1878. N°. 27. Zaterdag 2 Maart. 65stc Jaargang. J. P. IÉ Junior. Voor de a. s. herstemming voor een lid der Tweede Kamer, op Dinsdag 12 Maart, dringen wij aan op een tal rijke opkomst, en bevelen wij aan allen ten sterkste aan den heer VERKIEZING van een lid der Tweede Kamer Staten-Generaal. ÜFFICIEELE MEDEDEELINGEiM. GOES, 1 MAART 1878. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst... Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. liOIÜSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. VAN DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaar, ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en van het opmaken der gedane herstemming ter benoeming vau een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, gehouden den 26 en 28 Februari 1878. zijnde uit het proces verbaal van laatstgemelde dag- teekening gebleken, dat 1953 geldige stemmen zijn uit gebracht, doch niemand de volstrekte meerderheid ver kregen heeft, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. P. BREDIUS Jr., die 692 en dr. P. J. F. VERMEULEN, die 622 stemmen op zich vereenigde. Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet van den 4 Juli 1850, (Staatsblad no. 37) ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat afschriften van genoemde proces sen-verbaal, ter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder ter stedelijke secretarie zijn nedergelegd, waar deze dagelijks, (uitgenomen des Zondags) in den voor middag van 9 tot 2 uren, voorhanden zullen zijn. Goes, den 1 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Op 1 October dezes jaars zullen jongelieden wor den toegelaten om bij het garnizoens-hospitaal te Am sterdam te worden opgeleid tot officier van gezond heid voor den dienst hier te lande en tot militair apotheker hier te lande. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen leeftijd van zeventien jaren hebben bereikt en niet ouder zijn twin lig jaren. Zie verder de St. Cl. no. 49. Bij Zr. Ms. besluit is de jaarlijksche vergoeding voor bureaukosten, verbonden aan het vacante ont vangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Sas van Gent c. a., met ingang van den 1 Mei 1878 verhoogd van f 700 tot op f800, met be paling dat de ontvanger daarvan jaarlijks minstens f 700 moet besteden tot bezoldiging van klerken en van den gemachtigde voor de accijnsen te Westdorpe. Benoemd tot dijkgraaf van den Frederica-polaer J, F. Van Rompu; tot voorz. van het best. der water- keering van den calam. waterschap Walzoorden A. G. V. Hombach. De minister ran financiën brengt, naar aanleiding van art. 13 der wet ran 80 Mei 1877 (Staatsblad no 117), ter kennis van belang hebbenden, dat de kadastrale metingstukken, betrekkelijk de gemeentelijke indeeling van een gedeelte van het Sloe en van den daarin gelegen Cal andspolder, ten kantore van de be waring der hypotheken en van het kadaster te Middelburg, goedgekeurd zijn ingekomen, en dat dus de termijn van drie maanden, binnen welken de bij bedoeld artikel 13 genoemde verklaringen en suppletoire borderellen ten ge noemden kantore moeten worden aangeboden, ingaat metdedagteekening van de Staata-courant, waarin deze aankondiging is opgenomen. Hoewel dadel gk na afloop van de stem opneming de uitslag der verkiezing vau een lid der Tweede Kamer, te Goes gehouden, per bulletin aan al onze abon- né's is meegedeeld, nemen wij dien uitslag nog in zjjn geheel en eenigszins vermeerderd op. Wij doen dit vooral, omdat het gemakkelijker valt in een courant dien uitslag te bewaren dan afzonderlijk, en het bij latere gelegenheden wel eens noodig kan zijn, haar nog eens na te zien. Die uitslag is dan als volgt GEMEENTEN. Getal kiezers. Gestemd •26 Februari 1878. Goes 243 191 's-Heer Arendskerke 68 52 's-Heer Abtskerke 18 16 Kattendijke 18 7 Wolfaartsdjjk 58 40 Baarland 21 11 's-Graveiapolder l) 30 19 EUewoutsdgk 19 10 Oudelande 19 14 Hoedekenskerke 30 22 Ovezaüde 24 19 Heinkenszand 55 46 's-Heerenhoek 19 15 Driewegen 13 10 Nisse 22 16 Borssele 37 20 Kapelle 47 34 Wemeldinge 2) 38 30 Kloetinge 36 28 Yerseke 34 27 Krabbendijke 30 19 Kruiuingen 74 56 Schore 18 13 Waarde 13 8 Rilland-Bath 82 24 Cortgene 32 28 Wissekerke 94 57 Colijnsplaat 59 44 Cats 14 11 Tholen 84 61 Oud-Vosmeer 67 48 Poortvliet 47 37 St. Maartensdjjk 81 58 Scherpenisse 43 35 St. Annaland 63 52 Stavenisse l) 42 35 St. Philipsland 23 15 Bergeu-op-Zoom 439 339 Woensdrecht en Huibergen 96 74 Ossendrecht en Putte 74 64 Hontenisse 97 65 Ossenisse 19 15 Graauw en Langendam 31 24 Hengstdijk 12 11 Stoppeldgk 40 36 St. Jansteen 24 18 20 15 71 64 Totaal 2588 1953 Af onwaarde 3) 27 Geldig 1926 Volstrekte meerderheid 964. Daar vau verkregen de heeren J. P. BRE DIUS Junior 692, dr. P. J. F. VERMEU LEN 622 en mr. C. Th. Baron Van LIJN DEN van SANDENBURG 588 stemmen. Herstemming tusschen beide eerstgenoemden. Bovendien verkregen nog: de heer A. Hom bach, te Hulst, 18, J. M. Kakebeeke en M. J. De Witt Hamer, elk 2, en mr. C. P. Leus- hoek van Zwake, J. G. De Witt Hamer en B. Vermande, burgemeester van 's-Heer Abts- kerke, elk 1 stem. Wij verheugen ons over deze verkiezing, zoowel als over den uitslag. Met een blik op de andere districten maakt ooes, wat de opkomst betreft, een zeer goed figuur. Alle partgen zonder onderscheid hebben gestreden in den zuiveren strijd van beginselen, en zoowel Anti revolutionairen, Katholieken als Liberalen komt Bij opening der bussen uit die gemeenten ont braken de processen-verbaal. 2Uit die gemeente ontbrak éen lijst. 3) Deze waren verdeeld als volgt: 22 blanco, 3 niet duidelijk een persoon aanwijzende en 2, waaraan de zegels ontbraken. de lof toe, dat zij op hun post zijn geweest. Hierdoor heeft men een zekeren maatstaf ver kregen voor bet vervolg. De Katholieke partij is aanmerkelijk versterkt en de Anti-revolutio naire boven het hoofd gegroeid; ook de lib •- rale partij is versterkt en wij danken al onze aanhangers voor hun trouwe opkomst. Het aan merkelijk groot aantal stemmen, door den heer Bredius verkregen, is een bewijs van hunne eensgezindheid en trouw aan de goede zaak. Ook daarin vormen zg een schoon contrast met o. a. Winschoten en Rotterdam. Zg hebben dan ook alle reden van dankbaaiheid. Maar thans wacht hun eene nieuwe taak. De heer Bredius zal in herstemming moeten komen met den heer dr. Vermeulen. Het wordt dan de strjjd tusschen een aanhanger van de uiterste (ultramontaansche) partij in de Katholieke kerk en een strijder voor de vrij zinnige beginselen. Warm zal nog de strgd wezen; van den uitslag valt niets nog te zeggen, maar wan neer wij allen op post staan, hebben wjj ons zeiven nooit iets te verwijten. Bij de laatst gehouden verkiezing, den 8 Juni 1875, in het oude district, bedroeg het aantal kiezers 1601, waarvan er toen 1280 stemden. De heer S. Vader verkreeg toen 719, de heer De Witt Hamer 531 stemmen. De Staats-courant bevat een staat van nalatenschappen, in lü76 beschikbaar gekomen bij het Dep. van marine ot het korps mariniers, welke aan genoemd departement, of aau de hoofdadministratie van het korps mariniers te Amsterdam kunnen opgevraagd worden bjj ge zegeld adres, onder overlegging der stukken, in de Staats-courant opgegeven. Op dien staat komt o. a. voorJ. M. Duijn- houwer, marinier 2e kl., geb. te Scherpenisse, 14 Oct. 1876 in het hospitaal te Willemsoord overleden; -bedrag 146.83Vs. Bjj Kon. besluit is vrgstelling van brief port verleend voor de ambtelijke briefwisse ling tusschen den archivaris en den adjunct archivaris des rijks ter eene en de proviuciale- en gemeente-archivarissen ter andere zjjde. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 11 Maart, te half vier uren. Omtrent het bij de Tweede Kamer in gekomen ontwerp van wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden in de rechte linie vernemen wij nog nader: Het voorgestelde tarief bedraagt voor de rechte nederdalende linie 1 pCt. over het zuiver saldo des boedels en voor de rechte opgaande linie 3 pCt. over dat saldo. De langstlevende echtgenoot, die van den anderen erft, terwijl afkomelingen aanwezig zijn, wordt met een erfgenaam in de rechte nederdalende linie ge lijkgesteld. Bovendien is voor het geldswaar dig papier, omschreven in art. no. 1 der wet van 13 Mei 1859 (Stbl. no. 36), een recht van overgang voorgesteld, bedragende pCt. der waarde. De beide rechten zullen met de gewone 38 opcenten worden verhoogd. Hetgeen in de Mem. van Toel. van het vroe gere ontwerp ten voordeele eener successiebe lasting is aangevoerd, wordt door den Minister ten volle beaamd Hierbij wordt alleen nog opgemerkt, dat de opbrengst eener successie belasting steeds gelijken tred houdt met de vermeerdering van het nationaal vermogen. Het bij dit ontwerp aangenomen tarief is geheel gelijk aan het door de vorige Regee ring voorgestelde. De opbrengst wordt door den Min, geschat op 7 2,145,710 aan succes siebelasting en ƒ199,623 aan overgangsbelas ting, alzoo totaal op ƒ2,345,333. Om het aantal eeden niet te vermeerderen, wordt voorgesteld niet alle meerderjarige erf genamen in de rechte nederdalende linie, als mede de bewindvoerders, de voogden en de curators der afwezige, minderjarige of onder curateele gestelde erfgenamen en voorts den langstlevenden echtgenoot, die tot erfgenaam is ingesteld, een eed te doen afleggen, maar alleen degenedie daartoe door den rijks- ambtenaar wordt aangewezen. Boedels van ƒ500 worden van de belasting vrijgesteld. 's-Heer Areiulskerke. Donderdagmor gen geraakte op den straatweg van hier naar Heinkenszand de wagen van den landbouwer L. B., uit Borssele, bespannen met twee paar den en geladen met zakken haver, op hol, met het ongelukkig gevolg dat de vrachtkar van H., uit Heiukenszand, die zich vooruit op den weg bevond, omver is gereden, waardoor H. een wond aan het been bekwam, de ezel een oog verloor en de beide hoornen van de kar braken, terwijl van den wagen de draaiboom brak en eenige zakken in het water vielen. 's-Heer Areudskerke. Woensdagavond werd onze feestvreugde nog een oogenblik ge stoord door het bericht van brand, op eenigen afstand van de gemeente. Uit een ingesteld onderzoek bleek het, dat de vlam inmiddels was uitgedoofd. Later vernam men, dat de brand is voorgevallen bij de landbouwster de wed. H. D. onder Heinkenszand, in een klamp zaad- stroo, omstreeks acht uren in den avond, om trent welken tijd de vrouw zich toevallig naar buiten begaf en daardoor in de gelegenheid was met behulp van hare dienstboden het gevaar af te wenden, en den branddie reeds eenigen omvaBg had, te blusschen. Haiisweert. De voorgenomene opvoering van de Rederijkerskamer De Vriendenkring alhier zal geen voortgang hebben. De kamer zelve nadert hare ontbinding, uithoofde voort durende oneenigheid onder de leden, wat zeker zeer te betreuren is. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen daarentegen een nieuwe vereeniging in het leven te roepen, onder medevverkiug van andere personen. Tot heden is men, jammer genoeg, nog niet mogen slagen in het lichten van de ge- zonkene »Fortuna". Naar wordt verzekerd moet het schip in drie stukken zijn gebroken, zoodat alsnu weinig of geen kans meer bestaat op het welslagen dier onderneming. Het is zeer ;_te betreuren, dat de energieke pogingen der belanghebbenden geen beter succes mogen verwerven. Alhier bestaat groot gebrek aan woningen, hetgeen genoegzaam bewijs oplevert, dat deze plaats niet achteruitgaat. Iemanddie het durfde ondernemen eenige huizen te laten bouwen zou daarmede geen kwade zaken maken, maar een zekere winst van zijne on derneming trekken, daar zich dan van elders alhier menschen metterwoon zouden vestigen. Te Middelburg is Woensdag, in den ouder dom van 71 jaren, overleden de heer G. I. Spren- gerlid der Staten van Zeeland, oud-lid vau Ged. Staten, oud-luitenant-kolonel komman- daut der dienstdoende schutterij, voorzitter der Kamer van koophandel en fabrieken enz. Tegen de verkiezing te Zevenbergen is protest aangeteekend, omdat 105 stemmen van de kiezers te Waspik, zonder geteekende ljjst van kiezers ingekomen, toch als geldig zijn beschouwd. De spoortrein, die gewoonljjk des mor gens te 9,23 te Breda aankomt en waarin zich de reizigers, komende van Engeland, be vinden, kwam Dinsdag in plaats van des mor gens eerst des avonds te 9,20 aan, zoodat de zich daarin bevindende 18 Engelsche reizigers te dier slede moesten overnachten. De te late aankomst van dien trein was een gevolg van een ontstaan defect aan een der raderen van de stoomboot tusschen Queenborough en Ylis- singen, waardoor die boot op de kust van Blankenberghe heeft moeten stil liggen eu later

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1