1878. N". 25. 65slc Jaargang. Aan den vooravond van den gewich- tigen verkiezingsdag geldt ons laatste woord eene opwekking tot stemmen aan allen, die met ons strijden voor licht en beschaving. Laat ons toch niet vergeten, dat gansche scharen aanhangers van geestelijke heer schappij zullen opgaan om te stemmen, dat, trots de waarschuwing van den Stan daard, toch nog velen, zeer velen wellicht ter stembus zullen gaan, om - ter wille van de in onze omgeving maar al te goed bekende autoriteiten - toch den heer Van Lijnden te stemmen. Laat ons daarom niet t'huis blijven! Laat ons pal staan in den strijd voor vrije ontwikkeling, en verliezen wij niet uit 't oog, dat over winning alleen bij EERSTE stemming, zel den bij herstemming mogelijk is. Laat geene bezigheden ons weerhouden om even ter stembus te gaan, teneinde daar te doen blijken van onze warme liefde voor de liberale beginselen door het inleveren van ons biljet, ingevuld met den naam van den flinken candidaat J. P. BBEDIUS Junior. Personeele Belasting. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-fndië. 0FF1CIËËLË MËDËDËËLUVGËN. GOES, 25 FEBRUARI 1878. Losse Opmerkingen. (iOESWIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. coinwr. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,; Geboorte- huwelijks- en doodberichten «n de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land ver voege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NÏJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder wien het aangaat, dat de kohieren nos. 5 (voljaars) en 6 (twee kwartalen) van het PERSO NEEL voor deze gemeente over het dienstjaar 1877 1878 op heden ter invordering zijn gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 25 Februari 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. Via BRINDISI, 1 Maart, 1.'s middags. Via NIEUWEDIEP, 8 Maart, 5.45 's avonds. Via NAPELS, 17 Maart, 5.45 's avonds. Via MARSEILLE, 22 Maart, 1. 's middags. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De verzending der brievenmalen van Londen naar Australië en Nieuw Zeeland, langs den weg van San Francisco, zal gedurende het jaar I 878 geschieden als volgt: 28 Februari, 28 Maart, 25 April, 23 Mei, 20 Juni, 18 Juli, 15 Aug., 12 September, 10 October, 7 November en 5 December. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan de 2e luitenants bij het 3e bat. der rustende schutterij in Zeeland J. Beenhakker en L. Van Duijven- bode, en benoemd bij het le bat. tot 2en luit. nr. L. A. Bijbau, thans schutter. De verkiezing voor een lid voor de Tweede Ka mer in het hoofdkiestrict Haarlemmermeer, noodig door het overlijden van jhr. mr. F. J. J. baron Fan Heemstra, zal plaats hebben op Dinsdag 19 Maart e. k., en de herstemming, indien noodig, op Dinsdag 2 April d. a. v. Dit jaar kunnen bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, na afgelegd examen, geplaatst worden 26 jongelieden als adelborst voor den zeedienst, en 4 jongelieden als adelborst voor de marine. Zie St.-Ct. No. 45. Oost Indië. Geplaatst: Geneesk. dienst. Bij het hosp. te Samarang de off. van gez. le kl. J. De Koningh. Infanterie. Bij het 8e bat. de kapit. H. J. A. Eichholtz, van het 2e dep.-bat. Na het afdrukken van ons nommer van Zaterdag 11. ontvingen wij achterstaand stuk, met verzoek, desnoods per extra-nommer, eene algemeene verspeiding daarvan te bevorderen. Met het oog op het korte tijdsverloop hebben wij gemeend hetzelfde nommer nog eens, ver meerderd met dat stuk, te moeten doeu drukken en eiken kiezer te zenden. Dit is geschied, maar daar er onder de geabonneerden op en lezers van ons blad genoeg niet-kiezers zich bevinden, en zelfs velen, die niet in het district wonen, meenen wij ook in het belang der zaak het stuk in dit nommer te moeten opnemen. Wij vestigen op deze openlijke, eerlijke verklaring de aandacht van allen zij zullen er uit leeren, hoe alle middelen ook bij deze gelegenheid weer goed gevonden zijn, om den heer BREDIUS te benadeelen in de oogen van elkeen. Wij herinneren den kiezers, dat de Stembus Dinsdag geopend is van 's morgens negen tot "h namiddags vier uren. Da Standaard, die in zjjn nommer van Zaterdag reeds de anti-revolutionaire kiezers tot onthouding aan de stemming van Dinsdag a. s. aanspoorde, herhaalt in zijn laatste nommer die aanmaning nog eens. Er wachten deze week aan de bewoners van Goes en omstreken twee gelegenheden om genot te smaken, al is 't verschillend van aard. Woensdag zal het Florentijner quartet een con cert geven en Zaterdag zal Multatuli een voor dracht houden. Het is te veel in éen week" zullen enkelen beweren, en zij hebben 't oog zeker op de dubbeltjes-quaestie. Het tweemaal uitgaan in éen week kan op zichzelf toch geen bezwaar wezen. Muzikaal of letterkundig genot te smaken in een en dezelfde week is geen overdaad, waar er ook wel weken komen zullen, die ons geheel en al daarvan verstoken zullen houden. Het Florentijner quartet heeft tegoeden naam, om veel tot aanbeveling ervan te schrijven. Elke liefhebber of liefhebster van goede muziek zal zeker Woensdagavond komen om te genieten. En wat den schrijver van Max Haoelaar den dichter van De Vorstenschools den denker, in wiens geschriften zoo oneindig veel schoons ligt opgesloten, wat Multatuli betreft Het is circa drie jaren geleden, dat hjj ook te Goes is geweest. Eenmaal in de drie jaren zulk een man te hooren, het is te weinig voor elk, die zjjn denken en lijden heeft leeren kennen en gevoelen. En zou ons dan dat eenige genot niet eenige opoffering waard zijn? Al moge de Zaterdagavond voor sommigen moeilijk zijn, zij mogen voor eene zeldzame gelegenheid wel eens eene zeldzame uitzondering maken, vooral nu verandering in deze onmogelijk was. V\ jj hopen dus, dat Multatuli bij ziju tweede optreden eene even talrijke opkomst tebeurt zal vallen als bij zijne eerste voordracht. Een onzer stadgenooten is helaas weer de dupe geworden van de tegenwoordig zoo vaak voorkomende spoorwegdieverjjen. Hij schrijft ons daaromtrent: „Jl. Dinsdag 19 dezer ontving ik per expeditie Van Gend Loos een vaatje portwijn, groot 18 liters. Dit vaatje is verzonden uit Neuzen den 18 dezer, per stoomboot de Westerschelde tot Vlissingen, en verder per spoor naar Goes. Aan het verzegelde bomgat was niets bescha digd, maar in den bodem was een gaatje ge boord, dat later met een houten pinnetje is aangevuld. Ruim 3 liters waren uit dat vaatje ontvreemd, wat bij de aftapping bleek. Of nu die ontvreemding op stoomboot of spoor heeft plaats gehad, laat ik in het midden; genoeg is het, dat tegenwoordig niets meer veilig is bij verzending. Het blijft mij een raadsel, dat de justitie zoo kalm blijft in onder zoek en opsporing; zoovele feiten zijn reeds vermeld en nagenoeg dagelijks vermeerdert dat getal." De ansjovis-visscherijen zullen in de Ooster- schelde met een worden vermeerderd, waar voor de he6r Van den Droeke, te Yerseke, con cessie heeft bekomen. Zijn onze informatiën juist, dan zal die visscherij geplaatst worden vlak onder den wal te Yerseke en de ansjovis kuiperij aldaar plaats hebben. Dit zal de eerste wezen, die in Zuid-Beveland is opgericht. Nieuwdorp. Bij gelegenheid der ver- koopiug van een boereninspan, verleden week in de nabijheid dezer gemeente gehouden, kon men zich weder ruimschoots overtuigen van een overdadig gebruik, ja misbruik, van sterken drank enz. Terwjjl een bezoeker, in een put gevallen, zich zelf nog kon redden, moet een ander in een sloot zijn geraakt, waarin hij be paald had moeten verdrinken, zoo niet toevallig een voorbijganger hem uit zijne gevaarlijke positie had gered. Thoieii. Woensdag 20 Febr. 11. hielden de leden der alhier gevestigde vereenigingsCats" ten voordeele van het Hervormd Diaconie-arm bestuur van Tholen eene soiree déelamatoire. Heeren rederijkers mochten zich in eene zeer talrjjke opkomst verheugen, wat zeker niet weinig heeft bijgedragen tot de goede opvoering der stukken. Ook te Middelburg heeft zich eene sub commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor de viering van den 300sten jaardag der Unie van Utrecht. Z. M. de Koning is, tengevolge van een gevatte koude, sedert eenige dagen ongesteld. Zaterdag heeft te Amsterdam door den Min. van Waterstaat enz. de plechtige uitreiking plaats gehad van de bekroningen, die op de laatst aldaar gehouden tentoonstelling van kunst nijverheid in het Paleis voor volksvlijt waren toegekend. Als tegenstelling van de weigering van den heer Alberdingk Thijm om mede te werken tot het vieren van de 300jarige herdenking van de Unie te Utrecht, dient gemeld, dat te Dordrecht bij den dienst voor de uitvaart van Z. H. Pius IX zeer vele Protestanten en Vrij metselaars op uitnoodiging hebben medegewerkt tot uitvoering van muziek bij de Mis. Met ingenomenheid maken wij van dit bericht melding. Geen verbittering en verwijdering maar verbroedering en toenadering tusscheu de zonen van hetzelfde vaderland niet alleen maar tusschen menschen en mensehen, dat zij het schoone doel waarnaar ieder, zonder daar om nog zijne beginselen te verzaken, meer en meer moge streven Bij de behandeling der wet op de nieuwe rechterlijke organisatie voerde de heer Saagmans Fader een warm pleidooi voor het behoud van de Goescbe rechtbank. Hij werd bestreden door den heer Fan Lijnden, en alle argumenten, door onzen afgevaardigde aan gevoerd, mochten niet baten. GOES VERLOOR ZIJN RECHTBANK, NOORD-BEVELAND en HEIN- KENSZAND HUNNE KANTONGERECHTEN. De Minister, geheel onbekend met de Zeeuwsche toestanden, hield zich vast aan zijn ontwerp, en wilde niet hooren naar hen, die hem trachtten te overtuigen, dat de opheffing der Goesche rechtbank onnoodig, ja onbillijk was, dat Noord-Bevelaod, geïso leerd als het ligt, zijn kantougerecht niet kon mis sen. Bijna algemeen was echter het oordeel, dat Tiel zijn rechtbank zeer goed kon dervenmaar oude synpatbie van den heer Fan lijnden voor de plaats, die hem eenmaal afvaardigde, kon bem niet bewe gen om dat vonnis uit te spreken. Dat heet meten met twee maten! Maar thans ziet men het droevige schouwspel, dat onze afgevaardigde de eerste ijveraar is geweest voor de candidatuur van den man, die aan het district, dat den heer Xader afvaardigt, aan de gemeente Goes zulk een slag toebracht. Hoe is 't mogelyk, dat iemand zoodanig het verleden kan vergeten, zoo weinig gevoel voor de belangen van zijn district koestert, dat bij de bewoners daarvan aanspoort tot verraad tegenover hunne eigen belangen? En dat alles dan nog wel onder een vaandel, waarvan de beste stryders niet eens meer den heer Van Lijnden erkennen. Wij hopen, dat de kiezers ver standig zullen zjjn; dat de bewoners van Noord- en Zuid-Beveland als protest tegen het bun toen aange dane onrecht NIET den man zullen stemmen, die daarvan de hoofdoorzaak is. Het wordt in onze omgeving meer en meer gebruikelijk om in verslagen over opvoeringen van rederijkerskamers o. a. te zetten „vaak, of enkele malen meenden wij met tooneelspelers van beroep te doen hebben, of zoo iets dergelijks. Dit wordt dan zoo wat beschouwd als het grootste complimentje, dat men den uitvoerders kan maken. Als nu de betrokken personen maar verstandig genoeg waren, om zich aan dergelijke algemeenheid niet te storen, dan zou het wel schikken; maar helaas 1 er zijn er wel, die, op grond daarvan meenen reeds op eene zeer goede hoogte te staan. Het is daarom voor hen noodig, dat zij eens bedenken, hoeniet iedere tooneel- speler van beroep een goed acteur is, ja hoe zelfs onder hen allerellendigste kunstbedervers worden gevonden. Het is een groot verschil, of men te Amsterdam de tooneelspelers van den Stadsschouwburg ziet spelen, of in een der theaters van den laagster) rang het plat Amsterdamscb hoort spreken met het genot van zevenmijls passen te zien maken of rollende oogen te aanschouwen. En toch zijn het tooneelspelers van beroep, die in beide soort schouwburgen optreden. De bewuste uitdrukking beteekent dus evenveel als niets. Eeo dwaas, die een dergelijk tirade als lof aanneemt, en er zich door gefhtteerd gevoelt. Een stroom van aanbevelingen ontlast zich in deze dagen boven het hoofd der kiezers. Extra nommers van couranten, strooibiljetten, zij dalen neder als een regenbui. Dit alles pleit voor de warmte, waarmede elke partij haren candidaat aanbeveelt. Zij, die zulke stukken ontvangen, moeten natuurlijk met zich zeiven uitmaken, welke ontvangst zy ze willen bereiden. Een aandachtige lezing of een kalme ter-zyde-legging valt ze niet altijd te beurt; vaak is eene verwen- sching de welkomstgroet. Uit hangt veel af van de stemming, waarin de adressant verkeert op het oogen- blik, dat hij die stukkeu ontvangt. Wij betwijfelen echter, of de dertien onderteekenaars van een strooibiljet ter aanbeveling van dr. Vermeulen en afkomstig van Bergen-op-Zoom, wel den rechten slag hebben gehad om de kiezers gunstig voor hunne aanbeveling te stemmen door deze onvoldoende te erankeeren. Van een der kiezers in eene buiten gemeente ontvingen wy zulk een biljet met bericht, dat hij nog I1/, cent heeft moeten by betalen. Er was op het strooibiljet dan ook slechts een postzegel van cent geplakt, wat een heele cent moest ge weest zijn. Wij weten natuurlijk niet, of die ver gissing op alle heeft plaats gehad; is dit 't geval dan gelooven wij niet, dat alle kiezers zullen bereid geweest zijn om een dergelyk offertje te brengen ter wille wellicht van een, wiens verkiezing zij onge- wenscht zouden achten. Hij, die met de verzending belast is geweest, had dus goed gedaan daarop meer te letten. Alweer is van anti-revolutionaire zijde een protest in de wereld gezonden tegen de candidatuur van den heer Van Lijnden. Het is thans het Weekblad voor Delft en het Westland, dat zich aldus uitlaat: „Met velen verbazen wij ons over de can didatuur van den heer Fan Lijnden van San- denburg in het kiesdistrict Goes Hoe is het mogelijk, dat onze mannen daar zoo steke blind zijn, om den man aan te bevelen voor lid der Tweede Kamer, die in het Ministerie Heemskerk gezeten en zich daarmee geheel homogeen heeft betoond De heer Van Lijnden heeft als Minister de zuiver conservatieve vlag ontrold, heeft voor onze partij letterlijk niets gedaan, en is meel den Roomschen ter wille geweest dan ons. De bekende circulaire in zake de Limburg- sche processies kan het bewijzen. Bovendien, geen enkele verklaring, dat* hij met onze be ginselen instemt, is van hem uitgegaan, en zijne candidatuur te Goes steunt bloot op een persoonlijke aanbeveling van den heer Saaij- mans Vader. Hoe, wisten onze kiezers daar dan niemand te vinden van onverdachte anti revolutionaire beginselen Of is het hier weer de halfheid, die die mannen heeft bezield en verblind bij hun keus? Wat hiervan zij, wij betreuren zulk een candidatuur en scharen

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1