1878. N°. 21. Zaterdag 16 Februari. 65slc Jaargang. Voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, op Dins dag den 2G Februari, bevelen wij bij de kiezers aan den lieer J. P. BREDIUS Junior, van Bergen op Zoom. Losse Opmerkingen. RECHTZAKEN. AANNEMING VAN SCIIOOLLEEKLINGEN. OËFICIEELE MEDEDEELINGEIV. GOES, 15 FEBRUARI 1878. De uitgave deïer Courant geschiedt Maanbag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Scïsore. Geboren19 m., 14 vr., totaal 33. Overleden 9 m., 5 vrtotaal 14. Ge sloten huwelijken 3. In de gemeente gekomen 84 en vertrokken 70 personen. Totaal der bevolking is 759, verdeeld in 374 m., en 385 vr. Naar de godsdienstige gezindheid was de bevolking verdeeld in 682 hervormden, 35 roomschen en 42 chr. gereformeerden. Ue Engelschen weten van opgewondenheid niet recht meer, wat zij doen. l)e eerste minister, Lord Beaconsfèeld, was buiten zich zeiven van vreugde over de ontvangst van een motie, op een meeting te Bristol aangenomen, en waarin die meeting haar vertrouwen in de Regeering uitdrukte. De minister verklaarde, dat de Regeering zulk een vrijwilligen en krachligeu steun niet weinig op prijs stelt. Doch wat blijkt nu Dat die meeting voor de helft uit jongens bestond, dat er in het geheel niet gesproken werdeen der aanwezigen had alleen voorgesteld drie hoera's voor de Koningin; ook de namen van Derby en Carnarvon, de twee vredesgezinde ministers waren toegejuicht, die Beaconsfield en Gladstone met „groans" (gemor) ontvangen. Is 't geen schande, dat vrede of oorlog in handen zijn gesteld van zulke opgewonden mannen, die niet eens de moeite doen om juist te beoordeelen? „Een onzer heiligste beginselen, aan welks verde diging de anti-revolutionaire partij schier al hare krachten heeft gewijd, is immers dit, dat niet langer, als ouder de tegenwoordige schoolwet, zij, die hunne kinderen met het Evangelie willen opvoeden, zullen achterstaan bij hen, die met het Evangelie hebben ge broken? De h-er VA\ l,ÏIDE\ ï.I«l SISIDE». ■tl iiu nu heeft, gelijk bekend is, met den heer heems kerk een wetsontwerp ingediend, waarbij dit gruwelijk onrecht weid bestendigd. Zoolang deze daad niet ia herroepen, kan noch mag de heer Van Lyn- denvan Sandenburgdoordb anti revolutionairen worden gesteund. Deed hij dit o, hoe velen zouden zieh daariu verheugenmaar dan hebben ook de kiezers in bet district Goes, ja, bij de teere belangen, die hier op het spel staan, heel ons publiek recht daarvan kennis te dragen Dit schrijven niet wij, maar dit zegt X in den Standaard van heden. X is een onbekende in on9 distriet hij kent de begiu3elen van de kiesvereeniging Foor Nederland en Oranje" alhier niet met zekerheid. Wij kunnen hem inlichten, dat die vereeniging wel degelijk zegt de anti-revolutionaire richting te zijn toegedaan, en de eisch van X heefi dus volkomen reden van bestaan, waar hij nadere verklaring vraagt op welken grond die caudidatuur berust. Hij laat dan ook met ernst zijn stem hooren „Onze kiezers mogen niet de dupe worden eener mystificatie. Wij vertrouwen, dat noch het bestuur van genoemde Kiesvereeniging, noch de heer F an Lijnden van Sandenburg zelf, daartoe de hand zou willen kenen. Bijgevolg meeuen we, in naam der politieke moraliteit, met allen aandraug den eisch te mogen stellen, dat of de heer Fan Lijnden van San denburg zelf zich onbewimpeld omtrent zijne begin selen verklare, of en dit is nog beter dat de Kiesvereeniging meêdeeling doe van de bespreking of de briefwisseling, die met den heer Fan Lijnden van Sandenburg is gevoerd geworden f Wat zal de kiesvereeniging hierop antwoorden? Want zwijgen is voor haar onmogelijk Welk een contrast leveren de gebeurtenissen bij den dood van Z. 11. Pius IX met die, welke plaats hadden bij het sterven van vorige pausen. Tot vóór weinige jaren toch schorste de dood van den Paus alle wet en orde. De gerechtshoven wer den gesloten, de gevangenissen geopend, de politie plunderde, de aanzienlijken wapenden hun volge lingen, de winkels bleven gesloten. Dit is nu anders; de politie van het koninkrijk Italië zorgt, dat de straatschandalen van vroegere tnssohenregeeringen niet herhaald worden en verzekert bij de lijkplechtigheid een orde en rust, die in het Rome der pausen maar al te dikwijls ontbraken. Ook het sterfbed van Pias verschilde van dat van zijn voorganger. Toen Gre- gorius XFT den 1 Jur,i 1846 stierf, was zijn ka merdienaar alleen bij hem; alle anderen hadden hem verlaten. Pius VLL had men bijna verzuimd de sa cramenten der stervenden toe te dienen. De genees- heeren, die het lijk van Leo X1L balsemden, moes ten linnen uit een hospitaal laten halen, omdat onmiddellijk na 's Pausen dood alles gestolen was. ZEELAND is zijn gerechtshof kwijtgeraaktde ju stitiabelen moeten thans een reis naar 's-Hage maken, die hun veel tijd kost, en waarvoor zij financieel niet genoeg vergoeding ontvangen. GOES werd de rechtbank ontnomen tot nadeel van neringdoenden, die in de toekomst het steeds meer zullen gaan gevoelen, zoo er niet andere bronnen van inkomsten worden gevonden. Om recht te zoeken en als getuige op te treden, moet men een lange reis maken. NOORD-BEVELAND moet zijn kantongerecht mis sen. Hoe lastig is vaak de overtocht en toch de bewoners moeten thans elders zoeken, wat zij vroeger in hun midden hadden. En dan vraagt men nog, dat Zeeland, dat Goes, Zuid- en Noord-Beveland nog wel, het mandaat van vertegenwoor diger zullen opdragen aan den man, die het zulk een nekslag toebracht. Nu zullen de kiezers nederig en vol dankbaarheid zeker den heer Fan Lijnden de eer moeten gunnen later te kunnen zeggen„Zie, zoogoed,zoo dank baar ziju de Zeeuwen, dat zij mij, die huu alleeu van zeer onaangename zijden bekend is, die hun ve 1 ont nomen, maar nooit iets gegeven heeft, het voorrecht en gemak gunnen, om naar de Kamer te gaan, en hunne belangen te behartigen, die ik eenmaal met voeten trad." Zou 't mogelijk zijn, dat de Zeeuwen zulk eene lafheid bedreven? Wij zonden ons daarover moeteo schamen. Zich zeiven zouden zij daardoor een slag in "t aangezicht geven. Of wij dan pleiten voor onzen candidaat? Ja zeker; maar kunt gij u niet met hem vereenigenonthoud u danliever dan een man als baron Van Lijnden te stemmen. Met al zijne bekwaamheden zijn Goes, Zuid-en Noord-Beve land hem geeD dank schuldig en mogen zij hem niet afvaardigen. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, 8 Juni 1875 gehouden, kwamen van de 1601 kiezers 1264 op. Ue heer Saaymans Fader verkreeg daarvan 719, de heer mr. M. J. De Witt Hamer 531. Hoe zal het op 26 Februari van dit jaar zijn Laat toch allen, die de mildere liberale beginselen toegedaan zijn, bedenken, dat thans bij eerste stemming de krachten gemetea moeten worden. De tegenpartij slaapt niet; dat wij dus ook wakker zijn! „Laat ons de billijkheid betrachten! Dit is, dunkt ons, eene leuze, die met de aanstaande verkiezing wel eens in gedachten genomen mag wor den. Het district Goes is tot een dubbel gepromo veerd. Het oude deel heeft een vertegenwoordiger in den heer Saaymans Fader-, welnu, laten de kiezers uit dat deel nu hunne nieuwe broeders helpen om uit hun midden een vertegenwoordiger te kiezen. De kiezersin het nieuw bijgekomen deel hoofdzakelijk Ber- gen-op-Zoom dienen gesteund. En in ieder geval komt hun die steun veel meer toe, dan dat wij die zouden verleeneu aan ismand, die in geen enkel deel van het district bekend is, die wellicht nooit Ber- gen-op-Zoom, Beveland, Tholen, of het land van Hulst heeft gezien. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In hare zitting van heden (Vrijdag 15Febr.,) zjjn de navolgende vonnissen uitgesproken tegen lo. J. R., 22 j., koffiehuisbediende M K., 23 j., schipper eo C. B., 26 j allen te Goes, beschuldigd van moedwillige zware mishandeling. De le en 2e zjjn veroordeeld elk tot 3 maanden cellulaire gevan genisstraf c. e.de le daarenboven tot 8 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf c. e. C. B. is vrijge sproken. 2o. W. A. R., 23 j., boerenknecht te 's-Heeren- hoek, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 8 boete, subs. 1 dag cellulaire gevangenisstraf c. e. 3o. A. A. V., 45 j., zaakwaarnemer, wonende te Hulst, laatst verblijvende te Vlissingen, thans ge detineerd te Middelburg, beklaagd van 3 wanbedrij ven en oplichting, door het met gebruik maken van valsche qualiteit zich doen afgeven van gelden en zich langs dien weg bedriegelijk meester maken van een gedeelte van eens anders bezittingen, en ver oordeeld tot 183 dagen cellulaire gevangenisstraf en drie geldboeten van 25, subs. 3 dagen gevange nisstraf voor elke boete, c. e. 4o. J. 1). K., 20 j., te Middelburg, wegens mis handeling veroordeeld tot f 15 boete, subs. 6 dagen gevangenisstraf c. e. 5o. W. D., 21 j., telegrafist bij de staatsspoor wegen te Vlissingen, wegens mishandeling veroor deeld tot f 5 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf c. e. 6o. M. De N., 39 j., te Arnemuiden en J. De K., 38 j., te Vlissingen, wegens diefstal in dienstbaar heid veroordeeld de le tot twee en de 2e tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf c. e. 7o. S. J., huisvrouw van M. II., te Vlissingen, wegens het niet verschijnen als gedagvaarde ge tuige in eene strafzaak, veroordeeld tot eene boete van 10, subs. 3 dagen gevangenisstraf e. e. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op DONDERDAG DEN 21 FEBRUARI a. s., des middag9 te 12 uren, in een der zalen van het Raadhuis eene zitting zal houden tot het inschrijven van leerlingen voor al de scholen van lager onderwijs en de bewaarschool. De belanghebbeudec worden hierbij opmerkzaam ge. maakt, dat na deze zitting geene gelegenheid meer zal bestaan voor aangifte van leerlingen dan in de maand Augustus e. b. Goes, den 14 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. F. BI AAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De examens voor het verkrijgen van akten van be kwaamheid tot het geven van lager school- en huis onderwijs zullen voor de eerste maal in het loopende jaar plaats hebben op Woensdag 24 April a. s. en vol- gende dagen. Deze week volbracht de stoomboot »M. A. De Ruyter", gezagvoerder H. VanRenterghem, zjjn 52ste reis naar Rotterdam. Geregeld heeft de dienst dus nu een jaar lang plaats gehad, en wat wij met ingenomendheid daarbij voegen de onderneming heeft goede resultaten opgele verd. Waren er zoo meer in onze gemeente, die levendigheid aan onze stad en voordeel aan hare bewoners verschaften Wij wenschen den on dernemers geluk met dit resultaat en hopen, dat de onderneming telken jare steeds meer en meer vruchten moge afwerpen. Met genoegen vernemen wij, dat tlaydn zich verheugen mag in warme ondersteuning van zijn doel, beoogd met het concert, dat Maandagavond gegeven zal worden. Wij hopen nu, dat ook allen, die geteekend hebben, op dien avond gebruik zullen maken van bun kaart, en door hunne tegenwoordigheid een bljjk van aanmoediging zullen geven aan het jeugdige quartet. Dat zal, even zoo goed als stoffelijke middelen, kunnen meewerken, om de zangers te schragen op het moeielijk pad der kunst, Uit onderstaande vier gemeenten rest ons nog de bevolking op te geven, op 31 December J877, waartoe wij nu in de gelegenheid zijn Baarland. Geboren i 9 m„ 12 vr„ totaal 21. Overleden6 m., 7 vr., totaal 13. Gesloten huwelijken 2. In de gemeente gekomen 55 en vertrokken 51 personen. Totaal der bevol king is 738, verdeeld in 368 m. en 370 vr. Naar de godsdienstige gezindheid was de be volking verdeeld in 372 hervormden, 159 room schen, 205 chr. gereformeerden en 2 tot andere gezindten behoorenden. Hoedekeiiskerke. Geboren25 m., 14 vr., totaal 39. Overleden: 10 m., 5 vr, totaal 15. In de gemeente gekomen 42 en vertrokken 56 personen. Totaal der bevolking is 1036, verdeeld in 543 m., en 493 vr. Naar de godsdienstige gezindheid was de bevolking verdeeld in 489 hervormden, 449 roomschen, en 98 chr. gereformeerden. 's-Heer Ibtslcerke. Geboren2 m 6 vr., totaal 8. Overleden6. m., 4 vr., totaal 10. Gesloten huwelijken 2. In de gemeente gekomen 48. en Vertrokken 18 personen. Totaal dep bevolking is 312, verdeeld in 160 m., en 152 vr. Naar de godsdienstige gezindheid was de bevolking verdeeld in 242 hervormden, 63 roomschen en 13 chr. gereformeerden. 's-IIeer Abtskerke. Verleden Vrjjdag is de zoon van W. N., die iu 1877 verzuimd heeft zich te laten inschrijven voor de Na tionale Militie, door Gedeputeerde Staten de zer provincie zonder loting aangewezen voor den dienst, van welke beslissing de belang hebbende in hooger beroep is gekomen. Ten gevolge daarvan is zijne inljjving uitgesteld en de nalatige voorioopig naar zijne haard stede teruggekeerd. Batli. De stoomboot „Clio", waarvan 'wij in ons vorig Dommer melding maakten, is Woensdagavond te 10 Va uur met behulp van 3 sleepbooten in vlot water gebracht. De heer K. te Vlissingen deelt mede, dat den achtsten dezer uit Rotterdam per spoor, door tusschenkomst der expeditie Van Gend fy Loos, aan zijn adres vei zonden is een pakje, inhoudende eenige horloge-kettingen van waarde. Bij aankomst te Vlissingen bleek het pakje geopend te zijn en werd daaruit een ketting vermist. Door den afzender was aan het voor schrift des Ministers, om de verzonden goederen stevig in te pakken, stipt voldaan. Vliss. Cl.) Te Rotterdam is een vereeniging ter verbetering van armenzorg tot stand gekomen, die zich ten doel stelt: lo gezonde begrip pen omtrent armenzorg te verspreiden 2o. particuliere armenzorg zooveel mogelijk te cen- traliseeren en een bureau voor algemeenen on derstand te vormen, teneinde op afdoende wjjze aan behoeftigen hulp te verschaffen 3o. bede larij en misleiding tegen te gaan; 4o. instel lingen tot voorkoming van armoede te steunen of op te richten. Zij gaat uit van het be ginsel, dat alleen die ondersteuning, welke ver betering van den toestand der behoeftigen op den duur beoogt, als gezonde armenzorg te beschouwen is. Bedeeling met geregelde toelage of het voortdurend verstrekken van kleine giften is, als stelsel, af te keuren en moet slechts bij uitzondering plaats hebben. Eerstdaags zal door de gezamenljjke b;s schoppen in ons land een herderlijk schrjjven worden gericht tot de geloovigen, waarin de dag bepaald zal worden, waarop in alle ker ken een plechtige uitvaart zal gehouden wor den voor de ziel van Paus Pius IX. Een aantal R. Katholieken der hoofdstad hebben het voornemen opgevat om op den dag der begrafenis van den Paus de rouwvlag uit te steken, zijnde de nationale driekleur, halfstok geheschen, met den pauselijken wimpel (wit en geel,) waaraan op het eind een zwarte rouw strik is bevestigd. De begrafenis zal vermoedelijk plaats vinden aanstaanden Maandag. (De Tijd.) De zoon van een verver te Groningen veroorzaakte zich vóór eenige dagen bij het scheren een onbeduidend wondje aan de kin. Zonder daarop acht te slaan, raakte hij 't met zijn hand, waaraan groene verf, aan en Dins dagavond bezweek hjj dientengevolge aan ver giftiging van het bloed. De Politie van Selsaete (Belgie) heeft eene belangrijke aanhouding gedaan. Zekere Timmerman, werkman bij den spoor weg aldaar, had vóór eenige dagen te Wachte- beke verscheidene valsche tweefrankstukken in eene herberg uitgegeven. Bq huiszoeking heeft na de Politie de voorwerpen in beslag genomen, waarmede T. die valsche stukken vervaardigde- De man heeft de misdaad ook reeds bekend.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1