin uAan de Redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode! „Naar aanleiding van het anonieme schryven in de Nieuwe Goessche Courant, waarin verschillende insi- nuatiën voorkomen, ten laste den heer J. P. Bredius Jr. te Bergen-op-Zoom, verzoek ik U eenige ruimte in uw blad, ten einde meê te deelen, dat bet onwaar is: dat de academische studie vau den heer J. P. Bredius Jr zou mislukt zijndat hij wegens gebrek aan aanleg of om andere ongunstige redenen zijn studie aan de Universiteit te Leiden zou hebben gestaakt. „Ik heb den heer B-edius Jr gedurende een drietal jaren te Leiden gekend, en hem leeren waardeeren als iemand, die met een uitmuntenden aanleg was begaafd, en die dus volstrekt niet om de aangevoerde redenen is heengegaan, maar, omdat hij door flinke aanbiedingen zich onmiddellijk betere vooruitzichten zag geopend. „Ik heb gemeend, als tijdgenoot van den heer Bredius Jr., en ter wille der waarheid, deze verklaring te moeten geven. „U dank zeggeudevoordeafgeslaueruimte.noemik mij Renesse, UEd. Dv. Dienaar, 5 Maart 1878. J. A. BOLLE Lzn." Men ziet 't, de verdedigers van den heer Bredius schamen zich hun naam niet De redactie van den Standaard roept hare aan hangers, met het oog op de a. s. verkiezing in het district Goes, thans weer tos: Onthoudt u. Neemt geen deel aan den strijd tusschen een ultra- montaan en liberaal. En zoo kort geleden spoorde zij nog aan om den heer Bredius te stemmenArme volgelingen, waarheen, waarheen? Maar 'tjammerst is dat de redactie zulke leelijke dingen van deu heer Bredius heeft vernomen, en na inzage van diens brochure is haar de schrik om 't hart geslagen. Het is waarlijk, of zij uit een droom is ontwaakt! Wist zij, toen zij haar advies gaf om een Ultramon- taan te weren, niets van die brochure af? Waarom stelt zy zich dan niet beter op de hoogte? En heeft zy nu die brochure in haar aeheel gelezen? Wij be twijfelen 't, want dan zou zij op bladzijde 33 juist gelezen hebben, hoe de beer Bredius een lans breekt voor het Protestantisme tegenover het Katholicisme. Hy schrijft daar Voor de Protestantsche volken voor zoover zij de grondregels voor hun zedelijk leven aan den Bijbel ontleenen, is het elenentair onderwijs, waardoor zij onder anderen in staat gesteld worden den bjbél te lezen en te verstaan, een behoefte, die zich van zelf gevoelen doet. Zoo sprekend i» deze waarheid, dat onder de natiën, die den Protestantschen godsdienst belijden, het onderwijs oneindig al- gemeëner verspreid is dan bij de overige vol ken Als voorbeelden kunnen dienen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Pruisen, Zweden en Noorwegen, Denemarken, Nederland." Verdient zulk een man on-protestant genoemd te worden en moet zulk een door eene zekere party nog bestreden worden door een Katholiek te steunen? Zou men dan ziende blind zijn?

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1