Donderdag 28 Februari. 65sle Jaargang. Hoofdelijke Omslag. POSTERIJEN. GOES, 27 FEBRUARI 1878. RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst,,.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, ^0 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., "e Parijs. A. STEINER, en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1877 door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hur. besluit van 22 Februari 1878 no. 32, goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitge reikt is, zoodat ieder aangeslagene verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 26 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Januari 1878. 1. F. W. Ekkelboom, te Alphen. 2. C. Kostanje, te Elsdijk. 3. J. Van Hertum, te Kruisdorp. 4. J. Hisse, te Hanswerd. 5. M. Molhoek, te Oostdongeradeel. 6. P. Lasie, te Groenendijk. 7. P. Boel, te Wissekerke. Aan de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer namen Dinsdag te Goes 191 van de 248 kiezers deel. Te Bergen-op-Zoom brachten 339 van de 439 kiezers hunne stem uit. Het totaal van het aantal kiezers in het gansche district, zoo als het nn is gevormd, bedraagt 2588. Zoodra morgen (Donderdag) de uitslag der verkiezing bekend is, zullen wij dien per bul letin aan onze abounds en lezers in de stad, en ook aan eerstgenoemden buiten Goes, per eerst vertrekkende posten, bekend maken. Wjj vestigen de aandacht van belang stellenden op de voordracht over Wisselbouw, Vrjjdag te half zes uren door den heer Marlet te Krabbeudijke te handen. 's-Heer Arendskerke is heden in feesttooihet is de dag, waarop vóór 25 jaren de heer C. Giltay P.Az. zjjn intrede als predi kant in onze gemeente deed. Dat die dag niet onopgemerkt zon voorbijgaan was lang merkbaar, naardien commissies zich vormden met het doel dien met den jubilaris te herdenken. Door eenige belangstellenden is de pastorie op eenvoudige, doch smaakvolle wijze versierd enhnisaan huis waait de driekleur. De verschil lende besturen en particulieren uit de gemeente vereerden in den loop van den dag den waar- digen leeraar met passende geschenken; terwjjl voor rekening van den jubilaris, die van ver schillende zjjden mondeling en schriftelijk bljj- ken van belangstelling en deelneming ontving, aan de armen der verschillende gezindten, dus zonder uitzonderingeen bedeeling in brood is gedaan. Aanstaanden Zondag, des namiddags, hoopt de heer Giltay zjjn jubilé kerkelijk te herdenken. De Raad der gemeente Rilland, belast met de zaken der opgeheven gemeenten Rilland en Bath, heeft, na gehoord te hebben het voor stel van Burg. en Weth., besloten den heer J. L. Van den Brink eervol te ontheffen van zjjne comptabiliteit, behoudens goedkeuring der rekening over 1877, en hem alzoo een eervol ontslag te verleenen. Camperland. Dinsdagmorgen te 9 uren brak door een onbekende oorzaak eensklaps een felle brand uit in de Vlasschuur alhier,Jgelegen in de bebouwde kom van het veer, met het ge volg dat, benevens het gebouw, 700 steen vlas, een party groen vlas, 10 hectoliters lijnzaad, 10 voeren hooi, 1100 bos stroo en 39 hecto liters paardenboonen een prooi der vlammen zyn geworden. Men berekent de schade op p. m. ƒ7500, gedeelteljjk verzekerd bij de Brus- selache maatschappij. Des middags was men den brand meester, zoodat de belendende ge bouwen gespaard zijn gebleven. Door dikken mist is de provinciale stoom boot Wester schelde, van Vlissingen naar Ter Neuzen bestemd, Vrijdagnamiddag op de Sui kerplaat, tusschen Borssele en Ellewoutsdijk, omboog gevaren en nog zittende. De aan boord zijnde passagiers zyn voor een gedeelte aan den dijk tusschen genoemde plaatsen met de sloep ontscheept, en de overigen Zaterdagochtend van boord afgehaald en te Ter Neuzen aangekomen; zoo ook zyn dien avond daar aangebracht de aan boord geweest zijnde 9 stuks runderen. Voor alsnog zit de boot niet gevaarlijk, doch door de invallende lage watergetijden kan het nog wel eenige dagen aanloopan eer zij vlot komt. De matrozen bij het Nederl. loodswezen te Vlissingen J. Kamerman en J. Baljé hebben zich vrijwillig aangeboden om deel te nemen aan de voorgenomen expeditie naar de IJszee, welk aanbod door den kommandant dier expe ditie is aangenomen. De ongeste^lheid van Z. M. den Koning is nagenoeg geheel geweken. Morgen (Donderdag) viert een der meest beminde leden van ons Vorstenhuis, Prins Frede- rik der Nederlanden, zyn 81sten geboortedag. Na 1 Maart a. s. komen de nieuwe centen ook in de overige deelen des Rijks in omloop. Naar het Vad. verneemt, zyn de wets ontwerpen betreffende de geldleening en tot re geling van het lager onderwijs van den Raad van State terngontvangen bij de betrokken Departementen, zoodat nu binnen weinige dagen de indiening aan de Tweede Kamer kan worden tegemoet gezien. De Commissaris des Konings in Överysel, Mr. P. C. baron Nahuis, heeft thans met 1 Mei a. s. zyn eervol ontslag aangevraagd. Te 's-Hage is overleden de beer mr. P. Elias, gewezen lid van den Hoogen Raad, die zich als jjverig beoefenaar der rechtswetenschap en als natuurkundige onderscheiden heeftin dit laatste opzicht voornamelyk door de uit vinding van den naar hem genoemden ring, een werktuig, dienende om staal door middel van electrischen stroom magnetisch te maken. Met het oog op den stand van zaken in Atchin heeft de Gouverneur Generaal een besluit genomen, waarbij ten opzichte der officieren en minderen aldaar bezuinigingen worden ge maakt. Het H. bid. verneemt, dat de heeren Van Hasselt en Veth op het einde van hun onder zoek der zuidelijke Padangscbe Bovenlanden ook den Piek van Indrapoera hebben bestegen. Van dezen vulkaan, den hoogsten bergtop van het eiland Sumatra, hadden zij onder anderen ook het uitzicht over het land en de meren van Korintji. Ook omtrent de meermalen gemelde vijandeljjke houding der hoofden in het on afhankelijke binnenland zyn de berichten van veel meer vredelievenden aard. Saltan Taha had zyn verblyf verlegd hooger op aau een zijrivier van de Batang Harien de Sultan van Djambi stelde alles in het werk om de belangen der Sumatra-expeditie te bevorderen. Uitslag der Verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer, Dinsdag ge houden. AMSTERDAMUitgebracht 1964 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren mr. G, Van Tienhovendie 760 en mr. A. S. Van Nieropdie 734 stemmen verkreeg. (Beide heeren zjjn liberaalDe heer mr. J. Van Lennep, (anti-revolutionair) verwierf er 449. ROTTERDAM Er waren 1888 geldige stem men uitgebracht. Herstemming tusschen de heeren Jan Van Slolk, die 838 en mr. A. Kerdijk, die 815 stemmen verwierf. (Beide heeren zyn de liberale beginselen toegedaan, wat van laatst genoemde genoeg bekend is). De heer mr. L. W. C, Keuchenius verkreeg 220 stemmen. WINSCHOTEN. Uitgebracht 1341 stem men. Herstemming tusschen de, (liberale) hee ren Mulder, die 465, en mr. J. W. J. baron De Vos van Steenwijk te Zwolle, die 447 stem men verkreeg. Er waren nog uitgebracht op den heer L. G. Brocx 203, D. R. Mansholt 137 en prof. B. J. Gratama 67 stemmen. HILVERSUM. Uitgebracht 1296 geldige stemmen. Herstemming tusschen mr, Ferwer, (katholiek), die 471 en Abaron Schimmelpen- ninck Van der Oye, (anti-revolutionair), die 454 stemmen verkreeg. Verder waren nog uitge bracht op de heerenGreeve 203 Van Tienen 95, Hartsen 50 en Goltstein 21 stemmen. ZEVENBERGEN. Geldig uitgebrachte slem- men 1502. Herstemming tusschen de heeren Van Diepen (ultramontaau)die 702, en Van der Werk (liberaal), die 361 stemmen verwierf. De heer Van Wijnmalen had er 337 en A. Sassen 102. In alle districten dus herstemmingzon dit ook GOES wachten Wjj gelooven van ja. LANDBOUW VEETEELT. Wolfaartsdijk. In de buitengewone vergaderug van de VereenigiDg Landbouw en Veeteeltop 25 dezer gehouden, is, op een daartoe ingeleverd voorstel, besloten tot bet aauleggeD van een proefveld voor verschillende landbouwzaden en gewassea uit den vreemde, en zich daarbij te bepalen tot. 9 soorten van aardappelen, 4 van paardenpenen, 8 van man- gelwortels, 4 van suikerbieten, 1 van ajuin, 1 van spurrie, en 4 van steen- en roode klavers, waarna roorloopige bepalingen gemaakt zjjn tot het gemeen schappelijk en rechtstreeks aankoopen van Engelscb zaaikoren. Bij eene herziening der statuten, enkele wjjzigingen daarin voorgesteld en eenparig aangeno men zijnde, zullen deze nu, op voorstel van het Be stuur, gedrukt worden, om ieder lid in het bezit van een exemplaar te kunnen stellen. Zaterdag werden reeds de eerste nieuwe aard appelen van den kouden grond aan Z. M. den Ko ning aangeboden door iemand uit de gem. Naaldwijk. Er zjjn tot den groei volstrekt geen kunstmiddelen aangewend. Eene koe te Wolvega heeft 3 kalveren ter wereld gebracht: 2 van 't vrouwelijk en 1 van 't mannelijk geslacht. Bij arrest van het Gerechtshof te's-Hage is jl. Maandag C. S., visseher te Clinge, met vernietiging van het vonnis der Rechtbank te Middelburg, vrijgesproken van de tegen hem ingebrachte beschuldiging ter zake van diefstal van mosselen. De Rechtbank te Dordrecht heeft den Meer- kerkscheu neuzeusnjjder tot een jaar celstraf ver oordeeld. Er schijnt dan toch een voorstad van Konstanti- nopel te bestaan, die San-Stefano heet, en waar de vrede tusschen Rusland en Turkije zal worden getee- kend. Dat enkele bladen reeds meldden, dat hij reeds geteekend was, was de schuld van de telegraaf. De laatste berichten geven duidelijk te kennen, dat men 't nog niet eens is, en dat de quaestie van afstand der oorlogsschepen nog lang niet is beslist. Sommi gen beweren, dat Rusland op Turkjje's verzet afstand deed van dien eischanderen daarentegen dat ook de intocht van de Russen in Konstantinopel een punt van quaestie uitmaakt. Wekt dus het vaststellen dier voorwaarden groote moeielijkheden voor de beide par- tjjen, het zal nog de vraag zijn of de mogendheden op het congres genoegen zullen nemen met het ge sloten vredestractaat. Trouwens dit is eene quaestie van later zorg. In GRIEKENLAND neemt de overontwaardiging tegen Turkije steeds toe. De Turken moeten dan ook tegen de opstandelingen in de Grieksche provinciën zoo ongehoord te werk gaan, dat de regeering er over denkt het leger op nieuw de grenzen over te zenden ter bescherming van de opstandelingen voor de schandeljjke wreedheden, waaraan zij blootstaan. Geen wonder, dat die opstand zich meur en meer uitbreidt. Ook de Sultan krijgt 't thans met zijn eigen onderdanen te kwaad. Het parlement is ontbonden en vele leden zijn met geweld naar huis gezonden. Een echt Turksche wjjze, om afgevaardigden te behandelen. De te LONDEN gehouden meetings, waarvan wjj onder de telegrammen in ons vorig nommer melding maakten, hebben tot resultaat gehad dat de vrienden van den vrede werden verstrooid, en de oorlogsmannen de overhand behielden. Voorzeker geen gelukkig teeken. Aan de Engeltche regeering zijn de vredesvoorwaarden nog niet meegedeeld, terwijl de minister van oorlog in het Lagerhuis mededeelde, dat de transport-ambu lance- en ammnnitie-trein voor het eerste legerkorps in gereedheid is. Wjj vreezen dat, als alles gereed is, Engeland een anderen toon zal aanslaan. In ROME is weer een bekend geestelijke gestorven, nl. Pater Secchi. De wetenschappelijke wereld verliest in dien bekwamen sterrenkundige zeer veel. Hansweert. Dat tegenwoordigheid van geest en wilskracht in benarde omstandigheden en gevaarvolle toestanden meuig menschenleren doet behouden bljj— ven, leert ons weer duidelijk het onderstaande, dezer dagen alhier plaats gehad hebbende voorval. De vrouw van den heer F. A., koffiebuishouder alhier, wilde namelijk eenig brandhout halen van eene houtvim. Zij bediende zich daartoe van eene ladder zonder te bemerken, dat die verkeerd was geplaatst en het ge vaarlijke van die klimpartij in te zi-n. Toen zij zich dan ook hoven op de ladder, bevond schoot deze eensklaps onderuit. Zij zon gewisseljjk vau eene hoogte van eenige meters naar beneden zij a gestort, had zjj niet de tegenwoordigheid van geest gehad zich vast te klemmen aan de zolderbalken. Met hare armen rond die balken geslagen, zweefde zjj nu in gevaarvollen toestand tusschen hemel en aarde. Op haar hulpge schrei kwam eindelijk hare schoonzuster toegeloopen, die gelukkig door goed aangewende middelen het genoegen mocht smaken haar uit de gevaarlijke po sitie te verlossen. Die hulp kwam dan ook juist van pas, daar vrouw V. A. die zich mag verheugen in gezegende omstandigheden te verkeeren] zich na tuurlijk niet lang meer had kunnen vasthouden en bij het begeven harer krachten zich had moeten laten vallen. Zondagavond geraakte de jongelingV.d.B. door de duisternis misleid in den waterput van B. F. d. Vherbergier aan de halte Vlake. Ongetwijfeld zou hjj verdronken en alzoo nootlottig om het leven zjj a gekomen, zoo niet een paar mannen (o. a. De B. uit Hansweert), door het geplas in het water opmerk zaam gemaakt, jjliogs waren toegeschoten en den drenkeling gelukkig bjjtjjds uit den put hadden ge haald. Maandagnacht is een Fransche schooner, van Santander bestemd naar Antwerpen, op de Paardenmarkt gestrand en gebroken. Het volk heeft zich in de sloep gered en is te Vlissingen behouden aangekomen. Zondagmorgen is uit het kanaal bij West- Souburg het lijk opgehaald van een hoedendoozen- maker te Middelburg. Den vorigen avond was hjj van Vlissingen naar huis gegaan, en vermoedelijk is hjj door een ongelukkig toeval in het water geraakt en verdronken. Naar het Vaderland verneemt, zijn drie perceelen in Den Haag door het Bestuur van de Ned. Ver- eeniging tot bescherming van dieren aangekocht, om daarin de talrijke honden, die ter verzorging worden gezonden aan het „Toevluchtsoord voor dieren", op te nemen. De politie te Gorinchem heeft, na weging der op de markt gebrachte boter, van éen koopman zeven stukken te licht bevonden, waardoor hjj geldboeten tot een bedrag van ƒ70 beloopt. -— Iemand te Gendriugen, Zondagavond rumoer in eene herberg hoorende, stond eenige oogenblikken aan de deur, om te vernemen wat daar voorviel. Plotseling kwam een der zich in de herberg bevin dende personen naar buiten en bracht hem een paar messteken toe, zoodat hij weinige oogenblikken later tengevolge van bloedverlies den gerst gaf. Men verneemt, dat eeü deskundig onderzoek is bevolen nopens den staat der geestvermogens yan mevrouw Pdie in Den Haag als verdacht van poging tot vergiftiging is in hechtenis genomen. Op den straatweg van Rijssen naar Almelo werd Zondagnacht een koopman plotseling door een persoon aangegrepen, op den grond geworpen en van zjjne portemonnaie beroofd, die ongeveer 38 bevatte. Te Arnhem is een 7ljarige vrouw in een kelder gevallen en kort daarop overleden. De wisselwachter, die onlangs bjj Haarlem door een trein werd overreden, is eergisteren gestorven. Te Leeuwarden is uit een sloot een zak opge haald, bevattende een trommel, waarin hel Ijjkje van een pasgeboren kind.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1