1878. Nü. 23. Donderdag 21 Februari. Ö5slc Jaargang. Voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, op Dins dag den 26 Februari, bevelen wij bij de kiezers aan den lieer J. P. BREDIUS Junior, van Bergen-op-Zoom. OFFICIEELS MEDEDFELIIVGEIV. GOES, 20 FEBRUARI 1878. Losse Opmerkingen. RECHTZAKEN. GOFSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Rilland-Bath dhr. D. Windhorst, vroeger bur gemeester der voormalige gemeenten Rilland en Bath. De Rijks-commissie voor de examens ter verbrij. ging vaneen diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen zalaanvangende 12 Maart aanstaande, ten 9 uur des morgens, zitting houden te Rotterdam, in het gebouw der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub. Zie verder de Staats courant van 20 dezer. Als adsistenten kunnen aan 's Rijks Veeartsenij, school veeartsen worden geplaatst, tegen een jaariijksche bezoldiging van f1200, doch voor niet langer dan drie jaren Zij, die wenschen in aanmerking te komen om aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ter benoe ming te worden aanbevolen, behooren zich, met opgave van leeftijd en overlegging van hun diploma als veearts vóór 15 Maart, schriftelijk te wenden tot den directeur van 's Rijks veeartsenijschool. O -Indië Overgeplaatst bij den raad van adm. van het 15e bat. van hetsubsist.-kader te Batavia de kapt.- kwartierm. H. K. J. V an den Bussche. Het verslag der raadszitting, de lijst der lotelingen en andere actueele berichten nemen zooveel plaats weg, dat wij ons genoodzaakt zien ons artikelWie is de heer Bredius Junior? tot een volgend nommer uit te stellen. Sommigen zien echter in de onbekendheid met den persoon een bezwaartje om hem te stemmen. Wij vragen echter, of het, bij een district, uit zulke verschillende bestanddeelen samengesteld, mogelijk is een candidaat te vin den, die in alle deelen en aan alle kiezers bekend is? En stel nu, dat er in Goes en omstreken een candidaat te vinden ware ge weest, zou dan dat bezwaar weer niet gelden voor Bergen-op-Zoom, Hulst en TholenPZijn bovendien de beeren Van Lijnden en Vermeulen in het gaDSche district bekend De eerste beeft wel bet bewgs geleverd, door het opheffen van de rechtbank te Goes, dat hij er totaal onbe kend is, terwijl de bekendheid bij de kiezers voor hem, èn om die reden èu om zijn modderen met zijne beginselen, zeker niet van de aan genaamste is. Behalve het idee van billijkheid, dat, waar wij een afgevaardigde uit ons midden hebben, het nieuwe deel er ook een toekomt, geldt bet hier vooral een strijd om beginselen. En die wig staan er borg voor, en zullen Za terdag het breedvoeriger behandelen vinden bjj den heer Bredius zuiver en klaar weerklank in liberalen geest. Waar dus de andere par- tjjen opkomen, laat ons daar niet achterblijven, maar eenparig onze stem uitbrengen op den heer J. P. Bredius Junior te Bergen-op-Zoom, oud-schoolopziener, president van de in zijne stad gevestigde afdeeliug van Volksonderwijs, en chef van eene zeer uitgebreide onderneming van kunstmatige Oestercultuur. Ook de vereeniging tot bevordering van Volksonderwijs, afdeeling Goes, stelde in hare algemeene vergadering, Maandagavond gehou den, tot candidaat voor de Tweede Kamer, bg de verkiezing op Dinsdag den 26n Februari, den heer J. P. Bredius Junior, te Bergen-op- Zoom. De verjaardag van Z. M. den Koning werd Dinsdag gevierd, zooals dat jaarlijks gebeurt. Eenige vlaggen getuigden van deel neming der grooten eenige kleinen namen die feestelijke gelegenheid te baat, om 's avonds hun hart op te halen aan 't schieten, 's Mid dags te kwart over twaalf uur was 't voor burgers en buitenlui eene, zeker hoogst aan gename verrassing, dat, niettegenstaande de parade eerst was afgekommandeerd, de schut ters, op later order bijeengeroepen, toch nog verschenen. Ook voor de schutters zeiven was 't zeker uiterst prettig zooveel bekjjkers en be- kijksters te hebben. Vóór het front van de troepen werd de 2e luitenant W. J. Van Dam, die wegens vertrek naar Kapelle zijne functie zal neerleggen, door den majoor-kommandaut toegesproken, en hem dank gezegd voor zijne moeite, aan de schutterij besteed. De inspectie der schutters liep uitmuntend af. Middelburg. In den nacht van Dins dag op Woensdag te 3 uren brak door een on bekende oorzaak eensklaps een felle brand uit in de schuur van een landbouwersbedrijf, gelegen aan den Seisweg onder deze gemeente, met bet treurig gevolg, dat 6 boeien en 3 paarden, 20 voer hooi en verder al het zich in de schuur bevindende, eene prooi der vlammen zijn gewor den. Autoriteiten, brandspuiten en schutters wa ren spoedig op de plaats des onheils tegen woordig. De gemeenteraad van Cortgene heeft den heer A. C. Danckaerts, op zijn verzoek, ont slag verleend als gemeente-geneeskundige en iri zijne plaats benoemd den heer H. P. W. Steenkampgeneesheer te Bruinisse. (M. Ct) Men verzekert aan het Vad., dat in het bij den Raad ran State aanhangige successie-ontwerp wordt voorgesteld, van alle kapitalen bij successie in de rechte lijn een percent te heffen be houdens het gewone aantal opcenten. De op brengst der belasting zou geraamd zijn op ruim twee millioen. Het is niet onmogelijk, dat de Tweede Kamer iets later dan 4 Maart a. s. bijeenkomt. De Raad van State wijdt aan de onderwijs wet meer tijd, dan waarop gerekend was. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat Z. M. de Koning het voornemen heeft, in het begin van Juni naar het Loo terug te keeren. Op het initiatief van het Haagsche depar tement der Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der pharmacie hebben alle apothe kers in de residentie verklaard en alle op twee na door hun handteekening bekrachtigd »In geen geval de maatschappij Eigen Hulp" onder bepaalde voorwaarden te dienen." Uit de mededeeling van dit besluit blijkt, dat onder bepaalde voorwaarden" te verstaan is stegen verminderden prgs". Verscheidene overtredingen van de wet op den kinderarbeid zijn de vorige week, vooral in de diamantslijpergen, te Amsterdam ont dekt. Zelfs moesten de politie-ambtenaren de kinderen van onder kasten en werkbanken te voorschijn brengen. Door een ingezeten van Amsterdam is aan de vrije gemeente voor den bouw van een lokaal kosteloos aangeboden een terrein in het beste gedeelte der nieuwe stad, dat als bouwgrond een aanzienlijke waarde zou hebben. Uit een pakketje per Oosterspoorweg van Zutfen naar een handelaar in Amsterdam ge zonden, is de inhoud, bestaande uit gouden oorbellen en andere kostbaarheden, ontvreemd. Bij onderzoek bleek in het doosje een gat gemaakt te wezen, waarover een papier was geplakt. Volgens de Vliss. Ct. werd den 14 Fe bruari bij den heer Ste VlissiDgen, bezorgd een mandje met viscb, inhoudende 8 tongen. Daar 12 tongen besteld en blijkens de factuur ook verzonden waren, zoo zijn vier tongen ontvreemd. De visch is den 13 per spoor ver zonden door de firma Eijgenraam te Dordrecht, en des avonds aan het lokaalstation te Vlis- singen aangekomen. De verzending heeft plaats gehad met het staatsspoor (niet met Van Gend Loos), door wie echter de bezorging plaats had. Uitwendig was aan het mandje niets te bespeuren. De visch was gepakt tusschen ijs, met stroo bovenop over het kistje was boven dien touw gespannen. Door een onbekende is uit Leiden aan de Maatschappij van Weldadigheid weder 2000 geschonken. De officieren, thans gedetacheerd aan de krijgsschool te Breda, zullen den ln Mei a. s. gedurende zes maandeu gedetacheerd worden bij de verschillende wapens van het leger. Zondagochtend outvingen Burg en Weth. van Roermond een telegram, houdende mede deeling van een kon. besluit van 16 dezer, waarbij wordt bevolen met de uitvoering van het besluit tot schorsing van den heer Van der Kamp te wachten tot 1 Juni, opdat de Regeering tjjd hebbe de zaak eerst nauwkeu rig te onderzoeken. De hoofdonderwijzer moest onmiddellijk in zijn functie hersteld worden. De heer Petrus Regout, oud-lid der Eerste Kamer en een der aanzienlijkste industriëelen van ons land, is Zondagnacht in 77jarigen ouderdom overleden. Te Roermond werd Zondag van de kansels aan de gemeente medegedeeld, dat in de afgeloo- peu week een voor de kerk ongeldig, onwettig huwelgk was gesloten geworden tusschen een joukman van katholieke ouders eu een prote- stautsche dame, en deu geloovigen werd verzocht te bidden, opdat God de jonggehuwden geuadig zijn mocht! Deze diffameereude mededeeling had plaats, ter will de naaste betrekkingen van den bruidegom de godsdienstoefening bijwoonden. N. Roti. Ct. Dit levert een treurig contrast met de woorden, nog onlangs door Z. H. den Paus gesproken. Twee EngeUche dames, zusters, waarvan de een protestant, de ander tot het katholieke geloof bekeerd was, waren eenige jaren geleden te Rome en brachten den Paus een bezoek. Toen zij op het punt waren heen te gaan, zag de Paus dat de katholieke zuster nog iets te zeggen had. Hij wenkte haar te blijven en vroeg wat zij begeerde. Het antwoord was: »Ik vraag uw Heiligheid voor mijn zuster te bidden, dat zij ook tot het katholieke geloof zal overgaan, opdat wij door den dood niet gescheiden zullen worden. »Mijn dochter", sprak Pius IX, »zg die God liefhebben in de wereld zullen hier namaals niet worden gescheiden". Zouden, waar het hoofd der kerk zoo sprak, de mindere geestelijken ook niet meer het heil van het menschdom bevorderen, door in dien geest te prediken en te handelen? Toen in December de herziening van de kiestabel door de Tweede Kamer was aangenomen, en er dus qnaestie was van zes nieuwe keuzen voor de Staten- Geueraal, schreef de Standaard „Gekozen zagen we liefst in de eerste plaats Heemskerk, Van Lijnden, Goltstein en Xan der Heim, mannen van te eminente gaven, om op een buiten- of een badplaats weg te kwijnen; maar wij kunnen ze er niet brengen, en zelfs Fan Lijnden van Sandenburg, hoe gaarne we hem ook weer in eere zagen, kan, zonder voorafgegane explicatie, niet als onzen candidaat, ja, tot ons leedwezen moet er bijgevoegd, nog niet andera dan als onzen tegenstander by de stembus optreden. „Hoe eer het daartoe kome, hoe liever bet ons zijn zal, maar wijl de qnaestie van politieke trouw en moraliteit in het spel was, mag er van een door de vingers zien geen sprake zijn." Het is dus wezenlijk de schuld niet der redactie van dat blad, dat zij, nu toch onder anti-revolulio- .naire vlag en zonder nadere uitlegging de heer Fan Lijnden is gesteld, consequeut volhardt in haar ge voelen. Waarom zwijgt de kiesvereeniging Voor Nederland en Oranjete GoesOf zou 't waar zijn wat een gerucht zegt, dat zij slechts om een ander, een bekende, genoegen te doen, den heer Fan Ljnden stelde? En offerde zij daarvoor nu een deel harer beginselen op! Dat hadden wij nooit verwacht. Want was hare houding waardig, had zij zich niet te be schuldigen over \)pginse\plooierijwelnuzij zou vol doen aan het verlangen van den Standaard en het schrijven van den heer Fan Lijnden openbaar maken, waarop hare aanbeveling rust. Eu hoever wy ook staan in principes van de redactie van het hoofdor gaan der anti-revolutionaire part(j, wij moeten haar huldigen om hare beginselvastheid, waar zjj in haar nommer van Dinsdag zegt: „De candidatuur van den heer Van Lijnden van Sandenburg te Goes kan noch mag, door wien ook, als een anti-revolutionaire beschouwd worden, zoolang niet van bevoegde zijde de stukken gepubliceerd zijn, die recht gaven om, in weerwil van Van Lijnden's verleden, aan zijn candidatuur een naam te verbinden, die hij als Minister drie jaren lang, publie kelijk, ten aanschouwe van heel het land, willens en wetens heeft verloochend. „De publieke zaak dient op publieke wijs behandeld. „Ook wij wenschen niets liever dan Van Lijnden weer tot de onzen te kunnen rekenen. „Maar zonder nadere verklaring de slippen aan te grijpen van den man, die zich voor uw beginsel en uw naam drie jaren lang geschaamd heeft, is inet eiken zweem van anti-revolutionaire beginselvastheid ten eenen- male onbestaanbaar. „We noodigen derhalve de Kiesvereeniging Voor Nederland en Oranjete Goes, beleefdelijk en dringend uit, het schrijven van den heer Van Ljnden openbaar te maken, waarop hare aanbeveling rust." De Tijd, het hoofdorgaan der Katholiek-Ultramon taansche partij, heeft met belangstelling vernomen' dat in het kiesdistrict Goes dr. P. J. F. Vermeulen candidaat is gesteld. Wy hebben bier dus eene be paalde getuigenis, dat de candidaat voor de katho lieken de gewenscbte persoon is. Eu wij schreven 't Maandag reedsdr. Vermeulen is een knap man, een man, die zijne vrienden zelfs onder zijne hevigste tegenstanders op politiek gebied vond, maar hij was volbloed ultramontaan En waar nu van uit het katholiek gedeelte van het district een groote macht zal komen opzstten om hem te stemmen, daar zij aan alle kiezers in Zuid- Noord-Beveland, en Tbolen opgedragen, de strijders in Bergen-op-Zoom behulpzaam te zijn in het overwinnen van den ge- duchten vijand: het ultramontanisme. Uit kunnen zij, door den heer J. P. BREDIUS JUNIOR, een liberaal protestant, te stemmen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Tholen door ds. J. K. L. Th. Koch, pred. te Scherpenisse De Algemeene Synode naar art. 15 van het Algemeen Reglement by uitloting op de helft van hare leden verminderdheeft bij uitspraak van 24 Jan. jl. in hooger beroep het vonnis van het Pro vinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland bekrachtigd, waarbij de hr. G. Fan Koggen, pred.teUrsem, wegene on christelijker wandel, uit de Evangeliebediening ont zet is. Zondagavond was de predikiog van den Mor- moonscben apostel te Amsterdam hoogst onrustig. De toeloop nieuwsgierigen was zoo groot, dat er gedrang en rumoer ontstond, wat in een vechtparty ontaardde, waardoor de hulp van een dienaar van politie noodig werd. Op de Engelantiersgracht had zich voor de school een menigte menscben verzameld, die vooral twee aangeworven Mormoonsche zusters uitjouwde. Des morgens was de predikingkoewei kalmer ook weder zeer bezocht en stonden de toehoorders tot den ingang op straat. De prediker beval zich toen in het slot zijner rede bij zyne toehoorders aan, voor het geval een hunner een ruimer en be'ter lokaal wist aan te wyzen. Na het slotgezang ontstond door eene interpellatie van een der toehoorders aan den predikanteene luide gedachten wisseling over de Mormoonsche leer, en verzocht men hem dringend in zyne eerstvolgende -preek wal meer bijzonderheden mede te deelen om trent -de „indompeling" en de „polygamie", welke punten tot heden te vaag waren behandeldom de eventueele bezwaren van toekomstige lidmaten op de beffen 1(A. v. d. D.) Kantongerecht te Goes. In de zitting van Vrijdag 15 Februari zijn uit gesproken de navolgende veroordeelingen tegen lo. J. J., te Kloetinge, wegens het maken van nachtelijk burengerucht veroordeeld in eene geldboete van 5,50, subs. 1 dag gevangenisstraf en in de kosten.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1