1878. N°. 29. Donderdag 7 Maart. 65sle Jaargang. SJ Voor de a. s. herstemming voor een lid der Tweede Kamer, op Dinsdag 12 Maart, dringen wij aan op een tal rijke opkomst, en bevelen wij aan allen ten sterkste aan den heer r POSTERIJEN. OFPICIEELE MEDEDEELIMEIV. GOES, 4 MAART 1878. Losse Opmerkingen. RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GOESCHE G uitgave dezèr Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN OGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Februari 1878. 1. Streurs, Amsterdam. 2. I. B. Siemons, Amsterdam. 3. J. De Hooft, Colijnsplaat. 4. Vrouw Priester, Leiden. 5. I. A. Rijk, Ove- zande. 6. P. J. Lourijsse, Vbbergen. Van het Hulpkantoor CORTGENE: 7. Nibbeling, Amsterdam Met ingang van 1 A pril is bij <i<? Nederlandsche Bank voor den tijd van zeven jaren benoemd, tot President-Directeur, mr. W. C. Mees. De Minister van binnenlandsche zaken heeft, op het verzoek betreffende de oprichting van een rijkspen - aioenfonds voor weduwen van onderwijzers der openbare school, te kennen gegeven, dat het voornemen niet bestaat om wettelijke bepalingen tot oprichting van een dergelijk fonds voor te dragen. Bij Min. beschikking is W. Dominions, arts. wonende te 's-Gravenhage, gesteld ter beschikking van den Gouv.-Generaal van Nederl. Indië, om te worden bestemd tot vervulling van een der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige in Nederl-lndië. M. heeft aan Th. Persant Snoep, arts te Wage, ningen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den gen. raad voor Zeeland, en in zijne plaats benoemd dr. Q. J. M. Janssen, te Wissekerke Z. M. heett den luit. ter zee 2de kl, C. Moll, dienende bij het esk. in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Z. M. heeft bij besluit van 2 Maart tot belooning dergenen, die zich onderscheidden bij verschillende militaire operatiën en afzonderlijke gevechten in Atjeh tusscben 26 Januari en 15 Maart 1877, benoemd tot ridder 4de kl. van de Mil. Willemsorde de lste luits. der inf. G Vink, sedert bevorderd tot kapt., en de offic. van gcz. 2e kl. K. Ross. Van 27 Januari tot 23 Februari 1878 zijn in het Rijk door longziekte aangetast 78 runderen, tegen 63 in het vorige tijdperk van vier weken.. Naar men verneemt moet Maandag een ingezeten van Borssele naar de gevangenis alhier zgn overgebracht als beschuldigd van herhaalde diefstallen van tarwe, die in zijn woning gedeel telijk is teruggevonden. Als bijzonderheid wordt er bijgevoegd, dat de gearresteerde zijn zoontje gebruikte om langs een ongesloten bovendeurtje de zoogenaamde klinketdeur te ontgrendelen en zich op die wijze tosgang verschafte tot de afgesloten bergplaats, waarvan een slentel in zjjn bezit was. Borssele. Dinsdagmorgen is bij het kust licht alhier op een reddingboei aan wal ge dreven het lijk van een matroos, die tusschen de 20 en 25 jaren oud kan geweest zjjn. Men kon duidelijk zien, dat hij slechts kort geleden, waarschijnlijk tengevolge van doorge stane koudebezweken was. Zjjne kleederen waren ongemerkt en bevatten niets, waaruit zjjne afkomst kon afgeleid wor den. Zij bestonden in een duffelschen jas, een gestreept boezeroen, een lichten wollen broek, waarin een portetnonnaie met 2 franscbe koperen munten, en een zakmes, een blauw baaien on derbroek en lichte grijze kousen, terwijl men slechts éene laars vond. - Bjj circulaire van den Commissaris des Konings dezer provincie dd. 27 Febr. 11. zijn de burgemeesters-strandvonders uitgenoodigd tot inzending der rapporten omtrent strandin gen of schipbreuken, in navolging der berichten van de ambtenaren van het loodswezen aan het departement van marineonmiddellijk na het voorvallen der ongelukken in plaats van jaarljjks vóór 1 Octoberteneinde o a. te kunnen voldoen aan de aanzoeken van onder scheidene regeeringen om berichten nopens het verongelukken van schepen harer nationaliteit. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van den termjjn van aanslag der beetwortelsuikerfabrieken met een jaar; alsmede een wetsontwerp, bevattende nadere bepalingen omtrent den wijnaccijns, zijnde de wettelijke bestendiging der bestaande ver ordeningen hieromtrent. Voorts eene suppletoire Indische begrooting, groot ƒ5,043,365, te vinden in het vermoedeljjk saldo dat over den dienst van 1877 bestaan zal zonder uitkeering der Indische bjjdrage aan Nederland. Deze uitgaven zullen strekken tot aanleg en voorbereiding der exploitatie van spoorwegen op Java voorts tot voorbereiding der invoeriDg in 1379 eener per- soneele belasting en van patentrecht. De kosten van den oorlog op Atchin worden geraamd op 7 millioen voor 1878 aanvankeljjk wordt geen Indische leening noodig geacht. De overeenkomsten met de Indische spoorwegmaat schappij blijven voorshands onbeslist, doch wor den aanhangig gehonden. De Staals-courant bevat een zeer ge wichtig koninkljjk besluit omtrent de militie. Het heeft de strekking om jongelieden, die de lessen van het middelbaar onderwijs met vrucht hebben bijgewoond, de lessen van het hooger onderwijs volgen of zich wijden aan de studiën, betrekking hebbende op handel, nijverheid of landbouw, door verkorting van oefeningstjjd, niet langer door den werkelijken dienst der militie te bezwaren dan in het belang van het leger volstrekt gevorderd wordt. Daartoe wordt de eerste oefeniugstijd van 12 tot 6 maanden verkort voor miliciens (bij de onbereden wapenen) die minstens éen jaar de lessen gevolgd hebben of nog volgen aan een der universiteiten, de polytechnische school, de handelsschool te Amsterdam en de Twent- sche industrie- en handelsschool, de rijksland bouwschool te Wageningen en 's-rijks veeart- senjjschool, en die het getuigschrift van gym nasiaal onderw jjs, middelbaar onderwijs en van hulp-apotheker hebben. Als zij na 6 maan den aan een militair extmen voldoen, behoe ven zjj niet meer voor herhalingsoefeningen op te komen. Zij hebben keus van korps en garnizoen, houden te zamen menage en kun nen verlof krijgen bij hun ouders (in de gar nizoensplaats) te wonen Dat geldt ook van allen, die vóór hun inlijving een voldoend militair examen afleggen. Verder wordt ter aansporing som zich met bijzonderen jjver toe te leggen op het verkrijgen van de ver- eischte militaire kennis, ook voor het beklee- den van een graad" de eerste oefeningstjjd tot 9 maanden verkort voor hen, die blijken geven van geoefendheid bij de verschillende wapens. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, bestaat het voornemen bp de regeering om, nadat de commissie van enquête betreffende de long ziekte hare taak zal hebben volbracht, in Zuid- Holland twee lijnen van afsluiting te trekken, éen binDen welke alle runderen zullen moeten worden ingeënt en éen binnen welke alle aan longziekte ljjdende en verdachte runderen zul len moeten worden afgemaaktbinnen de eerste lijn zonden de verdachte runderen niet worden afgemaakt. Op een bevolking van 3,865,456 zielen, op 1 Januari 1877, telde Nederland 115,560 kiezers, of 299 op de 10,000 zielen. Het getal der meerderjarige mannelijke Nederlanders be droeg 975,500, van wie dns ongeveer 12 pCt. kiezers zijn. In Drente wordt het plan beraamd om voor den hervormer van het onderwijs, dr. H. J. Nassau, in leven inspecteur van het lager onderwijs aldaar, een gedenkteeken op te richten. „Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wél". Het is een oud spreekwoord, dat gelukkig nog al dikwijls woidt bewaarheid. Maar schitterender dan tbans heeft het zeker zelden zijn rechten doen gelden. Terwijl achter het masker van anonymiteit een schrijver uit Bergeu-op-Zoom laag genoeg is de eer van den heer Bredius te bezoedelen, treedt plot seling een man met open vizier op, om dien laaghartigen, karakterloozen pamflettenschrijver plotseling te logen straffen. In 't Nieuws- en Advertentieblad van Berg en-op-Zoom komt het navolgend PROTEST voor. Wij nemen dit met ingenomenheid over; baron Fan der Borch toont zich iemand van den echten adel, door ridderlgk met open vizier in het strijdperk te treden. Dat durft zulk een nietswaardige stukjesschryver niet Alleen verzoeken wij de redactie van genoemd blad in 't vervolg een scherp, zeer scherp, onderscheid te maken tusscben de Qoesche Courant en de NIEVfFE Goessche Courant. Onze eer en goede naam liggen ons te na aan 't hartom vooral door vergissing, ons die te laten ontrooven. Het bewuste PROTEST luidt als volgt: „Eenige dagen geleden kwam mij, toevalliger wijze, de N. Goetche Courant onder de oogen en las ik daarin onder de ingezonden stukken een warme aanbe veling van de candidatuur Van Lynden en tevens eene scherpe en, om het juiste woord te gebruiken, eene onfatsoenlijke bestrijding van de candidatuur des heeren Bredius. „Het stuk bevatte een opsomming van al wat den heer Bredius was mislukt en ouder anderen óók, dat hij, als schoolopziener in het Xle district van Noord- Brabant, was mislukt. „Ik ben op dit oogenblik schoolopziener in datzelfde district en ik kan verklaren, dat de heer Bredius is geweesteen ijverig, een kundig eu een eerlijk ambte naar, dat bet elfde schooldistrict van Noord-Brabant zeer veel aan hem verschuldigd is en dat sgn naam door schier alle openbare onderwijzers in het district, die hem als schoolopziener gekend hebben, met hoog' achting en vriendschap wordt genoemd. „Indien de schrijver van bet ingezonden stuk in de N. Goesche Ct., die blijkbaar den moed niet heeft ge had zijn stuk te onderteekenen, mocht meenen, dat ik niet voldoende op de hoogte ben van wat er, vóór mynen tij I, in het district is omgegaan, dan heb ik hem slechts uit te noodigen bij mij inzage te komen nemen van de stukken, in het archief van het elfde schooldistrict aanwezig, en waaruit blijkt: de werk zaamheid, kunde en eerlijkheid van den heer Bredius en tevens hoezeer zijn bestuit, tot het Demen van zijn ontslag als schoolopziener, algemeen tot droefheid, bij heeren onderwijzers en andere personen met de zorgen voor het onderwijs in het district belast, aanleiding gaf. „Ten slotte moet ik als onwaar kenschetsen de be waring van den anonymen schrijv r in de Goesche Courant als zon de heer Bredius voor zijn school opzienersambt bedaukt hebben, omdat hij onaangenaam heden met de geestelijkheid had. „De heer Bredius heeft indertijd in een ingezonden en yeteekend stuk in het Algemeen Handelsblad breed voerig de gronden aangegeven, die hem noopten ziju ontslag als schoolopziener te nemen. „Niet uit politieke overwegingen, evenmin om per soonlijke redenen, daar ik den heer Bredius ter nau- wernood ken, maar als eerlijk en waarheidlievend man, acht ik mg verplicht te verklaren, dat het bovenge melde ingezonden anonyme stuk bevat onwaarheid en verdachtmaking. „Ik noodig ook de Nieuwe Goesche Courant beleef- delijk uit, om dit protest in bare kolommen op te willen nemen, daar zij de onware verdachtmaking plaatste. Mr. W. H. E. Baron VAN DER BORCH, Schoolopziener in het Xle district van Noord-Brabant. Huize Hondsdonk bg Ginneken, Maart 1878. Men leze: NIEUWE Goessche Courant. Red. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Leidscheodam door ds. J. Nierstrasz, te Kïabbendijke. LANDBOUW VEETEELT. Door de Ministers van Binn. Zaken en van Waterstaat is eene nieuwe regeling vastgesteld voor de bewerking der landbouw-statisliek. De werkzaam heden, die daarvoor tot dusverre werden verricht op de provinciale bureaux voor statistiek, zijn thans op gedragen aan den directeur der rgksiandbouwscbool te Wageningen, die met de samenstelling van het landbouwverslag vanwege het rijk is belast. De correctioneele kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de heeren H. I. F. Munzebrock en H. C. Cruys, directeuren der Nederlandsche Suikerraffinaderij, beklaagden ter zake van misbruik van vertrouwenbij een gemotiveerd vonnis vrijgesproken. UIT ONZE KOLONIËN. Het Alg. Dbl. van N.-lndis schrijft het na volgende: Uit Atjeh zgn kwade berichten. De „ma- raudeurs" -zijn aan het werk geweest. Men kan, gelooven wij, de juistheid der opmerking niet ont kennen dat, zoodra onze troepen zich eenige maanden rustig gehouden hebben, de Atjehers weder beginnen op te dagen. Alleen daarom zou het, dunkt ons, noodig zgn weer eens nit te rukken. Met het besluit tot bezuiniging op de extra toelagen is het nog beter afgeloopen dan men vreesde. De hoogere rangen worden het meest getroffen door de bezuini ging. De vergoeding en huishuur wordt alleen ge staakt aan ongehuwde officieren, die naar eisch kunnen worden gehuisvest. De entrée de campagne vervalt en het koeliegeld wordt verminderd. Dr. B. Fan Deinse, de directeur van het Soe- rabajaasch Hulpkrankzinnigengesticht, is overleden. Nu de vrede is geteekend, is alles tusschen Turkije en Rusland couleur de rose. Den 2n was het de gedenkdag van de troonsbestijging des Russischen keizers. En toen nu dienzelf- dag het viedes-tractaat was geteekend, achtte de sultan het zich tot plicht om zijn vroegeren vijand geluk te wenschen, en tevens den wensch te uiten dat de vriendschappelijke betrek kingen tusschen beiden hernieuwd zouden worden. De keizer seinde nog dien avond terug om zijn dank te betuigen voor den uit gesproken gelukwensch; hij voegde er bij, dat hij dien gelijktijdig ontving met het bericht der onderteekening van den vrede, en dat hij in dezen toevalligen samenloop van omstan digheden een gunstig voorteeken zag voor de duurzaamheid hunner goede relaties. Op denzelfden dag hadden te St Petersburg groote feesten plaats, en te San Stefano parades, waarbij grootvorst Nicolaas de troepen geluk wenschte met het verkregen resultaat. ENGELAND'S houding blijft nog steeds even raadselachtig. Terwijl aan de eene zijde verzekerd wordt, dat de vredesvoorwaarden de Engelsche regeering zeer gunstig voorko men vernemen wij van een anderen kant niets dan oorlogzuchtige berichten. Zoo zou Engeland 10,000 man troepen van Canada ver zocht hebben, voor het geval dat het tot oor log komt en verklaarde lord Hardyde mi nister, dat het leger in uitmuntenden toestand verkeert. Het bewuste vredes-tractaat moet binnen 14 dagen na den dag der onderteekening be krachtigd zijn. Zoo beweert ten minste de Politische Correspondenz, dat eene bepaling luidt, in het tractaat vermeld. In FRANKRIJK had Zondag de verkiezing plaats voor zeventien vacante zetels in de ka mers, waarvan 15 door het nietig verklaren van verkiezingen en twee door overlijden. In tien zijn republikeinen gekozen in drie moeten herstemmingen plaats hebben maar deze zullen ook ten gunste van die partij uit vallen terwijl slechts vier teruggezondenen herkozen zijn. Zoo ziet men dat de anti republikeinen weinig genot hebben van hun drijven in de dagen na 16 Mei. De kroning van Z. H. Leo XIII heeft Zon-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1