1878. N°. 22. (35"" Jaargang. Voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, op Dins dag den 26 Februari, bevelen wij bij de kiezers aan den heer J. P. BRED1US Junior, van Bergen-op-Zoom. openbare vergadering 's Konings Verjaardag. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar öosl-lndië. OFFICIËELE »El)EEL(i\(m GOES, 18" FEBRÜART 18787" Losse Opmerkingen. „Verbazing. Met groote verbazing en met groot leedwezen ontwaar ik dat de Anti-revolutionaire Kiezers - Vereeniging NEDERLAND EN ORANJE te Goes, den Hoer Mr. C H. Baron VIN LIJüfDES VA NT Si\IMUYISIIÏG. tot Candidaat heeft gesteld, bij de aanstaande ver kiezing van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dat District. Gemelde Heer toch, heeft, tijdens hij Ministe van Justitie was, de Anti-revolutionaire parti ten eenenmale verloochend, nimmer ten haren voordeele gesproken en ten laatste, pour comble de malheur, (tot overmaat van smart) medege werkt tot het indienen van een ontwerp voor eene nieuwe wet tot regeling van het Lager Onderwijs, waartegen de geheels Anti-revolu tionaire partij als één man is opgekomen. Rotterdam, 14 Febr. 1878." GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentien worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij d irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. van den Ut I» der O E Jfl M K IV T SS ««MS, op ÜINGSDAG den 19 FEBRUARI 1878, des namiddags te 3 uren. Goes, den 16 Februari 1878. üe Secretaris, HARTMAN. Punten vau behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Aanwijzing van het Stembureau voor de aan staande verkiezing vau een lid der Tweede Kamer vau de Stateu-Generaal. III. Specificatie der kosten van de Gemeente-apotheek over 1877. De BURGEMEESTER van GOES brengt, naar aan leiding van art. 24 van het Brand-reglement in deze gemeente, ter openbare kennis: dat het in den avond van Dinsdag den 19 dezer, bij gelegenheid van 's Konings jaardag, geoorloofd is VOETZOEKERS en ander klein VUURWERK af te steken, doch uitsluitend op de Groote Markt,de Vlas- rnarkt, de Beestenmarkt en de Groote Kade; en dat het verboden blijft dit elders te doen, zoo mede het schieten met KANONNETJES, SNAPHANEN, PISTOLEN, DONDERBUSSEN en ander GEWEER, op straffen, bij voormeld reglement b.edreigd. Goes, den 9 Februari 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Via MARSEILLE, 22 Feb., 1. - 's middags Via NAPELS, 24 Feb., 5.45 's avonds. Via BRINDISI, 1 Maart, 1.'s middags. Via NIEUWEDIEP, 8 Maart, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooteu doen Riouw, Banka eu Palembang niet aan. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen bij hunne meting voor het recht van patent in 1878/79 zal zijn de letter U, gothiek afgebeeld. Morgen (Dinsdag) zal bij gelegenheid van 's Konings verjaardag alhier niet, zooals gebruikelijk is, door de schutterij parade worden gehouden. Het verlangen, door Z. M. te kennen gegeven, om dien dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, heeft aanleiding tot dat besluit gegeven. Wij kunnen meedeelen, en doen dit met ingenomenheid dat de heer E. Douwes Dekker Multatuliingevolge een tot hein gerichte nitnooaiging ook te Goes zal optreden. In verband met zijn komst te Middelburg, op Vrjjdag 1 Maart, is die ia onze stad voor- loopig bepaald op Zaterdag 2 Maart. Wie zich voor die gelegenheid plaatsen a ƒ1,50 per persoon willen verzekeren, vinden daartoe gelegenheid by de uitgevers van ons blad. Met genoegen ontvangen wjj uit ver schillende deelen van Beveland bericht, dat van liberale zjjde de candidatuur van den heer Bredius met ingenomenheid wordt begroet. Aan een dezer ontboezemingen afkomstig nit Oost-Zuid-Beveland, verleenen wij gaarne een plaats; de overige schrijvers zullen ons zeker wel ten goede houdeD, dat, waar in be doeling en in den geest hun schrijven daaraan geljjk is, wjj dat laten rusten. Wjj vereenigen ons natuurljjk met den wensch des schrijvers, doch of die vervuld zal worden betwijfelen wjj, wanneer niet alle liberalen op hun post zijn. Zijn schrijven luidt aldus: Algemeen vindt het bjjval, dat de beer J. P. Bredius, te Bergen-op-Zoom, is gepro clameerd als candidaat tot lid der Tweede Kamer, ook voor het district Goes. Het is nu maar te hopen, dat allen, die het wèl met het vaderland meenen eu vooruitgang, verlichting en beschaving in hun vaandel voeren, eendrach tig mogen samenwerken en als éen man ter stembus opkomen, opdat ook in Goes het libe ralisme moge zegevieren over de knellende banden, waarmede geestesdwang, priesterheer schappij e° dweepzucht haar trachten te om gorden. Dat het heldere en verwarmende licht der 19e eeuw hare stralen doe schjjnen in de middeleeuwsche duisternis en met nog krach tiger glans moge verrjjzen is onze wensch, doch, nogmaals zij het gezegd, daartoe is het noodig, dat de naam van den heer Bredius zegevierend uit de stembus te voorschjju kome. Eendracht maakt macht" was steeds de leuze onzer voorvaderen; laat ook in dezen de waarheid dezer leuze krachtig blijken, opdat met eene verpletterende meerderheid tot lid der Tweede Kamer (bij de aanstaande verkiezing) voor het district Goes gekozen worde de heer J. P. BREDIUS Jr., oud-schoolopziener te Bergen-op-Zoom »Moge dan alzoo met den 26 Februari 1878 de victorie beginnen van het liberalisme in Goes en omstreken Sedert eenigen tijd kwamen er ons ge ruchten ter oore. dat het Fanfaren-muziek gezelschap „Eendracht maakt Macht" te Krui- niugen, met hetgeen daaraan verbonden is, dreigde te niet te gaan. Die geruchten deden ons leed dit gezelschap gaf steeds zulke be wijzen van goede stadie en flinke organisatie, dat wjj het te niet gaan ervan ten hoogste zouden betreuren. Tot ons genoegen kregen wij echter heden een programma onder de oogen van eene opvoering, door het bewuste gezel schap Woensdag 20 Februari te geven. Wij wenschen Kruiningen daarmee geluk en hopen, dat zulke dreigende wolken steeds boven het hoofd van Eendracht maakt Macht" mogen wegdrijven, maar het zien daarvan moge mee werken om bij de leden de zinspreuk meer kracht te geren. Na afloop zullen eenige dames en heeren opvoeren het schoone blijspel i,Een bankbiljet van duizend gulden" van A. Ruijsch. Het doet oos genoegen wederom te ontwaren, dat men daar bij voorkeur stukken kiest, die Diet alleen voor de krachten der leden van de dilettanten-club juist geschikt zijn, maar ook uitmunten door degelijkheid van inhond en die vooral zeer geschikt zijn om dergelijke opvoeringen aan hare eigenlijke bestemming te doen beantwoorden. Het gansche programma trouwens belooft een genotvollen avond en ook daarom zjj den werkenden leden eene talrjjke opkomst toegewenscht! Hansweert. Het doet my genoegen u te kunnen mededeelen, dat de lading uit het gezonken schip »Fortuna", wylen schipper H. Petersalsnu geheel gelost en alzoo behouden is. Dinsdag zal er een begin worden gemaakt om het vaartuig zelve boven water te brengen, waartoe o. m. twee flinke steenschepen zijn aangenomen, zijnde de schepen van D. De Jong en J. Klaassen, In de eerste dagen der maand Maart a. s. zal er door de rederijkers-kamer »de Vrienden kring" alhier wederom eene openbare opvoering plaats hebben, opgeluisterd door muziek. Vrijdag heeft mr. E. Fokker, na be- eediging, zjjne nieuwe betrekking als griflier der Staten van Zeeland aanvaard. By de Tweede Kamer is ingekomen de memorie van beantwoording op het verslag betreffende de wet op 't Notariaat, met een gewijzigd wetsontwerp. De tegenwoordige Mi nister van Justitie wil de niet gepromoveerde candidaat-notarissen ook in 't vervolg niet uit sluiten, maar in de wet bepalen, dat niemand tot notaris kan worden benoemd, die niet na zyn candidaat-notaris examen eenigen tjjd op een notariskantoor heeft gewerkt. De ver plichte bijstand van getuigen bij het vaststel len van notariëele akten blijft behouden; het disciplinair toezicht op de notarissen zal ver scherpt worden. In strijd met het door den vorigen Mi nister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld gevoelen, dat in overeenkomsten, welke extra- judiciëele handelingen betreffen, de gemeente behoort te worden veitegenwoordigd door den burgemeester alleen en das de secretaris der gemeente tot de mede-onderteekening van zoodanige akten niet verplicht is, heeft de tegenwoordige Minister den gemeentebesturen doen aanschrijven, dat naar zijn oordeel de mede-onderteekening van akten als bovenbe doeld, door den gemeente-secretaris, een be paald vereischte is. Volgens de Ned. Fin. wordt by het wetsontwerp tot uitgifte eener Staatsleening, dat thans bjj den Raad vau State in onder zoek is, voorgesteld, een bedrag van 40 mil- lioen gulden a 98 pCt. uit te geven, tegen éen rente van 4 pCt., met aflossing a pari by uitloting. Z. K. H. Prins Hendrik heeft ook voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte equipage der Friesland f 300 doen toeko men aan den heer Van der Oudermeulen. Vrijdag werd te Utrecht eene vergade ring gehouden van vertegenwoordigers van een aantal landbouwvereenigingen in ons land, waar op het wetsontwerp tot herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendom men werd besproken. Na breedvoerige gedach tenwisseling werd eene motie aangenomen waarbij de wenseheljjkheid werd uitgedrukt, dat van verschillende zijden adressen omtrent deze wet zouden worden ingediend, waardoor het noodige licht over de wet zou opgaan. Een dertigtal werklieden van de mari newerf te Hellevoetsluis zullen naar Amster dam gedetacheerd worden, om met kracht te kunnen werken aan de gereedmaking van eenige schepen, Naar men verneemt is de hoofdonder wijzer der openbare school te Roermond, de heer Van der Kamp, by den Koning in verzet gegaan tegen het besluit van burgemeester en wethouders, tot zyne schorsing en heeft bjj vernietiging gevraagd èn van het artikel zjjner instructie, dat hy zou overtreden hebben, èn vap het besluit, als strijdig met de wet en het algemeen belang. Het Handelsblad is dan ook van meening, dat de instructie voor de onderwijzers te Roermond geen recht van bestaan heeft krachtens art. 151 der gemeentewet, dat voorschrijft„be palingen van plaatselyke verordeningen, in wier onderwerp door een algemeenen maatregel van inwendig bestuur of eene provinciale verorde ning wordt voorzien, houden van rechtswege op te gelden." Art. 24 nu van de onder wijswet voorziet reeds in het gevaldaarbjj wordt aan onderwijzers verboden eenig beroep uit te oefenen. Het schrijven van couranten artikelen is geen beroep dit heeft de regeering zelve erkend, er by voegende, dat het verbod ervan niet overeen te brengen is met art. 9 der grondwet, dat eiken preventieven maat regel, ten aanzien van het gebruik der pers, verbiedt. Naar het Vad. verneemt, zal de] heer Waterreus, hoofdonderwijzer in het bisschoppe lijk college te Roermond, den heer Van der Kamp gedurende diens schorsing vervangen. Thans treedt niet een onbekende, een X, op tegen den van antirevolutionaire zijde gestelden can didaat, den heer VAN LIJNDEN, maar een der ba nierdragers van de partij, die openlijk in den Stan daard van Zaterdag aan zijne verbazing lucht geeft. J. VOORHOEVE, H. Zoom. Moet 't oas, tegenstanders, dan onk nog niet meer verbazen, dat trots de schijnbare kalmte, die er heersebt men nog zoo druk bezig is voor dien candidaat te ijveren? Moet het ons, Goesenaren, dan niet te meer verwonderen, dat twee banierdragers van de anti revolutionaire partij, mannen, die wij allen kennen als vurige aanhangers dier partij, de heeren B. M. Ven Boer en M. De Jonge Jzn., mannen, die wij als tegenstanders steeds eerbiedigden, omdat wij meenden, dat zij uit innige overtuiging de beginselen der anti-revolutionairen huldigden, dat nu diezelfde mannen hunne namen zetten onder de aanbeveling van dien candidaat In Tholen en ook in Goes wordt door som migen het gerucht verspreid, dat de heer Bredius KATHOLIEK is. Wij moeten dit ten stelligste tegenspreken. De heer Bredius is PROTESTANT, en LIBERAAL van het zuive-ste allooi. Wie eu wat hy verder is, zullen wij spoedig uiteenzetten. Uit is zeker, dat voor de mannen van den vooruitgang geen beter candidaat is aan te wijzen. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat da katho lieke kiezers zelfstandig willen optreden. Zij stellen als candidaat den heerdr. P. J. F. Vermeulen teRoLDUc. Ons doet dat zelfstandig optreden genoegen. Elk voor zijn vaandel strijdende, kunnen wij nu onze krachten meten. En dat imnne keuze geprononceerd is, veel geprononceerder dan die der anti-revolutionairen, zal ieder moeten toestemmen, die den heer Vermeulen in zyne werken heeft gekend, tijdens hy leeraar aan de H. B. S. te Goes was. Hij verborg zijne ge voelens nooit, hij stelde er zelfs een eer in zich een Ultramontaan te noemen. Toch bevreemdt T ons, dat zyne aanbeveling niet onderteekend is en maakt ons dit niet geheel en al gerust. Hst kan een val strik wezen. Liberalen! weest daarom thans niet flauw, maar op uw post. Eensgezindheid zij uwe leuze. Het geldt hier een beginsel. Zijn er kleine ge schillen, ochlaat ons ze bewaren tot na den strijd; is de heer Bredius misschien niet in alle deelen uw candidaat, zet dat op zy om voor uw beginsel te stryden. Hadt gij liever een man uit uw middeu gehad, vergeet niet, dat vele pogingen daartoe zijn aangewend, doch te vergeefs; maar vooral laat u toch leiden door het gevoel van billijkheid, waarop wij u wezen. Och, doet de luttele moeite om even ter stembus te gaan en wekt elk, die in uw kring de mildere gevoelens van vooruitgang is toegedaan, ook op dat voorbeeld te volgen. Waar gij gepasten invloed kunt uitoefenen, laat dit niet na. Ferm en flink is de opwekking, die Uilenspiegel ons zendt „Op nu, o Zeeland! En wisch uit uw schand'; Gij, die u Tak liet rooven. LuctorEmergo Is niet uw leus zoo

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1